
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА
11 січня 2020 р.Справа №160/9508/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у місті Дніпрі сформовану 04.01.2020 в системі «Електронний суд» заяву про забезпечення адміністративного позову ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Дніпропетровської обласної ради про визнання протиправними дій та рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 30.09.2019 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 27.09.2019 через систему «Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Дніпропетровської обласної ради, в якій позивачем викладено заяву про забезпечення позову та заяву про звільнення від сплати судового збору, позивачем безпосередньо зміст позовних вимог та їх обґрунтування не наведено (т.1 а.с.3-11).
2. Позивачем 30.09.2019 у додатковому файлі до вищевказаної заяви додано заяву про забезпечення позову, зареєстровану за вх. № 55257/19 (т.1 а.с.104-120).
3. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду (суддя Сидоренко Д.В.) від 02.10.2019 у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову відмовлено, заява про забезпечення позову повернута заявнику без розгляду (т.1 а.с.121-123).
4. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду (суддя Сидоренко Д.В.) від 03.10.2019 позовну заяву залишено без руху з підстав її невідповідності вимогам статей 160, 161 КАС України (т.1 а.с.124-127).
5. 09.10.2019 до суду надійшла сформована 09.10.2019 через систему «Електронний суд» заява про усунення недоліків, разом із уточненою позовною заявою, клопотанням про звільнення від сплати судового збору та клопотанням про витребування додаткових доказів щодо доходу позивача (т.1 а.с.166, 168-194).
6. 09.10.2019 до суду надійшла сформована 09.10.2019 через систему «Електронний суд» заява про забезпечення позову (повторна) (т.1 а.с.199-207).
7. Розпорядженням від 10.10.2019 № 1179д, згідно протоколу визначено склад суду для розгляду справи у складі колегії суддів: Сидоренка Д.В. (головуючий), суддів Юркова Е.О., Тулянцевої І.В.
8. Ухвалою суду від 16.10.2019 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про витребування додаткових доказів, відмовлено у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору; позовну заяву, у зв`язку з неусуненням недоліків, повернуто позивачу (т.1 а.с.225-226).
9. Ухвалою суду від 16.10.2019 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову, заяву про забезпечення позову повернуто заявнику без розгляду (т.1 а.с.227-230).
10. Постановами Третього апеляційного адміністративного суду від 12.12.2019 ухвали суду першої інстанції від 16.10.2019 у справі № 160/9508/19 про повернення позову та повернення без розгляду заяви про забезпечення позову скасовані, справа направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду (т.2 а.с.32-35).
11. 03.01.2020 на підставі розпорядження № 6д, у зв`язку із перебуванням судді Сидоренко Д.В. у тривалій відпустці, проведено повторний автоматизований перерозподіл судової справи, згідно витягу з протоколу від 03.01.2020 визначено склад колегії суддів: Верба І.О. (головуючий), суддів Юркова Е.О., Тулянцевої І.В.
12. 08.01.2020 за № 58/20 та 09.01.2020 за № 1480/20 судом зареєстровано сформоване 04.01.2020 в системі «Електронний суд» клопотання про забезпечення позову.
ІІ. КЛОПОТАННЯ ПРО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЗОВУ ТА ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД СПЛАТИ СУДОВОГО ЗБОРУ
13. Позивач, заявляючи клопотання про забезпечення позову, сформоване 04.01.2020, просить суд:
1) прийняти, на підставі рішення Конституційного Суду України 23.05.2001 у справі № 1-17/2001 (№ 6-рп/2001), постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 12.10.2019 у справі № 160/9508/19, частини 2 статті 48 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», заяву про забезпечення позову до розгляду та звільнити від сплати судового збору на підставі статті 8 та 22 Конституції України;
2) здійснити правосуддя, на підставі абзацу 10 пункту 9 Рішення Конституційного суду України від 30 січня 2003 року у справі № 1-12/2003, а саме: шляхом забезпечення позову по даній справі, у відповідності до Закону,
а саме:
3) зобов`язати Кабінет Міністрів України терміново розглянути на своєму засіданні питання про відновлення та забезпечення особистого немайнового права громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України, та зобов`язати Дніпропетровську обласну раду та Дніпропетровську обласну державну адміністрацію забезпечити особисте немайнове право громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України шляхом надання громадянину України ОСОБА_1 матеріальної допомоги у розмірі 10 тис. грн для можливості погашення заборгованості за газ у розмірі 2 866,90 грн та отримання субсидії за літній та зимовий періоди, а також для розрахунків з кредиторами, придбанням ліків та продуктів;
4) зобов`язати Кабінет Міністрів України здійснити контроль, на підставі статті 28 Закону України «Про звернення громадян», щодо відновлення та забезпечення особистого немайнового права громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України, шляхом надання громадянину України ОСОБА_1 Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією матеріальної допомоги у розмірі 10 тис.грн для можливості погашення заборгованості за газ у розмірі 2 866,90 грн та отримання субсидії за літній та зимовий періоди, а також для розрахунків з кредиторами, придбанням ліків та продуктів;
5) зобов`язати Кабінет Міністрів України терміново розглянути на своєму засіданні питання щодо відновлення та забезпечення особистого немайнового права громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України, та зобов`язати Дніпропетровську обласну раду та Дніпропетровську обласну державну адміністрацію забезпечити особисте немайнове право громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України шляхом виділення коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: розробка проекту утеплення стін та покрівлі будинку громадянина України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , придбання матеріалів, заміни вікон, дверей, перепроектування та переобладнання опалювальної системи будинку, заміни котла та іншого, що забезпечить можливість зниження витрат газу та електричної енергії до встановлених Кабінетом Міністрів України норм;
6) зобов`язати Кабінет Міністрів України здійснити контроль, на підставі статті 28 Закону України «Про звернення громадян», щодо відновлення та забезпечення особистого немайнового права громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України, шляхом виділення Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: розробка проекту утеплення стін та покрівлі будинку громадянина України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , придбання матеріалів, заміни вікон, дверей, перепроектування та переобладнання опалювальної системи будинку, заміни котла та іншого, що забезпечить можливість зниження витрат газу та електричної енергії до встановлених Кабінетом Міністрів України норм;
7) зобов`язати Кабінет Міністрів України терміново розглянути на своєму засіданні питання щодо відновлення та забезпечення особистого немайнового права громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України, та зобов`язати Дніпропетровську обласну раду та Дніпропетровську обласну державну адміністрацію забезпечити особисте немайнове право громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України шляхом фінансування у 2019 році проекту «Енергетична установка Благути», на об`єкті за адресою: АДРЕСА_2 . за рахунок коштів місцевого бюджету чи залучення інвесторів, що в свою чергу забезпечить можливість розповсюдити технологію Благути «Екотерм» та виключити необхідність витрачати бюджетні кошти на субсидії та на оплату енергоносіїв для утримання бюджетної сфери, а також запобігатиме викидання шкідливих речовин у повітря, що зменшить ризики захворюваності людей та покращить добробут за рахунок зниження вартості товарів і послуг;
8) зобов`язати Кабінет Міністрів України здійснити контроль, на підставі статті 28 Закону України «Про звернення громадян», щодо відновлення та забезпечення особистого немайнового права громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України, шляхом виділення Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: реалізація проекту «Енергетична установка Благути», на об`єкті за адресою: АДРЕСА_2 . за рахунок коштів місцевого бюджету чи залучення інвесторів, що в свою чергу забезпечить можливість розповсюдити технологію Благути «Екотерм» та виключити необхідність витрачати бюджетні кошти на субсидії та на оплату енергоносіїв для утримання бюджетної сфери, а також запобігатиме викидання шкідливих речовин у повітря, що зменшить ризики захворюваності людей та покращить добробут за рахунок зниження вартості товарів і послуг;
9) зобов`язати Дніпропетровську обласну раду вчинити дії спрямовані на відновлення та забезпечення права громадянина України ОСОБА_1 шляхом відкликання листів Дніпропетровської обласної ради від 30.08.2019 за №№ Бл-34, Бл-35 як таких, що порушують статтю 40, 19 Конституції України, статтю 19 Закону України «Про звернення громадян», та спрямовані на порушення особистого немайнового права громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України та забезпечити особисте немайнове право громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України, шляхом подання на розгляд сесії Дніпропетровської обласної ради звернення громадянина України ОСОБА_1 про виділення Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: розробка проекту утеплення стін та покрівлі будинку громадянина України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , придбання матеріалів, заміни вікон, дверей, перепроектування та переобладнання опалювальної системи будинку, заміни котла та іншого, що забезпечить можливість зниження витрат газу та електричної енергії до встановлених Кабінетом Міністрів України норм;
10) зобов`язати Дніпропетровську обласну раду вчинити дії спрямовані на відновлення та забезпечення права громадянина України ОСОБА_1 шляхом відкликання листів Дніпропетровської обласної ради від 30.08.2019 за №№ Бл-34, Бл-35 як таких, що порушують статтю 40, 19 Конституції України, статтю 19 Закону України «Про звернення громадян», та спрямовані на порушення особистого немайнового права громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України та забезпечити особисте немайнове право громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України, шляхом подання на розгляд сесії Дніпропетровської обласної ради звернення громадянина України ОСОБА_1 про виділення Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: реалізація проекту «Енергетична установка Благути», на об`єкті за адресою: АДРЕСА_2 за рахунок коштів місцевого бюджету чи залучення інвесторів, що в свою чергу забезпечить можливість розповсюдити технологію Благути «Екотерм» та виключити необхідність витрачати бюджетні кошти на субсидії та на оплату енергоносіїв для утримання бюджетної сфери, а також запобігатиме викидання шкідливих речовин у повітря, що зменшить ризики захворюваності людей та покращить добробут за рахунок зниження вартості товарів і послуг;
11) зобов`язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію вчинити дії спрямовані на відновлення та забезпечення права громадянина України ОСОБА_1 шляхом відкликання листів Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 15.05.2019 вих. № 23-751/0/139-19 від 18.09.2019, вих. № 3-5757/0/261-19 як таких, що порушують статтю 40, 19 Конституції України, статтю 19 Закону України «Про звернення громадян», та спрямовані на порушення особистого немайнового права громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України та забезпечити особисте немайнове право громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України, шляхом подання на розгляд сесії Дніпропетровської обласної ради звернення громадянина України ОСОБА_1 про виділення Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: реалізація проекту «Енергетична установка Благути», на об`єкті за адресою: АДРЕСА_2 за рахунок коштів місцевого бюджету чи залучення інвесторів, що в свою чергу забезпечить можливість росповсюдити технологію Благути «Екотерм» та виключити необхідність витрачати бюджетні кошти на субсидії та на оплату енергоносіїв для утримання бюджетної сфери, а також запобігатиме викидання шкідливих речовин у повітря, що зменшить ризики захворюваності людей та покращить добробут за рахунок зниження вартості товарів і послуг;
12) зобов`язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію вчинити дії спрямовані на відновлення та забезпечення права громадянина України ОСОБА_1 шляхом відкликання листів Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 15.05.2019 вих. № 23-751/0/139-19, від 18.09.2019 вих. № 3-5757/0/261-19 як таких, що порушують статтю 40, 19 Конституції України, статтю 19 Закону України «Про звернення громадян», та спрямовані на порушення особистого немайнового права громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України та забезпечити особисте немайнове право громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України, шляхом подання на розгляд сесії Дніпропетровської обласної ради звернення громадянина України ОСОБА_1 про виділення Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: розробка проекту утеплення стін та покрівлі будинку громадянина України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , придбання матеріалів, заміни вікон, дверей, перепроектування та переобладнання опалювальної системи будинку, заміни котла та іншого, що забезпечить можливість зниження витрат газу та електричної енергії до встановлених Кабінетом Міністрів України норм;
13) зобов`язати Дніпропетровську обласну раду та Дніпропетровську обласну державну адміністрацію вчинити дії спрямовані на відновлення та забезпечення особистого немайнового права громадянина України ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 ЦК України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 ЦК України шляхом надання матеріальної допомоги у розмірі 10 тис.грн для можливості погашення заборгованості за газ у розмірі 2 866,90 грн та отримання субсидії за літній та зимовий періоди, а також для розрахунків з кредиторами, придбанням ліків та продуктів;
14) зобов`язати Кабінет Міністрів України звернутися до правоохоронних органів для притягнення до відповідальності винних осіб за не виконання, починаючи з 2005 року, посадовими особами Кабінету Міністрів України та державними органами влади своїх повноважень в галузі альтернативних джерел енергії, у відповідності до закону України «Про альтернативні джерела енергії, закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», щодо запровадження у виробництво проекту «Енергетична установка Благути», що забезпечує:
- запобігання забруднення навколишнього природного середовища від викидів шкідливих речовин і парникових газів, шляхом переведення роботи енергетичних установок, що виробляють тепло, електричну та механічну енергію, на замкнений цикл роботи;
- автономне, безпечне, екологічне, економічне та незалежне виробництво енергії на землі, під землею, на воді, під водою, в повітрі та в космосі шляхом переведення роботи установки на замкнений цикл Карно без викидання відпрацьованих газів та їх використання як відновлювального вторинного палива та окислювача - «Теплоагенти Благути©»;
- надання можливості споживачам енергії стати виробниками енергії та демонополізувати енергетичну галузь та як наслідок забезпечити зниження вартості товарів та послуг і підвищення їх конкурентної здатності;
- запобігання необхідності втручання в гідрогеологію підземних вод шляхом виключення необхідності видобутку традиційних енергоносіїв;
- запобігання загибелі людей від вибухів горючих речовин на копальнях шляхом виключення необхідності видобутку традиційних енергоносіїв;
- запобігання загибелі людей від вибухів та пожеж при аваріях транспортних засобів шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
- запобігання загибелі людей від вибухів та пожеж при транспортуванні горючих речовин та запобігання забруднення навколишнього середовища при розливах нафти та іншого шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
- запобігання загибелі людей та пошкодження майна від вибухів природного газу в будинках та на підприємствах, шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
- запобігання необхідності руйнування родючих шарів землі та забруднення навколишнього природного середовища смердючими відвалами, які отруюють людей, рослини та тварин, шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
- запобігання загибелі людей від чадного газу при використанні дров та вугілля для опалювання будинків та запобігання викидання шкідливих речовин і парникових газів у повітря, а також запобігання необхідності вирубки дерев в лісах та лісонасадженнях для спалювання, шляхом виключення необхідності їх використання як традиційних енергоносіїв;
- запобігання техногенним катастрофам пов`язаних із аваріями на атомних, теплових та гідроелектростанціях, шляхом переведення роботи парових турбін на відновлювальне вторинне паливо та окислювач - «Теплоагенти Благути©»;
- запобігання захворюваності людей та збереження генофонду Українського народу шляхом зниження впливу шкідливих речовин на людей, за рахунок виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв та викидання у повітря шкідливих речовин і парникових газів;
- запобігання змінам клімату на Землі, за рахунок виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв та викидання у повітря шкідливих речовин і парникових газів;
- запобігання необґрунтованим витратам коштів платників податків для утримання бюджетної сфери, а саме: для оплати пального, тепла, електроенергії, товарів та послуг, які встановлені Кабінетом Міністрів України за необґрунтованими та не ринковими цінами на користь монополій;
- запобігання корупції в енергетичній галузі;
- запобігання необґрунтованим витратам коштів платників податків для надання субсидій населенню, а саме: для оплати тепла, електроенергії, природного газу, які встановлені Кабінетом Міністрів України за необґрунтованими та не ринковими цінами на користь монополій;
- підвищення боєздатності Збройних сил України,
- підвищення добробуту громадян та як наслідок цього зменшення сепаратистських настроїв населення;
- зменшення захворюваності населення та підвищення тривалості життя громадян;
- зниження вартості товарів та послуг та як створення додаткових робочих місць і повернення заробітчан в Україні;
- підвищення народжуваності в Україні;
- скорочення заборгованості перед іноземними кредиторами за рахунок відмови від імпортних енергоносіїв та продажі енергоресурсів власного виробництва на зовнішніх ринках,
- підвищення конкурентної здатності вітчизняних товарів на зовнішніх ринках за рахунок зниження вартості виробництва енергії;
- підвищення заробітних плат та пенсій;
- зниження ризиків аварій енергетичних підприємств шляхом переведення роботи турбін гідроелектростанцій, теплових та атомних станцій на альтернативне джерело енергії - відновлювальне вторинне паливо та окислювач - «Теплоагенти Благути©» у разі природних катаклізмів та воєнних дій і інше, що призвело до нанесення шкоди інтересам держави в галузі безпеки та оборони, енергетичної та економічної незалежності, екологічної безпеки та права громадян України на життя та безпечне для життя і здоров`я довкілля та порушення.
15) на підставі статті 56 Конституції України, пунктів 1, 2, 3, 4, 5, 10-1 Постанови пленуму Верховного суду України № 5 від 25.05.2001 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» задля гарантії інтересів юридичної особи та гарантії захисту прав і свобод громадян, статті 176, 177, 364 КК України, відшкодувати за рахунок держави моральні збитки завданні знущаннями при розгляді скарг Кабінетом Міністрів України та державними органами влади і місцевого самоврядування, а саме: протиправною відмовою забезпечити особисте немайнове право громадянина України ОСОБА_1 на життя та особисте немайнове право громадянина України ОСОБА_1 на безпечне для життя і здоров`я довкілля, шляхом:
а) надання матеріальної допомоги громадянину України ОСОБА_1 у розмірі 10 тис.грн для можливості погашення заборгованості за газ у розмірі 2 866,90 грн та отримання субсидії за літній та зимовий періоди, а також для розрахунків з кредиторами, придбанням ліків та продуктів;
б) подання на розгляд сесії Дніпропетровської обласної ради звернення громадянина України ОСОБА_1 про виділення Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: розробка проекту утеплення стін та покрівлі будинку громадянина України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , придбання матеріалів, заміни вікон, дверей, перепроектування та переобладнання опалювальної системи будинку, заміни котла та іншого, що забезпечить можливість зниження витрат газу та електричної енергії до встановлених Кабінетом Міністрів України норм;
в) подання на розгляд сесії Дніпропетровської обласної ради звернення громадянина України ОСОБА_1 про виділення Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: реалізація проекту «Енергетична установка Благути», на об`єкті за адресою: АДРЕСА_2 за рахунок коштів місцевого бюджету чи залучення інвесторів, що в свою чергу забезпечить можливість розповсюдити технологію Благути «Екотерм» та виключити необхідність витрачати бюджетні кошти на субсидії та на оплату енергоносіїв для утримання бюджетної сфери, а також запобігатиме викидання шкідливих речовин у повітря, що забезпечує:
- запобігання забруднення навколишнього природного середовища від викидів шкідливих речовин і парникових газів, шляхом переведення роботи енергетичних установок, що виробляють тепло, електричну та механічну енергію, на замкнений цикл роботи;
- автономне, безпечне, екологічне, економічне та незалежне виробництво енергії на землі, під землею, на воді, під водою, в повітрі та в космосі шляхом переведення роботи установки на замкнений цикл Карно без викидання відпрацьованих газів та їх використання як відновлювального вторинного палива та окислювача - «Теплоагенти Благути©»;
- надання можливості споживачам енергії стати виробниками енергії та демонополізувати енергетичну галузь та як наслідок забезпечити зниження вартості товарів та послуг і підвищення їх конкурентної здатності;
- запобігання необхідності втручання в гідрогеологію підземних вод шляхом виключення необхідності видобутку традиційних енергоносіїв;
- запобігання загибелі людей від вибухів горючих речовин на копальнях шляхом виключення необхідності видобутку традиційних енергоносіїв;
- запобігання загибелі людей від вибухів та пожеж при аваріях транспортних засобів шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
- запобігання загибелі людей від вибухів та пожеж при транспортуванні горючих речовин та запобігання забруднення навколишнього середовища при розливах нафти та іншого шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
- запобігання загибелі людей та пошкодження майна від вибухів природного газу в будинках та на підприємствах, шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
- запобігання необхідності руйнування родючих шарів землі та забруднення навколишнього природного середовища смердючими відвалами, які отруюють людей, рослини та тварин, шляхом виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв;
- запобігання загибелі людей від чадного газу при використанні дров та вугілля для опалювання будинків та запобігання викидання шкідливих речовин і парникових газів у повітря, а також запобігання необхідності вирубки дерев в лісах та лісонасадженнях для спалювання, шляхом виключення необхідності їх використання як традиційних енергоносіїв;
- запобігання техногенним катастрофам пов`язаних із аваріями на атомних, теплових та гідроелектростанціях, шляхом переведення роботи парових турбін на відновлювальне вторинне паливо та окислювач - «Теплоагенти Благути©»;
- запобігання захворюваності людей та збереження генофонду Українського народу шляхом зниження впливу шкідливих речовин на людей, за рахунок виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв та викидання у повітря шкідливих речовин і парникових газів;
- запобігання змінам клімату на Землі, за рахунок виключення необхідності використання традиційних енергоносіїв та викидання у повітря шкідливих речовин і парникових газів;
- запобігання необґрунтованим витратам коштів платників податків для утримання бюджетної сфери, а саме: для оплати пального, тепла, електроенергії, товарів та послуг, які встановлені Кабінетом Міністрів України за необґрунтованими та не ринковими цінами на користь монополій;
- запобігання корупції в енергетичній галузі;
- запобігання необґрунтованим витратам коштів платників податків для надання субсидій населенню, а саме: для оплати тепла, електроенергії, природного газу, які встановлені Кабінетом Міністрів України за необґрунтованими та не ринковими цінами на користь монополій;
- підвищення боєздатності Збройних сил України;
- підвищення добробуту громадян та як наслідок цього зменшення сепаратистських настроїв населення;
- зменшення захворюваності населення та підвищення тривалості життя громадян;
- зниження вартості товарів та послуг та як створення додаткових робочих місць і повернення заробітчан в Україні;
- підвищення народжуваності в Україні;
- скорочення заборгованості перед іноземними кредиторами за рахунок відмови від імпортних енергоносіїв та продажі енергоресурсів власного виробництва на зовнішніх ринках;
- підвищення конкурентної здатності вітчизняних товарів на зовнішніх ринках за рахунок зниження вартості виробництва енергії;
- підвищення заробітних плат та пенсій;
- зниження ризиків аварій енергетичних підприємств шляхом переведення роботи турбін гідроелектростанцій, теплових та атомних станцій на альтернативне джерело енергії - відновлювальне вторинне паливо та окислювач - «Теплоагенти Благути©» у разі природних катаклізмів та воєнних дій і інше,
у розмірі сто тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
ІІІ. ОЦІНКА СУДУ
14. Визначені статтею 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) звернення до суду є об`єктами справляння судового збору.
15. За подання до суду заяви про забезпечення позову окремо справляється судовий збір.
16. Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
17. Позивач, подавши до суду у січні 2020 року клопотання про забезпечення позову має обов`язок сплатити судовий збір у розмірі 630,60 грн, або має право, зокрема, заявити клопотання про звільнення від його сплати із відповідним обґрунтуванням та наданням підтверджуючих доказів.
18. Звернувшись до суду, позивач просить прийняти, на підставі рішення Конституційного Суду України від 23.05.2001 у справі № 1-17/2001 (№ 6-рп/2001), постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 12.10.2019 у справі № 160/9508/19, частини 2 статті 48 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», заяву про забезпечення позову до розгляду та звільнити його від сплати судового збору на підставі статті 8 та 22 Конституції України.
19. Вирішуючи питання звільнення позивача від сплати судового збору за подання клопотання у 2020 році, суд виходить із того, що позивач не заявляє підстави для звільнення його від сплати судового збору за подання заяви, сформованої 04.01.2020, до такої заяви не подано документи на підтвердження розміру доходів (пенсії) за 2019 рік або матеріального стану позивача, позивач обмежується виключно вищенаведеним посиланням на судові рішення, закон та Конституцію України.
20. Рішенням Конституційного суду від 23.05.2001 у справі № 1-17/2001 вирішено питання конституційності та неконституційності окремих положень статті 248 ПК України, який втратив чинність з 01.09.2015.
21. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12.10.2019 у справі № 160/9508/19 скасовано ухвалу суду у цій справі від 16.10.2019 про повернення без розгляду заяви про забезпечення позову у зв`язку із тим, що:
- суд першої інстанції не дослідив обставини, зазначені позивачем в клопотанні про звільнення від сплати судового збору та не надав їм належну правову оцінку;
- судом першої інстанції не визначено розмір належного до сплати у даній справі судового збору за подання заяви про забезпечення позову, не співставлено його з доходом позивача за попередній рік, та, відповідно, не вирішено питання щодо можливості звільнення позивача від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини першої 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи надані позивачем на підтвердження майнового стану докази;
- суд першої інстанції послався на ненадання позивачем належних та допустимих письмових доказів наявності обставин щодо відсутності коштів на оплату судового збору, при цьому не врахував долучені позивачем до матеріалів справи на підтвердження незадовільного майнового стану докази, а саме довідку органу ПФУ від 31.01.2019, яка містить інформацію про розмір отриманого позивачем доходу (пенсії) за 2018 рік; відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків;
- з огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає висновки суду першої інстанції щодо відсутності підстав для звільнення позивача від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову передчасними, оскільки такі зроблені без належної правової оцінки аргументів позивача, викладених в клопотанні про звільнення від сплати судового збору, без належної та всебічної оцінки майнового стану позивача, з огляду на надані на його підтвердження докази.
22. Таким чином, з вищевказаних судових рішень не вбачається підстава для прямого та безпосереднього звільнення позивача від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову, сформованої 04.01.2020.
23. Позивач не заявляє про наявність у нього пільг на сплату судового збору згідно із статтею 5 Закону № 3674-VI, відповідні докази не подає.
24. Відповідно до частини першої статті 8 Закону № 3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
25. Згідно з частиною другою статті 8 Закону № 3674-VI суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
26. Загальною умовою для звільнення від сплати судового збору є те, що розмір судового збору перевищує 5% розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
27. Звільнення від сплати судового збору виключно з підстав майнового стану сторони, без додержання умов перевищення судового збору п`ятивідсоткового розміру річного доходу за попередній календарний рік, Закон № 3674-VI не передбачає.
28. Однак, підстави звільнення від сплати судового збору позивач у клопотанні, сформованому 04.01.2020, не заявляє; відомості про розмір річного доходу за 2019 рік не надає, про матеріальне становище не зазначає.
29. Оскільки підставою для звільнення від сплати судового збору у розглянутому випадку може бути розглянута така підстава, як визначення законом розміру сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову (об`єкта сплати судового збору) у сумі 630,60 грн, яка є більшою ніж 5% від розміру річного доходу позивача за 2019 рік, а позивач не наводить обґрунтування такого перевищення та не надає докази доходу за 2019 рік, суд позбавлений можливості стверджувати про таке перевищення, та, відповідно, задовольнити клопотання.
30. У розглянутому випадку підтвердження обставин перевищення судового збору п`ятивідсоткового розміру річного доходу за 2019 рік покладається на позивача, суду ж належить надати оцінку наведеним доводам та їх обґрунтуванню.
31. Проте, відповідні доводи та їх обґрунтування заявлене клопотання не містить. Матеріали адміністративної справи містять лише відомості щодо доходу позивача за 2018 рік у розмірі 27 610,74 грн.
32. Відповідно до частини сьомої статті 154 КАС України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
33. Оскільки позивачем не надано документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі та за відсутності підстав для звільнення від подання такої заяви, суд вбачає наявними підстави для повернення заявнику клопотання про забезпечення позову, сформованого в системі «Електронний суд» 04.01.2020, без розгляду.
34. Керуючись статтями 152, 154, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
35. У задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову - відмовити.
36. Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі №160/9508/19 до Кабінету Міністрів України, Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Дніпропетровської обласної ради про визнання протиправними дій та рішень, зобов`язання вчинити певні дії - повернути заявнику без розгляду.
37. Копію ухвали про повернення заяви без розгляду, направити особі, яка її подала.
38. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Верба