Постанова № 86753389, 15.10.2019, Калинопільський районний суд Черкаської області (до 25.04.2025 - Катеринопільський районний суд Черкаської області)

Дата ухвалення
15.10.2019
Номер справи
698/621/19
Номер документу
86753389
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 698/621/19

Провадження № 3/698/151/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2019 р. суддя Катеринопільського районного суду Черкаської області Баранов О.І., розглянувши матеріали адміністративної справи, яка надійшла від Головного управління ДФС у Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає по АДРЕСА_1 , за ст. 164 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 17.07.2019 року о 10 годині 05 хвилин у приміщенні магазину за адресою АДРЕСА_2 в порушення вимог Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» здійснювала зберігання 361 пляшки алкогольних напоїв в асортименті (пиво, вино, коньяк) загальним об`ємом 263,24 л. та реалізацію алкогольних напоїв без ліцензії на роздрібну торгівлю, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 повідомила, що дійсно зберігала у магазині та здійснювала реалізацію алкогольних напоїв (в основному алкогольного пива) за відсутності ліцензії, оскільки не знала, що для реалізації пива потрібна ліцензія. Також повідомила, що на час судового розгляду сплатила штрафні санкції згідно вимог ДФС у розмірі 19 000 грн.. В той же час, з урахуванням пункту 134 розділу І Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату України», який набув чинності 01.01.2017 року та згідно якого з Податкового кодексу України виключено Розділ XVIII-2 «Податкова міліція», вважає, що на час складення протоколу від 17.07.2019 року № 21/19 правові підстави для діяльності податкової міліції були відсутні. Отже, як на думку ОСОБА_1 , протокол у справі складено не уповноваженою особою.

В судовому засіданні захисник адвокат Колісник С.М. підтримав позицію підзахисної ОСОБА_1 та, незважаючи на роз`яснення, наданні у листі ДФС від 08.10.2019 року № 25971/23-00-21-06-07 вважає, що виключення законодавцем з Податкового кодексу України розділу XVIII-2 безумовно свідчить про відсутність правових підстав для діяльності податкової міліції, а отже, про неправомірність складення протоколу від 17.07.2019 року № 21/19 щодо ОСОБА_1 .. При цьому зазначив, що положення абзацу 3 пункту 1 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 року № 1797-VIII, а саме: пункту 133 розділу І (щодо виключення розділу XVIII-2 Податкового кодексу України) вказаного закону про набрання чинності з дня набрання чинності законом, який визначає правові основи організації та діяльності центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, та інших осіб, з якими цей орган взаємодіє, не можуть тлумачитися, як такі, що дають правові підстави для діяльності органів податкової міліції після 01.01.2017 року.

Не зважаючи, на твердження ОСОБА_1 та її захисника Колісника С.М. щодо відсутності правових підстав для складення протоколу від 17.07.2019 року № 21/19 працівником податкової міліції, суддя зазначає про наступне.

З протоколу від 17.07.2019 року № 21/19 вбачається, що його складено працівником податкової міліції оперативним уповноваженим ОУ ГУ ДФС у Черкаській області ОСОБА_2 .В. за фактом виявлення 17.07.2019 року о 10 годині 05 хвилин у приміщенні магазину за адресою АДРЕСА_2 , де здійснює торгівлю ФОП ОСОБА_1 361 пляшки алкогольних напоїв в асортименті (пиво, вино, коньяк) загальним об`ємом 263,24 л. без ліцензії на роздрібну торгівлю.(а.с.1)

З протоколу огляду і вилучення речей і документів від 17.07.2019 року вбачається, що з приміщення магазину за адресою: АДРЕСА_2 ; де здійснює торгівлю ФОП ОСОБА_1 було вилучено 361 пляшки алкогольних напоїв в асортименті (пиво, вино, коньяк) загальним об`ємом 263,24 л, які зберігалися без ліцензії на роздрібну торгівлю.(а.с.3-4)

З пояснень ОСОБА_1 відібраних 17.07.2019 року оперативним уповноваженим ОУ ГУ ДФС у Черкаській області Мирошніченком В.В. вбачається, що ОСОБА_1 повідомила про те, що здійснює господарську діяльність за адресою: АДРЕСА_2 . Також повідомила про свою відсутність ліцензії на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, пояснивши це необізнаністю про необхідність отримання такої ліцензії.(а.с.6)

Відповідно до підпункту 14.1.144 Податкового кодексу України в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року №71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким також внесено зміни до Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» пиво віднесено до алкогольних напоїв.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 року № 1797-VIII Закону, а саме: пункту 133 розділу І (щодо виключення розділу XVIII-2 Податкового кодексу України) набрання чинності вказаною нормою визначено - з дня набрання чинності законом, який визначає правові основи організації та діяльності центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, та інших осіб, з якими цей орган взаємодіє.

Відповідно до ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення, зокрема, мають право складати: уповноважені на те посадові особи органів державної податкової служби (статті 51-2, 155-1, 162-1, 163-1 - 163-4, 163-12, частини друга і третя статті 163-17, статті 164, 164-5, 164-16, 166-16, 166-17, 177-2, 204-3).

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази та твердження учасників судового розгляду, суддя визнає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 164 ч. 1 КУпАП, а саме: провадження певного виду господарської діяльності ( зберігання та торгівля алкогольними напоями) без одержання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, одержання якої, передбачене ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Враховуючи обставини справи, згідно яких встановлена наявність на час розгляду справи у ОСОБА_1 ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем № 23170312201900239 від 26.07.2019 року з терміном дії до 01.08.2019 року, а отже, можливість подальшого продажу останньою, вилучених алкогольних напоїв, суддя визнає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах мінімального розміру санкції ч. 1 ст. 164 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян без конфіскації, вилученого згідно протоколу огляду і вилучення речей документів від 17.07.2019 року майна, яке підлягає поверненню ОСОБА_1 після набрання постановою законної сили.

При цьому суддя визнає, що твердження ОСОБА_1 та її захисника Колісника С.М. щодо відсутності правових підстав для складення протоколу від 17.07.2019 року № 21/19 оперативним уповноваженим податкової міліції не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, оскільки з аналізу положень абзацу 3 пункту 1 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 року № 1797-VIII випливає, що на час складення вказаного протоколу положення Закону (щодо виключення розділу XVIII-2 Податкового кодексу України) не набрали чинності через відсутність, на вказаний час закону, який визначає правові основи організації та діяльності центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, та інших осіб, з якими цей орган взаємодіє.

Керуючись ст.ст. 245, 283, 284, 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, –

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що у грошовому виразі складає 17 (Сімнадцять тисяч) гривень без конфіскації, вилученого згідно протоколу огляду і вилучення речей документів від 17.07.2019 року майна.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь держави в особі Управління Державної казначейської служби України у Катеринопільському районі Черкаської області (код ЄДРПОУ 36776810, рахунок № 31211206700214 в ГУДКСУ у Черкаській області, МФО 854018, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір в розмірі 384,20 грн., згідно п.п. 5, п. 4 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

Повернути ОСОБА_1 361 пляшку алкогольних напоїв в асортименті (пиво,вино,коньяк) об`ємом від 0,5 до 2,5 л. загальним об`ємом 263,24 л., які були вилучені згідно протоколу огляду і вилучення речей документів від 17.07.2019 року.

Дана постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області протягом 10 днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається через Катеринопільський районний суд Черкаської області.

У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу.

Суддя

Катеринопільського районного суду О.І. Баранов.