Рішення № 86791217, 11.12.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2019
Номер справи
160/9241/19
Номер документу
86791217
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2019 року Справа № 160/9241/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОзерянської С.І. за участі секретаря судового засіданняХобот І.М. за участі: позивача представника відповідача представника третьої особи ОСОБА_2 Грановського М.О. Сидоренка В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Первинна професійна спілка "Правозахисники країни" про зобов`язання нарахувати та виплатити премію, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_2 , звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Первинна професійна спілка «Правозахисники країни», в якому просив суд, враховуючи уточнений адміністративний позов від 11.10.2019 року, зобов`язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити капітану поліції старшому інспектору-криміналісту слідчого відділення Південного відділення поліції Кам`янського відділення поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_2 премію в розмірі 100% за квітень, травень, листопад, грудень місяці 2018 року враховуючи показники в роботі (службі) за ці періоди (місяці), які повинні враховуватись при визначенні (встановленні) розміру премії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він проходить службу в Національній поліції, проте, за квітень - травень, листопад - грудень місяці 2018 року розмір його грошового забезпечення було зменшено та виплачувалось у розмірі меншому ніж це установлено. Зазначає, що відповідачем протиправно нараховувалась позивачу премія не в повному обсязі, а саме не у розмірі 100%. Позивач зазначає, що жодних наказів про позбавлення його премії за вчинення дисциплінарних проступків чи неналежного виконання посадових обов`язків не видавалось. У зв`язку з чим позивач вважає, що йому протиправно та необґрунтовано було зменшено розмір премії.

В судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що премія виплачується поліцейським відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань. Відповідач зазначає, що виплата премії поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Вказує, що відповідачем за спірний період не проводилось жодного зменшення чи перерахунку визначеної позивачу до виплати премії, а списки подані керівником структурного підрозділу щодо розмірів преміювання позивача були у встановленому порядку погоджені та затверджені ГУНП в Дніпропетровській області. Зазначає, що розмір премії не носить постійного характеру та визначається керівником структурного підрозділу, в якому проходить службу поліцейський, з урахуванням показників якості виконання поліцейським покладених на нього посадових обов`язків.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав позицію викладену в письмових пояснення та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. В обґрунтування викладеної позиції послався на те, що відповідачем чи його структурними підрозділами не проводились службові розслідування відносно позивача, а також не встановлено фактів порушень, які могли б стати підставою для зменшення (позбавлення) премії. У зв`язку з чим, на думку третьої особи, розмір премії позивачу зменшувався безпідставно та необґрунтовано. Просить задовольнити позовні вимоги.

Суд, заслухавши пояснення позивача та представників учасників справи, повно та всебічно встановивши обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази у їх сукупності та взаємозв`язку, вважає за необхідне зазначити наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходить службу на посаді інспектора-криміналіста слідчого відділення Південного відділення поліції Кам`янського відділення поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

У зв`язку з тим, що за квітень - травень, листопад - грудень місяці 2018 премія ОСОБА_2 нараховувалась та виплачувалась в розмірі меншому ніж 100%, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначаються Законом України «Про Національну поліцію».

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Частиною 1 статті 17 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Відповідно до пунктів 4, 5 частини 10 статті 62 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський: своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України; у повному обсязі користується гарантіями соціального та правового захисту, передбаченими цим Законом та іншими актами законодавства.

Частиною 1 статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Згідно частини 2 статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260), які визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання).

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Тобто, премія входить до складу грошового забезпечення поліцейського.

З матеріалів справи встановлено та не заперечувалось представниками сторін, що за квітень-травень, листопад-грудень 2018 позивачу премія виплачувалась в розмірі меншому ніж 100%, а саме: квітень 2018 року позивачу премію визначено у розмірі 81,78%; травень 2018 - 73,602%; листопад 2018 - 41,778%; грудень 2018 - 69,773%.

Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Порядку №260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.

Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.

При цьому, суд звертає увагу на ту обставину, що Порядок №260 не містить нормативно закріпленого мінімального розміру премії, який виплачується поліцейському в обов`язковому порядку, натомість встановлено, що розмір премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції.

Тобто, твердження позивача про те, що розмір його премії за умови відсутності порушень трудової дисципліни та належного виконання посадових обов`язків повинен складати саме 100% не ґрунтується на вимогах чинного законодавства України.

В даному випадку, питання щодо преміювання поліцейських ГУНП в Дніпропетровській області у спірний період (квітень-травень, листопад-грудень 2018 року) було врегулювано двома Положеннями про преміювання поліцейських ГУНП У Дніпропетровській області- №229 від 23.12.2015 року та №3121 від 13.07.2018 року.

Так, судом встановлено, що 23 грудня 2015 року наказом ГУНП в Дніпропетровській області №229 затверджено Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Дніпропетровській області (далі - Положення №229).

Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Положення №229, преміювання поліцейських ГУНП визначається за результатами служби за місяць за такими показниками:

1) неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;

2) професійність виконання своїх службових обов`язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва;

3) виконання заходів, передбачених планами роботи Національної поліції України, ГУНП та підпорядкованих йому структурних підрозділах;

4) виконавча дисципліна (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України та ГУНП);

5) своєчасність та якість підготовки наказів, довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності Національної поліції України;

6) стан забезпечення безпеки громадян і громадянського порядку, виявлення, запобігання, припинення та розкриття злочинів;

7) виявлення причин та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вжиття у межах своєї компетенції заходів для їх усунення;

8) вживання заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров`ю фізичних осіб і публічної безпеки, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення;

9) службова дисципліна.

Згідно пункту 3 розділу ІV Положення 229, розмір премії визначається за показниками, зазначеними у розділі ІІІ Положення та залежно від особистого вкладу поліцейського у загальні результати служби.

В свою чергу, пунктом 4 розділу ІV Положення №229 визначено, що преміювання поліцейських ГУНП здійснюється на підставі списків начальників структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів (відділів та відділень) ГУНП, що складаються до 15- го числа, кожного місяця та погоджених з управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в частині розміру фонду преміювання та надаються до управління кадрового забезпечення до узагальнення. Зазначені списки затверджуються заступником начальника ГУНП, відповідно до функціональних повноважень. На підставі наданих списків управління кадрового забезпечення ГУНП готує проект наказу про преміювання поліцейських.

Відповідно пунктів 8-9 розділу ІV Положення 229, списки про встановлення розмірів премій заступником начальника ГУНП готуються управлінням кадрового забезпечення ГУНП після чого погоджуються з начальником ГУНП, або особою, яка тимчасово виконує його обов`язки та з управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в частині розміру фонду преміювання. Наказ начальника ГУНП, або особи, яка тимчасово виконує його обов`язки, про преміювання поліцейського видається до 20-го кожного числа місяця.

13 липня 2018 року, наказом ГУНП в Дніпропетровській області №3121 було затверджено нове Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Дніпропетровській області (далі - Положення №3121) та визнано таким, що втратив чинність наказ ГУНП від 23.12.2015 року №229.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Положення №3121, преміювання поліцейських ГУНП визначається за результатами служби за місяць за такими показниками:

1) неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції;

2) професійність виконання службових обов`язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва;

3) виконання заходів, передбачених планами роботи Національної поліції України, ГУНП та підпорядкованих йому структурних підрозділів;

4) виконавча дисципліна (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України та ГУНП);

5) своєчасність та якість підготовки наказів, довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності Національної поліції України;

6) повнота, якість, своєчасність виконання покладених на поліцейського завдань;

7) стан забезпечення безпеки громадян і громадянського порядку, виявлення, запобігання, припинення та розкриття злочинів, виявлення причин та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вжиття у межах своєї компетенції заходів для їх усунення;

8) вжиття заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров`ю фізичних осіб і публічної безпеки, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення;

9) службова дисципліна.

Згідно пунктів 9-11 розділу VІ Положення 3121, списки на преміювання поліцейських відділів (відділень) поліції ГУНП підписуються керівником відділу (відділення) поліції. Підписані та погоджені списки до 18 числа надаються до УКЗ ГУНП для підготовки проекту наказу про преміювання поліцейських, одночасно до УФЗБО ГУНП надаються копії списків на преміювання. Наказ начальника ГУНП або особи, яка тимчасово виконує його обов`язки, про преміювання поліцейських видається до 25-го числа кожного місяця.

Отже, керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення на утримання Національної поліції. Розміри премій встановлюються за рішеннями керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Суд зазначає, що в матеріалах адміністративної справи містяться витяги зі списків поліцейських Південного відділення поліції Кам`янського відділу поліції ГУНП у Дніпропетровській області на встановлення розміру премії за результатами служби за квітень-травень, листопад-грудень 2018 року, в яких визначено позивачу розмір премії за квітень 2018 року - 81,78%; травень 2018 - 73,602%; листопад 2018 - 41,778%; грудень 2018 - 69,723%.

Наказом начальника ГУНП у Дніпропетровській області №1918 від 25.04.2018 року ОСОБА_2 була встановлена премія за квітень 2018 року у розмірі 81,780%.

Наказом накальника ГУНП у Дніпропетровській області №2408 від 25.05.2018 року ОСОБА_2 була встановлена премія за травень 2018 року у розмірі 73,602%.

Наказом начальника ГУНП у Дніпропетровській області №4988 від 23.11.2018 року ОСОБА_2 була встановлена премія за листопад 2018 року у розмірі 41,778%.

Наказом начальника ГУНП у Дніпропетровській області №5361 від 22.12.2018 року ОСОБА_2 була встановлена премія за грудень 2018 року у розмірі 69,723%.

Зазначені накази про встановлення розміру премій позивачу за квітень-травень, листопад-грудень 2018 року останнім оскаржені не були, хоча інформація про їх наявність міститься у відзиві відповідача та копії таких наказів додатні до матеріалів справи.

Начальником ГУНП у Дніпропетровській області наказів про зменшення розміру або позбавлення премії в повному обсязі щодо ОСОБА_2 не видавалось.

Отже, в результаті розгляду справи не знайшли свого підтвердження обставини, на які посилався позивач, щодо позбавлення чи зменшення премії ОСОБА_2 за спірний період.

При цьому, суд зазначає, що нормами чинного законодавства не передбачено обв`язку керівників приймати будь-які рішення, в яких було б зазначено мотиви застосування відповідного розміру премії конкретному працівнику.

За таких обставин, твердження позивача про те, що ГУНП в Дніпропетровській області безпідставно приймалось рішення про зменшення позивачу розміру премії не ґрунтується на приписах досліджених судом нормативно-правових актів та спростовані в ході судового розгляду справи.

В свою чергу, аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що встановлення премій є правом керівника, а не його обов`язком, при цьому, встановлення цих премій можливе лише при наявності відповідних бюджетних асигнувань.

Аналогічна позиція з даного питання висловлена Верховним Судом в постанові від 2 жовтня 2019 року в адміністративній справі №808/1629/18 та від 11 липня 2019 року в адміністративній справі №819/1613/16.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини 1 статті77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов`язання Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити капітану поліції старшому інспектору-криміналісту слідчого відділення Південного відділення поліції Кам`янського відділення поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_2 премію в розмірі 100% за квітень, травень, листопад, грудень місяці 2018 року враховуючи показники в роботі (службі) за ці періоди.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (вул. Троїцька, б. 20 А, м. Дніпро, 49101, код ЄДРПОУ 40108866), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Первинна професійна спілка "Правозахисники країни" (вул. Сурська, б. 96, с. Новоолександрівка, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 52070) про зобов`язання нарахувати та виплатити премію - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 13 грудня 2019 року.

Суддя С.І. Озерянська