
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08 січня 2020 року Справа № 280/4350/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОСТІ ЗАЙМИ» (69037, м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, буд. 39-А, офіс 25, код ЄДРПОУ 40858239)
до Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м.Київ, вул.Бориса Грінченка, буд.3, код ЄДРПОУ 38062828)
про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОСТІ ЗАЙМИ» (далі – позивач або TOB «ПРОСТІ ЗАЙМИ») до Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі – відповідач або Нацкомфінпослуг), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 11.07.2019 року № 561/922/15-4/14-П.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що оскаржувана постанова винесена всупереч приписам чинного законодавства, яке регламентує повноваження Нацкомфінпослуг, з порушенням порядку застосування заходів впливу, а також без урахування фактичних обставин. Так, позивач зазначає, що Нацкомфінпослуг на адресу TOB «ПРОСТІ ЗАЙМИ» було надіслано Розпорядження від 09.04.2019 року № 560, яким до Товариства було застосовано захід впливу у вигляді зобов`язання усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити НКФП про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін до 03.05.2019 року. Після отримання Розпорядження № 560 Товариство надіслало на адресу Нацкомфінпослуг відповідь від 02.05.2019 року № 266-Ю, в якій повідомлялося, що алгоритм укладення договорів, який використовується TOB «ПРОСТІ ЗАЙМИ» передбачає, що у разі позитивного рішення про видачу позики за наслідками розгляду оферти позичальника, система генерує унікальний код, який використовується уповноваженою особою TOB «ПРОСТІ ЗАЙМИ» для підписання кредитного договору в порядку, визначеному ст. 11, 12 Закону «Про електронну комерцію», після чого система переводить клієнту на карту суму зазначену в заявці через платіжну систему за допомогою TOB ФК «Вей Фор Пей» (WayForPay). Незважаючи на це, Нацкомфінпослуг було складено Акт від 07.06.2019 року № 922/15-4/14, в якому було зроблено висновок, що «За результатами розгляду Листа, встановлено, що Товариством на момент складення Акту не виконано Розпорядження № 560, що є порушенням вимог пункту 5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого Розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319...». Вказує, що акт не містить жодних пояснень, чому саме на думку перевірників Товариство не виконало Розпорядження № 560. Висновок зроблено без аналізу будь-яких фактичних обставин та без посилання на будь-які документи, що досліджувалися під час складення акту. Згідно із п. 5.9. Розпорядження Нацкомфінпослуг № 2319 встановлено, що «Рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов 'язковими для виконання особами. У разі невиконання особами рішень про застосування заходів впливу Нацкомфінпослуг вживає заходів щодо виконання рішень у порядку, визначеному законодавством». Проте, листом від 02.05.2019 року № 266-Ю Товариство повідомило про дійсний порядок укладення договорів із переліченими у Розпорядженні № 560 позичальниками та про спосіб підписання договорів з боку Товариства. Отже, висновок про невиконання Розпорядження № 560 зроблено безпідставно. При цьому у супровідному листі Нацкомфінпослуг від 10.06.2019 року № 4313/15-8 повідомлялося, що розгляд справи відбудеться 19.06.2019 року. За наслідками розгляду Акту від 07.06.2019 року № 922/15-4/14 було винесено оскаржену Постанову про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг від 11.07.2019 року № 561/922/15-4/14-П, у зв`язку з чим позивач змушений звернутися до суду із позовом про скасування постанови.
Ухвалою суду від 10.09.2019 призначено справу до розгляду у спрощеному позовному провадженні з викликом сторін на 09.10.2019.
Ухвалою суду від 09.10.2019 відкладено розгляд справи на 04.11.2019.
10.10.2019 на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№42163), в якому просив відмовити у задоволені позову у повному обсязі та зазначив, що позивач є фінансовою компанією та має право на надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, а отже, зобов`язаний дотримуватися законодавства про фінансові послуги, вимог п. 24 Ліцензійних умов яким, передбачено, що фінансова установа зобов`язана надавати фінансові послуги на підставі договору, який відповідає вимогам статті 6 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг". Зазначає, що відповідно до статті 6 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", договір про надання фінансових послуг, якщо інше не передбачено законом, повинен містити підписи сторін. Відповідачем встановлено, що по факту Кредитні договори між Товариством та Позичальниками було укладено відповідно до Умов (які є невід`ємною частиною Кредитних договорів згідно підпункту 1.4 Умов) та Алгоритму, шляхом акцепту (перерахування Товариством коштів на особові банківські рахунки Позичальників) Товариством пропозицій (оферт) Позичальників про укладення Кредитних договорів, викладених у Заявках Позичальників, не свідчить про підписання Товариством кредитних договорів. Отже, Товариство фактично надало позики вищезазначеним позичальникам шляхом безготівкового переказу коштів на їх особові банківські рахунки, не на підставі договору. Враховуючи зазначене, Товариством надано фінансову послугу з порушенням частини першої статті 6 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" встановлено, що фінансові послуги відповідно до положень цього Закону надаються суб`єктами господарювання на підставі договору. 19.03.2019 Нацкомфінпослуг на підставі викладеного складено акт № 281/15-4/15 про правопорушення вчинені Товариством на ринку фінансових послуг. Нацкомфінпослуг на підставі акта про правопорушення, вчинені Товариством на ринку фінансових послуг, від 19.03.2019 № 281/15-4/15, застосовано до Товариства захід впливу у вигляді розпорядження «Про застосування заходу впливу до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОСТІ ЗАЙМИ» від 09.04.2019 № 560, яким було приписано Товариству усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушення у термін включно до 03.05.2019. Товариство листом від 02.05.2019 № 266-Ю повідомило Нацкомфінпослуг про виконання Розпорядження № 560. Отже, за результатами розгляду Листа від 02.05.2019 № 266-Ю, встановлено, що Товариством на момент складання Акту не виконано вимог Розпорядження № 560, що є порушенням вимог: пункту 5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424, який встановлює, що рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов`язковими для виконання особами. Звертає увагу, що позивачем не оскаржено до суду Розпорядження. Таким чином, Розпорядження №590 у судовому порядку не скасовано та в Нацкомфінпослуг відсутня інформація щодо його оскарження. 07.06.2019 Нацкомфінпослуг складено акт №922/15-4/15, на підставі якого 11.07.2019 прийнято оскаржену постанову, якою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОСТІ ЗАЙМИ" застосовано штрафну санкцію.
Ухвалою суду від 04.11.2019 постановлено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим.
Ухвалою суду від 04.11.2019 продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 09.12.2019.
03.12.2019 на адресу суду надійшла відповідь на відзив (вх.№50857), відповідно до якої представника позивача не погоджувався з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву.
Ухвалою суду від 09.12.2019 закрито підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи по суті на 08.01.2020.
Частиною 5 статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено – повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
У зв`язку із надходженням до Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг, численних звернень громадян щодо врегулювання відносин із Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОСТІ ЗАЙМИ», відповідачем 19.03.2019 відповідно до пунктів 1.11 та 4.2 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 №2319, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за №2112/22424, складено акт про правопорушення, вчинені ТОВ «ПРОСТІ ЗАЙМИ» №281/15-4/15, яким застосовано до Товариства захід впливу захід впливу у вигляді розпорядження "Про застосування заходу впливу до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПРОСТІ ЗАЙМИ" від 09.04.2019 № 560, та приписано Товариству усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушення у термін включно до 03.05.2019.
07.06.2019 Національною комісією, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг, на підставі акта про правопорушення, вчинені ТОВ «ПРОСТІ ЗАЙМИ» від 19.03.2019 №281/15-4/15, відповідно до пунктів 1.11 та 4.2 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2013 № 2319, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424, складено акт про правопорушення, вчинені ТОВ «ПРОСТІ ЗАЙМИ» №922/15-4/14, за змістом якого зазначено, що листом від 02.05.2019 № 266-Ю (вх. від 06.05.2019 № 4535/ФК) Товариство повідомило Нацкомфінпослуг про виконання Розпорядження № 560. За результатами розгляду листа, встановлено, що Товариством на момент складання Акту не виконано вимог Розпорядження № 560, що є порушенням вимог: пункту 5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424, який встановлює, що рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов`язковими для виконання особами.
11.07.2019 відповідачем прийнято постанову №561/922/15-4/14-П про застосування до Товариства штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, у розмірі 17000,00 грн.
Листом №5526/15-8 від 16.07.2019 Нацкомфінпослуг повідомила Товариство про застосування до нього заходу впливу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, та направила на його адресу копію вищезазначеної постанови.
Не погоджуючись з постановою про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд зазначає, що загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.
Згідно п.10 ч.1 ст.1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», державне регулювання ринків фінансових послуг - здійснення державою комплексу заходів щодо регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг з метою захисту інтересів споживачів фінансових послуг та запобігання кризовим явищам.
Частиною 1 статті 21 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» встановлено, що державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів - Національним банком України; щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Указом Президента України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг» від 23.11.2011 №1070/2011 на виконання Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Згідно пунктів 1, 2 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством. Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Повноваження національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг визначені статті 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (далі - Закон).
Так, згідно з пунктами 10, 12 частини 1 статті 28 Закону, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції: у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення; надсилає фінансовим установам та саморегулівним організаціям обов`язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансові послуги та вимагає надання необхідних документів.
Відповідно до ст. 39 Закону у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 40 Закону Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу, зокрема, зобов`язати порушника вжити заходів для усунення порушення та/або вжити заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення.
Отже, у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Нацкомфінпослуг застосовує заходи впливу відповідно до закону.
При цьому, ч. 1 ст. 41 названого Закону встановлено, що уповноважений орган застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: 1) провадження діяльності на ринках фінансових послуг, для якої законом встановлені вимоги щодо одержання ліцензії та/або реєстрації, без відповідної ліцензії та/або реєстрації - у розмірі від 1000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 2) неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 3) ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення Уповноваженого органу про усунення порушення щодо надання фінансових послуг - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом з тим, з метою встановлення порядку та умов застосування заходів впливу за порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - заходи впливу), та забезпечення захисту прав споживачів фінансових послуг прийнято Положення про застосування Нацкомфінпослуг заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затверджене розпорядженням Нацкомфінпослуг 20.11.2012 № 2319 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424 (далі - Положення № 2319).
Так, відповідно до п. 1.5 Положення № 2319 Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів.
Дані та інформація про ознаки порушення законодавства про фінансові послуги може міститися в: матеріалах, отриманих за результатами перевірок, проведених Нацкомфінпослуг; звітності, що подається до Нацкомфінпослуг; повідомленнях, отриманих від органів державної влади; повідомленнях, отриманих від міжнародних організацій, іноземних органів державної влади, неурядових організацій іноземних держав; зверненнях громадян; повідомленнях, отриманих від юридичних осіб; повідомленнях, опублікованих у засобах масової інформації; матеріалах, отриманих на письмову вимогу Нацкомфінпослуг про надання необхідних документів та інформації.
Згідно з п. 1.6 Положення № 2319 Нацкомфінпослуг, уповноважені та посадові особи Нацкомфінпослуг в межах своїх повноважень зобов`язані в кожному випадку виявлення порушення законодавства про фінансові послуги вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту такого порушення, всебічно, повно та об`єктивно дослідити обставини справи про правопорушення, а також своєчасно прийняти рішення за справою про правопорушення та застосувати передбачені законодавством заходи впливу.
Згідно п. 1.7 Положення № 2319 про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 р. № 2319 (далі- Положення № 2319), рішення у справі про правопорушення повинно бути законним та обґрунтованим.
Відповідно до п. 1.8 Положення № 2319, розгляд справ про правопорушення здійснюється виключно Нацкомфінпослуг або уповноваженими особами Нацкомфінпослуг у межах своїх повноважень.
Згідно з пп. 1 п. 2.1 Положення № 2319 Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу: 1) зобов`язати порушника вжити заходів для усунення порушення; 2) вимагати скликання позачергових зборів учасників фінансової установи; 3) накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону; 4) тимчасово зупиняти або анулювати ліцензію на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг; 5) відсторонювати керівництво від управління фінансовою установою та призначати тимчасову адміністрацію; 6) затверджувати план відновлення фінансової стабільності фінансової установи; 7) виключати відповідно до законодавства учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) з Державного реєстру фінансових установ або реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги; 8) установлювати для небанківських фінансових груп підвищені економічні нормативи, ліміти та обмеження щодо здійснення окремих видів операцій; 9) виносити рішення про заборону недержавним пенсійним фондам - суб`єктам другого рівня системи пенсійного забезпечення укладати нові пенсійні контракти з учасниками накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування у разі порушення вимог, установлених для таких недержавних пенсійних фондів законом та ліцензійними умовами.
Пунктом 1.11 Положення № 2319 посадова особа Нацкомфінпослуг при виявленні порушення законодавства про фінансові послуги, за яке застосовується захід впливу, складає акт про правопорушення.
Приписами п. 2.2. Положення № 2319 визначено, шо рішення про зобов`язання порушника вжити заходів для усунення порушення оформляється письмовим розпорядженням (приписом) Нацкомфінпослуг. Метою застосування даного заходу впливу є усунення особою у визначений у розпорядженні (приписі) строк виявлених порушень законодавства про фінансові послуги.
Згідно з п. 4.9, 4.10, 4.12, 4.13, 4.14 Положення № 2319 примірник акта про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п`яти днів з дати його складання з повідомленням про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення. Керівник або уповноважений представник особи має право подати на розгляд справи про правопорушення письмові пояснення (заперечення) разом із документами, на яких вони ґрунтуються. Письмові пояснення в обов`язковому порядку долучаються до матеріалів справи про правопорушення.
Уповноважена особа Нацкомфінпослуг при підготовці справи про правопорушення, за яке передбачено застосування заходу впливу, визначеного підпунктом 3 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, до розгляду повинна: з`ясувати, чи належить до її компетенції розгляд справи про правопорушення; з`ясувати, чи належить до її компетенції застосування відповідного заходу впливу; перевірити, чи дотримані вимоги законодавства при складанні акта про правопорушення; з`ясувати, чи є в наявності додатки, зазначені в акті про правопорушення; з`ясувати, чи застосовувалися раніше до особи заходи впливу за таким самим фактом; перевірити наявність обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність особи; визначити необхідність залучення до розгляду справи про правопорушення фахівців, експертів із питань ринку фінансових послуг, фахівців саморегулівних організацій та інших осіб; перевірити своєчасність повідомлення особи про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення.
Уповноважена особа Нацкомфінпослуг вирішує питання, передбачені у пункті 4.12 цього розділу, визначає дату, час та місце розгляду справи про правопорушення, про що повідомляється особа рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше ніж за п`ять робочих днів до дати розгляду справи про правопорушення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис. Керівник або уповноважений представник особи при розгляді справи про правопорушення має право: знайомитися з усіма матеріалами, які є у справі про правопорушення; бути присутнім при розгляді справи про правопорушення; надавати пояснення (у тому числі письмові), заявляти клопотання по суті виявленого порушення.
Аналіз наведених вище положень дає підстави для висновку, що законодавством регламентовано чітку і послідовну процедуру притягнення особи до відповідальності, зокрема, за вказане правопорушення, обов`язковими етапами якої є надсилання особі відповідного акта про правопорушення та повідомлення про дату, час та місце розгляду її справи, а також надання права особі на подачу та розгляд її заперечень на акт перевірки.
Недотримання зазначених процесуальних вимог нівелює право особи, яка притягається до відповідальності, на захист її прав та інтересів в адміністративному досудовому порядку та зумовлює незаконність рішення контролюючого органу, прийнятого за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 28.02.2018 по справі №826/10418/16 та від 19.09.2018 по справі №815/4569/17.
Згідно з п. 71 рішення Європейського суду з прав людини у справі "ZWIERZYСSKI v. POLAND" позбавлення майна, може бути виправданим, лише якщо воно відбувається в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом. Крім того, будь-яке втручання у право власності має відповідати критерію пропорційності.
Під час втручання необхідно дотримуватися "справедливої рівноваги" між загальними інтересами суспільства і вимогами захисту основних прав людини (рішення у справі CASE OF PRESSOS COMPANIA NAVIERA S.A. AND OTHERS v. BELGIUM. Цю рівновагу буде порушено, якщо людині доведеться нести надто специфічний або надмірний тягар.
При цьому, розглядаючи питання, які мають загальний інтерес, органи державної влади повинні діяти коректно і дуже послідовно (рішення у справі "BEYELER v. ITALY"). Крім того, як охоронець громадського порядку держава має моральне зобов`язання бути взірцевою, вона повинна стежити за тим, щоб такими були й державні органи, що захищають публічний порядок
З матеріалів справи судом встановлено, що у супровідному листі Нацкомфінпослуг від 10.06.2019 року № 4313/15-8, яким на адресу позивача було направлено Акт від 07.06.2019 року №922/15-4/14, зазначено, що розгляд справи відбудеться 19.06.2019 року. Натомість оскаржена постанова була винесена 11.07.2019 року. Про дату, час, місце розгляду справи про правопорушення 11.07.2019 у порядку, визначеному Положенням № 2319, позивача не повідомлено, а отже, фактично позивач був позбавлений можливості реалізувати своє право на захист.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 11.07.2019 року № 561/922/15-4/14-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг прийнята відповідачем не у спосіб, що передбачений законодавством України, та без урахування права особи на участь в процесі прийняття цього рішення, що є безумовною підставою для визнання її протиправною та скасування.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОСТІ ЗАЙМИ».
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОСТІ ЗАЙМИ» (69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд.39А, офіс 25, код ЄДРПОУ 40858239) до Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м.Київ, вул. Бориса Грінченка, 3, код ЄДРПОУ 38062828)- задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері фінансових послуг про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг від 11.07.2019 року № 561/922/15-4/14-П.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОСТІ ЗАЙМИ» (69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд.39А, офіс 25, код ЄДРПОУ 40858239) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921,00 грн. (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну гривню 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м. Київ, вул. Бориса Грінченка, 3, код ЄДРПОУ 38062828).
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 08.01.2020.
Суддя А.В. Сіпака