
копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2019 року Справа № 160/10688/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
31 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
визнати дії відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області 49094, вул. Набережна Перемоги, буд. 26 м. Дніпропетровськ, Код ЄДРПОУ 21910427 щодо надання Рішення «Про відмову в перерахунку пенсії» за № 239/03.22-19 від 30.09.2019 року, у відповідність ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою № 73 від 17.09.2019 року виданою «Автотранспортне підприємство 11231» про заробітну плату із розрахунку суми заробітку за працю у зоні відчуження липня місяця 1986 року, та підвищення пенсійних виплат за понаднормативний стаж до основної пенсії на 10% із середньомісячного заробітку за працю у зоні відчуження ОСОБА_1 за паспортом серія НОМЕР_1 , ідентифікаційний 220890813251402, АДРЕСА_1 – неправомірними;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області вул. Набережна Перемоги, буд. 26 м. Дніпропетровськ, код ЄДРПОУ 21910427, перерахувати та виплачувати основну пенсію та збільшення пенсії за понаднормативний стаж ОСОБА_1 за паспортом серія НОМЕР_1 , ідентифікаційний НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 у відповідність ч.3 ст. 57; ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою № 73 від 17. 09. 2019 року виданою «Автотранспортне підприємство 11231» про заробітну плату для розрахунку середньомісячного заробітку із суми заробітку за працю у зоні відчуження липня місяця, 1986 року, та підвищення пенсійних виплат за понаднормативний стаж до основної пенсії на 10% за заявою від 30.09.2019 починаючи з 01.10.2019 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що в період з 17 червня 1987 року по 17 липня 1987 року він приймав безпосередню участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, був залучений з підприємства у відрядження, на даний час має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року, 2-ї категорії, згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-12 від 28 лютого 1991 року.
У липні 2019 року позивач дізнався, що пенсійні виплати розраховуються без урахування пільгової норми відповідно ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та у зв`язку з цим звернувся до відповідача із заявою від 25.09.2019 р. про перерахунок пенсії.
Однак рішенням за № 239/03.22-19 від 30.09.2019 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії.
Позивач вважає, що листом «Про відмову в перерахунку пенсії» № 239/03. - 22 -19 від 30.09.2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області безпідставно відмовлено та порушене його право на соціальний захист, гарантований державою через ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв`язку з тим, що позивачу чинним законодавством України надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення які встановлені загальним законом 1058-4 або спеціальним Законом 796-12.
Заявою від 30.09.2019 року позивач висловив бажання про умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені спеціальним Законом 796-12.
Відповідно протоколу перерахунку пенсії відповідач здійснив розрахунок середньомісячного заробітку за нормами ст. 40, ст. 25 Закону України 10-58, які є виключаючими, а застосовуючими є ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України 796-12.
Ухвалою суду від 05 листопада 2019 року відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи.
26 листопада 2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 19.01.2013 року і отримує пенсію за віком згідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 року (надалі — Закон №1058-ІV), враховуючи норми статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХII від 28.02.1991 року (надалі - Закон №796-ХII).
25.09.2019 року заявником надана заява про перерахунок пенсії згідно ч.3 ст.57 Закону №796-ХІІ.
Згідно ч.2 ст. 56 Закону № 796ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Пенсія розрахована згідно загального стажу роботи 30 років 17 днів ( по 31.08.2008 року). Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 — 0,30000.
Згідно статті 24 Закону №1058-ІV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Згідно Закону №1058, пенсія за віком заявника розрахована згідно частини 1 статті 27 Закону.
Згідно статті 57 Закону №796-ХІІ обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Пенсія позивача розрахована відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-ІV, тому проводити перерахунок пенсії згідно ч. 3 ст. 57 та ч. 2 ст. 56 Закону №796- XII згідно довідки № 73 від 17.09.2019 р., виданої АТП 31, не має законних підстав.
04 грудня 2019 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній зазначив, що він обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення ст. ст. 55, 49, 51, ч. 3 ст. 57, ст. 56 ст. ст. 60, 67 встановлені спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року за № 796-12, і право на отримання пенсії за його пенсійною справою діє на підставі вищевказаного Закону, тому і розраховуватися пенсійні виплати повинні за цим Законом.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду з 19.01.2013 року і отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003, враховуючи норми статі 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28.02.1991 року.
Позивач у період з 17 червня 1987 р. по 17 липня 1987 р. приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується Посвідченням Серії НОМЕР_3 .
25.09.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 27 та частини 3 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До заяви позивачем була долучена довідка із розрахунку суми заробітної плати за червень-липень 1987 року - термін часу у зоні відчуження.
Листом від 30 вересня 2019 року відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що проводити перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за період з червня-липня 1987 року (2 місяці) згідно довідки № 73 від 17.09.2019 року немає законних підстав.
Вирішуючи правомірність відмови відповідача у перерахунку пенсії, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи, частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796 від 28.02.1991 р. обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тобто виходячи із заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року ( стаття 40 Закону № 1058).
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
- менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
- не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
- менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Як встановлено судом, позивач отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 року, з урахуванням норм статі 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року, а не згідно Закону № 796-ХІІ.
Пенсія позивача розрахована відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058 та визначена за формулою:
П=Зп*Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно статті 25 Закону №1058-IV коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
См = загальний стаж роботи 30 років (360 міс.)
Розрахунок коефіцієнту страхового стажу:
360 х 1
Кс =--------------- =0,30000
100% х 12
Отже, враховуючи вищенаведене, проводити перерахунок пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за червень-липень 1987 року, згідно довідки АТП 31 № 73 від 17.09.2019 р., у відповідача не було підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на те, що протягом судового розгляду справи відповідач довів правомірність своїх дій та рішень, суд не вбачає законних підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) В.М. Олійник
Рішення не набрало законної сили
09 грудня 2019 року.
Суддя В.М. Олійник
Згідно з оригіналом.
Суддя В.М. Олійник