Єдиний державний реєстр судових рішень
Миколаївський окружний адміністративний суд
54055, м. Миколаїв, вул. Заводська, 11 УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
22 січня 2010 р. 2а-317/10/1470
Суддя Зіньковський О. А., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовомДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва вул. Гмирьова, 1/1,Миколаїв,54028
доТовариства з обмеженою відповідальністю "КОРПОРАЦІЯ ФОРЕКС"
пр. Жовтневий, 4, кв. 12,Миколаїв,54034
пронадання дозволу на проведення позапланової перевірки
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом до відповідача про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки відповідача на підставі ч.8 ст.111 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” №509-XII від 04.12.1990р.
Необхідність проведення позапланової виїзної перевірки відповідача обґрунтовується позивачем необхідністю належного виконання обов'язків, покладених на органи податкової служби та контролю за додержанням посадовими особами суб'єкта господарювання чинного законодавства та згідно ст.ст.11, 111 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” №509-XII від 04.12.1990р. із змінами та доповненнями та відповідно до ст.ст.6, 17, 54, 56, 104-106 Кодексу адміністративного судочинства України.
09.12.2009 року позивач, наказом №820, призначив виїзну позапланову документальну перевірку фінансово –господарської діяльності з питання дотримання відповідачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 13.03.09р. по 15.12.09р. Виходом за юридичною адресою відповідача податковими інспекторами було встановлено, що юридична особа відповідача за даною адресою не знаходиться, про що фахівцями ДПІ складено акт про неможливість розпочати перевірку від 09.12.09р. за №622/23-200-36384536.
У зв'язку з цим, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч.6 ст. 111 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється відповідним наказом.
Статтею 112 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачені умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок: посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні".
Частиною 6 ст. 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" встановлено, що позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, перелік яких наведений в пунктах 1-9 цієї частини.
Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється відповідним наказом (частина 8 цієї статті в редакції Закону України від 25.03.2005 № 2505-ІУ).
З метою реалізації встановленої пунктом 1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" своєї компетенції щодо проведення перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), додержання валютного законодавства, в разі якщо особи, стосовно яких здійснюється контроль, перешкоджають в реалізації цієї компетенції, у органів державної податкової служби наявні інші важелі та способи впливу, зокрема, передбачені Законом України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та іншими законами.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єктів владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статтею 104 КАС України передбачено, що до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб’єкт вданих повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що податковий орган повинен і має право звернутися з адміністративним позовом про надання дозволу для проведення позапланової перевірки лише з підстав, які не передбачені статтею 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні". В інших, не передбачених законом, випадках підстави для порушення судового провадження у справі по спору з приводу реалізації податковим органом своєї компетенції, ініційованому цим органом, відсутні.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність у податкового органу права на звернення до адміністративного суду з таким позовом.
У зв'язку з цим справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
У разі, якщо позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі.
На підставі вищенаведеного, керуючись пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
У Х В А Л И В:
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п’яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О. А. Зіньковський