Ухвала суду № 86692312, 28.12.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2019
Номер справи
320/7138/19
Номер документу
86692312
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

28 грудня 2019 року м. Київ № 320/7138/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши позовну заяву Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Сканія Україна» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Сканія Україна», у якому просить стягнути грошову суму в рахунок адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1488224,93 грн.

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за даним адміністративним позовом, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною шостою статті 161 КАС, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до абзацу другого частини другої статті 122 КАС, для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

У позовній заяві позивач зазначає, що відповідач не виконав вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", зокрема, за 3 робочих місця, призначених для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте нею, відповідач до 15.04.2019 включно повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції.

Згідно з частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.1991 №875-XII (далі - Закон №875-XII) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до частини четвертої статті 20 Закону №875-XII, адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Ураховуючи зазначені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що датою, з якої розпочинається перебіг трьохмісячного строку звернення позивача до суду з вимогою про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені є день, який слідує за останнім днем строку, передбаченого для самостійної сплати підприємствами, установами, організаціями адміністративно-господарських санкцій, тобто з 16 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".

Суд зазначає, що трьохмісячний строк звернення позивача до суду з вимогою про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені щодо звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік розпочався 16 квітня 2019 року та закінчився 16 липня 2019 року. Разом з тим, позивач звернувся до суду лише 23.12.2019, тобто після спливу строку, визначеного статтею 122 КАС для звернення до суду.

Отже, звернувшись до суду з позовною заявою, позивачем було пропущено строк звернення до суду з вимогою про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1488224,93 грн.

У позовній заяві позивач зазначив, що Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів не є суб`єктом владних повноважень, для якого Кодексом адміністративного судочинства України встановлений тримісячний строк для звернення до суду. Тому, на думку позивача, для бюджетної установи Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів строк звернення до суду для захисту державних інтересів та інтересів осіб з інвалідністю не обмежений будь-яким строком.

При цьому, позивач до позовної заяви додав заяву про поновлення строку на звернення до суду, яка мотивована тим, що Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Фонду соціального захисту інвалідів, який, у свою чергу звертається до Міністерства соціальної політики України, з питанням надати кошти на оплату судового збору. І тільки після отримання відповідного розподілу коштів Київське обласне відділення до державного казначейства України перераховує судовий збір на рахунок суду. Кошти із Держбюджету надійшли в другій половині грудня 2019 року. З огляду на зазначене, позивач просить визнати поважну причину пропуску строку для подання позовної заяви, несвоєчасне одержання коштів на судовий збір, та поновити строк на звернення до суду із позовом, як такий, що міг бути пропущений за поважних причин.

Розглянувши зазначене клопотання позивача, суд зазначає наступне.

Положеннями частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Згідно з пунктом 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, що затверджений наказом Міністерства соціальної політики України 14 квітня 2011 року №129, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2011 року за №528/19266 (далі - Положення), Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) є неприбутковою бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Міністерством соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики).

Фонд є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в державних банках та органах Казначейства (пункт 3 Положення).

Фонд відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, спрямовує, координує та контролює роботу територіальних відділень Фонду з питань діяльності, визначеної в положеннях про відділення, у тому числі щодо збору сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (пункт 6 Положення).

Такі ж положення містяться в пункті 3 Положення про Київське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, що затверджене наказом Фонду соціального захисту інвалідів від 18.09.2017 №55, а саме, Відділення Фонд є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в державних банках та органах Казначейства.

З огляду на зазначене, у розумінні статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інваліді є суб`єктом владних повноважень.

Щодо посилання позивача на відсутність бюджетного фінансування для оплати судового збору та несвоєчасне одержання таких коштів, як на підставу пропуску строку звернення до суду із даним позовом, суд зазначає наступне.

Позивач всупереч вимог статті 161 КАС, до заяви про поновлення строку для звернення до суду не додав жодних доказів на підтвердження відсутності коштів на сплату судового збору в період з 16 квітня по 16 липня 2019 року та отримання таких кошти із Держбюджету в другій половині грудня 2019 року.

Тому, позивачу в порядку усунення недоліку позовної заяви необхідно надати доказами на підтвердження поважності причин пропуску позивачем строку звернення до суду, а саме, доказів на підтвердження відсутності коштів на сплату судового збору в період з 16 квітня по 16 липня 2019 року та отримання таких кошти із Держбюджету в другій половині грудня 2019 року.

Згідно з частиною першою статті 123 КАС, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Відповідно до вимог частин першої та другої статті 169 КАС, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Зазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, у зв`язку з чим суд, враховуючи положення статті 169 КАС, вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та встановити строк для усунення недоліків позовної заяви.

Керуючись статтями 123, 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС, суд

у х в а л и в:

Залишити без руху позовну заяву Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Сканія Україна» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

Встановити строк на усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали позивачу.

Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Копію ухвали надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Басай О.В.