ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2-а-12886/09 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Удовіченка С.О.,
при секретарі –Саченко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтаві справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської областідо Дочірнього підприємства "Комунсервіс" виробничого управління житлово - комунального господарствапро стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
19 січня 2009 року Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської областізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства "Комунсервіс" виробничого управління житлово - комунального господарствапро стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 2 987 грн 00 коп. та фінансових санкцій в розмірі 28 941грн 55 коп.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що відповідач в порушення вимог Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” несвоєчасно сплачує страхові внески до Пенсійного фонду України, у зв’язку із чим виникла недоїмка, яка підлягає стягненню одночасно із застосованими фінансовими санкціями.
Позивач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, надіслав суду заяву, в якій підтримав позовні вимоги та просив розглянути справу без його участі.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, про що маються докази в матеріалах справи; будь-яких пояснень по справі та доказів в їх підтвердження суду не надав, а відтак, суд приходить до висновку, що спір підлягає вирішенню на підставі наявних в матеріалах справи та зібраних судом доказів, оскільки вони повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Дочірнє підприємство "Комунсервіс" виробничого управління житлово - комунального господарства включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), ідентифікаційний код 31148568, що підтверджується довідкою № 14/5962 Полтавського обласного управління статистики.
В силу положень статтею 14, 15 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” Дочірнє підприємство "Комунсервіс" виробничого управління житлово - комунального господарства являється страхувальником –платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області реєстраційний номер 16120454, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією повідомлення про взяття на облік юридичної особи від 13.12.2001.
Згідно із частиною 3 статті 18 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків передбачено статтями 19, 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”та розділом 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663.
Відповідно до частини 6 статті 19 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” страхові внески нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Розмір страхових внесків встановлений Законом України "Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400, а саме, 33,2% від фонду оплати праці та 2% (1-5%), що утримуються із заробітної плати працюючих ( з 01.01.2008 - згідно Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік”, Закону України від 03.06.2008 № 309-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України").
Згідно з пунктом 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платники щомісяця складають у двох примірниках розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем за період з 01.01.2008 по 01.01.2009 не сплачено страхові внески в розмірі 2987 грн.00 коп., крім того, згідно картки особового рахунку страхувальника юридичної особи, яка має найманих працівників Дочірнього підприємства "Комунсервіс" виробничого управління житлово - комунального господарства із розрахунком недоїмки по сплаті страхових внесків за період з 01.12.2007 по 01.12.2008 року включно, підтверджується наявність вищевказаної заборгованості, що є предметом даного спору.
Відповідно до частини 6 статті 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для Дочірнього підприємства "Комунсервіс" виробничого управління житлово - комунального господарства є календарний місяць.
В порушення зазначених нормативно-правових актів відповідач своєчасно не сплатив страхові внески до Пенсійного фонду України, в зв'язку чим утворилась заборгованість по сплаті страхових внесків, за період з 01.01.2008 по 01.01.2009, яка станом 08.01.2009 становить 2987 грн 00 коп.
Частиною 1 статті 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов’язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цією статтею.
Згідно із частиною 2 статті 106 України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
А відповідно до пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу (в розмірах передбачених цією статтею). Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
На підставі вказаних норм, рішенням начальника Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області прийняті рішення про застосування фінансових санкцій № 273 від 29.08.2008, яким до відповідача застосовано штраф, а також пеню в сумі 4702 грн 77 коп., № 148 від15.05.2008 яким до відповідача застосовано штраф, а також пеню в сумі 12031 грн 16 коп., № 612 від 28.12.2007 яким до відповідача застосовано штраф, а також пеню в сумі 16199 грн 37 коп. Вказані рішення отримані відповідачем поштою, про що свідчать підписи уповноваженої особи відповідача на корінцях зворотних поштових повідомлень про вручення і оскаржені не були.
Згідно із абзацом 3, 4 частини 14 статті 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються у тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків. Суми пені та штрафів можуть бути включені до вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування цих фінансових санкцій пов’язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Територіальні органи Пенсійного фонду відповідно до частини 3 статті 106 вказаного Закону за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. У разі, якщо страхувальник який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби, а також має право звернутися до суду про стягнення недоїмки.
Таким чином, оскільки відповідач має непогашену заборгованість із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені станом на 08.01.2009 всього в розмірі 31 928 грн 55 коп. в тому числі зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 2987 грн 00 коп, штрафні санкції в розмірі 14636 грн 67 коп та нараховану пеню в розмірі 14 304 грн 88 коп, тому позовні вимоги про стягнення вказаної суми підлягають задоволенню.
При цьому суд враховує, що відповідно до частини 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно із частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-167 Кодексу адміністративного судочинства України,суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області до Дочірнього підприємства "Комунсервіс" виробничого управління житлово - комунального господарства про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій задовольнити.
Стягнути з Дочірнього підприємства "Комунсервіс" виробничого управління житлово - комунального господарства (код ЄДРПОУ 31650691) на користь Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування станом на 08 січня 2009 року в розмірі 2 987 /дві тисячі дев’ятсот вісімдесят сім/ гривень 00 копійок та штрафні санкції в розмірі 14 636 / чотирнадцять тисяч шістсот тридцять шість/ гривень 67 копійок та нараховану пеню в розмірі 14 304 /чотирнадцять тисяч триста чотири/ гривні 88 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанову в повному обсязі складено 29 березня 2010 року.
Суддя С.О. Удовіченко