
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
28 грудня 2019 року м. Рівне №460/1216/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом адвоката Діонісьєва Ігоря Миколайовича до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання нечинною та скасування вимоги про сплату боргу,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває на розгляді адміністративна справа № 460/1216/19 за позовом адвокат Діонісьєва Ігоря Миколайовича (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Рівненській області (далі – відповідач), в якому позивач, з урахуванням заяви про зміну предмета позову, просить суд: 1) визнати нечинною та скасувати вимогу відповідача про сплату боргу (недоїмки) від 11 березня 2019 року № Ф-43990-50; 2) визнати неправомірним нарахування позивачу 10636,16грн недоїмки зі сплати єдиного соціального внеску (далі - ЄСВ).
27 грудня 2019 року позивач подав до суду заяву про зменшення позовних вимог. За змістом вказаної заяви, позивач повідомляв, що 16 грудня 2019 року ним отримана чергова вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф-43990-50, яка станом на 30 листопада 2019 року становить 2646,15грн. Крім того, після особистого звернення до контролюючого органу позивачу стало відомо про те, що станом на 20 грудня 2019 року за ним рахується заборгованість зі сплати ЄСВ за вересень 2018 року в сумі 819,06грн та за IV квартал 2018 року в сумі 2457,18грн, що разом складає 3276,24грн. Разом з тим, позивач вказує, ЄСВ за період з вересня по грудень 2018 року був сплачений ним своєчасно та в повному обсязі, що підтверджується доказами долученими до позовної заяви, а тому позивач вважає за необхідне зменшити позовні вимоги та викласти їх в наступній редакції: визнати неправомірним та скасувати нарахування позивачу як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність 3276,24грн недоїмки зі сплати ЄСВ за вересень - грудень 2018 року. Крім того, позивач просить допустити у справі процесуальне правонаступництво та замінити відповідача - Головне управління ДФС у Рівненській області, на правонаступника - Головне управління ДПС у Рівненській області.
Суд звертає увагу на те, що Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), не визначений порядок вирішення заяв про зменшення позовних вимог та здійснення процесуального правонаступництва, в тому числі щодо обов`язкового розгляду такої заяви в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Разом з тим, згідно з частиною третьою статті 166 КАС України, заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
З огляду на вказане, суд вважає за можливе здійснити розгляд поданої позивачем заяви без повідомлення сторін в порядку письмового провадження.
Розглянувши вказану заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 47 КАС України, крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Крім того, за правилами частини сьомої статті 47 КАС України, у разі подання будь-якої заяви, визначеної частиною першою або третьою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у судовому рішенні.
Судом встановлено, що до заяви про зменшення позовних вимог позивачем доданий оригінал фіскального чека відділення поштового зв`язку від 27 грудня 2019 року, яким підтверджується направлення такої заяви відповідачу.
За наведених обставин, суд прийшов до висновку про прийняття заяви позивача про зменшення позовних вимог до розгляду.
Щодо доводів позивача в частині допущення процесуального правонаступництва відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України", утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України", затверджено Положення про Державну податкову службу України (далі – Положення про ДПС) та Положення про Державну митну службу України.
Згідно з пунктом 1 Положення про ДПС, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.
Пунктом 7 Положення про ДПС встановлено, що ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (органами доходів і зборів).
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1; реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2; установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби.
31 липня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесений запис за № 16081020000015074 про проведення державної реєстрації юридичної особи – Головного управління ДПС у Рівненській області, код ЄДРПОУ 43142449.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 682-р «Питання Державної податкової служби» визначено: «Погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу».
Наказом Державної податкової служби України від 12 липня 2019 року № 14 затверджене Положення про Головне управління ДПС у Рівненській області, відповідно до пункту 1 якого, Головне управління ДПС у Рівненській області є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС у Рівненській області (положення доступне для перегляду в мережі Інтернет за посиланням: https://rv.tax.gov.ua/dfs-u-regioni/golov-upr/ struktura/).
За правилами частини першої статті 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Суд зазначає, що функції держави не зникають із ліквідацією юридичної особи публічного права (крім випадку повної відмови держави від виконання певних функцій, що потребуватиме відповідних змін у законодавстві), а тому, у будь-якому випадку, враховуючи принцип безперервності влади, має бути вирішено питання про «функціональне» правонаступництво юридичної особи публічного права, щодо якої не існує запису в ЄДР про припинення.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для заміни відповідача на правонаступника – Головне управління ДПС у Рівненській області.
Керуючись статтями 47, 52, 243, 248, 256 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Прийняти заяву адвоката Діонісьєва Ігоря Миколайовича про зменшення позовних вимог в адміністративній справі № 460/1216/19 до розгляду.
Замінити в адміністративній справі № 460/1216/19 відповідача - Головне управління ДФС у Рівненській області (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Відінська, 12; код ЄДРПОУ 39394217), на правонаступника - Головне управління ДПС у Рівненській області (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Відінська, 12; код ЄДРПОУ 43142449).
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала в частині прийняття до розгляду заяви про зменшення позовних вимог окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу в названій частині можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала в частині допущення процесуального правонаступництва може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу в названій частині суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Комшелюк Т.О.