
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2019 р. № 520/13068/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком як держслужбовцю згідно ст. 37 Закону України „Про державну службу” №3723-XII та скасувати Рішення №3257/03.18-20 від 08.11.2019 відділу з питань перерахунку пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в призначенні пенсії; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати період роботи ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування з 21.06.2006 по 30.04.2016 та з 01.05.2016 по 30.09.2019 до стажу державної служби; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийняти рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 30.09.2019 із розрахунку 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, на підставі довідок про складові заробітної плати від 30.09.2019 №3540 та від 30.09.2019 №3541, які видані Управлінням соціального захисту населення Чугуївської міської ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що бездіяльність відповідача є протиправною та такою, що суперечить нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Ухвалою суду від 10.12.2019 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Відповідач 24.12.2019 надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, його дії є правомірними, тому що в нього немає підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 30 вересня 2019 року звернулась до Чугуївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перехід з пенсії за віком на загальних умовах на пенсію за віком як держслужбовцю згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу"" №3723-XII.
Рішенням №2854/03.18-20 від 23.10.2019 відділу з питань перерахунку пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області «Про відмову в перерахунку пенсії» відповідач відмовив позивачу в переході з пенсії за віком на загальних умовах на пенсію за віком як держслужбовцю згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII посилаючись на відсутність правових підстав, що позивач не набула права на призначення пенсії згідно правил Закону України «Про державну службу», зокрема в зв`язку з відсутністю 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
До стажу, що дає право на пенсію за віком як держслужбовцю згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII ОСОБА_1 відповідачем зараховано 9 років 07 місяці, а саме - період роботи на посадах державної служби в управлінні агропромислового розвитку Чугуївської районної державної адміністрації з 01.04.1996 по 31.10.2005.
Період роботи з 21.06.2006 по 30.04.2016 (9 років 10 місяців 10 днів) відповідачем не зарахований до стажу, що дає право на пенсію державного службовця, оскільки 01.04.2006 прийнята присяга посадової особи місцевого самоврядування і дана посада відноситься до службовців органів місцевого самоврядування.
В Рішенні №2854/03.18-20 від 23.10.2019 відповідач вказав, що час роботи в органах місцевого самоврядування, в тому числі на виборних посадах, зараховується до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723 до 04 липня 2001 року, тобто на дату набрання чинності Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування". До цієї дати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 №239 посади працівників місцевих рад народних депутатів та їхніх виконавчих комітетів було віднесено до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєно їм ранги державних службовців.
З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10.12.2015 (далі - Закон №889-VІІІ).
Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889-VІІІ втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ (Відомості Верховної Ради України. 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами, далі - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VІІІ.
Пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889-VІІІ визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону №889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Виходячи з системного аналізу вищевказаних положень Закону №889-VІІІ та ст. 37 Закону №3723-ХІІ суд доходить висновок, що із набранням чинності Закону №889-VІІІ державні службовці втратили право на призначення спеціальних пенсії та отримали право на призначення пенсій на загальних підставах, тобто відповідно до положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Разом із тим, законодавцем передбачено виключення для тих осіб, які станом на 01.05.2016 (день набрання чинності Законом №889-VІІІ) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, або які мають не менш як 20 років стажу на таких посадах. Для такої категорії осіб збережено право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок (страхові внески).
Відповідно до пунктів 10 розділу XI „Прикінцеві та перехідні положення" Закону України „Про державну службу" №889-VIII - Державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пенсія призначається особам, які: 1) досягли пенсійного віку; 2) мають страховий стаж: чоловіки - 35 років, жінки - 30 років; 3) не призначали пенсію відповідно до Закону України „Про державну службу" №3723-ХІІ; 4) на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII займала посаду віднесену до державної служби та мала не менш як 19 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, (Закону України "Про державну службу" станом на 01 травня 2016 року).
Відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ №622 від 14.09.2016 ОСОБА_1 : 1) 28.08.2019 я досягла пенсійного віку, передбаченого абзацем першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"; 2) має страховий стаж 41 рік 11 місяців 01 день; 3) пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-XII не призначалась; 4) на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII має 19 років 05 місяців 10 днів стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, набутий до 01 травня 2016 року.
Суд зазначає, що відповідачем неправомірно не зарахований до стажу, що дає право на пенсію державного службовця періоди роботи позивача:
в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради з 21.06.2006 по 31.03.2013 на посадах спеціаліста першої категорій відділу надання соціальних допомог та субсидії, провідного спеціаліста відділу надання соціальних допомог та субсидії;
в управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради з 01.04.2013 по 21.12.2015 на посаді провідного спеціаліста відділу надання соціальних допомог та субсидії;
в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради з 22.12.2015 по теперішній час на посаді провідного спеціаліста сектору прийняття заяв та документів відділу грошових виплат і компенсацій.
Вказані посади відноситься до службовців органів місцевого самоврядування.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області і отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та загальний страховий стаж при цьому складає 41 рік 11 місяців 01 день.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апарату, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України «Про державну службу».
Основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу.
Відповідно до Постанови КМУ від 12.08.1993 №637 із змінами і доповненнями основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до записів в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 та архівної довідки від 15.09.2006 №527/01-18, ОСОБА_1 працювала в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради з 21.06.2006 по 31.03.2013 на посадах спеціаліста першої категорій відділу надання соціальних допомог та субсидії, провідного спеціаліста відділу надання соціальних допомог та субсидії; в управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради з 01.04.2013 по 21.12.2015 на посаді провідного спеціаліста відділу надання соціальних допомог та субсидії; в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради з 22.12.2015 по теперішній час на посаді провідного спеціаліста сектору прийняття заяв та документів відділу грошових виплат і компенсацій, але вказані періоди відповідачем не зараховані до стажу, що дає право на пенсію державного службовця.
На виконання Закону «Про державну службу» №3723-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 3 травня 1994 року №283 «Про Порядок обчислення стажу державної служби». Відповідно до п. 2 Порядку, робота на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу державної служби.
Отже період роботи позивача з 21.06.2006 по 31.03.2013 на посадах спеціаліста першої категорій відділу надання соціальних допомог та субсидії, провідного спеціаліста відділу надання соціальних допомог та субсидії; в управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради з 01.04.2013 по 21.12.2015 на посаді провідного спеціаліста відділу надання соціальних допомог та субсидії; в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради з 22.12.2015 по теперішній час на посаді провідного спеціаліста сектору прийняття заяв та документів відділу грошових виплат і компенсацій, але вказані періоди відповідачем не зараховані до стажу, що дає право на пенсію державного службовця, (посадова особа місцевого самоврядування), що становить 13 років 03 місяців 09 днів, позивач вважає що відповідачем незаконно не враховано у стаж роботи на посадах державної служби.
Отже на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII - на 01 травня 2016 року, позивач займала посаду віднесену до державної служби та мала 19 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в редакції чинній станом на 01.05.2016, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Положеннями статті 22 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в редакції чинній станом на 01.05.2016, визначено, що до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Відповідні категорії посад державної служби, робота на яких зараховуються до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до умов Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ визначені статтею 25 цього Закону. Цією ж статтею передбачено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.
Для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону № 3723-ХІІ стаж державної служби обраховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року №283 "Про порядок обчислення стажу державної служби".
Відповідно до п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Стаття 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" встановлює категорії посад в органах місцевого самоврядування, відповідно до яких: шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад, старост.
Отже, як вбачається з вище викладеного, посади, на яких ОСОБА_1 перебувала в органах місцевого самоврядування відносяться до шостої категорії посад державної служби.
Таким чином, відповідно Порядку №283 період роботи позивача з 21.06.2006 по 30.09.2019 на посадах органів місцевого самоврядування включено до переліку посад, робота на яких зараховується при обчисленні стажу державної служби.
Вказане вище свідчить про наявність у позивача стажу роботи на посадах державної служби більше 10 років - станом на 01 травня 2016 року, вона займала посаду віднесену до державної служби та мала 19 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, тому суд зазначає, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії згідно ст. 37 Закону №3723-ХІІ як особа, яка на день набрання чинності Законом №889-VIII займала посаду віднесену до державної служби та мала 19 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, та, відповідно, відмова відповідача в призначенні такої пенсії є протиправною.
За правилами положень пунктів 10 та 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, державні службовці зберігають право на призначення пенсії відповідно до законодавства чинного на час такого права.
Така правова позиція викладена в Постанові Верховного суду від 22 листопада 2018 року по справі №500/6640/16.
Відповідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, як зазначалось раніше позивач 30 вересня 2019 року звернулась до відповідача та надала необхідний пакет документів для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу України", маючи при цьому необхідний стаж державної служби, однак відповідачем було безпідставно відмовлено в її призначенні.
Згідно п. 4 ч. 2 статті 46 Закону України "Про державну службу" №889-VIII до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а тому Чугуївським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області порушено норми ст. 46 Закону України "Про державну службу" №889-VIII, якою передбачено зарахування до державної служби час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування.
Отже, як вбачається з вищевикладеного, відповідачем незаконно не зараховано до стажу державної служби роботу позивача на посадах і в органах місцевого самоврядування з 21.06.2006 по 30.09.2019.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком як держслужбовцю згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII.
Скасувати Рішення №3257/03.18-20 від 08.11.2019 відділу з питань перерахунку пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати період роботи ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування з 21.06.2006 по 30.04.2016 та з 01.05.2016 по 30.09.2019 до стажу державної служби.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийняти рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 30.09.2019 із розрахунку 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, на підставі довідок про складові заробітної плати від 30.09.2019 №3540 та від 30.09.2019 №3541, які видані Управлінням соціального захисту населення Чугуївської міської ради.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) сплачену суму судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов