
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2019 року справа № 580/2836/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Степанківської сільської ради про визнання рішення незаконним та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Степанківської сільської ради, в якій просить:
- визнати незаконним рішення Степанківської сільської ради №36-16/VІІ від 22.08.2019 “Про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок на умовах оренди” про надання позивачу в оренду земельної ділянки площею 4,23 га з кадастровим номером 7124988000:01:002:0256 для ведення особистого селянського господарства в оренду терміном на 10 років на сесії Степанківської сільської ради;
- зобов`язати Степанківську сільську раду прийняти рішення про надання позивачу в оренду земельної ділянки площею 4,23 га з кадастровим номером 7124988000:01:002:0256 для ведення особистого селянського господарства в оренду терміном на 10 років в адміністративних межах Хацьківської сільської ради (Степанківської об`єднаної територіальної громади) Черкаського району Черкаської області;
- стягнути із Степанківської сільської ради 1921,00 грн моральної шкоди, завданої суб`єктом владних повноважень внаслідок вчинення протиправної бездіяльності.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він звернувся до Степанківської сільської ради із заявою про надання земельної ділянки площею 4,23 га, кадастровий номер 7124988000:01:002:0256, для ведення особистого селянського господарства в оренду терміном на 10 років в адміністративних межах Хацьківської сільської ради (Степанківської об`єднаної територіальної громади) Черкаського району Черкаської області, згідно з ч. 3 ст. 123 ЗК України. За наслідками розгляду вказаної заяви відповідач направив листа від 02.04.2019. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 09.08.2019 у справі №580/1617/19 визнано протиправною бездіяльність Степанківської сільської ради щодо не розгляду на пленарному засіданні заяви ОСОБА_1 від 06.03.2019 щодо прийняття рішення про надання в оренду земельної ділянки площею 4,23 га з кадастровим номером 7124988000:01:002:0256 для ведення особистого селянського господарства в оренду терміном на 10 років; зобов`язано Степанківську сільську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.03.2019 року про надання в оренду земельної ділянки площею 4,23 га з кадастровим номером 7124988000:01:002:0256 для ведення особистого селянського господарства в оренду терміном на 10 років в адміністративних межах Хацьківської сільської ради (Степанківської об`єднаної територіальної громади) Черкаського району Черкаської області.
Рішенням відповідача від 22.08.2019 №36-16/VII відмовлено позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди на земельну ділянку площею 4,23 га, кадастровий номер 7124988000:01:002:0256.
Позивач вважає вказане рішення відповідача протиправним і таким, що підлягає скасуванню з огляду на те, що він не звертався із заявою про отримання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення на умовах оренди спірної земельної ділянки, а просив надати земельну ділянку в оренду.
Також зазначає, що зазнав моральних страждань від неправомірної бездіяльності відповідача внаслідок тривалого розгляду його заяви та часу, який він витратив на звернення до суду для відновлення своїх порушених прав.
Ухвалою суду від 30.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та ухвалено розпочати розгляд справи по суті з 30.10.2019 без виклику учасників справи.
16 жовтня 2019 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову повністю та зазначив, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09.08.2019 у справі №580/1617/19 на черговій сесії Степанківської сільської ради 22.08.2019 розглянуто повторно заяву позивача та винесено рішення №36-16/VII: відмовити в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 4,23 га, з кадастровим номером 7124988000:01:002:0256 для ведення особистого селянського господарства терміном на 10 років на умовах оренди з тієї підстави, що згідно зі ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 ЗК України. Земельна ділянка, яку позивач має намір отримати в оренду, зарезервована для продажу; в переліку земельних ділянок для продажу прав на них на земельних торгах вказана земельна ділянка відсутня.
Також відповідач вказує, що дозволом Хацьківської сільської ради №198 від 09.11.1992 створена комісія щодо вибору земельної ділянки городницького кооперативу «Дніпро» під розміщення городів – це на даній земельній ділянці з кадастровим номером 7124988000:01:002:0256. Згідно земельно-кадастрової книги с. Хацьки 15 жителів на цій земельній ділянці користуються колективними городами. Технічна документація щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7124988000:01:002:0256 не розроблена.
Вивчивши доводи позивача та відповідача, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
06 березня 2019 року позивач подав до Степанківської сільської ради заяву, в якій просив прийняти рішення про надання йому земельної ділянки площею 4,23 га з кадастровим номером 7124988000:01:002:0256 для ведення особистого селянського господарства в оренду терміном на 10 років в адміністративних межах Хацьківської сільської ради (Степанківської об`єднаної територіальної громади) Черкаського району Черкаської області.
29 березня 2019 року відбулось засідання комісії з питань земельних відносин, природокористування, екології, планування території, будівництва, архітектури, благоустрою, енергозбереження та транспорту, комунальної власності, житлово-комунального господарства Степанківської сільської ради, на якій заява позивача була розглянута та встановлено, що рішенням Степанківської сільської ради «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу прав на них на земельних торгах» від 18.01.2019 №25-5/VII, однак дана земельна ділянка у вказаному переліку відсутня, натомість зарезервована для продажу. За результатами розгляду позивачу був направлений лист від 02.04.2019 № 524/02-14.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 09.08.2019 у справі №580/1617/19 визнано протиправною бездіяльність Степанківської сільської ради щодо не розгляду на пленарному засіданні заяви ОСОБА_1 від 06.03.2019 щодо прийняття рішення про надання в оренду земельної ділянки площею 4,23 га з кадастровим номером 7124988000:01:002:0256 для ведення особистого селянського господарства в оренду терміном на 10 років; зобов`язано Степанківську сільську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.03.2019 року про надання в оренду земельної ділянки площею 4,23 га з кадастровим номером 7124988000:01:002:0256 для ведення особистого селянського господарства в оренду терміном на 10 років в адміністративних межах Хацьківської сільської ради (Степанківської об`єднаної територіальної громади) Черкаського району Черкаської області.
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09.08.2019 у справі №580/1617/19 Степанківська сільська рада прийняла рішення від 22.08.2019 №36-16/VII, яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди на земельну ділянку площею 4,23 га, кадастровий номер 7124988000:01:002:0256.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Частина 1 статті 22 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) передбачає, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Згідно пункту “а” частини 3 статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Згідно ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ч. 1); земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам (ч. 2).
Згідно ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначено статтею 124 ЗК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (ч. 2 ст. 124 ЗК України).
В свою чергу, ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України передбачає, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Згідно з ч. 2 ст. 134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; використання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів; використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; будівництва об`єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів; надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні; надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено; розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб; надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону; надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала; будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства (крім об`єктів дорожнього сервісу); будівництва об`єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об`єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд); передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва; надання земельних ділянок суб`єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб`єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим; поновлення договорів оренди землі; передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності; надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків; надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; надання в оренду земельних ділянок під польовими дорогами, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення (крім доріг, що обмежують масив), відповідно до статті 37-1 цього Кодексу; надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, що обслуговують масив земель сільськогосподарського призначення.
Відповідно до ч. 3 ст. 134 ЗК України земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Стаття 35 Земельного кодексу України передбачає порядок використання земельних ділянок для садівництва.
Стаття 36 Земельного кодексу України передбачає порядок використання земельних ділянок для городництва.
Стаття 121. Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам
Згідно з ч. 3 ст. 116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Отже ч.ч. 2,3 ст. 134 Земельного кодексу України передбачають вичерпний перелік підстав надання земельних ділянок державної та комунальної власності у користування без проведення земельних торгів. Натомість у всіх інших випадках надання земельних ділянок державної та комунальної власності у користування здійснюється на конкурентних засадах.
Частина третя статті 124 ЗК України визначає, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу. Тобто порядок передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у користування, передбачений ст. 123 Земельного кодексу України, застосовується лише у випадках, коли набуття прав на земельні ділянки можливе не на конкурентних засадах відповідно до ч.ч. 2,3 ст. 134 Земельного кодексу України.
Суд враховує положення ст. 124 Земельного кодексу України, що набуття земельних ділянок державної та комунальної власності в оренду здійснюється насамперед на конкурентних засадах, що виключає застосування процедури, передбаченої ст. 123 Земельного кодексу України.
Судом встановлено, що відповідач відмовив позивачу у наданні земельної ділянки площею 4,23 га з кадастровим номером 7124988000:01:002:0256 для ведення особистого селянського господарства в оренду терміном на 10 років в адміністративних межах Хацьківської сільської ради (Степанківської об`єднаної територіальної громади) Черкаського району Черкаської області насамперед з тієї підстави, що земельні ділянки комунальної власності передаються у користування фізичним особам лише шляхом продажу права оренди на земельних торгах, однак земельна ділянка, на яку претендує позивач, до переліку земельних ділянок для продажу прав оренди на земельних торгах не включена.
В свою чергу, позивач у позовній заяві не навів доказів того, що він має право отримати земельну ділянку комунальної власності на умовах оренди з підстав, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 134 Земельного кодексу України.
Отже, враховуючи вищезазначені приписи ст. 123, 124, 134 Земельного кодексу України, відмова відповідача у наданні згоди на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку площею 4,23 га з кадастровим номером 7124988000:01:002:0256 вчинена на законних підставах.
При цьому суд зазначає, що у разі проведення земельних торгів на земельні ділянки комунальної власності позивач не позбавлений права прийняти участь у таких торгах.
Суд вважає необґрунтованими посилання позивача на положення ст. 123 ЗК України, зокрема, на частину першу вказаної статті, яка визначає, що надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою, з огляду на те, що норми вказаної статті застосовуються лише у разі надання земельних ділянок державної чи комунальної власності у користування з підстав, передбачених ч.ч. 2,3 ст. 134 Земельного кодексу України.
Враховуючи встановлені обставини справи, та надану їм правову оцінку, суд дійшов висновку, що рішення відповідача №36-16/VІІ від 22.08.2019 “Про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок на умовах оренди” прийнято на законних підставах і скасуванню не підлягає.
Відтак, суд дійшов висновку відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання незаконним рішення відповідача від 22.08.2019 №36-16/VII.
З огляду на те, що позовні вимоги про зобов`язання відповідача прийняти рішення про надання позивачу в оренду земельної ділянки є похідними вимогами, у їх задоволенні необхідно відмовити також.
Оскільки підстави для задоволення позову відсутні, позовна вимога про стягнення моральної шкоди задоволенню також не підлягає.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних причин.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Степанківської сільської ради (вул. Героїв України, 124, с. Степанки, Черкаський район, Черкаська область, 19632, код ЄДРПОУ 26424111) про визнання рішення незаконним та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий суддя А.В. Руденко