
Справа № 308/11617/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
04 грудня 2019 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі:
Головуючої судді - Бенца К.К.
при секретарі - Вереш А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород цивільну справу за позовною заявою Департаменту соціального захисту населення Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно виплаченої адресної допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради ( правонаступником якого є Департамент соціального захисту населення Ужгородської міської ради) звернувся до Ужгородського міськрайонного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суму надміру виплаченої адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі оплату житлово-комунальних послуг, у розмірі 10 608 грн. 00 коп.
Мотивуючи свої позовні вимоги, вказує на те, що відповідач звернувся до управління із заявою від 07.04.2015 року для призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України.
Рішенням управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради від 09.04.2015 року відповідачу призначена щомісячна адресна допомога на проживання в період з 07.04.2015 року по 06.10.2015 року в розмірі 884,00 грн. із розрахунку на місяць.
Позивач зазначає, що 07 жовтня 2015 року відповідач звернувся із заявою про продовження щомісячної адресної допомоги і рішенням Управління від 14.10.2015 року йому булопродовжено виплату допомоги на суму 884,00 грн. на місяць на період з 07.10.2015 року по 06.04.2016 року.
Актом ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в частині використання бюджетних коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на державну службу за призовом під час мобілізації та особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, у тому числі оплату житлово-комунальних послуг в Управлінні соціального захисту населення міста Ужгород за період з 01 січня 2014 року по 31 березня 2016 року Державної фінансової інспекції в Закарпатській області від 11 липня 2016 року встановлено, що в ревізійному періоді ще 28 осіб мали в наявності на депозитних банківських рахунках кошти, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, внутрішньо переміщеним особам нараховано та виплачено, а відповідно останніми отримано щомісячну адресну допомогу на загальну суму 431 770 грн. 88 коп.
З довідки до Акту перевірки вбачається, що відповідачу неправомірно нараховано та виплачено 10608 грн. 00 коп., у зв`язку з наявністю у нього депозиту в " Приватбанку" , у зв`язку з чим позивач направив на адресу відповідача лист із пропозицією надати докази щодо підтвердження чи спростування вищевказаних висновків ревізії. Вищевказаний лист було залишено відповідачем поза увагою.
Оскільки, відповідач отримав щомісячну адресну допомогу внаслідок надання неправдивої інформації при зверненні за отриманням допомоги і станом на день звернення до суду відповідач кошти в сумі 10 608,00 грн. в добровільному порядку не повернув, позивач просить суд ухвалити рішення , яким стягнути з ОСОБА_1 на свою користь суму надміру виплаченої адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі оплату житлово-комунальних послуг, у розмірі 10 608 грн. 00 коп.
В судове засідання представник позивача не зявився, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника, позовні вимоги підтримує, проти ухвалення заочного рішення суду не заперечує.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання повторно не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, за місцем проживання зазначеним у довідці від 07.04.2015 р. № 2106000777 про взяття на облік особи , переміщеної з тимчасово окупованої території України.Про причини неявки суд не повідомляв, клопотань про відкладення розгляду справи та письмового відзиву до суду не надходило.
Відповідач ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, що стверджується зворотніми повідомленнями які повернулися на адресу суду з відміткою Укрпошти «за закінченням терміну зберігання» .
Оскільки за даними ГУДМС УДМС України в Закарпатській області ОСОБА_1 зареєстрованим не значиться, то останній неодноразово викликався до суду через оголошення на офіційному веб - сайті судової влади України, яке було розміщено з 24.05.2018 року.
Відповідно до ч.11 ст. 128 ЦПК України з опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
05.10.2018 року представником позивача подано до суду заяву про заміну сторони правонаступником.
27.09.2019 року представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи без участі представника.
04.12.2019 року представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи без участі представника.
В ході розгляду справи проведені наступні процессуальні дії:
05 жовтня 2018 року ухвалою судді проведено заміну позивача його правонаступником.
Вивчивши та перевіривши в судовому засіданні матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд приходить до наступного.
За правилами ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Частиною 5. даної статті передбачено, що докази подаються сторонами та іншими учасниками справи , а ч.6 що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з ч.7 ст. 81 ЦПК України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власноїініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).
Перевіряючи обставини справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради, як тимчасово переміщена особа, що підтверджується довідкою від 07.04.2015 року №2106000777 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
07.04.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, вказавши про відсутність у нього на депозитному банківському рахунку коштів, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (а.с. 9).
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 09.04.2015 року ОСОБА_1 призначено грошову допомогу на період з 07.04.2015 року по 06.10.2015 року у розмірі 884,00 грн. (а.с. 10).
07.10.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, вказавши про відсутність у нього на депозитному банківському рахунку коштів, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (а.с. 11).
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 14.10.2015 року ОСОБА_1 призначено грошову допомогу на період з 07.10.2015 року по 06.04.2016 року у розмірі 884,00 грн. (а.с. 12).
Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради від 10.11.2017 року № 35.04.-16/1884 ОСОБА_1 з квітня 2015 року по квітень 2016 року отримав допомогу переміщеним особам на проживання у розмірі 10608 грн. 00 коп. (а.с. 22).
Згідно Акту ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в частині використання бюджетних коштів, виділених з державного бюджету та компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на державну службу запризовом під час мобілізації, на особливих період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних послуг в Управлінні соціального захисту населення міста Ужгород за період з 01 січня 2014 року по 31 березня 2016 року Державної фінансової інспекції в Закарпатській області від 11 липня 2016 року № 07-04/13 у ревізійному періоді ще 28 осіб мали в наявності на депозитних банківських рахунках кошти, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, яким УПСЗН Ужгородської міської ради нараховано та виплачено, а відповідно внутрішньо переміщеними особами отримано щомісячну адресну допомогу на загальну суму 431 770 грн. 88 коп.
Відповідно до довідки до Акту перевірки ОСОБА_1 неправомірно нараховано та виплачено 10608 грн. 00 коп., у зв`язку з наявністю у нього депозиту .
Правовідносини між сторонами по справі є цивільноправовими та урегульовані положеннями ЦК України.
Як вбачається зі змісту ч.ч. 1-4 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Заява внутрішньо переміщеною особою подається особисто, а дітьми - через законного представника.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомляти про фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи найближчий територіальний підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), протягом 10 днів.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505.
Згідно п. 2 Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців. Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505, для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто,а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурногопідрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад.
Пункт 6 Порядку визначає, коли грошова допомога не призначається, зокрема, коли будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Пункт 10 Порядку надає право уповноваженим органам перевіряти обґрунтованість видачі тадостовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Питання щодо повернення безпідставно сплачених коштів вирішується відповідно до п. 11 Порядку № 505, згідно з яким, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Наведений у п. 11 Порядку № 505 перелік підстав, за яких допускається стягнення надміру виплачених коштів, є вичерпним. Інших підстав, за яких можливе таке стягнення, Порядком № 505 не передбачено.
08.08.2016 року (вих. №35.01-04/2207) Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради ОСОБА_1 направлено повідомлення про припинення нарахування щомісячної адресної допомоги, у зв`язку з тим, що останній має на депозитному банківському рахунку кошти в сумі, що перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та явку для спростування інформації.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірнимирішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За змістом ст. 1215 ст. 1212 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Відповідач під час розгляду справи не надав суду жодних доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги та свідчили про відсутність у нього обов`язку сплатити заявлену до стягнення суму надміру виплаченої адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.
З урахуванням всіх обставин справи, враховуючи вимоги ст. 81 ЦПК України - кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, виходячи із принципів розумності та справедливості, зважаючи на те, що відповідачем не представлено суду жодних доказів щодо безпідставності вимог позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з підстав та мотивів викладених вище.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, стягненню з відповідача на користь держави підлягає судовий збір у розмірі 1 600,00 грн.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 12, 76, 81, 89, 141, 259 263-265, 268, 280-284, 354, 355 ЦПК України , ст. ст. 1212,1215 ЦК України, суд,-
у х в а л и в :
Позовну заяву Департаменту соціального захисту населення Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно виплаченої адресної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1 , за відомостями відділу обліку та моніторингу інформації ГУДМС України Закарпатської області - зареєстрованим не значиться) на користь Департаменту соціального захисту населення Ужгородської міської ради ( місце знаходження пл. Ш. Петефі, 24-26, м. Ужгород, 88000, ЄДРПОУ 03192997) суму надміру виплаченої адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг у розмірі 10608,00 грн (десять тисяч шістсот вісім грн. 00 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 ( місце проживання АДРЕСА_1 , за відомостями відділу обліку та моніторингу інформації ГУДМС України Закарпатської області - зареєстрованим не значиться) на користь держави судовий збір в розмірі 1600,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Закарпатського Апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
Позивач - Департамент соціального захисту населення Ужгородської міської ради ради ( місце знаходження пл. Ш. Петефі, 24-26, м. Ужгород, 88000, ЄДРПОУ 03192997);
Відповідач - ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1 , за відомостями відділу обліку та моніторингу інформації ГУДМС України Закарпатської області - зареєстрованим не значиться) ;
Дата складання повного судового рішення 13.12.2019 року.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду К.К. Бенца