
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2020 року м. Київ № 320/2927/19
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з невиплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.05.2018 по 31.01.2019; стягнення з Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41248152) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсію за період з 01.05.2018 по 31.01.2019 в сумі 15361,26 грн.
Позов мотивовано безпідставністю зупинення виплати позивачу, яка є внутрішньо переміщеною особою пенсії з травня 2018 року, виплату якої поновлено лише в лютому 2019 року.
Ухвалою суду від 08.08.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що в зв`язку з призупиненням та подальшим поновленням виплати пенсії позивачу, як внутрішньо переміщеній особі, суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Ухвалою суду від 14.01.2019 замінено відповідача - Ірпінське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 21.08.2018 №3251009563 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Листом Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 10.05.2019 №3161/05 позивача повідомлено, що управлінням проведено поновлення пенсії на лютий 2019 року в сумі 1865,94 грн. та проведено нарахування пенсії за період з 01.05.2018 по 31.01.2019 в сумі 15361,26 грн., яка обліковується в управлінні та буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, після його прийняття.
Відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 30.08.2019 №408, ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Ірпінському об`єднаному управлінні ПФУ, отримує пенсію за віком, розмір невиплачених коштів за період з травня 2018 року по січень 2019 року становить 15361,26 грн.
Вважаючи неправомірною невиплату відповідачем пенсії за період з травня 2018 року по січень 2019 року, позивач звернулась з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб закріплено Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII (далі по тексту - Закон №1706-VII).
Відповідно до частини третьої статті 7 Закону №1706-VII, громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
З наявної у матеріалах справи довідки Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 30.08.2019 №408 та копії пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що позивач перебуває на обліку в Ірпінському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за віком.
Статтею 12 Закону №1706-VII визначено підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб.
У матеріалах справи відсутні докази скасування дії довідки про взяття на облік позивача, як внутрішньо переміщеної особи, будь-яких відомостей про такі обставини сторонами не зазначено.
Як убачається зі змісту листа Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 10.05.2019 №3161/05 управлінням проведено поновлення пенсії на лютий 2019 року в сумі 1865,94 грн. та проведено нарахування пенсії за період з 01.05.2018 по 31.01.2019 в сумі 15361,26 грн., яка обліковується в управлінні та буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, після його прийняття.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості (пункт 1); у разі смерті пенсіонера (пункт 3); у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд (пункт 4); в інших випадках, передбачених законом (пункт 5).
За висновком суду припинення відповідачем виплати з травня 2018 року пенсії позивачу не відповідало статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позаяк виплати припинено не на підставі вичерпних підстав, визначених пунктами 1, 3, 4 частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та не у відповідності до приписів іншого закону України, як це передбачено пунктом 5 частини першої статті 49 зазначеного Закону.
Тому, на думку суду, позивач має право на отримання пенсії за період її невиплати, а саме: з травня 2018 року по січень 2019 року, оскільки виплату позивачу пенсії припинено незаконно.
Як зазначено в листі Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 10.05.2019 №3161/05, постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365» (набрала чинності 12.05.2018) визначено порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Відповідно до рішення комісії від 08.11.2018 №27 про відновлення пенсії, управлінням проведено поновлення на лютий 2019 року в сумі 1865,94 грн. та проведено нарахування пенсії за період з 01.05.2018 по 31.01.2019 в сумі 15361,26 грн., яка обліковується в управлінні та буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, після його прийняття.
Суд зауважує, що неприйняття Урядом України нормативно-правового акту не може слугувати підставою для обмеження права позивача на отримання пенсії.
Крім того, підстави виплати пенсії за минулий час визначені статтею 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Оскільки відповідачем припинено виплату призначеної та нарахованої позивачу пенсії з травня 2018 року по січень 2019 року в розмірі 15361,26 грн. без законних підстав, після чого виплату пенсії поновлено, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиплати пенсії з травня 2018 року по січень 2019 року та стягнення з відповідача пенсії за період з травня 2018 року по січень 2019 року в розмірі 15361,26 грн..
При цьому суд вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог в частині визнання протиправними дій Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з невиплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.05.2018 по 31.01.2019, оскільки безпідставне невиконання суб`єктом владних повноважень покладених на нього державою обов`язків є не дією, а бездіяльністю. Тому для ефективного захисту порушених прав позивача суд вважає за доцільне визнати протиправними не дії відповідача щодо невиплати позивачу пенсії, а визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу пенсії за період з 01.05.2018 по 31.01.2019.
Задовольняючи позовні вимоги позивача, судом також взято до уваги відповідну правову позицію Верховного Суду, висловлену в рішенні від 03.05.2018 у зразковій справі №805/402/18, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018
Відповідно до частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
У даному спорі судом вирішено стягнути з відповідача на користь позивача пенсію за період з 01.05.2018 по 31.01.2019 в сумі 15361,26 грн., відповідно рішення суду в частині зобов`язання виплати пенсії позивачу в межах суми за один місяць підлягає негайному виконанню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою суду від 08.08.2019 про відкриття провадження у справі позивача звільнено від сплати судового збору в зв`язку із скрутним матеріальним становищем. Оскільки позивачем не надано доказів понесення нею інших судових витрат, будь-які судові витрати стягненню з відповідача на користь позивача не підлягають.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з невиплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.05.2018 по 31.01.2019.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсію за період з 01.05.2018 по 31.01.2019 в сумі 15361,26 грн.
Виконати негайно рішення суду в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 пенсії в межах суми стягнення за один місяць.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ-71, вул. Ярославська, 40).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 13 січня 2020 року.