
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08 січня 2020 року Справа № 280/5956/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., за участю секретаря судового засідання Серебрянникової О.А., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 )
до - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
03 грудня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії за віком позивачу на підставі архівних довідок Архівного управління Запорізької міської ради від 27.08.2019 №04-25/Б-2454, №04-25/Б-2455, №04-25/Б-2456, №04-25/Б-2457;
- зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком з урахуванням її доходів з квітня 1992 року по квітень 1997 року, зазначених в архівних довідках Архівного управління Запорізької міської ради від 27.08.2019 №04-25/Б-2454, №04-25/Б-2455, №04-25/Б-2456, №04-25/Б-2457, починаючи з 01 вересня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у вересні 2019 року звернувся до Комунарського відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя (сервісний центр) Головного управління ПФУ в Запорізькій області з заявою про перерахунок пенсії та врахування довідок від 27.08.2019 № 04-25/Б-2454, № 04- 25/Б-2455, № 04-25/Б-2456, № 04-25/Б-2457. Листом від 21.11.2019 №4034/02.5 відповідач повідомив про відсутність підстав для обчислення розміру призначеної йому пенсії з урахуванням вищевказаної довідки про заробітну плату. Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із позовом.
Ухвалою від 05.12.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику (повідомлення) сторін в адміністративній справі № 280/5956/19. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
19.12.2019 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №53838) надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що доводи наведені в позовній заяві є безпідставними і не підлягають задоволенню. Просить суд відмовити у задоволенню позову у повному обсязі.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.
Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
З 29.07.2019 ОСОБА_1 відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» призначена пенсія за віком.
У вересні 2019 р. позивач звернулась до Комунарського відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням архівних довідок від 27.08.2019 №04-25/Б- 2454, №04-25/-2455, № 04-25/ 2456, № 04-25/Б-2457, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради - за періоди роботи з квітня 1992 р. по вересень 1993 р. в Організації орендарів Запорізького виробничо - торгово взуттєвого об`єднання Державної корпорації «Легтекс» ( в подальшому - Акціонерне товариство закритого типу «Комфорт»), з жовтня 1993 р. по квітень 1997 р. в Україно-Польському спільному підприємстві «Заполь- ОХ» відповідно.
Листом від 21.11.2019 №4034/02.5 відповідач повідомив, що відповідно до акту №9491/1 від 03.10.2019 та акту №10004/1 від 17.10.2019 про результати перевірки достовірності наданих довідок про заробітну плату, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради від 27.08.2019 №04-25/Б-2454 та № 04-25/Б-2456 до сум в зазначених довідках включені виплати, на які не нараховувались внески на державне соціальне страхування та посилаючись на п. 2 ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» у врахуванні заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року відмовив. Оскільки Архівним управлінням Запорізької міської ради не були надані оновлені, а саме довідки в яких були б зазначені тільки виплати на які сплачувались страхові внески, підстав для врахування заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року немає.
Позивач не погоджується з такими діями відповідача, звернувся до суду із даним позовом.
Отже, спірним питанням даної справи є неврахування зазначеної довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначаються принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон №1058-ІV).
Згідно з вимогами ст. 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Спірні правовідносини у цій справі виникли з приводу не врахування заробітку за вказаний період роботи позивача на підставі наданої ним довідки та не містить вимог щодо незарахування періоду роботи позивача до трудового стажу за вказаний період.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Іншого чинним законодавством не передбачено.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядом подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1.
За змістом пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Так, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 2.10 Порядку).
Отже, обов`язковою умовою для обчислення пенсії, з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року, є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 17 березня 2015 року по справі № 21-11а15.
Судом встановлено, що позивач працював квітня 1992 по вересень 1993 року в Організації орендарів Запорізького виробничо -торгово взуттєвого об`єднання Державної корпорації «Легтекс» (в подальшому - Акціонерне товариство закритого типу «Комфорт»), з жовтня 1993 р. по квітень 1997 року в Україно-Польському спільному підприємстві «Заполь- ОХ» відповідно, що підтверджено записами у трудовій книжці серії НОМЕР_2 .
У вересні 2019 р. позивач звернулась до Комунарського відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням архівних довідок від 27.08.2019 №04-25/Б- 2454, №04-25/-2455, № 04-25/ 2456, № 04-25/Б-2457, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради - за періоди роботи з квітня 1992 р. по вересень 1993 р. в Організації орендарів Запорізького виробничо -торгово взуттєвого об`єднання Державної корпорації «Легтекс» (в подальшому - Акціонерне товариство закритого типу «Комфорт»), з жовтня 1993 по квітень 1997 років в Україно-Польському спільному підприємстві «Заполь- ОХ» відповідно.
Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі Головне управління Фонду має право проводити у порядку і випадках, встановлених законом, планові та позапланові перевірки у роботодавців та інших осіб бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів щодо достовірності відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб або для призначення пенсій, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.
З урахуванням вищенаведених положень, суд приходить до висновку, що повноваження перевіряти достовірність відомостей, викладених у довідках про заробітну плату має безпосередньо Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області.
Керуючись статтями 40, 44, 64 Закону №1058, Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та на підставі направлення від 30.09.2019 №3800/10.2, головним спеціалістом відділу контрольно - перевірочної роботи №1 управління контрольно - перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведена перевірка достовірності довідки про заробітну платудля обчислення пенсії від 27.08.2019 №04-25/Б-2454 за період з 01.04.1992 по 30.09.1993, яка видана Архівним управлінням Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 26469869) на ім`я ОСОБА_1 , про що складено акт№9491/1 від 03.10.2019. Як встановлено у висновках акту, суми заробітної плати, які зазначені у довідці від 27.08.2019 №04-25/Б-2454 на імя ОСОБА_1 відповідають даний його (її) особового рахунку. До довідки зайво включено суми на які не нараховано страхові внески (матеріальні допомоги, сальдо попереднього періоду), у квітні 1993 року - суми окремої табуляграми (шифр 58 «аренда»), на яку не нараховано страхові внески. Суми лікарняних, період яких складає більше одного місяця, були зазначені у тому місяці у якому нараховані. При перевірці такі суми включені в заробіток в тій частині, яка припадає на даний місяць.
Керуючись статтями 40, 44, 64 Закону №1058, Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та на підставі направлення від 30.09.2019 №1813/10.2, головним спеціалістом відділу контрольно - перевірочної роботи №1 управління контрольно - перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведена перевірка достовірності довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 17.10.2019 №04-25/Б-2456 за період з жовтня 1993 р. по квітень 1997 року, яка видана Архівним відділом (перейменовано в архівне управління) Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 26469869) на ім`я ОСОБА_1 , про що складено акт№10004/1 від17.10.2019. Як встановлено у висновках акту, суми заробітної плати, які зазначені у довідці від 27.08.2019 №04-25/Б-2456 на імя ОСОБА_1 відповідають даний його (її) особового рахунку. До довідки зайво включено суми на які не нараховано страхові внески (сальдо (40 шифр), матеріальна допомога, вихідна допомога. Суми допомоги про втраті працездатності (лікарняні), період яких складає більше одного місяця, були зазначені у тому місяці у якому нараховані. При перевірці такі суми включені в заробіток в тій частині, яка припадає на даний місяць.
Як зазначає відповідача, оскільки Архівним управлінням Запорізької міської ради не були надані оновлені, а саме довідки в яких були б зазначені тільки виплати на які сплачувались страхові внески, підстав для врахування заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року немає.
Суд не погоджується з такими твердження відповідача на підставі того, що п. 2.10. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 встановлено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Трудовою книжкою та довідками, виданими Архівним управлінням Запорізької міської ради від 27.08.2019 № 04-25/Б-2454, № 04-25/Б-2455, № 04-25/Б-2456, № 04-25/Б- 2457 підтверджено трудовий стаж позивача а період роботи з квітня 1992 року по квітень 1997 року в Організації орендарів Запорізького виробничо-торгового взуттєвого об`єднання Державної корпорації «Легтекс» (в подальшому - Акціонерне товариство закритого типу «Комфорт») та Україно-Польському спільному підприємстві «Заполь-ОХ», так і факт нарахування/виплати заробітної плати і її розмір за вказаний період, що є достатньою підставою для здійснення відповідачем перерахунку пенсії. Суд також зазначає, що у актах перевірці відповідачем зроблено висновок про те, що суми заробітної плати, які зазначені у довідках від 27.08.2019 №04-25/Б-2456 та № 04-25/Б-2456 на ім`я ОСОБА_1 відповідають даний його (її) особового рахунку.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З наведених вище підстав, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, а відтак про їх задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно з частин 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 768 гривні 40 копійок, що підтверджується квитанцією №064144.01.144.053 від 29.11.2019.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246 та 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) до - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) у проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) на підставі архівних довідок Архівного управління Запорізької міської ради від 27.08.2019 №04-25/Б-2454, №04-25/Б-2455, №04-25/Б-2456, №04-25/Б-2457;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) пенсії за віком з урахуванням її доходів з квітня 1992 року по квітень 1997 року, зазначених в архівних довідках Архівного управління Запорізької міської ради від 27.08.2019 №04-25/Б-2454, №04-25/Б-2455, №04-25/Б-2456, №04-25/Б-2457, починаючи з 01 вересня 2019 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі виготовлено та підписане суддею 08.01.2020.
Суддя Р.В. Сацький