
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 січня 2020 року 12:25 ЛуцькСправа № 140/3891/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І.,
за участю секретаря судового засідання Литвиненко І.П.,
представника позивача Ковальчук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держгеокадастру у Волинській області звернулося із позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу ВП № 60225915 від 12 грудня 2019 року; зобов`язання прийняти постанову про закінчення виконавчого провадження.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 09 січня 2020 року замінено первісного відповідача Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області на належного - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року у справі № 140/386/19 Головне управління Держгеокадастру у Волинській області повторно розглянуло заяву громадянки ОСОБА_1 від 05 грудня 2018 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,5 га у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами села Кам`януха Будківської сільської ради Маневицького району Волинської області. За результатами такого розгляду листом від 17 липня 2019 року Головне управління Держгеокадастру у Волинській області надало відповідь ОСОБА_1 .
Однак, 07 жовтня 2019 року державний виконавець Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області відкрив виконавче провадження № 60225915 із примусового виконання рішення суду у справі № 140/386/19, а постановою від 12 грудня 2019 року на боржника - Головне управлінням Держгеокадастру у Волинській області накладено штраф у розмірі 5 100 грн за невиконання рішення суду без поважних причин у встановлений строк.
Позивач вважає постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про накладення штрафу ВП № 60225915 від 12 грудня 2019 року протиправною та просить її скасувати, оскільки рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року у справі № 140/386/19 було виконане у добровільному порядку ще до відкриття виконавчого провадження - 17 липня 2019 року.
Керуючись наведеним, позивач просить скасувати оскаржену постанову та зобов`язати відповідача прийняти постанову про закінчення виконавчого провадження.
Відзив представника відповідача суд не бере до уваги, оскільки він поданий особою, яка не має повноважень (дія довіреності закінчилась 31 грудня 2019 року, а згідно із штемпелем канцелярії Волинського окружного адміністративного суду відзив подано нарочно та зареєстровано 09 січня 2020 року за вх.№ 497/20).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02 січня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін суддею одноособово, з урахуванням § 2 глави 11 розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у справі призначено судове засідання на 11:00 год. 09 січня 2020 року, про що учасників справи належно повідомлено (арк. спр. 1, 33-37).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04 січня 2020 року відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову Головного управління Держгеокадастру у Волинській області у даній адміністративній справі (арк. спр. 50).
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві. Додатково вказала, що рішення Волинського оружного адміністративного суду виконане у повній мірі та підстав для винесення оскарженої постанови про накладення штрафу ВП № 60225915 від 12 грудня 2019 року у державного виконавця не було. Постанова про відкриття виконавчого провадження не оскаржувалась.
Представник Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області у судове засідання не прибув.
Із урахуванням вимог частини першої статті 205 КАС України розгляд справи проведене без участі представника відповідача.
Суд, заслухавши вступне слово представника позивача, перевіривши доводи позивача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року, яке набрало законної сили 01 липня 2019 року, в адміністративній справі № 140/386/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії позов задоволено частково; визнано протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Волинській області у наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,5 га у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами села Кам`януха Будківської сільської ради Маневицького району Волинської області згідно із заявою від 05 грудня 2018 року, оформлену листом Головного управління Держгеокодастру у Волинській області 09 січня 2019 року за №К-3210/0-10/0/95-19; зобов`язано Головне управління Держгеокодастру у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 грудня 2018 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,5 га у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами села Кам`януха Будківської сільської ради Маневицького району Волинської області (арк. спр. 13-21).
За вказаним судовим рішенням Волинський окружний адміністративний суд 25 липня 2019 року видав виконавчий лист № 725/2019.
Головне управління Держгеокодастру у Волинській області на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року в адміністративній справі № 140/386/19 повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 05 грудня 2018 року. Результати повторного розгляду оформлено листом № 966/0-681/0/95-19 від 17 липня 2019 року, яким заявниці рекомендовано повторно звернутись до суб`єкта владних повноважень із заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність після отримання відповідного рішення органу місцевого самоврядування (арк. спр. 12).
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 07 жовтня 2019 року відкрито виконавче провадження № 60225915 із примусового виконання виконавчого листа № 725/2019, виданого Волинським окружним адміністративним судом 25 липня 2019 року (арк. спр. 23).
Позивач 18 жовтня 2019 року звернувся до відповідача із заявою про закінчення виконавчого провадження у зв`язку із добровільним виконанням судового рішення до відкриття виконавчого провадження на підтвердження чого надав копію листа № 966/0-681/0/95-19 від 17 липня 2019 року (арк. спр. 24).
У межах вказаного виконавчого провадження постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 12 грудня 2019 року на Головне управління Держгеокодастру у Волинській області накладено штраф за невиконання рішення суду без поважних причин у встановлений строк (арк. спр. 26)
Позивач вважає постанову від 12 грудня 2019 року про накладення штрафу у ВП № 60225915 протиправною та оскаржило її у судовому порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України, яке є обов`язковими до виконання.
Згідно із вимогами чинних процесуальних Законів, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - Закон № 1404).
Як визначено частиною першою статті 3 Закону № 1404 примусовому виконанню підлягають рішення на підставі, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 26 цього ж Закону, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (частина шоста статті 26 Закону № 1404).
Як установлено судом, ВП № 60225915 відкрите 07 жовтня 2019 року за судовим рішенням немайнового характеру, резолютивною частиною якого Головне управління Держгеокодастру у Волинській області зобов`язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 грудня 2018 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,5 га у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами села Кам`януха Будківської сільської ради Маневицького району Волинської області.
Постановою про відкриття виконавчого провадження від 07 жовтня 2019 року боржнику надано строк для його виконання - 10 робочих днів (до 22 жовтня 2019 року включно).
Головне управління Держгеокодастру у Волинській області стверджує про добровільне виконання судового рішення в адміністративній справі № 140/386/19 ще 17 липня 2019 року, тобто до відкриття виконавчого провадження.
Однак, суд не погоджується із такими доводами з огляду на таке.
Предметом дослідження у судовій справі № 140/386/19, результати якого викладено у мотивувальній частині рішення суду від 17 квітня 2019 року у справі, є, зокрема, правовий статус Головних управлінь Держгеокадастру в областях та їх повноваження в межах організаційно-розпорядчої діяльності.
Так, правовий статус Головних управлінь Держгеокадастру в областях визначено відповідним Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області, яке затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 вересня 2016 року №333 (далі - Положення №333) та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2016 року за №1391/29521.
Пунктом 8 Положення № 333 передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.
Крім того, згідно із пунктом 84 Типової інструкції з діловодства в територіальних органах Держгеокадастру, затвердженої Наказом Держгеокадастру від 15 жовтня 2015 року №600, накази видаються як рішення організаційно-розпорядчого характеру. За змістом управлінської дії накази видаються з основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, адміністративно-господарських, кадрових питань.
При цьому пунктом 123 вказаної Інструкції визначено, що службові листи складаються з метою обміну інформацією між установами як: відповіді про виконання завдань, визначених в актах органів державної влади, дорученнях вищих посадових осіб; відповіді на запити, звернення; відповіді на виконання доручень установ вищого рівня; відповіді на запити інших установ; відповіді на звернення громадян; відповіді на запити на інформацію; ініціативні листи; супровідні листи.
Отже, відповідно до положень вказаних нормативно-правових актів визначено, що за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, останнім має видаватися відповідний наказ. При цьому листи складаються у разі надання відповіді на звернення громадян.
Таким чином, рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його наданні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі наказу Головного управління Держгеокадастру в області.
В межах адміністративного спору позивач звернувся до відповідача не із зверненням, а із відповідною заявою, за наслідками розгляду якої суб`єкт владних повноважень мав би прийняти відповідне управлінське рішення, в той час, як останній протиправно направив ОСОБА_1 відповідь у формі листа.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що відсутність належним чином оформленого рішення Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи відмову у його наданні у формі наказу, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.
Суд звертає увагу, що вказана правова позиція узгоджується із висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 24 грудня 2019 року у справі № 823/59/17.
Доказів про прийняття наказу про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у його наданні на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року у справі № 140/386/19 Головне управління Держгеокадастру у Волинській області у межах розгляду даного спору суду не надало.
Отже, відсутність належним чином оформленого наказу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у його наданні, незважаючи на надсилання заявнику листа від 17 липня 2019 року за наслідками повторного розгляду заяви, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.
Як визначено частиною першою статті 75 Закону № 1404 у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Таким чином, судом установлено, що Головне управління Держгеокадастру у Волинській області не виконало постанову Волинського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року в адміністративній справі № 140/386/19 ані станом на 17 липня 2019 року (у добровільному порядку), ані станом на 07 жовтня 2019 року (до моменту відкриття виконавчого провадження із примусового виконання судового рішення), ані станом на 12 грудня 2019 року (на день притягнення боржника до відповідальності за невиконання рішення у встановлений строк).
Окрім того, суд звертає увагу, що позивач не оскаржив постанову про відкриття виконавчого провадження № 60225915 від 07 жовтня 2019 року, а отже, вона є чинною.
Аналізуючи викладені правові приписи та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про те, що боржник у виконавчому провадженні - Головне управління Держгеокадастру у Волинській області у наданий йому постановою про відкриття виконавчого провадження строк (до 22 жовтня 2019 року) не виконав судового рішення, а тому його правомірно притягнуто до відповідальності на підставі статті 75 Закону України "Про виконавче провадження".
Таким чином, у спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України про виконавче провадження, а тому оскаржена постанова про накладення штрафу ВП № 60225915 від 12 грудня 2019 року прийнята правомірно, що вказує на безпідставність заявлених позовних вимог про її скасування.
Також безпідставною є позовна вимога про зобов`язання відповідача прийняти постанову про закінчення виконавчого провадження, оскільки фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно із виконавчим документом судом не установлено.
З огляду на вказане, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, відповідно до статті 139 КАС України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 287, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про виконавче провадження», суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (43021, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 67, ідентифікаційний код юридичної особи 39767861) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області (43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Володимирська, 1, ідентифікаційний код юридичної особи 34827061) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.І. Смокович