
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.004182
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2019 року
зал судових засідань № 12
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кузана Р.І.,
секретар судового засідання Гордійчук Г.В.,
за участю:
представника позивача Гейшева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, стягнення одноразової грошової допомоги, -
в с т а н о в и в :
16.08.2019 ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (місцезнаходження: 79007, м.Львів, пл.Генерала Григоренка, 3, код ЄДРПОУ 40108833) (далі - відповідач, ГУ НП у Львівській області), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з оформлення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського ГУ НП у Львівській області щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням третьої групи інвалідності внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків;
- стягнути з ГУ НП у Львівській області на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського у розмірі 463250 (чотириста шістдесят три тисячі двісті п`ятдесят) гривень.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ним отримано травму під час виконання службових обов`язків по охороні публічного порядку на стадіоні «Арена Львів» по вул. Стрийська, 199, під час проведення футбольного матчу 19.10.2017, що підтверджується рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 у справі № 813/797/18 та висновком службового розслідування.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №1340/5311/18 визнано протиправними дії та зобов`язано ГУНП у Львівській області скласти акт форми Н-1, згідно з вимогами наказу МВС України від 2712.2002 № 1346, про нещасний випадок (у тому числі поранення), який мав місце 19.10.2017 в період проходження ОСОБА_1 служби при виконання службових обов`язків. 03.07.2019 позивачу призначено третю групу інвалідності, ступінь втрати працездатності визначено на рівні 45%. У зв`язку з цим, позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення та виплату одноразової допомоги, до якої долучив необхідні документи, які підтверджують його право на отримання такої допомоги.
Однак, листом № 561/05/17-2018 від 26.07.2019 відповідач повідомив про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги та повернув позивачу заяву та долучені до неї документи без розгляду. Позивач вважає таку відмову протиправною, такою що суперечить вимогам Закону України «Про національну поліцію» та наказу Міністерства внутрішніх справ України №4 від 11.01.2016 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», а тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 21.08.2019 суддя залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою судді від 11.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 30.09.2019.
Відповідач заяву про визнання позову чи відзив на позовну заяву до суду не надав. У зв`язку з цим суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою від 16.10.2019 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.
Відповідач участі уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без участі представника відповідача до суду не надходило.
Дослідивши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 проходив службу на посаді дільничного офіцера поліції відділу превенції патрульної поліції Шевченківського відділу поліції ГУНП у Львівській області.
Згідно з дорученням Шевченківського ВП ГУНП від 19.10.2017 року №58 позивач був задіяний на охорону публічного порядку на стадіон «Арена Львів», на час проведення футбольного матчу. Під час проведення футбольного матчу 19.10.2017 близько 22:00 год, перебуваючи за адресою АДРЕСА_2 , позивач отримав закриту черепно-мозкову травму.
За фактом травмування дільничного офіцера поліції сектору превенції патрульної поліції Шевченківського ВП ГУНП у Львівській області капітана поліції ОСОБА_1 відповідачем проведено службове розслідування, про що 17.11.2017 складений висновок. За результатами службового розслідування наказом ГУНП у Львівській області №4033 від 12.12.2017 позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення у виді попередження про неповну посадову відповідність.
Оскільки відповідачем не визнавався факт отримання позивачем травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, та у зв`язку з накладенням дисциплінарного стягнення, ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ГУНП у Львівській області про скасування наказу про накладення дисциплінарного стягнення, зобов`язання провести службове розслідування та скласти акт форми Н-1 про нещасний випадок, який мав місце при виконанні службових обов`язків.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 у справі № 813/797/18 визнано протиправним та скасовано наказ ГУНП у Львівській області N4033 від 12.12.2017 «Про накладення дисциплінарного стягнення на працівника поліції Шевченківського ВП ГУНП», в частині накладення дисциплінарного стягнення - попередження про неповну посадову відповідність, зі зменшенням розміру щомісячної премії на 10 відсотків, терміном на один місяць на ОСОБА_1 . Зобов`язано відповідача провести розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), який мав місце 19.10.2017 в період проходження служби дільничним офіцером поліції сектору превенції патрульної поліції Шевченківського ВП ГУНП ОСОБА_1 .
Рішення суду набрало законної сили 12.07.2018.
Постановою Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 27.08.2018 ВП №57069320 відкрито виконавче провадження та зобов`язано провести ГУНП у Львівській області розслідування нещасного випадку, який мав місце 19.10.2017 в період проходження служби дільничним офіцером поліції сектору превенції патрульної поліції Шевченківського ВП ГУНП ОСОБА_1 .
На виконання постанови Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 27.08.2018 ВП №57069320 ГУНП у Львівській області складено АКТ форми НТ за №5-2018 від 17.09.2018 про нещасний випадок невиробничого характеру.
В акті зазначено та зроблено висновок, що нещасний випадок щодо ОСОБА_1 , який мав місце 19.10.2017, стався в період проходження ним служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків.
З долучених позивачем до матеріалів справи копій виписок з медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого від 20.10.2017 №15042, від 30.10.2017 №1433, від 05.01.2018 №409, від 29.03.2018 №8090, від 22.05.2018 № 13065 та виписки-епікризу з історії хвороби №624 судом встановлено, що позивач неодноразово в період з 20.10.2017 по 22.05.2018 перебував на стаціонарному лікуванні в Комунальній міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги та в лікарні ДУ «ТМО МВС України по Львівській області.
Наказом ГУНП у Львівській області «По особовому складу» №437 о/с від 27.06.2019 позивач звільнений з займаної посади за п.7 ч.1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» з 02.07.2018.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо неправомірного складення акту форми НТ за № 5-2018 від 17.09.2018 про нещасний випадок невиробничого характеру, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання таких дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №1340/5311/18 визнано протиправними дії ГУНП у Львівській області, що призвели до неправомірного складення акту форми НТ за №5-2018 від 17.09.2018 про нещасний випадок невиробничого характеру. Зобов`язано ГУНП у Львівській області скласти акт форми Н-1, згідно з вимогами наказу МВС України від 27.12.2002 №1346 про нещасний випадок (у тому числі поранення), який мав місце 19.10.2017 в період проходження ОСОБА_1 служби при виконанні службових обов`язків.
На виконання вказаного рішення суду відповідачем 20.05.2019 складено акт розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася) 19.10.2017 22-00 год. форми Н-5, згідно з яким комісією зроблено висновок, що травму, отриману дільничним офіцером поліції відділу превенції патрульної поліції Шевченківського відділу поліції ГУНП у Львівській області, капітаном поліції ОСОБА_1 слід кваліфікувати у відповідності до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що стались в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346, та рішення Львівського окружного адміністративного суду як травму, що отримана ним в період проходження служби і пов`язана з виконанням службових обов`язків.
За результатами вказаного розслідування, ГУНП у Львівській області 27.05.2019 складено акт 39-2019 форми Н-1 про нещасний випадок (у тому числі поранення) капітана поліції ОСОБА_1 , згідно з висновком якого нещасний випадок трапився в період проходження служби при виконанні службових обов`язків.
Згідно з довідкою обласної МСЕК серії 12ААА№845709 від 03.07.2019 ОСОБА_1 призначено 3-тю групу інвалідності по причині отримання травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків. Ступінь втрати професійної працездатності визначено на рівні 45% (довідка серії 12 ААА №002283 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках).
У зв`язку з встановленням інвалідності позивач звернувся до ГУНП у Львівській області з заявою про виплату одноразової грошової допомоги.
26.07.2019 відповідач листом №561/05/17-2018 повернув позивачу заяву разом з долученими до неї документами без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення.
Вважаючи у зв`язку з цим свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Поняття та підстави призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського містяться у статті 97 Закону №580-VIII.
Частиною 1 статті 97 Закону №580-VIII визначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання.
Підставою призначення та виплати такої допомоги відповідно до пункту 3 частини 1 цієї статті 97 є визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Розміри одноразової грошової допомоги визначені статтею 99 Закону №580-VIII.
Відповідно до частини першої вказаної статті розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Згідно з підпунктом (в) пункту 3 частини 1 статті 99 №580-VIII розмір одноразової грошової допомоги поліцейським у разі визначення III групи інвалідності внаслідок причин, зазначених у пункті 3 статті 97 цього Закону становить 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок №4), яким встановлено механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських центрального органу управління поліції, територіальних органів поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи поліції), поліцейських в т.ч. слухачів та курсантів вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, поліцейських, відряджених до інших органів державної влади, установ, організацій визначено.
Згідно з частиною 2 пункту 1 Розділу ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності є дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії;
Заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (пункт 3 Розділу ІІІ Порядку №4).
Відповідно до пункту 5 Розділу ІІІ Порядку №4 для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках); довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати); копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; копію посвідчення інваліда війни (за наявності); копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Відповідно до пункту 1 Розділу ІІІ Порядку №4 формування пакета документів для призначення та виплати ОГД у органах поліції, навчальних закладах здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці (далі - СДНОП) органів поліції та навчальних закладів, а також фахівцями військово-лікарської комісії (далі - ВЛК).
СДНОП визначають обставини настання події та відповідають за правильність кваліфікації нещасних випадків, які призвели до втрати працездатності, згідно із законодавством України.
ВЛК відповідають за перевірку матеріалів на відповідність діагнозу, за яким установлено втрату працездатності, переліку хвороб, отриманих під час проходження служби, згідно із законодавством України.
Підрозділи кадрового забезпечення відповідають за достовірність інформації про періоди служби даним з особової справи та правильність визначення випадків для виплати грошової допомоги, згідно із законодавством України.
Фінансові підрозділи відповідають за правильність обчислення та перерахування до установ банку ОГД згідно з реквізитами, зазначеними в заяві (рапорті) особою, яка має право на цю виплату, згідно із законодавством України.
Керівники органів поліції, навчальних закладів відповідають за правильність призначення сум ОГД, згідно із законодавством України.
Згідно з розділом IV Порядку №4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою.
Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
Такий висновок про призначення ОГД у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України затверджує/відмовляє керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п`ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.
Отже, Порядок № 4 передбачає чітку процедуру розгляду заяви поліцейського та прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги. Тобто, рішення про виплату чи про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги у кожному випадку приймається керівником територіального підрозділу органу Національної поліції України, в якому проходив службу поліцейський. Прийняттю такого рішення передує необхідність складення працівником фінансового підрозділу висновку, який підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, в якому проходив службу поліцейський. За правильність призначення одноразової грошової допомоги відповідає керівник територіального підрозділу поліції, який затверджує висновок про виплату такої допомоги. У разі наявності підстав для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги керівник відмовляє у затвердженні висновку та приймає рішення у формі письмового повідомлення про відмову у виплаті такої.
При цьому, відповідно до пункту 5 розділу І Порядку №4 одноразова грошова допомога не призначається і не виплачується за наявності підстав, визначених статтею 101 Закону №580-VIII.
Статтею 101 Закону №580-VIII передбачено вичерпний перелік випадків, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, а саме, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком: а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням; б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом); г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
Таким чином, керівник територіального органу поліції, який безпосередньо затверджує висновок про призначення одноразової грошової допомоги та приймає рішення про її виплату і відповідає за правильність призначення сум одноразової грошової допомоги, згідно з чинним законодавством, зобов`язаний прийняти рішення у відповідності із вимогами закону і має право відмовити у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги виключно з підстав, передбачених ст.101 Закону №580-VIII.
Водночас, жоден із передбачених в ст. 101 Закону №580-VIII випадків не стосується ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що після встановлення 3-ї групи інвалідності позивач в липні 2019 року звернувся до відповідача з заявою про виплату одноразової грошової допомоги. До заяви ОСОБА_1 було долучено документи, які необхідні для отримання ОГД.
Водночас, всупереч положенням Порядку № 4 відповідач листом № 561/05/17-2018 від 26.07.2019 повернув позивачу його заяву разом з долученими до неї документами без розгляду. Тобто, зі змісту вказаного листа судом встановлено, що ГУНП у Львівській області не було проведено перевірки поданих позивачем документів, висновок про виплату одноразової грошової допомоги складений не був та рішення про виплату чи про відмову у виплаті такої допомоги не приймалось.
При цьому, підставою для повернення позивачу його заяви та документів було лише порушення строків визначення позивачу групи інвалідності, передбачених ст. 97 Закону №580-VIII.
З цього приводу суд зазначає, що ОСОБА_1 призначено 3-тю групу інвалідності згідно з довідкою обласної МСЕК серії 12ААА №845709 від 03.07.2019 за результатами повторного огляду.
При цьому, діагноз та причинний зв`язок захворювання, поранення (травми, контузії) позивача, яке пов`язане з проходженням служби в поліції, встановлено постановою М(ВЛ)К ДУ «ТМО МВС України у Львівській області» № 50 від 12.06.2019 на час звільнення ОСОБА_1 зі служби 02.07.2018 (а.с.42). Цією постановою відмінено попередню Постанову комісії № 78 від 18.10.2018 щодо причинного зв`язку захворювання.
Тобто, причинами пропуску позивачем строку визначення групи інвалідності були протиправні дії відповідача, який не визнавав факту отримання ОСОБА_1 травми під час виконання ним службових обов`язків по охороні публічного порядку та відмовлявся провести розслідування нещасного випадку та скласти акт форми Н-1, згідно з вимогами наказу МВС України від 27.12.2002 №1346. Протиправність дій відповідача встановлено за результатами судового розгляду та підтверджуються судовими рішеннями від 01.06.2018 у справі №813/797/18 та від 05.03.2019 у справі №1340/5311/18, які набрали законної сили.
Відповідно до ч.4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З урахуванням наведених обставин суд зазначає, що позивач не несе відповідальності за своєчасність та правильність проведення розслідування нещасного випадку та не може бути позбавлений можливості отримати одноразову грошову допомогу внаслідок таких протиправних дій чи бездіяльності відповідача.
Суд також враховує, що за захистом порушених своїх прав та з метою доведення факту отримання травми саме при виконанні службових обов`язків, позивач звертався до суду ще під час перебування на службі в поліції. На час звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції відповідач відмовлявся провести розслідування та скласти акт форми Н-1 про нещасний випадок, який трапився з позивачем в період проходження служби при виконанні службових обов`язків. Водночас, постановою військово-лікарської комісії № 50 від 12.06.2019 підтверджено причинний зв`язок захворювання позивача з проходженням служби в поліції саме на час звільнення - 02.07.2018.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідач не надав суду доказів правомірності своїх дій.
Тоді як аналіз правових норм, що регулюють спірні правовідносини та встановлених обставин справи, дає підстави суду дійти висновку, що відповідач протиправно повернув без розгляду заяву ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги разом з долученими до неї документами, відтак порушене право позивача підлягає судовому захисту.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
У зв`язку з тим, що заява позивача про виплату одноразової грошової допомоги відповідачем не розглянута, рішення по суті такої не прийняте, суд вважає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів ОСОБА_1 буде зобов`язати ГУНП у Львівській області розглянути заяву позивача про виплату одноразової грошової допомоги разом з долученими документами та прийняти рішення за результатами її розгляду з урахуванням правової оцінки обставин справи, наданої судом.
З цих підстав суд вважає вимогу позивача про стягнення з ГУНП у Львівській області одноразової грошової допомоги в розмірі 463250 грн. передчасною, а тому в задоволенні такої слід відмовити.
Щодо судових витрат, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 768,40 грн. сплачений відповідно до квитанції №ПН1108390 від 03.09.2019 пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Національної поліції у Львівській області, викладене в листі №561/05/17-2018 від 26.07.2019, про повернення без розгляду заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги разом з долученими до неї документами.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги разом з долученими документами та прийняти рішення за результатами її розгляду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області (місцезнаходження: 79007, м.Львів, площа.Г.Григоренка, 3, код ЄДРПОУ 401108833) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складене та підписане 02.01.2020
Суддя Р.І. Кузан