Рішення № 86694443, 27.12.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2019
Номер справи
420/6062/19
Номер документу
86694443
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6062/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Приморського районного відділу у м.Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду 15 жовтня 2019 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ДМС України, Головного управління Державної міграційної служби України у Одеській області в особі Приморського районного відділу у м.Одесі Головного управління Державної міграційної служби України у Одеській області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2019 року судом даний позов залишено без руху та надано позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

25 жовтня 2019 року за вх.№39484/19 позивач надав до суду позовну заяву з додатками (у трьох примірниках), у якій позовні вимоги викладені в такій редакції:

1. Визнати протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі територіального підрозділу Приморського районного відділу Головного управління ДМС України в Одеській області у вклеюванні до паспорта громадянина України зразка 1994 року (в формі книжечки, форма якого затверджена Постановою Кабінету Міністрів України №353 від 04.06.1994 року), який виданий на ім`я ОСОБА_1 нової фотокартки у зв`язку з досягненням 45 років;

2. Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі територіального підрозділу Приморського районного відділу Головного управління ДМС України в Одеській області вклеїти до паспорта громадянина України зразка 1994 року (в формі книжечки, форма якого затверджена Постановою Кабінету Міністрів України №353 від 04.06.1994 року), який виданий на ім`я ОСОБА_1 нову фотокартку у зв`язку з досягненням 45 років.

Ухвалою суду від 30 жовтня 2019 року судом прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 (вх.№39484/19). Відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає те, що ОСОБА_1 письмово звернувся до Приморського районного відділу Головного управління ДМС України в Одеській області із заявою від 10.08.2019 р. про вклеювання фото в його існуючий паспорт громадянина України в формі книжечки зразка 1994 року, серія НОМЕР_1 , виданий Центральним РВ ОМУ УМВС України в Одеській області 14 жовтня 1996 року, в зв`язку з досягненням 45 річного віку і згідно з Положенням про паспорт громадянина України. Заявив, що не збирається оформляти паспорт в формі пластикової ІD-картки. У зв`язку з порушенням термінів вклейки фотографії в паспорт за віком, просив оформити адміністративний протокол на сплату штрафу в розмірі, передбаченому чинним законодавством. В заяві від 10.08.2019 р. до Приморського районного відділу Головного управління ДМС України в Одеській області зазначив, що всі необхідні документи, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5х4,5 із зображенням, яке відповідає досягнутому віку, будуть надані позивачем особисто. До заяви також було додано копію паспорта. На заяву від 10.08.2019 року позивачу надано Приморським районним відділом у м. Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області письмову відповідь № 5115-1590/5115.1-19 від 16.08.2019 року. Приморський районний відділ Головного управління ДМС України в Одеській області не прийняв ніяких дій для поновлення строку дії існуючого паспорта громадянина України (в формі книжечки зразка 1994 року, форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів України №353 від 04.06.1994 року), серія КЕ №430956, виданий Центральним РВ ОМУ УМВС України в Одеській області 14 жовтня 1996 року, шляхом вклеювання фото і повідомлено лише про розгляд заяви та надає перелік нормативно-правових актів та цитує окремі їх норми. Вересні 2019 року на заяву від 10.08.2019 року позивачу надійшла відповідь від Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області № Р-9122-19/5100.4.1/12951-19 від 09.09.2019 року в якій повідомлено, що за результатами розгляду заяви, «відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, керуючись Розділом V пункту 2 Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказом МВС України № 456 від 06.06.2019, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 р. за № 620/33591 для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особа після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівникові територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотографії, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 * 4,5 із зображенням, яке відповідає досягнутому віку, та відповідне рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити і видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

18 листопада 2019 року до суду від представника відповідачів надійшов відзив на позов, у якому з посиланням на Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI та Постанову Кабінету міністрів України від 25.03.2015 № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» зазначено, що у наданих відповідях Приморський РВ у м. Одесі та ГУДМС України в Одеській області зазначив, що у ДМС та її територіальних органів/підрозділів відсутні законні підстави для вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України зразка 1994 року у зв`язку з досягненням 45-річного віку відповідно до постанови Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ. Крім того, відповідно до паспортного документу НОМЕР_1 , виданого позивачеві Центральним РВ ОМУ УМВС України в Одеській області 14.10.1996, на момент звернення до Приморського РВ у м. Одесі ОСОБА_2 Володимировичу виповнилось 48 років. Вказано, що відповідачем у рамках спірних правовідносин дотримано вимог законодавства про звернення громадян у повному обсязі. права позивача не порушено рішеннями, діями або бездіяльністю, заяву розглянуто Відповідачем у строки та порядок, передбачені законодавством про звернення громадян. Головним управлінням ДМС України в Одеській області в особі Приморський РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області не створено перешкоди позивачу у реалізації права на отримання паспорта громадянина України/або вклеювання до паспорта громадянина України фотокартки по досягненню певного віку. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виповнилось 45 років 07.01.2016. ОСОБА_1 зобов`язаний був звернутись до Приморського РВ у м. Одесі з відповідною заявою про вклейку фотокартки протягом місяця, тобто в строк до 07.02.2016 відповідно до вимог ст.197 КУпАП відповідний паспортний документ вважається не дійсним, а громадянин підпадає під адміністративний проступок. Однак, відповідну заяву/звернення ОСОБА_1 направив до Приморського РВ ум. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області лише 10.08.2019. Також 03.10.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за № 795, якою внесено зміни до постанови КМУ від 25.03.2015року за № 302 та визначено, що обмін паспорта громадянина України здійснюється у разі якщо особа досягла 25-чи-45 річного віку та не звернулася в установленому законом порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток.

Враховуючи викладене, представник відповідачів просив суд відмовити у задоволенні позову.

До суду від позивача 16 грудня 2019 року за вх.№47730/19 надійшла відповідь на відзив, у якій зазначено, що позивач порушив терміни вклейки фотографії в паспорт за віком, просив оформити адміністративний протокол (згідно ст.197 Кодексу України про адміністративні правопорушення), на сплату ним штрафу, в розмірі передбаченому чинним законодавством і це не скасовує його прав. Будь-яких зауважень щодо невідповідності заяв формі встановленого зразка або відсутності у позивача необхідних документів на час звернення із такими заявами, Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області та Приморський районний відділ Головного Управління ДМС України в Одеській області в надісланих листах-відповідях не було зазначено і встановлена законом форма заяви відсутня. Позивач зазначає, що не дає і не надавав згоди на обробку його персональних даних на підставі ст. 8 Закону України № 2297-VI від 01.06.2010 р «Про захист персональних даних» та відмовляється від отримання і користування будь-якими біометричними документами, що містять інформацію для зчитування якої необхідні додаткові пристрої, а також від внесення даних про нього до Єдиного демографічного реєстру і від зняття біометричної інформації.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З наявної в матеріалах справи копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Центральним РВ ОМУ УМВС України в Одеській області 14.10.1996 року (а.с.20-21) судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , отже 07 січня 2016 року йому виповнилось 45 років.

У зв`язку з досягнення 45-річного віку позивач 10.08.2019 року звернувся до Приморського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області із заявою (а.с.18-19), в якій в тому числі просив вклеїти до паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді книжечки нову фотокартку.

До вказаної заяви позивачем було додано ксерокопію паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , що підтверджується позивачем у позовній заяві.

За результатами розгляду вказаної заяви Приморським районним відділом Головного управління ДМС України в Одеській області листом №5115-1590/5115.1-19 від 16.08.2019 року повідомлено позивача з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302 та на розділ 5 Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 року №546, що для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку, особа після спливу тридцятиденного строку подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,3x4,5 із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду (а.с.24).

Окрім цього, 16.08.2019 року Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області було направлено ОСОБА_1 лист №Р-9122-19/5100.4.1/12951-19 (а.с.25), у якому з посиланням на ст. 19 Конституції України, п. 8 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302, абз. 3 п. 1 розділу V 1 Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 №456, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за № 620/33591 позивачу зазначено, що «…Враховуючи, що 45-річного віку Ви досягли 07.01.2016 року, для вклеювання. фото до паспорта громадянина України необхідно було звернутись у період з 07.01.2016 по 07.02.2016.

… Звертаємо увагу, що паспорт громадянина України є необхідним документом для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою та ін.

Враховуючи викладене, в ГУДМС в Одеській області та її територіальних підрозділів відсутні законні підстави для вклеювання фотокартки до Вашого паспорта громадянина України відповідно до постанови Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ».

14 вересня 2019 року позивачем повторно було подано до Головного управління Державної міграційної служби України Одеській області заяву (а.с.27-29), у якій в тому числі просив вклеїти до паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді книжечки нову фотокартку, додавши до неї копію заяви до Приморського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, копію відповіді №5115-1590/5115.1-19 від 16.08.2019 року Приморського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області та роздруківку постанови від 19.09.2018 року №806/3265/18 Великої Палати Верховного Суду.

У відповідь на вказану заяву, яка зареєстрована в Головному управлінні Державної міграційної служби України Одеській області 18.09.2019 року за вх.№Р-2250/6/5101-19, позивачу було направлено листа від 18.09.2019 року № Р-2250/6/5101-19/5100.4.7/13592-19 (а.с.44-45), в якому з посиланням на ст. 19 Конституції України, пп.6 п.6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2018 № 795), розділ V пункту 2 Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 №456 зазначено, що «Для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особа після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду.

У разі подання паспорта, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи.

Звертаємо увагу; що паспорт громадянина України є необхідним документом для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою та ін.

Враховуючи викладене, в ГУДМС України в Одеській області та її територіальних підрозділів відсутні законні підстави для вклейки фото до паспорта громадянина України відповідно до постанови Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ».

Вважаючи відмову відповідачів щодо не вклеювання в його паспорт громадянина України фотографії у зв`язку з досягненням ним 45 річного віку протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Вирішуючи дану адміністративну справу, суд виходить з наступного.

Згідно з пунктом 1 статті 5 Закону України «Про громадянство України», документом, що підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України.

Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII затверджено, зокрема, Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення № 2503).

Відповідно до п.п. 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення № 2503, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення. Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується. До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним. Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захист.

Згідно з пунктом 12 Положення про паспорт громадянина України видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина. Вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25 - і 45-річного віку провадиться у п`ятиденний термін.

Пунктом 15 Положення про паспорт громадянина України встановлено, що для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки зазначеного розміру (35х45 мм).

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується позивачем, до заяви ОСОБА_1 від 10.08.2019 року, в якій він просив вклеїти до паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді книжечки нову фотокартку, було додано лише копію паспорта громадянина України позивача. До заяви від 14.09.2019 року позивачем було додано копію заяви до Приморського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, копію відповіді №5115-1590/5115.1-19 від 16.08.2019 року Приморського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області та роздруківку постанови від 19.09.2018 року №806/3265/18 Великої Палати Верховного Суду.

Тобто, в порушення п.15 Положення про паспорт громадянина України, ОСОБА_1 до заяв про вклеювання в паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді книжечки нової фотокартки не було надано паспорту та двох фотокарток розміром 35х45 мм.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що у заяві ним було зазначено, що всі необхідні документи, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5х4,5 із зображенням, яке відповідає досягнутому віку, будуть надані позивачем особисто, оскільки законодавством не передбачено подання заявником вказаних документів окремо від заяви про вклеювання фотокартки у паспорт у формі книжечки по досягненню 45-річного віку.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи визначає Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20 листопада 2012 року № 5492-VI (далі - Закон № 5492).

Відповідно до підпункту «а» пункту 1 частини першої статті 13 Закону № 5492, документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на, крім іншого, документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких відноситься паспорт громадянина України.

Згідно зі ст. 14 Закону № 5492, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.

Відповідно до частини 1 статті 21 Закону № 5492 паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Згідно з п.24 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 (в редакції чинній на станом на дату виповнення позивачу 45-річного віку) обмін паспорта здійснюється в порядку, встановленому для його первинного оформлення, у разі: зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації); виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта; закінчення строку дії паспорта; досягнення 25- чи 45-річного віку особою, яка має паспорт зразка 1993 року; непридатності паспорта для подальшого використання.

Пунктом 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 795 від 03.10.2018, яка набрала чинність з 05.10.2018 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок № 302), визначено, що обмін паспорта здійснюється у разі: 1) зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації); 2) отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (РНОКПП) або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням); 3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта; 4) закінчення строку дії паспорта;5) непридатності паспорта для подальшого використання; 6) якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток; 7) наявності в особи паспорта зразка 1994 року (за бажанням).

Отже, з 05.10.2018, якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток, уповноважений орган здійснює обмін паспорта.

Пунктом 21 Порядку № 302 визначено, що у разі виникнення обставин (подій), у зв`язку з якими паспорт підлягає обміну (крім закінчення строку дії паспорта), документи для його обміну подаються протягом одного місяця з дати настання таких обставин (подій).

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 з 1 листопада 2016 року оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Аналіз вищевказаних норм (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дозволяє прийти до висновку про те, що у разі якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток, здійснюється обмін паспорта.

Судом встановлено, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_2 . Отже, ОСОБА_1 07 січня 2016 року виповнилось 45 років. Таким чином, враховуючи вимоги Постанови КМУ № 302, Положення ВРУ № 2503, у позивача був 1 місяць для звернення за здійсненням вклеювання фотокартки до паспорта у зв`язку із досягненням 45- річного віку (тобто з 07.01.2016 року по 07.02.2016 року).

Однак, вказаний строк позивач пропустив, звернувшись для вклеювання фотокартки у власний паспорт громадянина України більше ніж через три роки, а саме у серпні 2019 року. Можливості продовження чи поновлення такого строку чинним законодавством не передбачено.

Отже, суд доходить висновку, що відповідачі, зазначаючи, що у серпні та вересні 20119 року були відсутні підстави для вклеювання до паспорта позивача фотокартки у зв`язку з досягненням 45-річного віку, діяли добросовісно, обґрунтовано, на підставі та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до ст. 14 Конвенції користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, незалежності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою.

Частинами 1 та 2 ст. 32 Конституції України визначено, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Рішенням Конституційного Суду України від 20 січня 2012 року № 2-рп/2012 надано офіційне тлумачення положення ч. 2 ст. 32 Конституції України, зокрема: неможливо визначити абсолютно всі види поведінки фізичної особи у сферах особистого та сімейного життя, оскільки особисті та сімейні права є частиною природних прав людини, які не є вичерпними, і реалізуються в різноманітних і динамічних відносинах майнового та немайнового характеру, стосунках, явищах, подіях тощо. Право на приватне та сімейне життя є засадничою цінністю, необхідною для повного розквіту людини в демократичному суспільстві, та розглядається як право фізичної особи на автономне буття незалежно від держави, органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб. Збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди державою, органами місцевого самоврядування, юридичними або фізичними особами є втручанням в її особисте та сімейне життя. Таке втручання допускається винятково у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

У ст.8 Конвенції про захист осіб у зв`язку з автоматизованою обробкою персональних даних, ратифікованій Законом України від 06 липня 2010 року № 2438-VI, зазначено: «Будь-якій особі надається можливість: a) з`ясувати існування файлу персональних даних для автоматизованої обробки, його головні цілі, а також особу та постійне місце проживання чи головне місце роботи контролера файлу; б) отримувати через обґрунтовані періоди та без надмірної затримки або витрат підтвердження або спростування факту зберігання персональних даних, що її стосуються, у файлі даних для автоматизованої обробки, а також отримувати такі дані в доступній для розуміння формі; c) вимагати у відповідних випадках виправлення або знищення таких даних, якщо вони оброблялися всупереч положенням внутрішнього законодавства, що запроваджують основоположні принципи, визначені у ст. 5 і 6 цієї Конвенції; …».

Обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб`єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (ч. 5, 6 ст. 6 вказаного Закону).

Щодо посилання позивача на висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 19 вересня 2018 року у зразковій адміністративній справі № 806/3265/17, суд зазначає, що Великою Палатою Верховного Суду були визначені наступні ознаки типової справи, за наявності яких адміністративна справа відноситься до вказаної зразкової справи, а саме:

а) позивач - фізична особа, якій територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорту у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ;

б) відповідач - територіальні органи ДМС України;

в) предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв`язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов`язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.

Згідно з частиною п`ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Разом з тим, у вказаній адміністративній справі спірні правовідносини виникли у зв`язку з відмовою відповідача за заявою позивача вклеїти до паспорта останнього фотокартку у зв`язку досягнення 45-річного віку.

Таким чином, враховуючи висновки суду, що позивачу не було відмовлено у видачі паспорта громадянина Україна у формі книжечки, а було відмовлено у вклеюванні до паспорта у формі книжечки фотокартки, суд приходить до висновку, що вказана адміністративна справа не має ознак зразкової справи № 806/3265/17, а тому висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 19 вересня 2018 року у зразковій справі № 806/3265/17 в даному випадку застосуванню не підлягають.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підставі для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, суд доходить висновку, що У задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 291, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Приморського районного відділу у м.Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі територіального підрозділу Приморського районного відділу Головного управління ДМС України в Одеській області у вклеюванні до паспорта громадянина України зразка 1994 року (в формі книжечки, форма якого затверджена Постановою Кабінету Міністрів України №353 від 04.06.1994 року), який виданий на ім`я ОСОБА_1 нової фотокартки у зв`язку з досягненням 45 років; зобов`язання Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі територіального підрозділу Приморського районного відділу Головного управління ДМС України в Одеській області вклеїти до паспорта громадянина України зразка 1994 року (в формі книжечки, форма якого затверджена Постановою Кабінету Міністрів України №353 від 04.06.1994 року), який виданий на ім`я ОСОБА_1 нову фотокартку у зв`язку з досягненням 45 років – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ).

Відповідачі:

- Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (вул.Преображенська, 44, м.Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 37811384);

- Приморський районний відділ у м.Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (вул.Канатна, 101В, м.Одеса, 65039).

Суддя О.А. Вовченко

.