
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 січня 2020 р. № 520/13095/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
03.12.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд:
- визнати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 підїзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) бездіяльним при розгляді заяви про зарахування до страхового стажу певного періоду роботи при призначенні пенсії;
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 підїзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи період роботи 1974, 1993, 1998 роки;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 підїзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) зарахувати до страхового стажу роботи періоди з 01.01.1974 року по 12.05.1974 рік в радгоспі «Топільський» Дворічанського району Харківської області, з 12.05.1974 року по 31.12.1974 року знаходження на службі в армії, з 01.01.1993 року по 01.12.1993 рік в колгоспі «Топільський» Дворічанського району Харківської області, з 02.12.1993 року по 31.12.1993 року в КСП «Топільське» Дворічанського району Харківської області, з 01.01.1998 року по 01.06.1998 року в КСП «Топільське» Дворічанського району Харківської області при призначені пенсії за віком, зробити перерахунок з урахуванням указаного стажу роботи та виплатити пенсію з урахуванням раніше проведених виплат з 06.02.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, протиправно відмовлено у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи період роботи 1974, 1993, 1998 роки.
Відповідач, Головне Управління пенсійного фонду України в Харківській області, надало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 09.02.2016 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком. З 06.02.2016 року позивачу призначено пенсію за віком.
26.07.2019 року позивач звернувся до Куп`янського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив переглянути його пенсійну справу та надати розрахунок з чого складається пенсія, зазначивши інформацію про періоди роботи, які не враховано при підрахунку страхового стажу, оскільки відповідно до записів в трудовій книжці страховий стаж становить значно більше ніж враховано при нарахуванні пенсії.
Листом пенсійного органу № 51/С-13 від 02.08.2019 року позивачу повідомлено, що він отримує пенсію за віком з 06.02.2016 року відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Вказано, що згідно наданих документів страховий стаж складає 33 роки 10 місяців 27 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,33833. Повідомлено, що заробітна плата врахована за період з липня 1980 року по червень 1985 року, з грудня 2000 року по грудень 2001 року, з січня 2002 року по квітень 2002 року, з жовтня 2002 року по грудень 2002 року , з січня 2003 року по квітень 2003 року , з жовтня 2003 року по грудень 2011 року, з січня 2012 року по квітень 2012 року, з грудня 2012 року по червень 2015 року, з листопада 2015 року по грудень 2015 року, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 0,72539, середній заробіток для обчислення пенсії - 3194,87 грн. з урахуванням середньої заробітної плати по народному господарству за 2017 рік (2014-2016 р.) - 4404,35 грн. Вказано, що розмір пенсії з 01.07.2019 року складає 1564,00 грн., а саме : розмір пенсії за віком 1080,92 грн., доплата до пенсії при неповному стажі 430,95 грн., доплата до мінімальної пенсійної виплати (1564 грн) 52,13 грн., розмір пенсії з надбавками 1564,00 грн., періоди роботи та заробітна плата за 1974,1993,1998, рр. у радгоспі та колгоспі "Топільський" до загального стажу не враховано, так як в архівній довідці №01-31/21 від 03.02.2016 року зазначено, що дані відомості відсутні. Зазначено, що пенсія виплачується згідно діючого законодавства.
Позивач, вважаючи, що відповідачем протиправно відмовлено у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи період роботи 1974, 1993, 1998 роки, звернувся з даним позовом до суду.
Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з ч.4, ч.5 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі по тексту - Порядок) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Відповідно до п.1.7 Порядку днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Судом встановлено, що позивач 26.07.2019 року звернувся до пенсійного органу із заявою «про перерахунок пенсії», в якій просив переглянути його пенсійну справу та надати розрахунок з чого складається пенсія, зазначивши інформацію про періоди роботи, які не враховано при підрахунку страхового стажу, оскільки відповідно до записів в трудовій книжці страховий стаж становить значно більше ніж враховано при нарахуванні пенсії.
З огляду на зміст вищевказаної заяви, вона фактично не є заявою про перерахунок пенсії, а є запитом про надання інформації.
Так, листом пенсійного органу № 51/С-13 від 02.08.2019 року позивачу надано розрахунок складових пенсії та зазначено інформацію про періоди роботи, які не враховано при підрахунку страхового стажу.
При цьому, із вказаного листа не вбачається відмови позивачу у зарахуванні до страхового стажу період роботи за 1974, 1993, 1998 роки, а в заяві позивача не визначено вимоги щодо зарахування до страхового стажу вказаних періодів роботи.
За таких обставин, відповідачем не порушено право позивача при розгляді заяви позивача.
Згідно п. 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Згідно положень п.4.3 Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 26.07.2019 року складеною в довільній формі, яка не передбачена чинним законодавством.
При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані уповноваженому органу ПФУ в установленому порядку.
На звернення позивача відповідачем надано відповідь у формі листа № 51/С-13 від 02.08.2019 року в порядку Закону України "Про звернення громадян".
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 19.04.2018 року у справі № 601/198/16.
Відповідно до ч. 5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому, позивач не позбавлений можливості звернутись до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії встановленої чинним законодавством форми.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заявлених позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.