
Копія
Справа № 560/3659/19
РІШЕННЯ
іменем України
24 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 протиправними;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати період роботи ОСОБА_1 в колгоспі ім. Петровського с. Волиця-1 за 1968-1970 роки до стажу роботи для перерахунку призначеної пенсії та провести перерахунок пенсії з 01.10.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, 11.10.2019 звернулася до Красилівського відділу обслуговування громадян головного Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок призначеної пенсії та надала всі необхідні документи. Рішенням пенсійного органу від 16.10.2019 № 2376/03.10 відмовлено у перерахунку пенсії, так як в архівній довідці Красилівського районного трудового архіву від 10.10.2019 № 03-01/829 та копіях первинних документів за період роботи в колгоспі ім. Петровського ПІП не відповідає паспортним даним, а тому зарахувати стаж роботи зазначений в архівній довідці немає підстав.
Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, таким, що порушує його право на пенсію, внаслідок чого звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 19.11.2019 відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
28.12.2018 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що позивачу відмовлено у перерахунку призначеної пенсії. В архівній довідці № 03-01/829 від 10.10.2019 про відпрацьовані людинодні та нарахування заробітної плати за період з 1968 року по 1970 рік в колгоспі імені Петровського, виданий Красилівським районним трудовим архівом, зазначено особу ОСОБА_2 1968-1969 та ОСОБА_2 . Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданого Красилівським РВ УМВС України в Хмельницькій області 12.11.1996 позивачка значится як ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 позивач змінила прізвище " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 ", 12.09.1970 року. Оскільки, наявні розбіжності між первинними документами та паспортними даними ОСОБА_1 , тому правових підстав для зарахування періоду роботи з 1968 року по 1970 рік в колгоспі імені Петровського с. Волиця-1, Красилівського району, Хмельницької області відсутні.
Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.
Суд зазначає, що частинами п`ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 з 28.02.2008 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
11.10.2019 звернулася до Красилівського відділу обслуговування громадян головного Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок призначеної пенсії та надала всі необхідні документи.
Зі змісту листа відповідача від 16.10.2019 № 2376/03.10 відмовлено у перерахунку пенсії, так як в архівній довідці Красилівського районного трудового архіву від 10.10.2019 № 03-01/829 та копіях первинних документів за період роботи в колгоспі ім. Петровського ПІП не відповідає паспортним даним. Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданого Красилівським РВ УМВС України в Хмельницькій області 12.11.1996 позивачка значится як ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 позивач змінила прізвище " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 ", 12.09.1970 року. Зважаючи на вищезазначене зарахувати стаж роботи зазначений в архівній довідці немає підстав.
Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом про його скасування та зобов`язання вчинити дії.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає, що стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 46 Конституція України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Згідно статті 26 Закону України № 1058 по 31 грудня 2017 року особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Частиною 1 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж визначено як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Застрахованою особою є фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися в установленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Статтею 15 Закону № 1058 передбачено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Частиною 2 статті 20 Закону 1058 передбачено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Статтею 62 Закону України Про пенсійне забезпечення передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Згідно пункту 26 Порядку № 637 якщо ім`я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, що підтверджує трудовий стаж, не збігаються з ім`ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження, факт приналежності цього документа даній особі може бути встановлено у судовому порядку.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 45 Закону України № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846.
Пунктами 1.6. та 1.7. цього порядку передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Перелік документів, що додаються до заяви про призначення пенсії визначений пунктом 2.1. порядку № 22-1. Цим пунктом передбачено подання, зокрема, документів про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637.
Згідно пункту 4.1. порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3. Порядку).
При вирішенні питання про наявність підстав для включення до стажу роботи для перерахунку пенсії період роботи за 1968-1970 роки у колгоспі ім. Петровського, с. Волиця-1, суд виходить з наступного.
Як зазначалося вище, відповідачем не зараховано позивачу до стажу роботи період роботи в колгоспі ім., Петровського, с. Волиця-1 за 1968-1970 роки, оскільки в архівній довідці Красилівського районного трудового архіву від 10.10.2019 № 03-01/829 та Книгах обліку праці і розрахунків з членами колгоспу за 1968-1970 роки, зазначено прізвище " ОСОБА_2 " , а позивач " ОСОБА_1 ".
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , прізвище, ім`я та по-батькові позивача було " ОСОБА_2 ", ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після реєстрації шлюбу позивач змінила своє прізвище з " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 ", що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_4 .
В архівній довідці Красилівського районного трудового архіву від 10.10.2019 № 03-01/829 , Книгах обліку праці і розрахунків з членами колгоспу ім. Петровського за 1968-1969 роки, зазначено прізвище ім`я та по батькові позивача " ОСОБА_2 " та в Книзі обліку праці і розрахунків з членами колгоспу ім. Петровського за 1970 зазначено прізвище та ім`я позивача " ОСОБА_5 ", копії яких наявні в матеріалах справи.
Суд досліджуючи матеріали адміністративної справи встановив, що позивач - ОСОБА_1 та ОСОБА_5 є однією і тією особою, що підтверджується: свідоцтвом про народження НОМЕР_5 - НОМЕР_6 , свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_4 , паспортом серії НОМЕР_1 .
Окрім того, суд зауважує, що у всіх перелічених документах по батькові позивача - " ОСОБА_6 ".
На підтвердження періоду роботи в колгоспі ім. Петровського, с. Волиця -1 з 1968р. по 1970 р. позивач подала до пенсійного органу та до суду копію архівної довідки від 10.10.2019 № 03-01/829, що видана Красилівським районним трудовим архівом в якій зазначено, що трудова діяльність позивача за період 1968 рік становить 64 відпрацьовані дні, 1969 рік - 129 відпрацьовані дні та за 1970 рік - 134 відпрацьовані дні.
Відтак, основним документом, що підтверджує стаж робити є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, а також архівними установами.
Отже, враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на зарахування періоду роботи з 1968-1970 роки до стажу роботи для перерахунку пенсії.
Враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача зарахувати до стажу роботи період роботи за 1968-1970 роки ОСОБА_1 в колгоспі ім. Петровського с. Волиця-1 для перерахунку призначеної пенсії та провести перерахунок пенсії з 01.10.2019.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
За вимогами ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
У відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог позивача відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачами судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 протиправними.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати період роботи ОСОБА_1 в колгоспі ім. Петровського с. Волиця-1 за 1968-1970 роки до стажу роботи для перерахунку призначеної пенсії та провести перерахунок пенсії з 01.10.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 768 грн. 40 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_7 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький