Рішення № 86694712, 27.12.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2019
Номер справи
420/6480/19
Номер документу
86694712
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6480/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії,-

І. Суть спору:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач з просив:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження розміру до виплати ОСОБА_1 .

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, здійснити з 01 березня 2017 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 7 Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1992 року №418 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2005 року №713, без обмеження її максимальним розміром, та здійснити її виплату з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

ІІ. Аргументи сторін

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

Позивач з 05.10.2001 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, як працівник льотного складу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

07.10.2019 р. представник позивача звернувся до відповідача з запитом щодо отримання детальної інформації, з посиланням на норми чинного законодавства про порядок призначення та відповідних перерахунків пенсії позивача, оскільки існували ґрунтовні підозри вважати, що сторона відповідача неправомірно обмежує розмір пенсії позивача.

Листом за №26197/03-27 від 21.10.2019 р. відповідач повідомив про те, що позивачу з 05.10.2001 р. призначена пенсія за вислугу років, як працівнику льотного і льотно-випробного складу відповідно до ст.. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Закон - 1788). Згідно з Законом 1788 пенсію призначено у розмірі 75 процентів від середньомісячного заробітку (1113,06713 грн.), визначеного за період роботи з 01.10.1999 по 30.09.2001. Розмір пенсії з 05.10.2001 встановлений на рівні 728,90 грн., а саме в розмірі, що не перевищує дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія (ст.53 Закону 1788). З 01.01.2004 р. пенсія перерахована за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії складав: з 01.01.2004-816,37 грн., із них: 691,85 грн. – основний розмір пенсії; 37,05 грн. – доплата до старого розміру пенсії (до 728,90 грн.); 87,47 – підвищення по постанові КМУ від 20.11.2003 р. №1783 (зі змінами); з 12.01.2005-827,97 грн., із них: 691-85 грн. – основний розмір пенсії; 136,12 грн. – доплата за понаднормовий стаж. Відповідно до п.7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно – випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою КМУ від 21.07.1992 №418 (зі змінами), щороку з 01 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії. На виконання вимог вказаного Порядку пенсія ОСОБА_1 перерахована та встановлена в розмірі, що не перевищує дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки за календарний рік, що передує місяцю, у якому проводиться перерахунок пенсії: з 01.03.2005 – 1474,05 грн.; з 01.03.2006-2015,48 грн.; з 01.03.2007 – 2603,68 грн.; з 01.03.2008 – 3377,90 грн.; з 01.03.2009 – 4516,00 грн.; з 01.03.2010 – 4764,68 грн.; - з 01.03.2011 – 5597,95 грн.; з 01.03.2012 р. – 6582,65 грн.; з 01.03.2013 – 7564,05 грн.; з 01.03.2014 - 8163,03 грн.; з 01.03.2015 – 8700,48 грн.; з 01.03.2016 – 10486,43 грн.; з 01.03.2017 р. – 12956,53 грн. Відповідно до вимог ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон 3668) з 01.03.2017 р. розмір пенсії до виплати у максимальному фіксованому розмірі складав 10740 грн. З 01.03.2018 р. розмір пенсії до виплати складав 12 956,53 грн. З 01.03.2018 р. – 17759,48 грн. Відповідно до вимог ст.2 Закону 3668 розмір пенсії до виплати у максимальному розмірі, а саме у розмірі 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність, складає: з 01.03.2018 р. – 13730 грн., з 01.07.2018 – 14350 грн., з 01.12.2018 – 14970 грн., з 01.07.2019 – 15640 грн.

Позивач вважає дії відповідача щодо обмеження йому пенсії у розмірі 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність протиправними і право позивача на нарахування пенсії без обмеження її виплати є без заперечним і забезпечення цього права становить суть узятих на себе державою зобов`язань.

11.11.2019 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

27.11.2019 р. через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому він просив у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав викладених у відзиві.

В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 09.08.2005 “Про внесення зміни до пункту 7 Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації” (далі - постанова №713), у разі зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 01 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту, визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводився перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії. Зазначено, що пенсія позивача виплачується в розмірі 14350 грн. (з урахуванням вимог законодавства щодо обмеження максимального розміру пенсій). Вказано, що згідно зі статтею 85 Закону України “Про пенсійне забезпечення” із врахуванням норм Закону №1774 від 06.12.2016, тимчасово, у період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність - 10740 грн.

Враховуючи норми зазначеної вище статті, виплата пенсії позивача за вказаний період проводилася у розмірі 10740 грн. (з урахуванням вимог законодавства щодо обмеження максимальним розміром).

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.

ІІІ. Обставини, встановлені судом

Так суд встановив, що загальний стаж позивача склав 68 років та з 05.10.2001 р. він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, як працівник льотного складу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

07.10.2019 р. представник позивача звернувся до відповідача з запитом щодо отримання детальної інформації, з посиланням на норми чинного законодавства про порядок призначення та відповідних перерахунків пенсії позивача, оскільки існували ґрунтовні підозри вважати, що сторона відповідача неправомірно обмежує розмір пенсії позивача.

Листом за №26197/03-27 від 21.10.2019 р. відповідач повідомив про те, що позивачу з 05.10.2001 р. призначена пенсія за вислугу років, як працівнику льотного і льотно-випробного складу відповідно до ст.. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Закон - 1788). Згідно з Законом 1788 пенсію призначено у розмірі 75 процентів від середньомісячного заробітку (1113,06713 грн.), визначеного за період роботи з 01.10.1999 по 30.09.2001. Розмір пенсії з 05.10.2001 встановлений на рівні 728,90 грн., а саме в розмірі, що не перевищує дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія (ст.53 Закону 1788). З 01.01.2004 р. пенсія перерахована за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії складав: з 01.01.2004-816,37 грн., із них: 691,85 грн. – основний розмір пенсії; 37,05 грн. – доплата до старого розміру пенсії (до 728,90 грн.); 87,47 – підвищення по постанові КМУ від 20.11.2003 р. №1783 (зі змінами); з 12.01.2005-827,97 грн., із них: 691-85 грн. – основний розмір пенсії; 136,12 грн. – доплата за понаднормовий стаж. Відповідно до п.7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно – випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою КМУ від 21.07.1992 №418 (зі змінами), щороку з 01 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії. На виконання вимог вказаного Порядку пенсія ОСОБА_1 перерахована та встановлена в розмірі, що не перевищує дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки за календарний рік, що передує місяцю, у якому проводиться перерахунок пенсії: з 01.03.2005 – 1474,05 грн.; з 01.03.2006-2015,48 грн.; з 01.03.2007 – 2603,68 грн.; з 01.03.2008 – 3377,90 грн.; з 01.03.2009 – 4516,00 грн.; з 01.03.2010 – 4764,68 грн.; - з 01.03.2011 – 5597,95 грн.; з 01.03.2012 р. – 6582,65 грн.; з 01.03.2013 – 7564,05 грн.; з 01.03.2014 - 8163,03 грн.; з 01.03.2015 – 8700,48 грн.; з 01.03.2016 – 10486,43 грн.; з 01.03.2017 р. – 12956,53 грн. Відповідно до вимог ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон 3668) з 01.03.2017 р. розмір пенсії до виплати у максимальному фіксованому розмірі складав 10740 грн. З 01.03.2018 р. розмір пенсії до виплати складав 12 956,53 грн. З 01.03.2018 р. – 17759,48 грн. Відповідно до вимог ст.2 Закону 3668 розмір пенсії до виплати у максимальному розмірі, а саме у розмірі 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність, складає: з 01.03.2018 р. – 13730 грн., з 01.07.2018 – 14350 грн., з 01.12.2018 – 14970 грн., з 01.07.2019 – 15640 грн.

Вирішуючи питання щодо правомірності вимог позивача суд виходить з наступного.

ІV Джерела права та висновки суду.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Органи Пенсійного фонду України, як державний орган, що реалізує право громадян на пенсійне забезпечення, їх посадові та службові особи, зобов`язані неухильно дотримуватись прав громадян при призначенні і виплаті пенсій, вживати заходи щодо попередження їх порушення, надавати допомогу громадянам у витребуванні та оформленні необхідних для призначення пенсії документів. положеннями статті 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 51 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Як передбачено частиною 3 статті 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років (частина перша статті 64 та статті 65, 66, 69), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами першою - третьою, шостою статті 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 процентів заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 процентів заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.

Положеннями статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що працівники льотного і льотно-випробного складу після досягнення 50 років і за наявності вислуги років на цих посадах станом на 1 квітня 2015 не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок мають право на пенсію за вислугу років незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, в яких вони зайняті.

Перелік посад працівників льотного складу, порядок обчислення строків вислуги років для призначення їм пенсій, а також порядок призначення і виплати пенсій льотно-випробному складу затверджуються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівникам льотного складу, Перелік посад працівників льотного складу, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років та Порядок призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 №418.

Відповідно до пункту 7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років пункту працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.2015 №529) пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу призначаються у розмірі 55 процентів заробітку (пункт 6 цього Порядку) і за кожний рік вислуги (у чоловіків - понад 30 років і у жінок - понад 25 років) пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії за віком. За кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктом "а" статті 13 та статтею 14 Закону, пенсія збільшується на 1 процент заробітку.

Згідно з пунктом "в" пункту 7 Порядку у разі зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту, збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії. Коли розмір пенсії, обчислений із заробітку, визначеного відповідно до цього пункту, менший ніж розмір пенсії до перерахунку, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З врахуванням вищевикладеного суд робить висновок, що нормами законодавства передбачено право позивача на перерахунок його пенсії в разі збільшення, середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня.

Суд встановив, що позивачу здійснено перерахунок його пенсії з 01.03.2017 р. та з 01.03.2018 р., враховуючи положення Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою КМУ від 21.07.1992 р. №418, в редакції постанови КМУ від 09.08.2005 р. №713.

Так пенсія позивача станом на момент перерахунку основний розмір пенсії склав 12 956,53 грн., до виплати з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії з 01.03.2017 – 10 740,00 грн.; з 01.03.2018 р. згідно з вимог постанови КМУ від 09.08.2005 №713 основний розмір пенсії – 17759,48 грн., до виплати з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії з 01.03.2018 – 13730 грн., з 01.07.2018 – 14 350 грн., з 01.12.2018 – 14970 грн.

Суд зазначає, що відповідно до положень статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", що набрав чинності 01.10.2011, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу"; Про прокуратуру"; Про статус народного депутата України"; Про Національний банк України"; Про Кабінет Міністрів України" ;Про дипломатичну службу",;Про службу в органах місцевого самоврядування"; Про судову експертизу"; Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" ;Про наукову і науково-технічну діяльність"; Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"; Про пенсійне забезпечення";Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Так, відповідно до частини 3 статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

При цьому, суд зазначає, що пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №911-VIII передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується лише до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016, при цьому судом встановлено, що пенсія позивачу призначена значно раніше, ніж був прийнятий відповідний Закон та зміни щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача.

Зазначена позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 03.10.2018 по справі № 127/4267/17.

Таким чином суд зазначає, що пенсія позивачу призначена у 2001 р. тому застосування відповідачем обмеження граничного розміру пенсії останнього на підставі ст..2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» є протиправною.

Отже чинне законодавство України чітко визначає випадки, при виникненні яких у держави виникає право на обмеження права і свобод громадянина, у тому числі і пенсійних виплат.

Відповідно до частини третьої статті 22, статті 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі зупиненням дії законів (їх окремих положень), лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк. Таку правову позицію Конституційний Суд України висловив у Рішенні від 20.03.2002 року №5-рп/2002 (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій) (пункт 6 мотивувальної частини).

Згідно з ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються державою і не можуть бути скасовані або обмежені. Звуження змісту прав і свобод особи означає зменшення кола суб`єктів, розміру території, часу, розміру або величину (кількість) благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Таким чином, суд робить висновок, що обмеження відповідачем розміру пенсійної виплати позивачу із посиланням на зміни пенсійного законодавства, норми якого на нього не поширюються є неприпустимим.

Також суд вважає необхідним зазначити, що невиплата позивачу призначеної пенсії у повному обсязі є позбавленням останнього його конституційного права на соціальний захист у разі досягнення пенсійного віку визначеного Законом.

Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідач у відзиві на позов посилається на пропуск позивачем 6-ти місячного строку звернення до суду. Однак при цьому відповідач не заявив клопотання про залишення позову без розгляду, а зазначив дану обставину як аргумент для відмови у задоволенні позову. Надаючи оцінку даному аргументу, суд зазначає, що не погоджується з позицією відповідача, оскільки вважає, що позивач не пропустив строк звернення до суду з наступних підстав.

Враховуючи, що спірні відносини виникли з приводу виплати пенсії, яка не є одноразовою грошовою допомогою, а носить щомісячний регулярний характер суд зазначає наступне.

Зважаючи на те, що пенсія за своєю правовою природою є єдиним джерелом існування пенсіонера, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції), суд вважає, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати ч.1 ст.122 КАС України та при визначені права позивача на звернення до адміністративного суду керуватися строками, визначеними в інших законах, зокрема Законі України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

В Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні, яка є соціальною і правовою державою, в якій визнається і дію принцип верховенства права.

Основний Закон також встановлює, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх зокрема у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків фізичних та юридичних осіб, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державою і за жодних умов не можуть бути скасовані а їх обмеження не допускаються, крім випадків передбачених Конституцією України.

Відповідно до ст.46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» нарахування суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Системний аналіз даної статті дає підстави дійти висновку, що у ній містяться два строкових обмеження стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки – для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку – для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб`єкта владних повноважень.

Системний аналіз наведених правових норм дозволяє дійти висновку, що адміністративний суд не може застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду у справах з вимогами пов`язаними з виплатою інших складових та доходу в цілому, до якого належить пенсія.

З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях №8-рп/2013 і №9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення ч.3 ст.122 КАС України в системному зв`язку з положенням ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» суд робить висновок, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час , у тому числі сум будь-яких її складових, які не були виплачені з вини пенсійного органу, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд по справі №646/6250/17 у постанові від 24.04.2018 року.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених обставин, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 77, 161,245, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження розміру до виплати ОСОБА_1 .

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, здійснити з 01 березня 2017 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 7 Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1992 року №418 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2005 року №713, без обмеження її максимальним розміром, та здійснити її виплату з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім),40 грн.

5. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

6. Позивач- ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83 м. Одеса, 65012 код ЄДРПОУ: 20987385.

Суддя О.Я. Бойко

.