Рішення № 86848304, 02.12.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2019
Номер справи
160/9409/19
Номер документу
86848304
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2019 року Справа № 160/9409/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, в якому просить:

визнати бездіяльність Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції протиправною, яка полягає у відмові в підготовці та направленні документів передбачених постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 для призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» ч.1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року, до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області Романюку ОСОБА_2 Миколайовичу;

зобов`язати Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції вчинити певні дії, а саме підготувати та направити документи передбачені постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області для призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» ч.1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року (в редакції Закону № 534/96-ВР від 21.11.1996 року тобто на день прийняття на службу до органів внутрішніх справ), ОСОБА_1 .

В обґрунтування позову позивач зазначив, що проходив службу в органах Державної пенітенціарної служби України з 15.01.1998 року на різних посадах та був звільнений зі служби 31.05.2012 року.

01.07.2019 року позивач звернувся із заявою до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції з вимогою підготувати та направити документи передбачені п.7 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року (в редакції Закону № 534/96-ВР від 21.11.1996 року (тобто на день прийняття на службу до органів внутрішніх справ).

Однак листом № 7/1-109-19/Р-637 від 15.07.2019 року відповідачем було відмовлено позивачу в підготовці та направленні документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо призначення пенсії за вислугою років, посилаючись на те, що для отримання пенсії на теперішній час особам, якщо вони звільнені зі служби в період з 01.10.2011 року по 30.09.2012 року, на день звільнення необхідно мати вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше.

Позивач вважає дії відповідача незаконними з тих підстав, що відповідно до ч.4 ст. 23 Закону, особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів; особам, які проходять службу у воєнізованих формуваннях і установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, - один місяць служби за півтора місяця, а в установах виконання покарань, призначених для тримання і лікування інфекційних та психічно хворих засуджених, - один місяць служби за два місяці за переліком посад і в порядку, що затверджуються Міністерством юстиції України.

Позивач стверджує, що за час проходження служби перебував на посадах вислуга років на яких обраховується - один місяць служби за сорок днів, що підтверджується послужним списком та витягом з наказу начальника Дніпропетровського слідчого ізолятора про звільнення № 39о/с від 31.05.2012 року.

Позивач був прийнятий на службу до органів внутрішніх справ 15.01.1998 року та розраховував, що отримає право на пенсію коли буде мати вислугу 20 років і більше, оскільки на той час Закон України № 2262-ХП діяв в редакції Закону України № 534/96-ВР від 21.11.1996 року, зокрема у пункті «а» ч.1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року було зазначено, що право на пенсію за вислугу років мають - особи офіцерської складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають на день звільнення зі служби вислугу на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ 20 років і більше.

Ухвалою суду від 02 жовтня 2019 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.

18 листопада 2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що Міжрегіональне управління листом від 15.07.2019 р. не відмовляло позивачу у підготовці та направленні документів для призначення пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а повідомило про неможливість здійснити вищезазначені дії через недотримання позивачем вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, а саме не надання ним заяви про призначення пенсії, форма якої встановлена Порядком.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 – позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу в органах Державної пенітенціарної служби України з 15.01.1998 року на різних посадах та був звільнений зі служби 31.05.2012 року наказом начальника Дніпропетровського слідчого ізолятора № 39 о/с від 31.05.2012 року відповідно до п.63 «Ж» Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ. Крім того проходив строкову службу у Збройних силах України з 16.05.1996 року по 12.12.1997 року.

01.07.2019 року позивач звернувся із заявою до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції з вимогою підготувати та направити документи передбачені п.7 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року.

Відповідно до ст. 48 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року заяви про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз`яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз`яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.

Так, на заяву позивача відповідач відповів листом, в якому зазначив, що позивачем не надано до управління персоналу Міжрегіонального управління необхідних документів для призначення пенсії, які передбачені постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 «Про затвердження Порядку подання (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Постанова), а саме:

заяву про призначення/перерахунок пенсії (за формою додатку 1); копією документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платником податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

довідку ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»;

копію паспорта.

Для призначення надбавки на непрацездатних членів сім`ї додатково подаються такі документи:

довідка уповноваженого органу за місцем проживання про склад сім`ї; копія свідоцтва про народження дитини; копія свідоцтва про шлюб;

довідка з навчального закладу про навчання;

копія трудової книжки або довідка органів державної податкової служби про облік платника податків - суб`єкта підприємницької діяльності.

Згідно п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Відповідно до п.7 вищезазначеного Порядку для призначення пенсії за вислугою років подається заява про призначення пенсії (додаток 1).

Згідно п.12 вищезазначеного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Таким чином, єдиною підставою для оформлення документів і направлення їх до органу призначення пенсії є саме належна заява про призначення пенсії з відповідними додатками.

Проте, заяву про призначення пенсії за формою, встановленою вищезазначеним Порядком, позивач до Міжрегіонального управління не надавав, що підтверджується, крім іншого, Довідкою від 14 листопада 2019 року №1/1-1620 вп.

Приймаючи рішення по справі, суд насамперед враховує, що відповідач листом від 15.07.2019 №7/1-109-19/Р-637 відмовив позивачу у підготовці та направленні документів для призначення пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області через недотримання позивачем вимог Порядку, у зв`язку із відсутністю документів для оформлення пенсійної справи.

Суд не вирішує питання про право позивача на пенсію за вислугу років, так як позивачем не дотримано порядку звернення із заявою про призначення пенсії відповідно до вимог вищевказаного законодавства.

Таким чином, суд не вбачає у діях відповідача порушення прав та законних інтересів позивача, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

При цьому відмова у задоволенні даного адміністративного позову, враховуючи підстави для прийняття рішення судом, не позбавляє права позивача звернутись до відповідача із належно оформленою заявою із відповідними додатками для призначення пенсії за вислугу років з метою підготовки та направлення документів до Пенсійного фонду.

Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) В.М. Олійник

Рішення не набрало законної сили

02 грудня 2019 року.

Суддя В.М. Олійник

Згідно з оригіналом.

Суддя В.М. Олійник