Рішення № 86849259, 09.01.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2020
Номер справи
460/3047/19
Номер документу
86849259
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

09 січня 2020 року м. Рівне №460/3047/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Махаринця Д.Є. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області визнання бездіяльність протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі по тексту - відповідач) в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати позивачу з 01.01.2019 пенсії по інвалідності відповідно ч. 3 ст. 59 Закону №796- XII від 28.02.1991 по інвалідності з розрахунку п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом щорічно на 1 січня відповідного року з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273,45 грн., враховуючи виплачені суми та здійснення нарахування та виплату пенсії по інвалідності відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796- XX від 28.02.1991 по інвалідності з розрахунку п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом щорічно на 1 січня відповідного року з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273, 45 грн.

зобов`язати відповідача провести з 01.01.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796- XII від 28.02.1991 по інвалідності з розрахунку п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом щорічно на 1 січня відповідного року з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273, 45 грн., враховуючи виплачені суми;

зобов`язати відповідача проводити нарахування та виплачувати позивачу пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796- XII від 28.02.1991 по інвалідності з розрахунку п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом щорічно на 1 січня відповідного року з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273, 45 грн.

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та виплати позивачу щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, що належить до 1 категорії з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та є особою з інвалідністю II групи у розмірі 379,60 грн. з 22 березня 2017 року.

зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу, щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, що належить до 1 категорії з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та с особою з інвалідністю ІІ групи у розмірі, встановленому чинним законодавством, з 22 березня 2017 року.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 по справі №817/1063/18 відповідачем здійснено для позивача перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2018, яка обчислювалася виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2018. Однак, наступний перерахунок пенсії позивачу було зроблено з 01.07.2019, при цьому Кзс обраховано з урахування мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2019 року - 4173,00 грн. (що є правильним) та змінено показник Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, який взято за 2018 рік - 7810,88 грн.. в той час як цей показник має залишатися незмінним, тобто за 2017 рік 6273,45 грн. Вказує про те, що після такого перерахунку розмір пенсії становив 8823,91 грн. без урахування підвищень та цільової допомоги, а з урахуванням - 9499,51 грн. Наголошує на тому, що в результаті неправомірних дій відповідача ним недоотримано щомісяця 566,16 грн. Так, 17.09.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку та виплати йому пенсії по інвалідності з розрахунку п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом щорічно на 1 січня відповідного року з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273,45 грн. На що отримав лист з відмовою у здійсненні такого перерахунку. Однак, з такою позицією позивач не погоджується, оскільки вона не відповідає дійсності. З урахуванням наведеного просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 04.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позов.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, зазначивши, що відповідачем правомірно здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2019.

Позивач подав відповідь на відзив в якому з посиланням на норми чинного законодавства наводить аргументи, аналогічні викладеним у позові.

Відповідач, заперечень на відповідь на відзив не подав.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом 2 групи, захворювання якого пов`язане з виконанням обов`язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Перебуває на пенсійному обліку в Володимирецькому об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області і отримує пенсію по інвалідності 2 групи по захворюванню, пов`язаному з виконанням обов`язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 17.05.2018, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.12.2018, у справі №817/1063/18 за позовом ОСОБА_1 до Володимирецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинення певних дій, зобов`язано відповідача провести з 01 квітня 2018 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 , пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На виконання вищезазначеного рішення відповідачем був проведений перерахунок пенсії з врахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210. Розмір пенсії позивача починаючи з 01.04.2018 становить 9008,29 грн.

Позивач 17.09.2019 вернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести з 01.01.2019 перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796- XII від 28.02.1991 по інвалідності з розрахунку п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом щорічно на 1 січня відповідного року з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273, 45 грн., враховуючи виплачені суми та проводити нарахування та виплачувати позивачу пенсію відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796- XII від 28.02.1991 по інвалідності з розрахунку п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом щорічно на 1 січня відповідного року з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273, 45 грн.

Листом від 25.09.2019 №367/02.5 позивачу було відмовлено у здійсненні такого перерахунку та обґрунтовано правильність фактично проведеного перерахунку.

Не погодившись із вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій № 2148-VIII від 03.10.2017, частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796 ХІІ викладена в наступній редакції: "Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року", що набрала чинності 01.10.2017 року.

Пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року, передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за формулою:

П = Зс*Кзс*(Кв/100%)

де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках). Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Тобто, з аналізу зазначеної норми вбачається, що розрахунок провадиться з формули П=Зс*Кзс/К/в/100%, при цьому показник Кзс визначається за формулою: КЗС=Зп(мін)*5/Зс1. При цьому підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Разом з цим з положень зазначеної норми Постанови КМУ від 23 листопада 2011 р. №1210 встановлено, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок призначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, тобто у разі перерахунку пенсії позивачу має змінюватися виключно значення розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, в той час як інші показники, зокрема, Зс1 мають залишатися без змін. Саме в цьому полягає сенс законодавчо встановленої гарантії щодо проведення перерахунку пенсії при збільшенні розміру мінімальної заробітної плати, встановлено законом.

Таким чином, у відповідача виник обов`язок щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01 січня 2019 року у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати в розмірі 4173 грн. з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273,45 грн., так як перерахунок пенсії позивачу проведено згідно рішення суду з 01.07.2019.

Відповідачем не надано до суду належних доказів здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01 січня 2019 року у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати в розмірі 4173 грн. з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273,45 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01 січня 2019 року у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати в розмірі 4173 грн. з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273,45 грн.

Враховуючи висновки суду щодо протиправності бездіяльності відповідача, суд, з метою належного відновлення прав позивача, вважає за необхідне зобов`язати відповідача провести з 01 січня 2019 року перерахунок та виплату пенсії позивачу у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273,45 грн.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача проводити перерахунок та виплату пенсії позивачу щорічно на 1 січня відповідного року з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273, 45 грн., суд зазначає наступне.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Суд, аналізуючи позовні вимоги у вказаній частині, зазначає, що вони звернені на майбутнє, а тому права позивача в даній частині позовних вимог на час розгляду справи по суті не є порушеними.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині.

Разом з тим, щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та виплати позивачу щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, що належить до 1 категорії з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та є особою з інвалідністю II групи у розмірі 379,60 грн. з 22 березня 2017 року та зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу, щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, що належить до 1 категорії з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та с особою з інвалідністю ІІ групи у розмірі, встановленому чинним законодавством, з 22 березня 2017 року, суд зазначає наступне.

Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю особі, що належить до 1 категорії з числа учасників ліквідації наслідків на ЧАЕС та є особою з інвалідністю ІІ групи, виплачується згідно Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (зі змінами внесеними постановою КМУ від 25.03.2014 №112).

З 24.04.2014 у разі наявності права на кілька виплат, передбачених відповідно до Законів України “‘Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок „Чорнобильської катастрофи”, “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”', “Про жертви нацистських переслідувань” і “Про соціальниний, захист дітей війни” встановлюється одна виплата що є більшою за розміром, якщо пенсіонер не обрав іншого.

Оскільки позивач отримує підвищення інваліду армії прирівняному до інваліда війни (з 01.07.2019-625,60 грн.,), підстави для призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України “‘Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у відповідача відсутні.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 10 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33004, м. Рівне, вул. Короленка, 7, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.01.2019 пенсії по інвалідності відповідно ч. 3 ст. 59 Закону №796- XII від 28.02.1991 по інвалідності з розрахунку п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом щорічно на 1 січня відповідного року з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273,45 грн., враховуючи виплачені суми та здійснення нарахування та виплату пенсії по інвалідності відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796- XX від 28.02.1991 по інвалідності з розрахунку п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом щорічно на 1 січня відповідного року з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273, 45 грн.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести з 01.01.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796- XII від 28.02.1991 по інвалідності з розрахунку п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом щорічно на 1 січня відповідного року з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 рік в розмірі 6273, 45 грн., враховуючи виплачені суми.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 09 січня 2020 року.

Суддя Махаринець Д.Є.