Рішення № 86699969, 26.12.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.12.2019
Номер справи
826/2461/18
Номер документу
86699969
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2019 року м. Київ №826/2461/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною без-діяльність відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії з 01.01.2016, зобов`язати відповідача провести з 01.01.2016 перерахунок пенсії, нарахувати і виплатити одноразово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час з 01.01.2016 без обмеження будь-яким строком.

У зв`язку із тимчасовим відстороненням судді, в провадженні якого перебувала дана справа і не була ним розглянута, та згідно з протоколом повторного автоматизованого розпо-ділу судової справи між суддями дана справа передана на розгляд судді Костенку Д.А.

Позов обґрунтовано тим, що позивач з 01.01.2016 має право на перерахунок пенсії згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який відповідачем проведено не було, чим порушено гаранто-ване ст. 46 Конституції України право на отримання передбаченої законом пенсії.

Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові, посилаючись на поста-нову КМ України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", згідно з якою виплата перерахованих пенсій буде здійснюватися з 01.01.2018.

Розглянувши наявні у справі матеріали, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову в частині і наявність підстав для його часткового задоволення, виходячи з такого.

Судом встановлено, що позивачу, генерал-майору міліції, який проходив службу на посаді першого заступника начальника ГУ МВС України, призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" (пенсійне посвідчення від 01.01.2002 №3422) (а.с. 31).

29 грудня 2015р. набув чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VIII "Про вне-сення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту коли-шніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким доповнено ст.63 Закону №2262 новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальни-цького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пен-сійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з ураху-ванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Згідно з копією довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16.05.2017 №22/6-3422 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України" розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою першого заступника начальника ГУ МВС України, прирівняною до посади першого заступника начальника ГУ апарату Національної поліції, становить 28770 грн., у т.ч.: посадовий оклад - 7600 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2600 грн., надбавка за стаж служби 50% - 5100 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 1140 грн., премія 75% - 12330 грн.

У грудні 2017р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно з довідкою МВС України (а.с. 11).

Листом від 25.01.2018 №2797/03/Т-4540 відповідач повідомив, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, зві-льнених з військової служби, та деяких інших осіб", розмір пенсії відповідно до ст. 13 цього Закону становить 90% грошового забезпечення - 8849,22 грн. (9832,47 грн. х 90%) (а.с. 12).

Цим листом також надіслано позивачу копію довідки про розмір грошового забезпе-чення від 16.05.2017 №22/6-3422, а також розрахунок пенсії за вислугу років по пенсійній справі N/A 3422, відповідно до якого розмір пенсії позивача станом на 25.01.2018 становить 11724,70 грн. (а.с. 30), з них:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 2080 грн.,

- оклад за військове звання - 140 грн.,

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 888 грн.,

- робота з таємними виробами, носіями, документами, 15% - 312 грн.,

- надбавка за особливо важливі завдання 81% - 2517,48 грн.,

- премія 65,6 % - 3894,99 грн.,

всього 9832,47 грн.;

Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 36) у розмірі 8849,22 грн.

Вид підвищення або надбавки до пенсії:

особливі заслуги (23%), ст. 1 п.п.6-8 Закону (з 01 по 31) - 333,96 грн.,

підвищення за пост. КМУ 2012р. №355 (35% від 8849,22 = 3097,23 грн., макс. розмір = 2473,28 грн. (з 01 по 31) - 2473,28 грн.,

доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації - 4,57 грн.,

доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації (з 01.10.2012) - 63,67 грн.,

розмір, що забезпечує максимальну виплату (реформа), за підвищенням суми пенсії на 4,60 грн. з 01.10.2011 - 0,03.

Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку і виплати пенсії особі, якій призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

З огляду на суб`єктний склад учасників цієї справи, зміст позовних вимог в частині перерахування та виплати пенсії і фактичні обставини цієї справи, суд дійшов висновку про те, що дана справа є типовою. При її вирішенні слід застосовувати висновок Верховного Суду у рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі №Пз/9901/8/18 820/6514/17 №820/6514/17 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/72290243, яка набрала законної сили: 17.03.2018).

У вищевказаній зразковій справі Верховний Суд дійшов наступних висновків:

45. Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зміна грошового забезпечення полі-цейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як коли-шнього працівника міліції на підставі Постанови №988, яка набрала чинності 02.12.2015.

46. Згідно зі ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну роз-міру пенсії. Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавс-твом для поліцейських, з 01.01.2016.

47. Ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45, для прове-дення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцей-ських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Кон-венції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005).

48. При цьому суд звертає увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізо-ваними у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист").

49. За результатами судового розгляду встановлено, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФУ в Харківській області довідку від 19.06.2017 №НОМЕР_4 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що свідчить про дотримання державним органом Порядку №45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.

50. На порушення вимог ст. 51 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку №45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію ОСОБА_1 після надходження довідки не перерахував.

51. Суд зауважує, що відповідачем у листі від 11.11.2017 №2521/К-14 не заперечу-валося право ОСОБА_1 щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", Постановою №988, на підставі наданої довідки від 19.06.2017 №НОМЕР_4 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Неможливість перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України.

<...>

53. У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задово-лення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хар-ківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.

У п. 37 цього рішення Верховний Суд, серед іншого також зазначив, що органи дер-жавної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.

У п.п. 57, 58 цього рішення Верховний Суд зазначив, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пен-сій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Ці довідки повинні бути чинними. Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком №45, для проведення перерахунку та випла-ти пенсії позивачам.

Надана позивачем довідка від 16.05.2017 №22/6-3422 про розмір грошового забезпе-чення для перерахунку пенсій була чинною на момент виникнення спірних правовідносин і отримана з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 №45.

У відзиві відповідач не зазначив і не надав до суду доказів проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 на підставі вказаної довідки, згідно з якою розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 за прирівняною посадою становить 28770 грн. (а.с. 13).

Таким чином, відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2016 з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у вказаній довідці.

Суд зауважує, що право на перерахунок пенсії виникло у позивача на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціаль-ного захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", при цьому Постанова КМ України №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", визначаючи лише порядок виплати перерахованих пенсій.

В контексті вище наведеного суд також зауважує, що встановлені п. 3 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) порядок та строки виплати пенсії стосуються вже перерахованих пенсій, натомість доказів здійснення такого перерахунку позивачу відповідачем до суду не надано, а судом таких не встановлено.

Що стосується перерахунку і виплати пенсії одноразово без обмеження будь-яким строком, то така вимога, на переконання суду, є передчасною та задоволенню не підлягає, зважаючи на те, що перерахунок пенсії позивачу ще не проведено.

Отже, зважаючи на типовість даної справи в частині перерахування та виплати пенсії, беручи до уваги відсутність доказів проведення відповідачем перерахунку і виплати позива-чу пенсії згідно з довідкою від 16.05.2017 №22/6-3422, враховуючи висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Водночас у задоволенні клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі слід відмовити, з огляду на відсутність достатніх підстав вважати виконання цього рішення неможливим або утрудненим.

Звертаючись до суду, позивачем згідно з квитанцією від 13.02.2018 №18662317 спла-чено судовий збір в сумі 704,80 грн. З огляду на задоволення позову та згідно із ст. 139 КАС України судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 9, 90, 241-246, 257-263, 291 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення з 01.01.2016 перерахунку ОСОБА_1 ровичу пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України" з урахуванням довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16.05.2017 №22/6-3422.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок і виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служ-би, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", з урахуванням довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутріш-ніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16.05.2017 №22/6-3422.

4. Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.).

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;

04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Д.А. Костенко