
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4611/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №56 від 19.11.2019 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної їй пенсії, починаючи з 01 червня 2018 року, виходячи при цьому з розрахунку 88 відсотків від загальної суми складових місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки про заробітну плату бюджетно-фінансового управління виконавчого комітету Полтавської міської ради від 18 листопада 2019 року № 01-01/04/1114 на загальну суму 41 247,30 грн. (у тому числі: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за почесне звання «Заслужений», надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премія) відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року №2493-ІІІ, Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників, згідно постанови КМУ від 10 травня 2018 року № 363 та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум без обмежень граничного (максимального) розміру пенсії.
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
26 листопада 2019 року ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі за текстом - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.12.2019 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України /а.с.32-33/.
Позивач усунула недоліки, визначені ухвалою від 02.12.2019 /а.с.35-36/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 440/4611/19, призначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) /а.с.2-4/.
Аргументи учасників справи
В обґрунтування своїх вимог позивач стверджувала про наявність у неї права на перерахунок пенсії відповідно до Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року №2493-ІІІ та «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІ у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників, згідно з постановою КМУ від 10 травня 2018 року № 363 на підставі довідки про заробітну плату бюджетно-фінансового управління виконавчого комітету Полтавської міської ради від 18 листопада 2019 року № 01-01/04/1114; про протиправність відмови відповідача у здійсненні такого перерахунку. Звертала увагу на те, що на момент набуття нею права на пенсію порядок та умови пенсійного забезпечення осіб, які проходили службу в органах місцевого самоврядування були визначені Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Законом України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», якими передбачено обов`язковість здійснення перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим службовцям, а тому вважає, що до спірних відносин мають застосовуватись саме положення цих законів.
12.12.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву від ГУ ПФУ в Полтавській області, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. В обґрунтування відзиву на позовну заяву зазначив, що з 01.05.2016 року набув чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу", згідно з яким стаття 37-1 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу", яка визначала порядок та умови перерахунку пенсій державним службовцям, втратила чинність, а тому відповідач, приймаючи спірне рішення, діяв правомірно /а.с.40-42/.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з приписами статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_1 з 27.11.2009 року призначена пенсія за віком відповідно до Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року №2493-ІІІ та «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІ, що не заперечується пенсійним органом.
14.11.2019 позивач звернулася до Головного управління ПФУ в Полтавській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року №2493-ІІІ, «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників, згідно з постановою КМУ від 10 травня 2018 року № 363 на підставі довідки про заробітну плату бюджетно-фінансового управління виконавчого комітету Полтавської міської ради від 18 листопада 2019 року № 01-01/04/1114.
Рішенням ГУ ПФУ в Полтавській області від 19.11.2019 №56 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що у заявниці відсутнє право на перерахунок пенсії, оскільки з 01.10.2017 року пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Також, пенсійний орган зазначив, що аналіз поданих ОСОБА_1 документів свідчить про те, що довідка про складові заробітної плати з 01.06.2018 за посадою заступника міського голови, начальника бюджетно-фінансового управління, що подається для перерахунку непрацюючим, зокрема службовцям органів місцевого самоврядування видана згідно з нормами законодавства, яке втратило чинність /а.с.24/.
Вважаючи рішення ГУ ПФУ в Полтавській області від 19.11.2019 №56 протиправним, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Норми права, які підлягають застосуванню
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (у редакції чинній на момент призначення пенсії), пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Статтею 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Статтею 371 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (у редакції чинній на момент призначення пенсії), умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) було визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п`ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Відповідно до пункту 5 названої Постанови, перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником.
Таким чином, чинним на момент призначення позивачу пенсії за віком законодавством було передбачено право на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", якою затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб.
Пунктом 1 згаданого порядку визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Системний аналіз положень даного нормативно-правового акту дає підстави для висновку, що ним унормовано порядок призначення пенсії державним службовцям вперше та він не поширюється на осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, зокрема, вказівка на поширення його дії на правовідносини, що склалися раніше, відсутня.
Висновки щодо правозастосування
З матеріалів справи суд вбачає, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком з 27.11.2009 року відповідно до Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року №2493-ІІІ та «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІ, що не заперечується пенсійним органом.
У рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Виходячи з цього принципу, суд вважає, що зворотна дія в часі закону чи іншого нормативно-правового акта полягає в тому, що його юридична обов`язковість поширюється на факти, які виникли до набрання ним чинності, причому саме з моменту їх виникнення. Санкції ж юридичних норм, котрі пом`якшують чи скасовують відповідальність особи, зворотну дію мають.
Верховний Суд України у постанові від 01 липня 2014 року в справі № 21-244а14 висловив правову позицію, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Враховуючи те, що на момент призначення позивачу пенсії у відповідності до вимог статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" статтею 371 цього Закону було передбачено обов`язковість здійснення перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, суд, керуючись наведеними вище приписами статті 22 Конституції України, дійшов висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії.
Згідно частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.
Таким чином, оскільки належними та допустимими доказами відповідач, як суб`єкт владних повноважень на якого покладено обов`язок щодо доказування, не довів правомірності власних дій, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про безпідставність відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з чим вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 19.11.2019 №56 про відмову у перерахунку пенсії та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної їй пенсії, починаючи з 01 червня 2018 року, виходячи при цьому з розрахунку 88 відсотків від загальної суми складових місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки про заробітну плату бюджетно-фінансового управління виконавчого комітету Полтавської міської ради від 18 листопада 2019 року № 01-01/04/1114 на загальну суму 41 247,30 грн. (у тому числі: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за почесне звання «Заслужений», надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премія) відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року №2493-ІІІ, Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників, згідно постанови КМУ від 10 травня 2018 року № 363 та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум без обмежень граничного (максимального) розміру пенсії.
Розподіл судових витрат
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позивачем при поданні позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн., суд вважає за необхідне стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Полтавській області витрати зі сплати судового збору у розмірі 768,40 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності,66 м. Полтава, Полтавська область, 36040, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 19.11.2019 року №56 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності,66 м. Полтава, Полтавська область, 36040, код ЄДРПОУ 13967927) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) перерахунок раніше призначеної їй пенсії, починаючи з 01 червня 2018 року, виходячи при цьому з розрахунку 88 відсотків від загальної суми складових місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки про заробітну плату бюджетно-фінансового управління виконавчого комітету Полтавської міської ради від 18 листопада 2019 року № 01-01/04/1114 на загальну суму 41 247,30 грн. (у тому числі: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за почесне звання «Заслужений», надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премія) відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року №2493-ІІІ, Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників, згідно постанови КМУ від 10 травня 2018 року № 363 та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум без обмежень граничного (максимального) розміру пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності,66 м. Полтава, Полтавська область, 36040, код ЄДРПОУ 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення.
Головуючий суддя І.С. Шевяков