Рішення № 86743746, 23.12.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2019
Номер справи
1.380.2019.006038
Номер документу
86743746
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.006038

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2019 року зал судових засідань № 11

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

за участю:

секретар судового засідання Тронки О.В.,

позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Цимбор Н.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання провести перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в:

15.11.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, буд.10, в якому позивач просить суд:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування після 16.10.2018 доплати до пенсії за понаднормативний стаж згідно з частиною першою ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок доплати за понаднормативний стаж за період з 16.10.2018 по дату прийнятого рішення відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку один процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку за кожен рік стажу понад 20 років;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити недоплачену суму заборгованості за період з 16.10.2018 по дату прийнятого рішення, яка виникне в результаті перерахунку;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області станом на день прийняття рішення встановити йому доплату за понаднормативний стаж за період з 16.10.2019 по дату прийнятого рішення відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку один процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку за кожен рік стажу понад 20 років, та виплачувати її в подальшому і збільшувати розмір, застосовуючи правила, передбачені ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ухвалою від 20.11.2019 суддя залишив позовну заяву без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою від 25.11.2018 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 23.12.2019 суд прийняв до провадження заяву позивача про уточнення позовних вимог, в якій просить:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування доплати до пенсії за понаднормативний стаж згідно з ч.1 ст.28 Закону №1058-ІV з 17.10.2018;

- зобов`язати відповідача нараховувати і виплачувати доплату до пенсії за понаднормативний стаж відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 17.10.2018 і до настання передбачених законодавством підстав для припинення виплати доплати особисто позивачу або обставин, з якими Закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення таких виплат;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок доплати до пенсії за понаднормативний стаж відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку один процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений вказаним пунктом стаж, за кожен рік стажу понад 20 років, але не вище 75 відсотків заробітку, і виплатити нараховану суму, з врахуванням раніше виплачених сум за Законом №1058-ІV, за період з 17.10.2018 і по дату вступу в законну силу рішення суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вважає неправомірними дії відповідача щодо припинення нарахування та доплати йому до пенсії за понаднормативний стаж згідно з частиною першою ст.28 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» після 16.10.2018. Вказав, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.10.2018 визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування йому доплати до пенсії за понаднормативний стаж згідно частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок доплати за понаднормативний стаж за період з 01.02.2015 по дату прийнятого рішення відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку за кожен рік стажу понад 20 років. Вказане рішення суду набрало чинності 27.12.2018.

17.12.2019 відповідач подав до суду відзив, в якому проти позову заперечує, просить суд відмовити в задоволенні позову повністю. Відзив обґрунтований тим, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії визначений відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Частина друга ст. 27 зазначеного закону передбачає, що за бажанням застрахованої особи частину розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності вказаним законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності вказаним Законом,- відповідно до зазначеного Закону. Таким чином, Закон передбачає два альтернативні варіанти обчислення розміру пенсії. Відповідач звертає увагу на те, що обчислення пенсії позивачу відповідно до частини 2 статті 27 вказаного Закону є недоцільне, оскільки може призвести до зменшення розміру пенсії. Враховуючи те, що позивачу розмір пенсії обчислений відповідно до ч. 1 ст.27 Закону №1058-1V, провести перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-ХІІ немає законних підстав. Окрім цього, відповідач зазначає, що позивач звернувся до органу Пенсійного фонду, подавши заяву довільної форми, тому відповідь на заяву позивача надана в порядку, визначному Законом України «Про звернення громадян», отже не є актом індивідуальної дії та не створює наслідків у формі прав, обов`язків, їх зміни чи припинення. Відтак просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позові. Просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. Просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в Галицькому відділі обслуговування громадян у м. Львові (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за віком та має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 07.10.2008.

Суд встановив, що позивач з 21.01.2009 отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 07.10.2008.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.10.2018 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок доплати за понаднормативний стаж за період з 01.02.2015 по дату прийнятого рішення відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку за кожен рік стажу понад 20 років. Вказане рішення суду набрало чинності 27.12.2018.

На звернення позивача від 03.04.2019 відповідач надав листа від 17.05.2019 №2030/Г-20/07.05-06, №2650/Г-94/07.05-06, яким відмовив позивачу у нарахуванні доплати до пенсії за понаднормативний стаж згідно з частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». В обґрунтування своєї позиції послався на те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.10.2018 виконане, відтак підстави для подальшої виплати донарахування до пенсії відсутні.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч.1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.03.2003 передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності вказаним Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до вказаного Закону.

Пунктом 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та вказаного Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.

Таким чином, вказаною нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним або спеціальним законами.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991 визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Статею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку. Також вказаною статтею передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і вказаного Закону.

Відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

У зв`язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений спеціальним законом.

Порядок перерахунку пенсій Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, водночас, ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з вказаним Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на умовах, визначених положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений вказаним пунктом стаж роботи.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17.04.2018 у справі №565/1270/17 (К/9901/24558/18).

Суд встановив, що ОСОБА_2 відноситься до 1 категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», із зниженням пенсійного віку згідно із ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Разом із цим, позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом, а саме: Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що, зокрема, підтверджується його заявою від 03.04.2019.

Суд також зазначає, що вказані обставини встановлені рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.10.2018, яке набрало законної сили.

Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, суд вважає встановленими обставини, які дають позивачу право на отримання пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З огляду на наведене, для відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у нарахуванні ОСОБА_2 доплати до пенсії за понаднормативний стаж згідно з частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», викладені у листі від 17.05.2019 №2030/Г-20/07.05-06, №2650/Г-94/07.05-06, також зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату доплати ОСОБА_2 за понаднормативний стаж відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку один процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений вказаним пунктом стаж, але не вище 75 відсотків заробітку за кожен рік стажу понад 20 років, з врахуванням виплачених сум, починаючи з 17.10.2018.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить правовій природі пенсійної виплати. У зв`язку з цим, виплата пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на її отримання.

Разом з тим, виплата пенсії змінюється та припиняється на підставах, встановлених відповідним Законом, а тому не може встановлюватись за рішенням суду.

Тому у задоволенні позовних вимог про здійснення перерахунку та виплати доплати ОСОБА_2 за понаднормативний стаж відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по дату вступу в законну силу рішення суду необхідно відмовити повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у нарахуванні ОСОБА_2 доплати до пенсії за понаднормативний стаж згідно з частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», викладені у листі від 17.05.2019 №2030/Г-20/07.05-06, №2650/Г-94/07.05-06.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату доплати ОСОБА_2 за понаднормативний стаж відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку один процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений вказаним пунктом стаж, але не вище 75 відсотків заробітку за кожен рік стажу понад 20 років, з врахуванням виплачених сум, починаючи з 17.10.2018.

В задоволенні позовних вимог щодо здійснення перерахунку та виплати доплати ОСОБА_2 за понаднормативний стаж відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по дату вступу в законну силу рішення суду відмовити повністю.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складене 29.12.2019.

Суддя А.Г. Гулик