
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2019 року Справа № 160/3972/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОзерянської С.І. за участі секретаря судового засіданняХобот І.М. за участі: представника позивача представника відповідача Комлевої Н.Р. Галкина М.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Павлоградський нафтопереробний завод" про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
02.05.2019 року Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, у якій просить частково зупинити виробництво (виготовлення), реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється експлуатація устаткування для первинної переробки вуглеводневої сировини в нафтопродукти; резервуарного парку; наливних та зливних естакад; насосної станції для перекачування вуглеводневої сировини, очисних споруд для очищення стічних вод, що містять нафтопродукти - з порушеннями проектних рішень та умов висновку державної екологічної експертизи від 07.05.2005 року № 65 Товариством з обмеженою відповідальністю «Павлоградський нафтопереробний завод» (місцезнаходження: вул. Заводська, 44, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400, код ЄДРПОУ 32702436) до повного усунення порушення.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що при проведенні позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський нафтопереробний завод» було виявлено ряд порушень вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони навколишнього природного середовища, охорони земель, які створюють небезпеку для навколишнього середовища та на момент розгляду справи відповідачем не усунуті. Зазначені порушення вказані в акті перевірки, який став підставою для звернення до суду.
Відповідачем подано до суду відзив на позов, у якому він проти позову заперечує. Зазначає, що обладнання з первинної переробки вуглеводневої сировини в нафтопродукти передано в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Бізнес Консалт» ВНГ» на підставі договору № 29/03-02 від 29.03.2018 року. Таким чином на Товариство з обмеженою відповідальністю «Бізнес Консалт ВНГ» покладається обов`язок щодо виконання заходів, які передбачені чинним законодавством щодо експлуатації обладнання. Отже, на думку відповідача, вимоги Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області є такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного від 12.08.2019 року постановлено розглядати справу а правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
Представник позивача у судовому засіданні просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 28.01.2019р. по 29.01.2019р. на підставі наказу про проведення позапланової перевірки від 17.01.2019 року № 74-П, направлення на перевірку від 17.01.2019р. № 4-569-3-3 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю «Павлоградський нафтопереробний завод» ( місцезнаходження: АДРЕСА_1, Дніпропетровська область, 51400, код ЄДРПОУ 32702436).
За результатами проведення позапланової перевірки складено Акт №44/3-8/19, у якому зазначено наступне.
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 03.04.2013 року Серія АБ № 687369, основний вид економічної діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський нафтопереробний завод» : 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів.
У Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський нафтопереробний завод» наявна декларація про готовність об`єкта до експлуатації від 16.04.2013 року № ДП 143131020192 відповідно до робочого проекту «Реконструкція виробничих будівель та споруд під дослідно-промислове виробництво з первинної переробки вуглеводневої сировини в нафтопродукти» Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський нафтопереробний завод», розробленого ДП «ПВО «Павлоградський хімічний завод».
В ході перевірки надано висновок № 65 від 07.06.2005 року державної екологічної експертизи, як складової частини комплексної державної експертизи, з позитивною оцінкою робочого проекту за умови виконання проектних заходів (лист Державного управляння екології та природних ресурсів в Дніпропетровській області від 07.06.2005 року № 4-441-7-1).
Згідно висновку № 65 від 07.06.2005 року державної екологічної експертизи товарний резервуарний парк підприємства загальним обсягом 350 м3 складається з 6 горизонтальних резервуарів об`ємом по 50 мЗ кожний для зберігання бензинової керосинової та дизельної фракцій, 1 резервної ємності об`ємом 50 м3. Сировинний резервуарний парк складається з 3 вертикальних резервуарів по 1000 м3 кожний. Крім того до складу установки первинної перегонки вуглеводневої сировини входять горизонтальний резервуар об`ємом 63 м3 для змішування сировини, резервуар горизонтальний об`ємом 25 м3 для зберігання мазуту.
Згідно декларації про готовність об`єкта до експлуатації від 16.04.2013 року ДП 143131020192 основні показники об`єкту:
-резервуарний парк №1 - обсяг 3000 мЗ;
-резервуарний парк №2 - обсяг 450 мЗ.
На момент перевірки ТОВ «Павлоградський нафтопереробний завод» передано в оренду обладнання з первинної переробки вуглеводневої сировини в нафтопродукти ТОВ «Бізнес Консалт ВНГ» на підставі договору від 29.03.2013 року № 29/03-01 щодо передачі в тимчасове платне володіння та користування (для промислового використання) обладнання терміном на 5 років.
В 2014 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Бізнес Консалт ВНГ» проведено інвентаризацію викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел, яка зареєстрована в Департаменті екологічної безпеки Міністерства екології та природних ресурсів України листом від 20.08.2014 року № 00081/2. Згідно матеріалів інвентаризації встановлено, що збільшилась загальна кількість горизонтальних резервуарів та загальний обсяг резервуарного парку, що свідчить про недотримання підприємством проектних рішень, умов висновку державної екологічної експертизи від 07.05.2005 року № 65 та облаштування та експлуатацію резервуарів для поверхневого зберігання викопного палива та продуктів їх переробки об`ємом більше 15 м. куб. без оцінки впливу на довкілля та рішення про провадження планованої діяльності, що є порушеннями вимог ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» , ст.ст. 3,17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
В ході проведення перевірки встановлено, що контроль ефективності роботи очисних споруд, за станом заглиблених ємностей та їх впливом на підземні водоносні горизонти та грунти підприємством не здійснюється, що є порушенням ст. 44,95,96,105 Водного кодексу України.
Перевіркою встановлено, що підприємством не виконано п. 2,3 припису від 03.05.2017 року № 4-2977-8-3, виданого Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області за результатами попередньої планової перевірки від 19.04-25.04.2017 року з метою усунення виявлених порушень.
При обстеженні території встановлено, що земельна ділянка, розташована в зоні впливу потенційних забруднювачів навколишнього середовища, має тверде покриття частково, система дощової каналізації зливових стоків не облаштована, очисні споруди для очищення поверхневих стоків відсутні, зливові стічні води без попереднього очищення скидаються по рельєфу місцевості, на території наявні розливи нафтопродуктів.
Актом перевірки № 44/3-8/19 встановлено недотримання підприємством проектних рішень та умов висновку державної екологічної експертизи від 07.05.2005 року № 65, не вжиття достатніх заходів з охорони вод та охорони ґрунтів на підприємстві та не запровадженні достатніх заходів із запобігання забруднення водних об`єктів та грунтів стічними (зливовими, сніговими) водами, що відводяться з території підприємства, в результаті чого заподіяно негативний вплив на стан ґрунтів. Встановлені факти свідчать про грубі порушення вимог статей 44, 70, 95, 96, ч. 1 ст. 98, 101, 105 Водного кодексу України, ст. 35 Закону України «Про охорону земель», ст. 164 Земельного кодексу України, ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. З, 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» та свідчить про невиконання п. п. 1, 2, З припису від 03.05.2017 року № 4-2977-8-3, виданого Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області за результатами попередньої планової перевірки від 19.04-25.04.2017 року з метою усунення виявлених порушень.
Від отримання та підпису акту № 44/3-8/19 відповідач відмовився, тому його було надіслано листом від 29.01.2019 року № 5140011960671.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на момент звернення до суду відповідачем не усунуто виявлених в ході перевірки порушень.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно частини 4статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються, зокрема, повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.
Відповідно до приписів частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за рішенням адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Так, згідно частини 2 та 3 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", екологічна безпека гарантується громадянам України здійсненням широкого комплексу взаємопов`язаних політичних, економічних, технічних, організаційних, державно-правових та інших заходів.
Діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.
Частиною 1 статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275.
Відповідно до п. 2 розділу 2 «Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 11.08.2017 №312, Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, зокрема, природоохоронного законодавства.
Згідно частини 2 статті 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи й організації, діяльність яких пов`язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Частиною 3 статті 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що проекти господарської та іншої діяльності повинні мати матеріали оцінки її впливу на навколишнє природне середовище і здоров`я людей.
У відповідності до вимог частини 6 статті 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об`єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).
Як встановлено судом під час судового розгляду, 01.02.2005 року Товариству з обмеженою відповідальністю "Павлоградський нафтопереробний завод" на підставі договору від 01.02.2005 року укладеного з Павлоградською міською радою було надано в оренду для промислового використання земельну ділянку площею 3,3851 га розташовану за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до договору суборенди від 23.06.2008 року № 1, зареєстрованого у Павлоградській філії Дніпропетровської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за № 040811300333, зазначена земельна ділянка була передана в суборенду фізичній особі ОСОБА_1 .
16.04.2013 року було затверджено декларацію № ДП143131020192 про готовність об`єкта до експлуатації «Реконструкція виробничих будівель та споруд під дослідно-промислове виробництво з первинної переробки вуглеводневої сировини в нафтопродукти по АДРЕСА_1 Дніпропетровської області», проведеної за замовленням ОСОБА_1 .
На підставі договору від 15.03.2018 року № 2 укладеного між ТОВ «ЄСК» та ТОВ "Павлоградський нафтопереробний завод", відповідачем було прийнято в оренду обладнання: наливну, зливну естакаду, очисних споруд для очищення стічних вод, резервуарний парк, який складається з трьох ємностей по 1000 м3 з насосною станцією, резервуарний парк, який складається з семи ємностей по 50м3 та чотирьох по 25м3, склад готової продукції, колонна К-, що підтверджується актом додатком № 1 до договору та актом приймання-передачі від 16.03.2018 року.
На підставі договору від 29.03.2018 року № 29/03-02 ТОВ "Павлоградський нафтопереробний завод" передало ТОВ «Бізнес Консалт ВНГ» в суборенду зазначене вище обладнання, а саме: наливну, зливну естакаду, очисних споруд для очищення стічних вод, резервуарний парк, який складається з трьох ємностей по 1000 м3 з насосною станцією, резервуарний парк, який складається з семи ємностей по 50м3 та чотирьох по 25м3, склад готової продукції, колонна К-, що підтверджується актом додатком № 1 до договору та актом приймання-передачі від 29.03.2018 року.
Відповідно до умов даного договору на ТОВ «Бізнес Консалт ВНГ» покладається обов`язок щодо виконання заходів, які передбачені чинним законодавством щодо експлуатації обладнання. Так відповідно до пункту 7.1 договору орендар несе відповідальність за невиконання нормативно правових актів щодо правил пожежної безпеки, вимог екологічного законодавства, санітарного та епідеміологічного законодавства, охорони праці та інших вимог. Для цього орендар зобов`язаний за власний рахунок виконувати всі заходи, які вимагаються діючим законодавством щодо експлуатації обладнання.
Крім цього суд зазначає, що згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 03.04.2013 року Серія АБ № 687369, основний вид економічної діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський нафтопереробний завод» : 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів.
Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю "Павлоградський нафтопереробний завод" не є власником устаткування для первинної переробки вуглеводневої сировини в нафтопродукти; резервуарного парку; наливних та зливних естакад; насосної станції для перекачування вуглеводневої сировини, очисних споруд для очищення стічних вод, а також не використовує його у свої діяльності.
Отже, вказане устаткування, яке позивач просить заборонити експлуатувати Товариству з обмеженою відповідальністю "Павлоградський нафтопереробний завод" були орендовано відповідачем у ТОВ «ЄСК» та передано в суборенду ТОВ «Бізнес Консалт ВНГ».
За змістом частини 3 статті 2 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», суб`єктами оцінки впливу на довкілля є суб`єкти господарювання, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які є замовниками планованої діяльності і для цілей цього Закону прирівнюються до суб`єктів господарювання (далі - суб`єкт господарювання), уповноважений центральний орган, уповноважені територіальні органи, інші органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, громадськість, а у випадках, визначених статтею 14 цього Закону, - держава походження та зачеплена держава.
Згідно частини 1 статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», здійснення оцінки впливу на довкілля є обов`язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», перша категорія видів планованої діяльності та об`єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля, включає нафтопереробні та газопереробні заводи (крім підприємств, що виготовляють із сирої нафти виключно мастильні матеріали), установки з газифікації або зрідження вугілля чи бітумінозного сланцю.
Частиною 2 статті 16 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», діяльність підприємств тимчасово забороняється (зупиняється) у разі порушення законодавства у сфері оцінки впливу на довкілля, зокрема у разі недотримання під час провадження господарської діяльності, експлуатації об`єктів, інших втручань у природне середовище і ландшафти, у тому числі з видобуванням корисних копалин, використанням техногенних родовищ корисних копалин, екологічних умов, передбачених у висновку з оцінки впливу на довкілля, рішенні про провадження планованої діяльності та проектах будівництва, розширення, перепрофілювання, ліквідації (демонтажу) об`єктів, інших втручань у природне середовище і ландшафти, у тому числі з видобуванням корисних копалин, використанням техногенних родовищ корисних копалин, а також змін у цій діяльності або подовження строків її провадження, - до моменту забезпечення виконання таких екологічних умов.
Отже, чинними нормами передбачено зупинення діяльність підприємства чи окремих одиниць обладнання, яке експлуатує обладнання з порушеннями вимог екологічного законодавства.
У даному випадку судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Павлоградський нафтопереробний завод" не є власником вказаного у позові обладнання та не використовує його у свої господарській діяльності.
Таким чином, аналізуючи спірні правовідносини, суд приходить до висновку про відсутність підстав для частково зупинення експлуатації устаткування для первинної переробки вуглеводневої сировини в нафтопродукти; резервуарного парку; наливних та зливних естакад; насосної станції для перекачування вуглеводневої сировини, очисних споруд для очищення стічних вод, що містять нафтопродукти - з порушеннями проектних рішень та умов висновку державної екологічної експертизи від 07.05.2005 року № 65 Товариством з обмеженою відповідальністю «Павлоградський нафтопереробний завод».
Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову до Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський нафтопереробний завод».
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (вул. Лабораторна, 69, м. Дніпро, 49010, код ЄДРПОУ 37988899) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Павлоградський нафтопереробний завод" (вул. Заводська, 44, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400, код ЄДРПОУ 32702436) про застосування заходів реагування - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 29 листопада 2019 року.
Суддя С.І. Озерянська