Постанова № 8672361, 15.03.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2010
Номер справи
2а-353/10/1870
Номер документу
8672361
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

<(ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА) >

15 березня 2010 р.                                                                       справа № 2а-353/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

          за участю секретаря судового засідання-Бабаніної О.В.

представника позивача - Бакланової Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумської міжрайонної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю "Ворожбалатінвест" про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

Сумська міжрайонна державна податкова інспекція звернулася до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Ворожбалатінвест" (далі по тексту –ТОВ "Ворожбалатінвест") про стягнення в доход державного бюджету грошових коштів з податку на додану вартість, в сумі 2559 грн., які були використані не за цільовим призначенням. Свої вимоги мотивує тим, що плановою виїзною перевіркою відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 09.10.07р. по 30.06.08р. було встановлено, що підприємством протягом періоду, в якому перевірялося, реалізувало продукцію тваринництва (качки, молодняк ВРХ, молодняк свиней, ВРХ) власного виробництва на загальну суму - 34115 грн., у тому числі податок на додану вартість - 6823 грн. Сума податку на додану вартість від реалізації продукції тваринництва, які повинні бути відображені у спецдекларації №1 (тваринництво), відповідачем задекларовані у загальній декларації №3. У перевіреному періоді платником придбані матеріально-технічні ресурси виробничого призначення, які відносяться до діяльності виробництва власної продукції (тваринництво) на суму - 51492,00 грн., в тому числі податок на додану вартість в сумі 8582 грн., який повинен бути відображений у спецдекларації №1 (тваринництво), відповідачем задекларовані у загальній декларації №3. В результаті проведених операцій відповідачем не перераховано на спецрахунок суму податку на додану вартість - 2559 грн. Як наслідок, відповідач занизив податок на додану вартість по спецдекларації № 2 в сумі 2559 грн. та завищив цей податок на 2559 грн. по загальній декларації №3. Тому, не перераховані на окремий рахунок зазначені кошти вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету відповідно до законодавства.

Відповідач ТОВ "Ворожбалатінвест" проти позову заперечує, обґрунтовуючи свою позицію тим, що вимога про перерахування до бюджету 2559грн. не відповідає чинному законодавству України. Під час проведення перевірки перевіряючими не доведено факту нецільового використання коштів. Пункт 5 Постанови КМУ «Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини»від 26.02.1999р. №271 (в редакції станом на 27.02.2008 р.) містить єдину підставу стягнення коштів до державного бюджету - у разі нецільового використання. Але в акті перевірки не наведено жодних посилань на первинні документи, які б свідчили про нецільове використання коштів.

          Представник позивача Бакланова Л.А. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.                                                                                                                                   Відповідач в судове засідання не з"явився, про місце, день та час розгляду справи повідомлений належним чином.                                                                                                              Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов не обґрунтований і задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:                    

          В судовому засіданні було встановлено, що службовими особами Сумської міжрайонної державної податкової інспекції проводилася виїзна планова перевірка ТОВ "Ворожбалатінвест" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 09.10.2007року по 30.06.2008року, валютного та іншого законодавства за період з 09.10.2007року по 30.06.2008року.                                                                       

          За результатами перевірки був складений акт №505/23/34236384 від 07.11.2008р., яким встановлено порушення пункту 4 Порядку акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість, щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, затвердженого Постановою КМУ від 26.02.1999 року №271 згідно якого не перерахована сума податку на додану вартість (різниця між сумою податку на додану вартість, одержаною сільськогосподарськими товаровиробниками від покупців, та сумою податку на додану вартість, сплаченою ними постачальникам) за квітень місяць 2008 року у розмірі 2559 грн., з поточного рахунка платника на окремий рахунок платника. (а.с.16).

21.11.2008року Сумською МДПІ на адресу ТОВ "Ворожбалатінвест" направлений лист за № 13173/10/23-012, в якому пропонувалось в 10-денний термін перерахувати суму 2559,00 грн. до державного бюджету (а.с.17-18).                                                                                          Згідно п.11.21 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" (в редакції, яка діяла на момент перевірки) сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України                                                                                           Відповідно до п. 4 Порядку акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1999 р. N 271 (в редакції, яка діяла на момент перевірки), залишок податкових зобов'язань відповідно до декларації з податку на додану вартість з реалізованої продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, тобто різниця між сумою податку на додану вартість, одержаною сільськогосподарськими товаровиробниками від покупців, та сумою податку на додану вартість, сплаченою ними постачальникам, перераховується сільськогосподарськими товаровиробниками з поточного рахунку на окремий рахунок у терміни, передбачені для перерахування суми податку на додану вартість до бюджету. Не перераховані на окремий рахунок зазначені кошти вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням, і підлягають стягненню до державного бюджету у безспірному порядку.                                                                       Згідно п.11.29 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" (в редакції, яка діяла на момент перевірки) до 1 січня 2009 року зупинено дію пункту 7.7 статті 7, пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства. Для новостворених сільськогосподарських товаровиробників різних форм власності питома вага сільськогосподарської продукції в загальній сумі валового доходу підприємства в поточному році визначається за даними звітного періоду. Зазначені кошти залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників і використовуються ними на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до Державного бюджету України в безспірному порядку. Порядок акумуляції та використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.                                                                                                               Відповідно до п. 12 Порядку нарахування виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та м"яса в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. N 805 (в редакції, яка діяла на момент перевірки), сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за поставлені ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. При цьому сума акумульованого на окремому рахунку податку на додану вартість за поставлені молоко та молочну продукцію спрямовується на придбання приладів і реактивів, необхідних для визначення показників якості молока і молочної продукції, фільтрувальних матеріалів, холодильного обладнання та доїльних установок у разі неналежного забезпечення ними сільськогосподарських підприємств.                                                   Сільськогосподарські підприємства ведуть бухгалтерський облік розрахунків з податку на додану вартість на окремому аналітичному рахунку.                                                             У разі одержання за договорами товарно-матеріальних цінностей, надання послуг, пов'язаних з виробництвом та переробкою у власних переробних цехах зазначеної в абзаці першому цього пункту продукції, сплачену суму податку на додану вартість з операцій поставки таких товарно-матеріальних цінностей, надання послуг відносять на податковий кредит по розрахунках з таких сільськогосподарських операцій.                                                             На підставі даних бухгалтерського обліку сільськогосподарські товаровиробники щомісяця складають окрему податкову декларацію з податку на додану вартість поставлених ними молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах. Разом з декларацією з податку на додану вартість за відповідний звітний період сільськогосподарські товаровиробники подають до органу державної податкової служби за місцем реєстрації довідку про цільове використання сум податку на додану вартість за попередній звітний період, форма та зміст якої визначається Державною податковою адміністрацією за погодженням з Мінагрополітики.                                         Залишок податкових зобов'язань відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість з поставленої зазначеної продукції, тобто різниця між податком на додану вартість, що надходить від покупців, та податком на додану вартість, сплаченим постачальникам, перераховується підприємством з поточного на окремий рахунок.                                         Залишок податкового кредиту покривається податковими зобов'язаннями наступних податкових періодів.                                                                                                                         Кошти, перераховані сільськогосподарськими підприємствами на окремий рахунок, використовуються ними для підтримки власного виробництва продукції тваринництва та птахівництва. У разі нецільового використання зазначені кошти стягуються до державного бюджету відповідно до законодавства.                                                                                                     Залишок коштів на окремому рахунку в кінці року вилученню до бюджету не підлягає і використовується підприємством на зазначені цілі в наступному році, а починаючи з 1 березня року, що настає за роком, в якому Верховна Рада України ратифікує протокол про приєднання України до Світової організації торгівлі, перераховується до державного бюджету.                                                                                                                                             Як вбачається з акту перевірки товариством з обмеженою відповідальністю "Ворожбалатінвест" протягом періоду, що перевірявся, було реалізовано продукцію тваринництва (качки, молодняк ВРХ, молодняк свиней, ВРХ) власного виробництва на загальну суму - 34115грн., у тому числі податок на додану вартість - 6823грн. Податок на додану вартість від реалізації продукції тваринництва, який повинен був відображений у спецдекларації №1 (тваринництво), відповідачем задекларований у загальній декларації №3. У перевіреному періоді платником придбані матеріально-технічні ресурси виробничого призначення, які відносяться до діяльності виробництва власної продукції (тваринництво) на суму - 51492грн., в тому числі податок на додану вартість в сумі 8582грн., який повинен бути відображений у спецдекларації №1 (тваринництво), відповідачем задекларовані у загальній декларації №3. В результаті проведених операцій відповідачем не перераховано на спецрахунок сума податку на додану вартість в розмірі 2559грн. за квітень 2008року.                              Крім того, відповідно до п. 4 Порядку акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1999 р. N 271 (в редакції, яка діяла на момент перевірки) не перераховані на окремий рахунок кошти вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням, і підлягають стягненню до державного бюджету у безспірному порядку.                              Тобто, сума 2559 грн. дійсно є такою, що використовується не за цільовим призначенням і підлягала стягненню до державного бюджету у безспірному порядку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України суб"єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.          

Як вбачається з пункту 4 Порядку акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1999 р. N 271 (в редакції, яка діяла на момент перевірки) встановлений безспірний порядок стягнення коштів до державного бюджету, а не судовий.                                                            Отже, законом не передбачено звернення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції з таким позовом.                                                                                                                        Таким чином, в задоволенні позовних вимог Сумської міжрайонної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю "Ворожбалатінвест" про стягнення до Державного бюджету грошових коштів з податку на додану вартість в сумі 2559 грн. необхідно відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 158 –163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Сумської міжрайонної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю "Ворожбалатінвест" про стягнення до Державного бюджету грошових коштів з податку на додану вартість в сумі 2559 грн. –відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                               /підпис/                               С.О. Бондар

Повний текст постанови виготовлений 19.03.2010року.

          З оригіналом згідно:

          Суддя                                                                                 С.О. Бондар