
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
04 грудня 2019 року м. РівнеСправа №460/1778/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., за участю секретаря судового засідання Лесько В.М., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Семенюк І.С.,
відповідача: представник Юхименко Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Кузнецовське міське комунальне підприємство доГоловного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,В С Т А Н О В И В:
Кузнецовське міське комунальне підприємство (далі - Кузнецовське МКП, позивач) звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом Головного управління ДФС у Рівненській області (далі - ГУ ДФС у Рівненській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.04.2019 №0043525212, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 2967924,36 грн за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Позивач зазначив, що він не оспорює той факт, що в зазначеному періоді було допущено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних. Однак, порушення таких строків відбулося через обставини, які не залежали від підприємства.
Постановами державного виконавця від 21.12.2016 було накладено арешт на кошти, що знаходяться на рахунках Кузнецовського МКП, внаслідок чого підприємство було позбавлене можливості вільно та за потребами розпоряджатися власними коштами. В свою чергу, це спричинило відсутність коштів на його рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та унеможливило своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Крім цього, позивач наголосив, що відповідно до пункту 200-1.9 статті 200-1 ПК України підприємство з 01.01.2017 мало можливість реєструвати податкові накладні під час накладеного арешту на рахунки без поповнення електронного рахунку, у зв`язку з наявною сумою перевищення податкових зобов`язань (показник SПеревищ.). Наявність суми перевищення підтверджується Витягом з СЕА ПДВ від 06.01.2017, де вказано, що сума перевищення становить 12 681 555,00 грн, та Витягом з СЕА ПДВ від 10.08.2018, де сума перевищення становить 28 531 451,00 грн.
Однак, Система електронного адміністрування податку, яка працює у автоматичному режимі та на підставі розроблених ДФС України алгоритмів і не допускає ручного втручання в її роботу, не допускала платника податку реєструвати податкові накладні навіть при наявності показника SПеревищ. СЕА ПДВ було доопрацьовано та внесено зміни до форми податкової звітності з ПДВ з 01.06.2018. Тобто, лише з серпня 2018р. у платників податку з`явилася можливість реєструвати податкові накладні при наявному показнику SПеревищ. Тому, з серпня 2018р. КМКП почало реєструвати податкові накладні, при накладеному арешті на кошти підприємства.
Позивач вважає, що у разі вчинення платником податку з метою своєчасної реєстрації податкової накладної всіх необхідних дій, натомість її реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, то в такому разі відсутні підстави для застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної.
Ухвалою суду від 01.08.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Відповідач позов не визнав з підстав, викладених у відзиві (а.с.133-134 т.1). Зазначив, що ГУ ДФС у Рівненській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Кузнецовським міським комунальним підприємством за 2017-2018 роки. За результатами перевірки складено акт № 121/17-00-52-12/30536302 від 28.02.2019, яким встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань. На підставі матеріалів перевірки ГУ ДФС у Рівненській області винесено податкове повідомлення-рішення від 03.04.2019 № 0043525212, яким згідно з п.120-1.1 ст.120-1 ПК України застосовано штраф у розмірі 2967924,36 грн за порушення граничних строків та відсутність реєстрації податкових накладних /розрахунків коригувань до податкових накладних в ЄРПН. Враховуючи наявність факту порушення пункту 201.10 ст.201 ПК України, спірне податкове повідомлення-рішення вважає правомірним, винесеним у відповідності до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України.
Зауважив, що фінансова неспроможність підприємства не спростовує факту несвоєчасної реєстрації та нереєстрації податкових накладних протягом встановлених ст.201 ПК України термінів, а тому не є підставою для звільнення від фінансової відповідальності.
За наведеного, відповідач просив у позові відмовити повністю за безпідставністю вимог.
Ухвалою суду від 09.09.2019 підготовче засідання у справі відкладено.
Протокольною ухвалою від 18.09.2019 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засідання представники сторін підтримали свої доводи та аргументи, наведені в заявах по суті справи.
Допитана судом свідок ОСОБА_1 , головний бухгалтер ОСОБА_2 , пояснила, що поповненню електронного рахунку перешкоджав арешт коштів підприємства, який було знято постановою державного виконавця 24.01.2019. Починаючи з серпня 2018 року система також не пропускала до реєстрації податкові накладні, хоча їх подавали на реєстрацію вчасно.
Заслухавши пояснення представників сторін, показання свідка, з`ясувавши доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував такі фактичні обставини справи.
Кузнецовське міське комунальне підприємство зареєстроване як юридична особа 13.03.2000, його засновником є Вараська міська рада; основний вид діяльності: постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря; перебуває на податковому обліку як платник податків в Головному управлінні ДФС у Рівненській області (а.с.121-127 т.1).
28.02.2019 ГУ ДФС у Рівненській області складено Акт № 121/17-00-52-12/30536302 камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, яким стверджується, що уповноваженою особою Сарненського управління ГУ ДФС у Рівненській області на підставі п.200.10 ст. 200 ПК України, в порядку пп.75.1.1 п.75.1 ст.75, ст.76 ПК України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних Кузнецовського міського комунального підприємства. За результатами проведеної перевірки встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних за 2017-2018 роки (Додаток № 1). Підприємством порушено п.201.10 ст.201 ПК України (а.с.97-99 т.1).
В Додатку № 1 до акта перевірки № 121/17-00-52-12/30536302 від 28.02.2019 зазначено, що позивачем несвоєчасно зареєстровано податкові накладні, виписані в 2017-2018 роках, в загальній кількості 14608, на загальну суму податку на додану вартість 10 647 278,19 грн, фактична реєстрація яких в ЄРПН відбулася, починаючи з 13.08.2018 по 25.01.2019 (а.с.48-115 т.2)
Позивач подав заперечення на акт камеральної перевірки № 368 від 19.03.2019, в якому вказував про відсутність вини КМКП у порушенні термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, та про відсутність підстав для застосування штрафу до підприємства (а.с.107 т.1).
У відповіді на заперечення № 3964/10/17-00-52-12 від 29.03.2019 контролюючий орган не погодився з мотивами платника податків, висновок акта камеральної перевірки залишив без змін та зазначив, що камеральною перевіркою встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань за 2017-2018рр, а саме:
із затримкою реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до 15 календарних днів на суму ПДВ 3234788,70 грн;
із затримкою реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 1218459,46 грн;
із затримкою реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 768606,37 грн;
із затримкою реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ 5425423,66 грн,
що є підставою для застосування штрафу відповідно до ст.120-1 ПК України (а.с.108-109 т.1).
Суд встановив, що ГУ ДФС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.04.2019 № 0043525212, яким на підставі акту перевірки № 121/17-00-52-12/30536302 від 28.02.2019 за період жовтень-грудень 2017 року, 2018 рік встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, та згідно зі статтею 120-1.1 ПК України:
за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 3234788,70 грн застосовано штраф в розмірі 10% в сумі 323480,54 грн;
за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 1218459,46 грн застосовано штраф в розмірі 20% в сумі 243691,59 грн;
за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 768606,37 грн застосовано штраф в розмірі 30% в сумі 235582,66 грн;
за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 5425423,66 грн застосовано штраф в розмірі 40% в сумі 2170169,57 грн.
Загальна сума штрафу становить 2 967 924,36 грн за платежем: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (а.с.6 т.1, розрахунок до податкового повідомлення-рішення а.с.7-96 т.1).
Встановлені контролюючим органом фактичні обставини щодо кількості податкових накладних та дати реєстрації податкових накладних в ЄРПН з порушенням встановлених строків, які відображені в розрахунку до податкового повідомлення-рішення, позивачем визнаються.
Суд встановив, що платник податків, не заперечуючи факту порушення встановлених строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, оскаржив податкове повідомлення-рішення від 03.04.2019 № 0043525212 до Державної фіскальної служби України з підстав, які аналогічні доводам позовної заяви (а.с.100-101 т.1).
За результатами розгляду скарги ОСОБА_2 на податкове повідомлення-рішення від 03.04.2019 № 0043525212 рішенням Державної фіскальної служби України від 03.04.2019 № 15527/6/99-99-11-06-01-25 податкове повідомлення-рішення залишене без зміни, а скарга платника податків - без задоволення (а.с.102-106 т.1).
Вважаючи протиправним податкове повідомлення-рішення, ОСОБА_3 звернулось до суду з позовом.
Надаючи оцінку встановленим судом обставинам справи та спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до пп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, зі змінами та доповненнями, з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України в редакції, яка діяла в періоді, охопленому перевіркою, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст.201 ПК України в редакції, яка діяла в періоді, охопленому перевіркою, встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Пунктом 120-1.1 ст.120-1 ПК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що у разі порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Податкового кодексу України, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 Податкового кодексу України покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в сумі:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Пунктом 120-1.2 ст.120-1 ПК України, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні - рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.
Встановлені під час камеральної перевірки порушення Кузнецовським МКП граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зумовили застосування контролюючим органом штрафних санкцій до платника податку у розмірах, встановлених статтею 120-1 ПК України, в редакції, чинній на час вчинення правопорушення.
Як встановлено судом зі змісту позовної заяви та пояснень представника позивача в судовому засіданні, не заперечуючи порушення встановлених податковим законом термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, та застосованого контролюючим органом алгоритму розрахунку штрафних санкцій, платник податків вказує на відсутність його вини у вчиненні податкового правопорушення.
Перевіряючи обґрунтованість наведених доводів позивача, суд враховує таке.
Матеріалами справи стверджено, що постановою державного виконавця у ВП №51028159 від 21.12.2016 накладено арешт на кошти боржника ОСОБА_2 МКП у фінансових установах в рамках зведеного виконавчого провадження в межах суми 77 682 173,51 грн (а.с.112-113 т.1), який знято постановою державного виконавця від 14.01.2019 (а.с.114 т.1).
Також у спірному періоді позивачем було укладено договір №5/1 від 18.07.2017 про організацію проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам на суму 4 883 806,75 грн на погашення заборгованості з різниці в тарифах (а.с.116-117 т.1), які станом на час судового розгляду адміністративної справи позивачем отримані не були.
Суд зазначає, що фінансова неспроможність не визначена Податковим кодексом як підстава для невиконання платником податків своїх зобов`язань та не звільняє від відповідальності за податкове правопорушення. Разом з тим, зазначені обставини мали безпосередній вплив на можливість поповнення позивачем електронного рахунку, а так і на суму ПДВ, на яку позивач мав право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Правові основи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ (далі - СЕА ПДВ) регулюються статтею 200-1 Податкового кодексу України та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" (далі - Порядок № 569).
Згідно з п.200-1.3 ст.200-1 ПК України в редакції на час спірних правовідносин платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою:
SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах + SОвердрафт - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ;
де:
SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України,;
SПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті.
Під час розрахунку показника SПопРах також враховується сума коштів у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку. При цьому для поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов`язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.
Порядок та строки врахування таких сум у системі електронного адміністрування податку встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Не враховуються в обрахунку показника SПопРах суми, зараховані на рахунки платників у системі електронного адміністрування податку з:
а) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг (крім зернових та технічних культур та продукції тваринництва, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу);
б) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання зернових та технічних культур, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу;
в) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання продукції тваринництва, визначеної у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу.
SОвердрафт - сума середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу.
Показник SОвердрафт щокварталу (протягом перших шести робочих днів такого кварталу) підлягає автоматичному перерахунку з урахуванням показника середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців станом на дату такого перерахунку, були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу. Такий перерахунок здійснюється шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком.
Платникам податку, які станом на 1 січня 2016 року зареєстровані платниками податку на додану вартість менш як 12 звітних (податкових) місяців, а також платникам, зареєстрованим платниками податку на додану вартість після 1 січня 2016 року, - таке збільшення здійснюється протягом перших шести робочих днів кварталу, що настає за кварталом, в якому строк такої реєстрації досягає 12 звітних (податкових) місяців.
SНаклВид - загальна сума податку за складеними платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань та результатів перевірок, що проводяться відповідно до цього Кодексу;
SПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України складовою формули, що визначає суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування (загальна реєстраційна сума) в ЄРПН, є показник SПеревищ.
СЕА ПДВ працює виключно в автоматичному режимі та на підставі алгоритмів, розроблених ДФС України відповідно до статті 200-1 ПК України та Порядку № 569, і не допускає ручного втручання в її роботу. Реєстраційна сума обчислюється автоматично та централізовано на рівні ДФС для кожного платника податку щоразу, як відбувається зміна значення будь-якого з показників формули.
Згідно з пунктом 8 Порядку електронного адміністрування ПДВ показник SПеревищ визначається як різниця між:
сумами податкових зобов`язань за операціями з постачання товарів (послуг) та отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, та їх подальшого коригування згідно зі статтею 192 ПК України, зареєстрованими платником у податкових деклараціях з ПДВ з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них,
та сумами податку, зазначеними платником податку в податкових накладних, що складені за такими операціями (в тому числі податкових накладних, які не видаються отримувачу, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України) та розрахунках коригування до них, зареєстрованих у ЄРПН.
Судом встановлено, що станом на 28.12.2016 сума податку, на яку ОСОБА_3 має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, має від`ємне значення і становить - 1 893 204,87 грн. При цьому, загальна сума перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником податку у поданих контролюючому органу податкових деклараціях з податку, суми податку, зазначеної у складених таким платником податкових накладних, зареєстрованих у реєстрі, станом на 19.12.2016 складає 12 681 555,00 грн. Зазначені обставини підтверджуються Витягом з системи електронного адміністрування ПДВ від 06.01.2017 (а.с.110 т.1).
Законом № 1797-VIII від 21.12.2016 статтю 200-1 ПК України доповнено пунктом 200-1.9 такого змісту:
Якщо у платника податку загальна сума податкових зобов`язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (SПеревищ), а сума, визначена пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу (SНакл), є недостатньою для реєстрації таким платником податкової накладної або розрахунку коригування до такої податкової накладної за звітні періоди виникнення такого перевищення, платник податку має право зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, що дорівнює значенню показника SПеревищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов`язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи податкові зобов`язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов`язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника SПопРах незалежно від значення показника SНакл, визначеного відповідно до пункту 200-1.3 цієї статті.
Платник податку має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацом першим цього пункту, тільки податкові накладні за звітні періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (SПеревищ).
Закон № 1797-VIII від 21.12.2016 набрав чинності з 01.01.2017.
Отже, з 01.01.2017 чинний податковий закон надавав можливість позивачу зареєструвати податкові накладні в ЄРПН без поповнення електронного рахунку, у зв`язку з наявною сумою SПеревищ.
Разом з тим, механізм реалізації означеного права платника податку на реєстрацію податкових накладних в ЄРПН в порядку, встановленому пунктом 200-1.9 статті 200-1 ПК України, уповноваженими державними органами своєчасно впроваджено не було.
Так, з метою реалізації порядку функціонування системи електронного адміністрування ПДВ та реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН, визначеного абзацом першим пункту 200-1.9 ст.200-1 ПК України, наказом Міністерства фінансів України від 23.03.2018 № 381 "Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2018 № 21", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.04.2018 за № 451/31903, який з 01.06.2018 набрав чинності, внесено зміни до форми податкової звітності з ПДВ та Порядку її заповнення і подання, зокрема, затверджено у новій редакції додатки 1,5 до податкової декларації з ПДВ.
Для отримання можливості зареєструвати в ЄРПН податкові накладні у порядку, передбаченому пунктом 200-1.9 статті 200-1 ПК України, платнику податку необхідно у складі податкової звітності з ПДВ за звітний (податковий) період, у якому задекларовано податкові зобов`язання, за якими податкові накладні не були зареєстровані в ЄРПН, в додатку 5 до податкової декларації з ПДВ (таблиця 1.1) вказати інформацію щодо таких податкових накладних, які не зареєстровані в ЄРПН, у встановлений ПК України термін.
Відтак, лише надання платником податків відповідної інформації, передбаченої у вказаних додатках, надає змогу платнику податку в подальшому скористатися правом щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування у порядку, визначеному пунктом 200-1.9 статті 200-1 Кодексу.
Представник позивача пояснив, що у зв`язку з набранням чинності з 01.06.2018 наказом Міністерства фінансів України від 23.03.2018 № 381 "Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2018 № 21", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.04.2018 за № 451/31903, Кузнецовське МКП подало в складі податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2018 року в додатку 5 інформацію щодо податкових накладних попередніх періодів, не зареєстрованих в ЄРПН. Відповідачем зазначена обставина не заперечується.
Дослідженням Додатку № 1 до акта камеральної перевірки № 121/17-00-52-12/30536302 від 28.02.2019 встановлено, що першою датою реєстрації в ЄРПН податкових накладних ОСОБА_2 в 2018 році було 13.08.2018, у тому числі виписаних в 2017 році - починаючи з 14.08.2018 (а.с.48-63,66-72 т.2).
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, а відповідачем не спростовано, що технічна можливість СЕА ПДВ реєструвати в ЄРПН податкові накладні в порядку, передбаченому пунктом 200-1.9 статті 200-1 ПК України, була реалізована практично, починаючи з серпня 2018 року, хоча означена норма податкового закону набрала чинності з 01.01.2017 року та зупинена не була.
Однак, і в подальшому впродовж перевіреного контролюючим органом періоду позивач з незалежних від нього причин не міг скористатися наданим законом правом на реєстрацію податкових накладних при наявному показнику SПеревищ.
Так, суд встановив, що в податкових деклараціях з податку на додану вартість Кузнецовського МКП за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2018 року в таблиці 1.1 Додатку 5 відображені відомості про податкові накладні, не зареєстровані в ЄРПН на дату подання податкової декларації (а.с.175-184, 185-194, 195-204, 205-203, 214-222, 223-232 т. т.1).
При цьому, відповідно до витягів з СЕА ПДВ встановлено, що при від`ємному показнику суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН, загальна сума перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником податку у поданих контролюючому органу податкових деклараціях з податку, суми податку, зазначеної у складених таким платником податкових накладних, зареєстрованих у Реєстрі, становить: 23 039 134,00 грн, зареєстровано 13.08.2018; 13609984,00 грн, зареєстровано 19.09.2018; 13470126,00 грн, зареєстровано 02.10.2018 (а.с.159,164,168 т.1).
Разом з тим, судом встановлено, що подані позивачем до реєстрації в порядку п.200-1.9 ст.200-1 ПК України податкові накладні в перевіреному періоді до реєстрації Державною фіскальною службою України не приймалися, зокрема:
за липень 2018 року - 138 податкових накладних (а.с.49-52,53-190 т.3),
за серпень 2018 року - 34 податкових накладних (а.с.2-3,4-37 т.3).
Дослідженням квитанцій ДФС України до означених податкових накладних встановлено, що документи не можуть бути прийняті, оскільки сума ПДВ в документі не може перевищувати суму ліміту на рахунку.
При співставленні відомостей щодо реєстрації податкових накладних позивача в ЄРПН судом встановлено, зокрема, таке.
Відповідно до досліджених судом квитанцій до податкових накладних за липень 2018 року в прийнятті всіх документів було відмовлено 14.08.2018 з причини перевищення реєстраційного ліміту. Однак, за тих же обставин, згідно з Додатком № 1 до акта камеральної перевірки та розрахунком штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних (а.с.2-12 т.2) всі податкові накладні цього періоду були зареєстровані 20.08.2018.
Суд також зауважує про відсутність іншого механізму реєстрації податкових накладних в порядку п.200-1.9 ст.200-1 ПК України, окрім як шляхом включення відповідної інформації до додатку 5 податкової декларації з ПДВ відповідного періоду.
Згідно з п.203.1 ст.203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Водночас, за правилами, встановленими пунктом 201.10 ст.201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Таким чином, реєструючи в порядку п.200-1.9 ст.200-1 ПК України податкові накладні, складені з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, платник податків апріорі порушував встановлений термін реєстрації, позаяк податкова декларація з ПДВ має бути подана протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Судом також встановлено, що за наявності показника SПеревищ, податкові накладні позивача, відображені в податковій декларації за липень 2018 року, виписані в період з 16 по останній день місяці включно, не були зареєстровані ДФС України 14.08.2018 (відповідно до дати, зазначеної в досліджених судом квитанціях), хоч подавалися до реєстрації платником податку вчасно.
При цьому, розмір штрафу, застосованого спірним податковим повідомленням-рішенням, обчислювався контролюючим органом на дату фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, хоча попередньо ті ж податкові накладні до реєстрації контролюючим органом не приймалися з підстав, які не узгоджуються з положеннями чинного податкового законодавства.
Встановлені судом фактичні обставини дають суду підстави для висновку, що в перевіреному періоді 2017-2018 рр позивач виконав всі передбачені чинним податковим законодавством дії для належної реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, однак така реєстрація не була здійснена не з вини позивача, а у зв`язку з несвоєчасним приведенням функціонування системи електронного адміністрування ПДВ та реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН у відповідність до порядку, визначеного абзацом першим пункту 200-1.9 ст.200-1 ПК України.
Статтею 4 ПК України встановлено, що податкове законодавство України ґрунтується, зокрема на таких принципах, зокрема:
рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу (пп.4.1.2);
презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (пп.4.1.4).
Відповідно до п.109.1 ст.109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Судом не встановлено вчинення позивачем протиправних дій (допущення бездіяльності), які б мали наслідком порушення строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, оскільки таке порушення було зумовлене незалежними від платника податків причинами. Відтак, суд вважає відсутніми підстави для притягнення до відповідальності платника податків.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши встановлені судом фактичні обставини справи у сукупності, в розрізі норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що поведінка відповідача у спірних правовідносинах не відповідає критеріям обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а спірне рішення прийняте без урахування всіх обставин, непропорційно, з порушенням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню, а тому позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Судові витрати по сплаті судового збору суд присуджує на користь позивача відповідно до ч.1 ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Кузнецовського міського комунального підприємства (майдан Незалежності, буд.2, м.Вараш, Рівненська область, 34400; код ЄДРПОУ 30536302) до Головного управління ДФС у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м.Рівне, 33023; код ЄДРПОУ 39394217) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Рівненській області від 03.04.2019 №0043525212.
Стягнути на користь Кузнецовського міського комунального підприємства (майдан Незалежності, буд.2, м. Вараш, Рівненська область, 34400; код ЄДРПОУ 30536302) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023; код ЄДРПОУ 39394217) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 20070,00 грн (двадцять тисяч сімдесят гривень 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд (пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 13 грудня 2019 року.
Суддя Дорошенко Н.О.