
Справа № 265/7569/19
Провадження № 2/265/398/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
10 січня 2020 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді – Козлова Д. О.,
при секретарі – Головченко М. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу № 265/7569/19 за позовом Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся із вказаним позовом, обґрунтовуючи його тим, що 14 грудня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до позивача за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, як така, що з 5 грудня 2018 року перебувала на обліку в центрі зайнятості як безробітна. Відповідача було повідомлено, що всі наведені відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо призначення допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством та повідомлено, що про всі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання виплат відповідач зобов`язаний повідомити орган праці та соціального захисту населення. В подальшому відповідачу було призначено допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.12.2018 по 31.05.2019 в розмірі 2977,38 грн. Розпорядженням департаменту від 26.02.2019 особовий рахунок ОСОБА_1 було знято з обліку в зв`язку з виїздом до м. Новомосковськ. За атестатом від 27.02.2019 допомогу було виплачено відповідачу по 31.03.2019. Натомість за довідкою Маріупольського міського центру зайнятості від 25.06.2019 з 4 січня 2019 року було припинено реєстрацію ОСОБА_1 відповідно до абз. 2 пп. 2 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, що шукають роботу, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2013 № 198. Відповідачка своєчасно не повідомила про її зняття з обліку в центрі зайнятості, внаслідок чого за період з 01.02.2019 по 31.03.2019 незаконно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 5954,76 грн. Добровільно станом на момент подання позову відповідач борг не сплатив. На підставі переліченого просив суд стягнути з ОСОБА_1 незаконно отриману суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 5954,76 грн. та витрати по сплаті судового збору.
У судове засідання представник позивача, яка діє на підставі довіреності, ОСОБА_2 , не з`явилась, надавши суду заяву, в якій заявлені позовні вимоги повністю підтримала та просила задовольнити позов, не заперечуючи проти ухвалення заочного рішення.
Відповідачка, ОСОБА_1 , в судове засідання за невідомих суду причин не з`явився повторно, будучи про час та місце розгляду справи повідомленою належним чином.
На підставі ч. 4 ст. 223 ЦПК України суд ухвалив заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що на підставі рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 28 грудня 2018 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з 1 грудня 2018 року по 31 травня 2019 року по 2977,38 грн. (а. с. 11).
Суд зазначає, що при призначенні вказаної допомоги ОСОБА_1 за її заявою від 14 грудня 2018 року остання була обізнана про необхідність повідомляти представників позивача про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, в тому числі в разі зняття відповідачки з обліку в центрі зайнятості (а. с. 13-14).
Натомість на підставі довідки від 25 червня 2019 року Маріупольського міського центру зайнятості вбачається, що з 4 січня 2019 року було припинено реєстрацію ОСОБА_1 як безробітної через порушення нею законодавства про зайнятість, та яка була зареєстрована у такому центрі зайнятості, починаючи з 5 грудня 2018 року (а. с. 8, 12).
Так за рішенням позивача від 5 серпня 2019 року ОСОБА_1 не має права на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 1 лютого 2019 року по 31 травня 2019 року внаслідок припинення її реєстрації як безробітної особи (а. с. 7).
Суд встановив, що ОСОБА_1 була нарахована державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з 1 лютого 2019 року по 31 березня 2019 року в розмірі 5954,76 грн., що підтверджується протоколом розрахунку та атестатом від 27 лютого 2019 року (а. с. 6).
Відповідно до п. 10 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250, соціальна допомога не призначається у разі, коли працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Згідно із п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
На підставі досліджених доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи обізнаною про необхідність повідомити представникам позивача про факт зняття її з обліку в центрі зайнятості населення, будучи знятою з такого обліку з 4 січня 2019 року через порушення законодавства про зайнятість, фактично не маючи права на отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 1 лютого 2019 року по 31 березня 2019 року, отримала за такий період надмірно соціальну допомогу в розмірі 5954,76 грн., яку до теперішнього часу добровільно не повернула.
Таким чином в судовому засіданні було підтверджено правомірність вимог позивача через порушення відповідачкою законодавства, яке регулює питання призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, внаслідок чого заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі шляхом стягнення з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради надмірно виплачених відповідачці коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 5954,76 грн.
Керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 223, 259, 263-265, 280-282 ЦПК, –
В И Р І Ш И В:
Позов Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 5954 (п`ять тисяч дев`ятсот п`ятдесят чотири) грн. 76 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради витрати з оплати судового збору в сумі 1921 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте відповідачем шляхом подачі письмової заяви протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом 20 (двадцяти) днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено та підписано 10 січня 2020 року.
Позивач: Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, ЄДРПОУ 41336065, юридична адреса: м. Маріуполь, пр. Миру 70.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована в АДРЕСА_1 .
Суддя