Рішення № 86826614, 10.01.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2020
Номер справи
420/7418/19
Номер документу
86826614
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/7418/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо невірного розрахунку пенсії на підставі довідки ПАТ «Чорномортехфлот» про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС б/н від 26.06.2019 та зобов`язати здійснити перерахунок, подальше нарахування пенсії з урахуванням цієї довідки з 08.07.2019 та з урахуванням сплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом ІІ групи та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 в розмірі 8211 грн. Позивач вважає, що управлінням ПФУ невірно розраховано розмір його пенсії, який повинен складати 11 276,25 грн, так як за його розрахунками сума самої заробітної плати відповідно до пп. 4 п. 3 постанови КМУ № 1210 складає 3 203,52 карбованців, отже з урахуванням обмеження в сумі 3 тис. карбованців, основний розмір пенсії позивача повинен обраховуватись наступним чином: 3000 карбованців / 928,81 = 15 566,65 грн, які слід помножити на 70 % (втрата працездатності), в результаті чого основний розбір складає 10 896,65 грн та 379,60 грн - щомісячна допомога за шкоду заподіяну здоров`ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ухвалою від 13.12.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) згідно ст. 263 КАС України.

26.12.2019 до суду від ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності ІІ групи від захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі фактичних збитків, призначену відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розмір пенсії позивача обчислено відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23 листопада 2011 р. № 1210 та з 01.07.2019 складає 3 988,20 грн. На підставі заяви позивача від 08.07.2019 та долученої довідки ПАТ «Чорномортехфлот» від 26.06.2019 б/н про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження з 14.09.1986 по 15.09.1986 позивачу проведено перерахунок з 01.07.2019. Розмір пенсії, розрахований із заробітку за даними довідки ПАТ «Чорномортехфлот» від 26.06.2019, становить 1 765,26 грн, тому основний розмір пенсії позивача встановлено в мінімальному розмірі, визначеному п. 11 Порядку (1564 х 160% = 2 502,40 грн) як більш вигідний варіант. Також згідно п. 12 Порядку щомісячна державна адресна допомога до пенсії особі з інвалідністю ІІ групи складає 255% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто 1 106,20 грн (1 564 х 255%). Крім того, згідно з п. 13 Порядку виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 379,60 грн. В результаті розмір пенсії позивача станом на 01.07.2019 ставив 3 988,20 грн (2 502,40 + 1 106,20 +379,60), а станом на 01.12.2019 - 4 176,90 грн (2 620,80 + 1 176,50 + 379,60). Розрахунок та нарахування пенсії відноситься до виключної компетенції органів ПФУ, тоді як позивач та його представник не є фахівцями в цій галузі, у зв`язку із чим невірно розраховано розмір пенсії позивачу та заявлено безпідставні вимоги.

Згідно ст. 263 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та є особою з інвалідністю ІІ групи від захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

На підставі заяви ОСОБА_1 № О-16 від 17.05.2019 позивачу ПАТ «Чорномортехфлот» видана довідка про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження від 26.06.2019 з розрахунком та розрахунково-платіжна відомість і особовий рахунок за 1986 рік.

Згідно довідки ПАТ «Чорномортехфлот» від 26.06.2019 б/н ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження 14.09.1986, 15.09.1986 по місцю роботи ВАТ «Чорномортехфлот» (правонаступником якого є ПАТ «Чорномортехфлот») на посаді старшого моториста посадовий оклад (тарифна ставка) 1,8 крб. по відомості виплачена заробітна плата в сумі 485 крб. 73 коп.

08.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до Любашівського ОУПФУ із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки ПАТ «Чорномортехфлот» від 26.06.2019 б/н, додавши оригінал вказаної довідки, розрахунково-платіжну відомість та особовий рахунок.

16.10.2019 представник позивача за довіреністю звернулася до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою № 0-39 щодо результатів розгляду заяви ОСОБА_1 від 08.07.2019 № 325 про перерахунок пенсії згідно наданих документів.

Листом від 31.10.2019 № 2670/Б-11 ГУ ПФУ в Одеській області надано відповідь, згідно якої ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності ІІ групи від захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС (ступінь втрати працездатності - 70%), в розмірі фактичних збитків відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210. Згідно із заявою ОСОБА_1 від 08.07.2019 та долученої довідки ПАТ «Чорномортехфлот» від 26.06.2019 б/н про заробітну платну за період роботи в зоні відчуження з 14.09.1986 по 15.09.1986, пенсію перераховано при страховому стажі 23 роки 1 місяць, заробітній платі 2521,79345 грн та її розмір з 01.07.2019 становить 8 211 грн, де: 2502,40 грн - розмір пенсії по інвалідності; 625,60 грн - підвищення інвалідами війни ІІ групи; 379,60 грн - додаткова пенсії інвалідам ІІ групи з числа ліквідаторів ЧАЕС; 4 703,40 грн - державна адресна допомога. Оскільки розмір пенсії розрахований із 70% (ступінь втрати працездатності) від заробітку 2 521,79 грн становить 1 765,26 грн, основний розмір пенсії встановлений в мінімальному розмірі, визначеному п. 11 Порядку (2 502,40 грн = 1 564 грн х 70%).

Позивач не погоджується із даним розрахунком, у зв`язку із чим звернувся до суду із даним позовом, зважаючи на те, що його пенсія повинна розраховуватись наступним чином:

розмір заробітної плати - 2 950,08 (232,29/2*25,4);

сума заробітної плати, з якої нараховується пенсія - 3 203,52 крб (2 950,08 + 115,2 + 138,24).

Оскільки відповідно до п. 8 постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 рр. не може перевищувати 3 тис. крб., сума, з якої буде вираховуватися пенсія, складає - 3000.

Основний розмір пенсії позивача повинен становити 15 566,65 (3000 / 179 * 928,81); основний розмір пенсії по інвалідності з втратою 70% працездатності (без доплат) повинен становити 10 896,65 грн (15 566,65 * 0,7).

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає проведений управлінням ПФУ перерахунок пенсії позивача необґрунтованим, а позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв`язку з наступним.

Загальновідомою обставиною є те, що Чорнобильська катастрофа торкнулася долі мільйонів людей. У багатьох регіонах, на величезних територіях виникли нові соціальні та економічні умови. Україну оголошено зоною екологічного лиха. Створення системи надійного захисту людей від наслідків Чорнобильської катастрофи потребує залучення значних фінансових, матеріальних та наукових ресурсів.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 1 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" регулюється порядок виплати державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1 та у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до цієї статті пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

У статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені пільги по обчисленню середньомісячного заробітку.

Згідно з вказаною нормою обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №1210 від 23.11.2011 року, яка набрала чинності з 01.01.2012 року, затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі - Порядок № 1210).

Пунктами 1, 2 Порядку № 1210 передбачено, що він визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.

Згідно з пунктом 3 Порядку №1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:

1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;

2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв`язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;

3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;

4) менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1210 у разі коли кількість відпрацьованих днів у неповному календарному місяці роботи більш як 25,4, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьований час.

Пунктом 7 Порядку № 1210 передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Згідно з пунктом 9 Порядку №1210 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв`язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв : 100 %), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: (Кзс) = Ск : К, де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (Кз1 + Кз2 + Кз3 + … + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках; К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати.

Коефіцієнт заробітної плати (Кз1, Кз2, Кз3, …, Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зсм, де Кз - коефіцієнт заробітної плати; Зв - сума заробітної плати за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986 - 1990 років; Зсм - показник середньомісячної заробітної плати робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. №1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2003 р., №47, ст. 2431), за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986 - 1990 років.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається: для пенсій по інвалідності - як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

Під час визначення коефіцієнта заробітної плати у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року.

Згідно наданого відповідачем розрахунку пенсії позивача за формулою П = Зс х Кзс х (Кв : 100 %), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках), розрахунок здійснено наступним чином: 928,81 х 2,71508 х (70% : 100%) = 1 765,26 грн.

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: (Кзс) = Ск : К, де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (Кз1 + Кз2 + Кз3 + … + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках; К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати, пенсійним органом визначено позивачу наступним чином: 2,71508 : 1 = 2,71508.

Коефіцієнт заробітної плати (Кз1, Кз2, Кз3, …, Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зсм, де Кз - коефіцієнт заробітної плати; Зв - сума заробітної плати за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986 - 1990 років; Зсм - показник середньомісячної заробітної плати робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. №1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2003 р., №47, ст. 2431), за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986 - 1990 років, пенсійним органом визначено позивачу наступним чином: 0,00486 : 0,00179 = 2,71508.

При цьому показник Зв (0,00486) враховує дані довідки ПАТ «Чорномортехфлот» від 26.06.2019 б/н, відповідно до якої фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, з якої визначається пенсія, складає суму 485,73 крб. (9,09 (збережений СЗ за дні роботи в зоні відчуження) + 158,4 (оплата праці за дні роботи в зоні) + 138,24 (премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження).

В той же час, згідно довідки ПАТ «Чорномортехфлот» від 26.06.2019 б/н у вересні 1986 року ОСОБА_1 за відпрацьовані два дні (14 та 15 вересня) сплачено 9,09 (збережений СЗ за дні роботи в зоні відчуження) + 158,4 (оплата праці за дні роботи в зоні) + 64,8 (доплата за роботу в понаднормовий час) + 115,2 (доплата з роботу у вихідні та святкові дні) + 138,24 (премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження).

В силу пп. 4 п. 3 постанови КМУ № 1210 у такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Судом установлено, що позивач у вересні 1986 року працював у зоні відчуження упродовж двох календарних днів (14 та 15 вересня). Отже обрахована за правилами підпункту 4 пункту 3 Порядку № 1210 сума заробітної плати (Зв) має складати 9,09 (збережений СЗ за дні роботи в зоні відчуження) + 158,4 (оплата праці за дні роботи в зоні) + 64,8 (доплата за роботу в понаднормовий час) = 232,29 (заробітна плата за весь фактично відпрацьований час), яка ділиться на число відпрацьованих днів - 2 дні та множиться на 25,4, що становить 2 950,08.

Доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності, яка за довідкою складає 115,2, а також преміювання 138,24 - додаються до суми вищеобчисленої заробітної плати, в результаті чого показник Зв складає 3203,52, однак він в силу п. 8 постанови КМУ № 1210, не може перевищувати 3 тис. карбованців.

Відтак, розрахований за формулою, передбаченою пунктом 9 Порядку № 1210, коефіцієнт заробітної плати (Кз) за вересень 1986 року склав 16,75977 = 3000 : 179 (середня з/п за 1986 рік).

Натомість, за розрахунком пенсійного органу вказаний показник Кз (коефіцієнт заробітної плати) становить 2,71508, так як замість значення показника Зв - 3000 пенсійним органом взято значення показника Зв на рівні 486.

У разі застосування такого коефіцієнту, який у більш ніж в шість разів менший, основний розмір пенсії позивача дійсно зменшився.

Таким чином, із наданого відповідачем розрахунку вбачається, що пенсійний орган неналежно застосував під час обрахунку пенсії позивача пп. 4 п. 3, п. п. 8, 9 Порядку № 1210 із врахуванням даних довідки ПАТ «Чорномортехфлот» б/н від 26.06.2019, про що слушно зазначає позивач. При цьому згідно довідки ПАТ «Чорномортехфлот» б/н від 26.06.2019 позивач отримував доплату за роботу понаднормовий час та за роботу у вихідні та святкові дні, однак з розрахунку органу ПФУ не вбачається застосування ним останнього речення пп. 4 п. 3 Порядку № 1210, згідно якого якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Отже, оскільки застосований відповідачем механізм обчислення коефіцієнту заробітної плати позивача, який враховується під час обчислення заробітної плати для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, призвів до зменшення розміру пенсії позивача та до порушення його прав на отримання належного розміру пенсії, судом встановлено наявність підстав для визнання протиправними дій УПФ під час здійснення перерахунку пенсії позивача.

Суд враховує, що визначення розміру пенсії, її перерахунок є виключною компетенцію органу ПФУ, а тому суд не повинен та не уповноважений втручатися у дискреційні повноваження щодо виконання управлінням ПФУ обов`язку з визначення суми пенсійних виплат, за умови, що спір з цього безпосередньо цього приводу відсутній.

Однак, як встановлено судом, в даному випадку спір виник саме з приводу розрахунків за формулою, передбаченою пунктом 9 Порядку № 1210, з урахуванням пунктів 8 та пп. 4 п. 3 вказаного Порядку, що призвело до порушень прав позивача та заниження розміру його пенсії.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; НОМЕР_1 ) до Головного управління ПФУ України (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83; 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо розрахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ПАТ «Чорномортехфлот» про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС б/н від 26.06.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та подальше нарахування пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в сумі 485,73 крб (чотириста вісімдесят п`ять карбованців 73 коп.) за 2 дні вересня 1986 року на підставі довідки ПАТ «Чорномортехфлот» б/н від 26.06.2019 відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пп. 3 п. 4 і п. 9 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 08.07.2019, з урахуванням вже виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк