
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 грудня 2019 р. № 520/12597/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (просп. Гагаріна, буд. 1, 3 пов., м. Харків,61001) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, скасування постанов, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд: 1.)визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області щодо не нарахування та не виплаті страхових виплат за період з 01.04.2018 року по 31.08.2018 року; 2.)скасувати постанову Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 29.03.2018 року №2052/27452/9557.1/23 про припинення щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 ; 3.)зобов`язати управління Виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області нарахувати та виплатити страхові виплати за період з 01.04.2018 року по 31.03.2018 року негайно після проголошення судового рішення; 4.)допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати страхових виплат у межах суми стягнення за один місяць, відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є особою, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, що підтверджується відповідною довідкою, перебуває на обліку у Фонді соціального страхування України в Харківській області як отримувач соціальних виплат з 30.11.2005 та має зареєстрований страховий випадок трудове каліцтво, у зв`язку з чим є отримувачем щомісячних страхових виплат в разі часткової чи повної втрати працездатності. Позивач через свого представника звернувся до відповідача щодо надання інформації про законні підстави не виплати страхових виплат з моменту взяття на облік відповідачем. З листа відповідача стало відомо, що постановою відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Харків від 29.03.2018 № 2052/27452/9557./23 “Про припинення щомісячної страхової виплати” з 01.04.2018 припинено виплату щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати професійної працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку у зв`язку з непідтвердженням місця проживання. На думку позивача, відповідачем протиправно не здійснено йому нарахування та виплату соціальних виплат, а отже, порушено права позивача.
Ухвалою суду від 27.11.2019 р. відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області надано відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач зазначив, оскільки позивач не підтвердив фактичного перебування за час спірного періоду за місцем обліку ВПО, йому правомірно припинено виплату. Крім того відповідач зауважив, що позивачем пропущено строк встановлений КАС України для звернення до суду та не надано до суду жодного доказу поважності причин пропуску строку звернення до суду. В задоволенні позовних вимог просив відмовити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
За даними Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України позивач перебуває на обліку з 30.11.2005 року та має зареєстрований страховий випадок (трудове каліцтво), що сталось 24.07.2012. За висновком МСЕК від 18.09.2012 позивачу встановлена стійка втрата професійної працездатності 30 %.
У зв`язку з проведенням бойових дій та антитерористичної операції у місті посійного мешкання позивача, він був вимушений покинути своє постійне місце проживання та переїхати до м. Харкова, де його поставлено на облік як внутрішньо переміщену особу, що підтверджується копією довідки від 24.05.2018 № 6326025665 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради. Зареєстроване місце проживання позивача як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_1 .
Судовим розглядом встановлено, що постановою Управління від 29.03.2018 № 2052/27452/9557.1/23 припинено виплату позивачу щомісячної страхової виплати в розмірі 4540.53 грн. з 01.04.2018 року із зазначенням причини припинення: не підтверджено місце проживання протоколом Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам адміністрації Московського району від 28.03.2018 № 77.
Постановою відповідача від 11.10.2018 № 2052/27452/9557.1/24 позивачу поновлено виплату раніше призначеної щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку з 01.09.2018 у розмірі 4540.53 грн.
11.11.2019 позивач через свого адвоката звернувся до Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області із адвокатським запитом щодо надання інформації про законні правові підстави невиплати позивачу страхових виплат з 01.04.2018 по 31.08.2018
Листом № 15.02-14/6899 від 18.11.2019 Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області повідомлено представника позивача повідомлено про підстави припинення виплат та долучено копії постанов від 29.03.2018№ 2052/27452/9557.1/23 та від 11.10.2018 № 2052/27452/9557.1/24.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог та враховуючи наведені обставини, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначено Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня1999 року № 1105-XIV (надалі Закон № 1105-XIV).
Відповідно до частини першої статті 36 Закону № 1105-XIV страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Частиною першою статті 46 Закону № 1105-XIV визначено, що страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються: 1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого; 3) якщо з`ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку; 4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми; 5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов`язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню; 6) в інших випадках, передбачених законодавством.
Як вже зазначено судом, 29.03.2018 відповідачем прийнято постанову про припинення щомісячної страхової виплати № 2052/27452/9557.1/23, яким відповідно до статей 46, 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» припинено виплату позивачу щомісячної страхової виплати. Причиною такого припинення слугував протокол Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам адміністрації Московського району від 28.03.2018 № 77
Водночас, суд зазначає, що відповідно до статті 46 Закону №1105-XIV таких підстав для припинення страхових виплат не передбачено.
Суд звертає увагу, що реалізація позивачем права на вільний вибір місця проживання в України, гарантованого Законом України від 11.12.2003 № 1382-IV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні (далі - Закон № 1382-IV), не може позбавляти її права на отримання страхових виплат.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону № 1382-IV, реєстрація міста проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Суд також критично ставиться на позицію відповідача щодо посилання на Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 08 грудня 2016 року № 365, оскільки зазначена постанова не є законом, а тому як підзаконний нормативно-правовий акт не може змінювати в бік звуження права громадян, які встановлені нормативно-правовими актами вищої юридичної сили, а саме Законом № 1105-XIV.
Окрім того, суд зазначає, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.06.2017 року № 826/12123/16 (залишена без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 4 липня 2018 року) положення пунктів 7, 8, 9, 13 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 08 грудня 2016 року № 365 та абз. 10 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" від 5 листопада 2014 року №637 визнано нечинними, оскільки останні не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що ненарахування та невиплати позивачу страхових виплат за період з 01.04.2018 по 31.08.2018 є протиправним, а отже постанова Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 29.03.2018 №2052/27452/9557.1/23 про припинення щомісячної страхової виплати позивачу з 01.04.2018 підлягає скасуванню.
Крім того, з метою належного відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу страхові виплати за період з 01.04.2018 по 31.08.2018.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання управління виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області нарахувати та виплатити страхові виплати негайно після проголошення судового рішення, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що управлінням виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області не здійснено нарахування та виплату страхових виплат позивачу за оскаржуваний період.
Положення ст. 1291 Конституції України, ст. 14 КАС України визначають, що рішення суду яке набуло законної сили є обов`язковим для виконання, а отже, обтяжують відповідача обов`язком вчинити певні активні дії на його виконання. Відповідно відповідач може вчинити такі дії добровільно. Доказів того, що відповідачем не буде виконано рішення суду добровільно позивачем не надано.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині звернені на майбутнє, а отже не підлягають задоволенню.
Слід також зазначити, що дії є активною поведінкою, в той час як відповідачем здійснювалася бездіяльність щодо припинення страхових виплат за період з 01.04.2018 до 31.08.2018. З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що саме бездіяльність Фонду соціального страхування щодо невиплати позивачу страхових виплат за спірний період є протиправною.
Проте суд зауважує, що в спірних правовідносинах відповідачем прийнято рішення, яке створює для позивача правові наслідки, а отже вимога про визнання дій / бездіяльності протиправними поглинається вимогою про скасування рішення, а отже є такою, що не підлягає задоволенню.
Стосовно посилання владного суб"єкта на приписи ст.ст.122 і 123 КАС України суд відмічає, що у силу правового висновку постанови Верховного Суду від 05.04.2019р. по справі №809/248/18 (адміністративне провадження №К/9901/53585/18) 1) інститут строку звернення до суду не може слугувати меті відмові у захисті порушеного права та меті легалізації триваючого порушення з боку Держави, 2) у разі порушення органом публічної адміністрації пенсійного законодавства вимоги про виплату пенсії за минулий час, у тому числі і за рахунок непризначених чи неврахованих складових, можуть бути заявлені без обмеження будь-яким строком.
Щодо вимоги позивача про звернення рішення суду в частині присудження виплати страхових виплат в межах суми стягнення за один місяць до негайного виконання, суд зазначає наступне.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 371 КАС України передбачено негайне виконання рішення суду щодо присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки, присуджені позивачу страхові виплати за відповідний період є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення страхових виплат за один місяць.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог адміністративного позову.
Керуючись статтями 243, 246, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов – задовольнити частково.
Скасувати постанову Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 29.03.2018 року №2052/27452/9557.1/23 про припинення щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 .
Зобов`язати управління Виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 страхові виплати за період з 01.04.2018 року по 31.03.2018 року .
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Звернути рішення до негайного виконання в частині присудження виплати страхових виплат в межах стягнення суми за один місяць.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Зоркіна Ю.В.