Рішення № 86755876, 28.10.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2019
Номер справи
160/3255/19
Номер документу
86755876
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2019 року Справа № 160/3255/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТурлакової Н.В. за участі секретаря судового засіданняЗелецького Р.Р. за участі: представника позивача представника відповідача Кіщак А.А. Олійника В.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю « АЛ ІНВЕСТСТРОЙ» до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування припису в частині та постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛ ІНВЕСТСТРОЙ» із позовом до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, викладену в пункті 3 припису № ДН-1736/262/АВ/П від 25.10.2018 р.;

- визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №ДН1736/262/АВ/МГ-ФС/687 від 08.11.2018 р. про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами на Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛ ІНВЕСТСТРОЙ» у розмірі 970 750,00грн;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛ ІНВЕСТСТРОЙ» (код ЄДРПОУ 35230309) судові витрати у розмірі 4 418, 30 грн., та витрати на підготовку експертного висновку у розмірі 4 816, 84 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у період з 18.10.2018 р. по 19.10.2018 р. на підставі наказу від 10.10.2018 року № 827-1 та направлення на проведення інспекційного відвідування від 12.10.2018 року Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області був проведений позаплановий захід у формі інспекційного відвідування ТОВ «АЛ ІНВЕСТСТРОЙ» з питань додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства про працю та загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за результатами якої складено акт інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю № ДН-1736/262/АВ від 19.10.2018 р. 25.10.2018 року на підставі проведеної перевірки Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області складено припис № ДН-1736/262/АВ/П, в якому приписано усунути порушення та забезпечити виконання вимог, зазначених у ньому до 29.10.2018 року. На підставі акта № ДН-1736/262/АВ від 19.10.2018 р. відповідачем було винесено постанову про накладання штрафу уповноваженими посадовими особами № ДН 1736/262/АВ/МГ-ФС/687 від 08.11.2018 року, якою накладено на ТОВ «АЛ ІНВЕСТСТРОЙ» штраф у розмірі 930 750, 00 грн. за порушення вимог ч. 6. Ст. 95 КЗпП, ст. 33 ЗУ «Про оплату праці», ст. 4 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 4, 5 Постанови КМУ № 1078 «Заробітна платі підлягає індексації у встановленому законодавством порядку» та ст. 12 ЗУ «Про оплату праці», «Норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною першою статті та Кодексом законів про працю України, є мінімальними державними гарантіями». ТОВ «АЛ ІНВЕСТСТРОЙ» не погоджується з винесеним приписом та постановою, оскільки під час проведення перевірки інспектором до складу працюючих осіб, які начебто мають право на індексацію доходів включено осіб, що були звільнені, та посади яких були виведені з штатного розпису.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.05.2019 року позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 160/3235/19.

Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження, цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

31 травня 2019 року представником відповідача було надано відзив на позовну заяву, в обґрунтування своєї позиції зазначено таке. Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295, на підставі звернення працівника щодо порушення стосовно працівників законодавства про працю, згідно наказу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про призначення інспекційного відвідування від 10.10.2018 № 872-1, направлення від 12.10.2018 № 312/262, Головним управлінням проведено позаплановий захід - інспекційне відвідування дотримання вимог законодавства про працю з питань повноти, своєчасності нарахування, виплати заробітної плати та оформлення трудових відносин адміністрацією ТОВ «АЛ ІНВЕСТСТРОЙ». 19.10.2018 року для перевірки підприємством були надані наступні копії документів: накази на прийом на роботу працівників та їх звільнення за 2018 рік; повідомлення органу ДФС про прийом працівників на роботу; підтверджуючі документи сплати ЄСВ; таблік обліку робочого часу за 2018; особові картки працівників форми П-2; посадові інструкції працівників; правила внутрішнього трудового розпорядку; відомості нарахування та виплати заробітної плати за 2 половину 2017 року та по жовтень 2018 року; журнал реєстрації перевірок. З наданих в ході інспекційного відвідування копій документів виявлені порушення законодавства про працю. Згідно із загальним правилом, індексацію зарплати проводять в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб. З 01 січня по квітень 2017 року він дорівнює 1 600 грн., а з травня - 1 684 грн. Разом сума невиплаченої індексації заробітної плати відповідно до Порядку № 1078, працівникам підприємства за 2017 рік складає 12 169, 17 грн. 25 працівникам. Зазначене порушує вимоги ч. 6 ст. 95 КЗпП, ст. 33 ЗУ «Про оплату праці», ст. 4 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 4, 5 Постанови КМУ № 1078 від 17.07.2003р. «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» та ст. 12 ЗУ «Про оплату праці», «Норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною першою статті та Кодексом законів про працю України, є мінімальними державними гарантіями». Головне управління керуючись статтею 259 Кодексів законів про працю України, статтею 53 Закону України «Про зайнятість населення», частино 3 статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пунктом 8 Порядком накладання штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року № 509, та на підставі абзацу 4 частини 2 статті 265 Кодексом законів про працю України, винесено постанову про накладання штрафу на позивача в сумі 930 750 грн. Між тим, позиція позивача про те, що підприємством помилково було застосовано не вірно індекс для розрахунку індексації заробітної плати у листопаді 2017 та у грудні 2017, не звільняє від відповідальності за ст. 259 Кодексів законів про працю України. Отже, оскаржувана постанова та припис є законними та обґрунтованими, складені на підставі та у відповідності до норм діючого законодавства, а тому відсутні підстави для їх скасування.

03 липня 2019 року Дніпропетровський окружний адміністративний суд на місці ухвалив задовольнити клопотання представника позивача про виклик та допит в якості свідка судового експерта ОСОБА_8, а також задоволено клопотання представника відповідача про виклик та допит в якості свідка інспектора, який проводив перевірку ОСОБА_1 .

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, у задоволенні позовної заяви просив відмовити.

Заслухавши представника позивача та представника відповідача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у період з 11.10.2019 року по 19.10.2019 року у відповідності до ст. 259 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпПУ), ч. 3 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пунктів 19, 31 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №295 від 26 квітня 2017р. у присутності фінансового директора ОСОБА_2 інспектором праці ОСОБА_1 (службове посвідчення № 262 від 10.07.2017).

За підсумками проведеного інспекційного відвідування відповідачем складено Акт за № ДН-1736/262/АВ від 18 жовтня 2019р., в якому зазначено наступне:

«Управлінням з питань праці Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, на підставі звернення працівника щодо порушення стосовно працівників законодавства про працю, згідно наказу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про призначення інспекційного відвідування від 10.10.2018 № 872-1, направлення від 12.10.2018 № 312/262, Головним управлінням проведено позаплановий захід - інспекційне відвідування дотримання вимог законодавства про працю з питань повноти, своєчасності нарахування, виплати заробітної плати та оформлення трудових відносин адміністрацією ТОВ «АЛ ІНВЕСТСТРОЙ»»

У розділі ІІІ вказаного акту викладено детальний опис виявленого в ході інспекційного відвідування порушення позивачем вимог чинного законодавства:

- п. 2.5 гл. 2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників. «Відсутня інформація (особливо про звільнених працівників) щодо ознайомлення працівників з записами про прийом на роботу працівників, надання відпусток та звільнення, що порушує вимоги п. 2.5 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29 липня 1993 № 58 «Із кожним записом, що заноситься до трудової книжки на підставі наказу «розпорядження» про призначення на роботу, переведення і звільнення, працівники ознайомлені під розписку»

- ст. 27 КЗпПУ - «При прийомі на роботу робітників, підприємством порушено вимогу ст. 27 КЗпП України, тобто, строк випробування при прийнятті на роботу працівників робітничих професій підприємства перевищує один місяць, так наприклад ОСОБА_3 прийнято на роботу електрозварювальником 3 розряду з випробувальним терміном 2 місяці ( наказ № 15-ок/18 від 22.05.2018); ОСОБА_4 прийнято на роботу моляром 2 розряду з випробувальним терміном 2 місяці (наказ № 22-ок/18 від 19.07.2018); ОСОБА_5 прийнято на роботу електрозварювальником 3 розряду з випробувальним терміном 2 місяці (наказ № 15-ок/18 від 22.05.2018); ОСОБА_6 прийнято на роботу монтажником з випробувальним терміном 2 місяці (наказ № 09-ок/18 від 04.05.2018)»

- ч.6 ст. 95 КЗпП України, ст.33 ЗУ 108 - «Статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення передбачено, що з 01 січня 2016 року індексацію доходів громадян необхідно проводити в тому випадку, якщо індекс споживчих цін перевищить величину порога індексації, встановлену в розмірі 103%.

Відповідно до п. 5 Порядку індексації, базовим вважається місяць, в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), а також виплат, що здійснюються відповідно до чинного законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Згідно із загальним правилом, індексацію зарплати (виплат, які входять до її складу і носять постійний характер) проводять в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб (абз. 4 п. 2 Порядку № 1078). З 01 січня по квітень 2017 року дорівнює 1600 грн., а з травня склав 1684 грн.

Для проведення індексації величина приросту індексу споживчих цін для нарахування суми індексації в 2017 році:

Сума індексації у червні 2017 року складає: 1684 грн. х 3,7% = 62,31 грн.

Сума індексації у липні 2017 року складає: 1684 грн. х 3,7% = 62,31 грн.

Сума індексації у серпні 2017 року складає: 1684 грн. х 3,7% = 62,31 грн.

У вересні 2017 року, жовтні 2017 року та листопаді 2017 року приріст індексу споживчих цін складає 6,9%, тому робітникам повинні нараховувати суму індексації.

Сума індексації у вересні 2017 року складає: 1684 грн. х 6,9% = 116,20 грн.

Сума індексації у жовтні 2017 року складає: 1684 грн. х 6,9% = 116,20 грн.

Сума індексації у листопаді 2017 року складає: 1684 грн. х 6,9% = 116,20 грн.

У грудні 2017 року приріст індексу споживчих цін складає 10,2%.

Сума індексації у грудні 2017 року складає: 1762 грн. х 10,2% = 179,72 грн.

Працівникам підприємства повинно було нараховано:

- згідно відомостей заробітної плати за червень-серпень 2017 року18 працівникам - 2 824, 74 грн. (62.31-10)*3*18, та 3 працівниками за червень-серпень 2017 року - 425, 79 грн. (62.31-15)*3*3;

- згідно відомостей заробітної плати за вересень-жовтень 2017 року 15 працівникам - 3186,0 грн. (116.2-10)*2*15, та 3 працівниками за вересень-жовтень 2017 року - 607, 2 грн. (116,2-15)*2*3;

- згідно відомостей заробітної плати за листопад 2017 року12 працівникам - 1154, 4 грн. (116,2-20)*12, та 6 працівниками за листопад 2017 року - 517, 2 грн. (116,2-30)*6;

- згідно відомостей заробітної плати за грудень 2017 року16 працівникам - 2 555, 52 грн. (179,72-20)*16, та 6 працівниками за грудень 2017 року - 898, 32 грн. (179,72-30)*6;

Разом сума невиплаченої індексації заробітної плати відповідно Порядку № 1078, працівникам підприємства за 2017 рік складає 12 169, 17 грн. 25 працівникам.»

- ст. 97 КЗпПУ - «в зв`язку із порушенням вимог ч. 6. Ст. 95 КЗпП України, ст. 33 ЗУ «Про оплату праці», ст. 4 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 4, 5 Постанови КМУ № 1078 «Заробітна платі підлягає індексації у встановленому законодавством порядку» порушено вимогу ст. 97 КЗпП України, власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами».

У відповідь на лист - зауваження ТОВ «АЛ ІНВЕСТСТРОЙ» від 23.10.2018 року Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області було направлено лист від 25.10.2018 № 692, в якому були зазначені обставини викладені в акті.

На підставі акту № ДН-1736/262/АВ від 19.10.2018р. у відповідності до вимог ст. 259 КЗпП України, ч. 3 ст. 34 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 19 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017р. № 295 інспектором праці ОСОБА_1 25.10.2018 року винесено припис № № ДН-1736/262/АВ/П про усунення виявлених порушень.

Вказаним приписом зобов`язано директора ТОВ «АЛ ІНВЕСТСТРОЙ» ОСОБА_9 у строк до 29.10.2018.:

- вжити заходи щодо усунення порушень з врахуванням вимог п. 2.5 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників;

- вжити заходи щодо усунення порушень з врахуванням вимог ч. 1 ст. 27 КЗпП України;

- вжити заходи щодо усунення порушень з врахуванням вимог ч. 6. Ст. 95 КЗпП України, ст. 33 ЗУ «Про оплату праці», ст. 4 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 4, 5 Постанови КМУ № 1078 «Заробітна платі підлягає індексації у встановленому законодавством порядку»

- вжити заходи щодо усунення порушень з врахуванням вимог ст. 97 КЗпП України

08 листопада 2018 року на підставі акту інспекційного відвідування № ДН1736/262/АВ від 26.10.2018 року першим заступником начальника Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області Осадчим Ігорем Михайловичем було прийнято постанову № ДН1736/262/АВ/МГ-ФС/687 про накладання штрафу уповноваженими особами у розмірі 930 750, 00 грн.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до судового експерта ОСОБА_7 (Свідоцтво № 1495 від 29.07.2011 року, видане на підставі рішення Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України) щодо проведення експертного економічного дослідження.

У висновку від 20.03.2019 року експерт зазначив, що підприємством ТОВ «АЛ ІНВЕСТСТРОЙ» в листопаді та грудні 2017 року нараховано індексацію заробітної плати працівникам у розмірі 470, 00 грн. Розбіжність між розміром нарахованої підприємством у листопаді та грудні 2017 року індексації заробітної плати з розміром індексації заробітної плати, що належить до нарахування в листопаді 2017 року та грудні 2017 року складає 1 825, 00грн, яка виникла за рахунок, що підприємством помилково було застосовано не вірно індекс для розрахунку індексації заробітної плати у листопаді та грудні 2017 року.

Свідок ОСОБА_7 у судовому засіданні пояснила, що вона є судовим експертом та нею проводилось експертне економічне дослідження щодо порушень, які були виявлені під час інспекційного відвідування та зазначені в Акті №ДН-1736/262/АВ від 19.10.18р. За результатами вказаного дослідження складено Висновок №04-19 від 20.03.2019р. та було встановлено, що при нарахуванні ТОВ «Ал Інсвестстрой» заробітної плати працівникам за період з 01.01.2017р. по 31.10.2018р. не виникає права на нарахування індексації заробітної плати. Підприємство не повинно було нараховувати індексацію, оскільки в червні 2017р. було підвищено посадові оклади, а в листопаді підприємство нарахувало індексацію.

У судовому засіданні сідок ОСОБА_1 пояснив, що він працює інспектором праці в Головному управлінні Держпраці у Дніпропетровській області та ним проводилось інспекційне відвідування ТОВ «Ал Інвестстрой». Зазначив, що підвищення окладів не є рівноцінним проведенню індексації, в даному випадку збільшення посадових окладів були меншими за індексацію.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно з положеннями ч. 5 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання.

Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.

Положення цих норм кореспондуються зі статтею 10 зазначеного Закону, яка визначає право суб`єкта господарювання не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів нагляду, зокрема, якщо у передбачених законом випадках посадові особи не надали копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, або відповідного державного колегіального органу на здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що норми оплати праці (за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників, молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо) і гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов`язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров`я на легшу нижче оплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв`язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів тощо), а також гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо встановлюються Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства України.

Згідно частини другої статті 12 Закону України "Про оплату праці" норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною першою цієї статті та Кодексом законів про працю України, є мінімальними державними гарантіями.

Приписами ст. 9 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що розмір мінімальної заробітної плати визначається з урахуванням потреб працівників та їх сімей, вартісної величини достатнього для забезпечення нормального функціонування організму працездатної людини, збереження її здоров`я набору продуктів харчування, мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості, а також загального рівня середньої заробітної плати, продуктивності праці та рівня зайнятості.

Стаття 33 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.95 № 108/95-ВР передбачає, що в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Статтею 2 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що на основі соціальних стандартів визначаються розміри основних соціальних гарантій: мінімальних розмірів заробітної плати та пенсії за віком, інших видів соціальних виплат і допомоги.

Згідно ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів громадян - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За змістом ст. 2 вищевказаного Закону, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії, стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено підстави для проведення індексації:

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"» від 26 квітня 2017 р. №295 затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі - Порядок №295).

Порядок № 295 визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об`єкт відвідування).

Відповідно до п. 2 Порядку № 295 державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці, зокрема, Держпраці та її територіальних органів тощо.

Підпунктом 6 абз. 1 п. 5 Порядку № 295 передбачено, що інспекційні відвідування проводяться за інформацією, в тому числі Пенсійного фонду України та його територіальних органів про роботодавців, які нараховують заробітну плату менше мінімальної.

Згідно з п. 8 Порядку № 295 про проведення інспекційного відвідування інспектор праці повідомляє об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі.

Пунктом 10 Порядку № 295 визначено, що тривалість інспекційного відвідування, невиїзного інспектування не може перевищувати 10 робочих днів, для суб`єктів мікропідприємництва та малого підприємництва - двох робочих днів.

Відповідно до п. 11 Порядку № 295 інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно, без попереднього повідомлення мають право: 1) під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин за наявності підстав, визначених пунктом 5 цього Порядку, самостійно і в будь-яку годину доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об`єкта відвідування, в яких використовується наймана праця; 2) ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об`єктом відвідування їх копії або витяги; 3) наодинці або у присутності свідків ставити керівнику та/або працівникам об`єкта відвідування запитання, що стосуються законодавства про працю, отримувати із зазначених питань усні та/або письмові пояснення; 4) за наявності ознак кримінального правопорушення та/або створення загрози безпеці інспектора праці залучати працівників правоохоронних органів; 5) на надання робочого місця з можливістю ведення конфіденційної розмови з працівниками щодо предмета інспекційного відвідування; 6) фіксувати проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин засобами аудіо-, фото- та відеотехніки; 7) отримувати від державних органів інформацію, необхідну для проведення інспекційного відвідування, невиїзного інспектування.

Згідно з п.п. 19, 20 Порядку № 295 за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення. Акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та керівником об`єкта відвідування або його уповноваженим представником. Один примірник акта залишається в об`єкта відвідування.

Відповідно до п. 23 Порядку № 295 припис є обов`язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою інспектора праці про усунення об`єктом відвідування порушень законодавства про працю, виявлених під час інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.

Пунктом 27 Порядку № 295 встановлено, що у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об`єкта відвідування (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис та/або вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності.

Відповідно до п. 29 Порядку № 295 заходи до притягнення об`єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності за використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.

З аналізу вищевказаних правових норм слідує, що інспекційне відвідування є формою державного нагляду за додержанням законодавства про працю, яке відноситься до повноважень відповідача, та яке проводиться на підставі наказу та направлення.

За результатами інспекційного відвідування складається акт і в разі виявлення порушень - виноситься припис. Якщо під час інспекційного відвідування встановлено факти несвоєчасної та не у повному обсязі виплати заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці, то вживаються заходи до притягнення об`єкта відвідування до відповідальності незалежно від усунення виявлених порушень.

За підсумками проведеного інспекційного відвідування відповідачем складено Акт за № ДН-1736/262/АВ від 18 жовтня 2019р., в якому, зазначено про виявлені порушення, зокрема:

- ч.6 ст. 95 КЗпП України, ст.33 ЗУ 108 - «Статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення передбачено, що з 01 січня 2016 року індексацію доходів громадян необхідно проводити в тому випадку, якщо індекс споживчих цін перевищить величину порога індексації, встановлену в розмірі 103%.

- ст. 97 КЗпПУ - «в зв`язку із порушенням вимог ч. 6. Ст. 95 КЗпП України, ст. 33 ЗУ «Про оплату праці», ст. 4 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 4, 5 Постанови КМУ № 1078 «Заробітна платі підлягає індексації у встановленому законодавством порядку» порушено вимогу ст. 97 КЗпП України, власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами».

На підставі акту № ДН-1736/262/АВ від 19.10.2018р. у відповідності до вимог ст. 259 КЗпП України, ч. 3 ст. 34 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 19 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017р. № 295 інспектором праці ОСОБА_1 25.10.2018 року винесено припис № № ДН-1736/262/АВ/П про усунення виявлених порушень.

Також, 08 листопада 2018 року на підставі акту інспекційного відвідування № ДН1736/262/АВ від 26.10.2018 року першим заступником начальника Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області Осадчим Ігорем Михайловичем було прийнято постанову № ДН1736/262/АВ/МГ-ФС/687 про накладання штрафу уповноваженими особами у розмірі 930 750, 00 грн.

Частиною 5 ст. 95 Кодексу законів про працю України також зазначено, що заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Отже, індексація заробітної плати є і мінімальною державною гарантією в оплаті праці, і державною соціальною гарантією, оскільки стосується працівників і їх сімей.

Частиною 6 ст. 95 Кодексу законів про працю України, передбачено, що заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Механізм накладення на суб`єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення" визначено постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення" від 17.07.2013 №509 (далі - Порядок № 509).

Відповідно до п. 2 Порядку №509, штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками.

Штрафи можуть бути накладені, зокрема, на підставі акта про виявлення під час перевірки суб`єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу.

Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі, зокрема фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Отже, аналіз зазначених норм дає підстави зробити висновок, що на підставі акту перевірки на суб`єкта господарювання за порушення вимог трудового законодавства застосовують штрафи, у розмірах передбачених законодавством.

Як встановлено судом та підтверджується письмовими доказами, наявними у матеріалах справи, за результатами проведення перевірки було прийнято постанову про застосування штрафу та припис про усунення порушень.

Суд вважає необґрунтованими доводи представника позивача про те, що у відповідача відсутні підстави для накладення штрафу за не проведення індексації, оскільки це не є недотриманням мінімальних державних гарантій в оплаті праці, а також те, що на підприємстві були підвищені посадові оклади а індексацію проведено у листопаді 2017р. з огляду на наступне.

Відповідно до п. 5 Порядку індексації, базовим вважається місяць, в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), а також виплат, що здійснюються відповідно до чинного законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Згідно із загальним правилом, індексацію зарплати (виплат, які входять до її складу і носять постійний характер) проводять в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб (абз. 4 п. 2 Порядку № 1078). З 01 січня по квітень 2017 року дорівнює 1600 грн., а з травня склав 1684 грн.

Для проведення індексації величина приросту індексу споживчих цін для нарахування суми індексації в 2017 році: сума індексації у червні 2017 року складає: 1684 грн. х 3,7% = 62,31 грн.; сума індексації у липні 2017 року складає: 1684 грн. х 3,7% = 62,31 грн.; сума індексації у серпні 2017 року складає: 1684 грн. х 3,7% = 62,31 грн. У вересні 2017 року, жовтні 2017 року та листопаді 2017 року приріст індексу споживчих цін складає 6,9%, тому робітникам повинні нараховувати суму індексації. Сума індексації у вересні 2017 року складає: 1684 грн. х 6,9% = 116,20 грн.; сума індексації у жовтні 2017 року складає: 1684 грн. х 6,9% = 116,20 грн.; сума індексації у листопаді 2017 року складає: 1684 грн. х 6,9% = 116,20 грн.; У грудні 2017 року приріст індексу споживчих цін складає 10,2%.; сума індексації у грудні 2017 року складає: 1762 грн. х 10,2% = 179,72 грн.

Таким чином, працівникам підприємства відповідача повинно було нараховано:

- згідно відомостей заробітної плати за червень-серпень 2017 року18 працівникам - 2 824, 74 грн. (62.31-10)*3*18, та 3 працівниками за червень-серпень 2017 року - 425, 79 грн. (62.31-15)*3*3;

- згідно відомостей заробітної плати за вересень-жовтень 2017 року 15 працівникам - 3186,0 грн. (116.2-10)*2*15, та 3 працівниками за вересень-жовтень 2017 року - 607, 2 грн. (116,2-15)*2*3;

- згідно відомостей заробітної плати за листопад 2017 року12 працівникам - 1154, 4 грн. (116,2-20)*12, та 6 працівниками за листопад 2017 року - 517, 2 грн. (116,2-30)*6;

- згідно відомостей заробітної плати за грудень 2017 року16 працівникам - 2 555, 52 грн. (179,72-20)*16, та 6 працівниками за грудень 2017 року - 898, 32 грн. (179,72-30)*6;

Разом сума невиплаченої індексації заробітної плати відповідно Порядку № 1078, працівникам підприємства за 2017 рік складає 12169,17 грн. 25 працівникам.

Між тим, позиція позивача про те, що підприємством помилково було застосовано не вірно індекс для розрахунку індексації заробітної плати у листопаді 2017 та у грудні 2017, не звільняє від відповідальності за ст. 259 Кодексів законів про працю України.

При цьому, відповідно до абзацу 4 частини другої статті 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Тобто, зазначена норма має імперативний характер і передбачає відповідальність юридичних та фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю, за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці не залежно від факту усунення такого порушення.

Такий висновок суду узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 12.04.2018 року по справі №816/2325/16 (адміністративне провадження №К/9901/3914/17).

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд критично оцінює показання свідка ОСОБА_7 , оскільки підвищення окладів не є рівноцінним проведенню індексації, в даному випадку збільшення посадових окладів були меншими за індексацію.

З огляду на встановлені обставини справи, оскільки позивачем допущено порушення мінімальних державних гарантій в оплаті праці, суд дійшов висновку, що припис про усунення виявлених припису № ДН-1736/262/АВ/П від 25.10.2018 р., та постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ДН1736/262/АВ/МГ-ФС/687 від 08.11.2018 р. винесені Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області, є законними та відповідають нормам чинного законодавства.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

В той же час, і ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов`язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову

Керуючись ст. ст. 241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛ ІНВЕСТСТРОЙ» (50086, Дніпропетровська обл., м.Кривий Ріг, вул.Галенка, 9, ЄДРПОУ 35230309) до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області (49107. м.Дніпро, вул.Казакова, 3, ЄДРПОУ 39788766) про визнання протиправними та скасування припису в частині та постанови, - відмовити.

Згідно ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Турлакова