Рішення № 86692132, 27.12.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2019
Номер справи
320/2820/19
Номер документу
86692132
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 грудня 2019 року м. Київ справа № 320/2820/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 16 травня 2019 р. № 0014661406.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем на підставі Акту перевірки, який складено на підставі недостовірних даних та невстановлених фактах. Стверджує, що висновки Акту перевірки є безпідставними та необґрунтованими, а податкове повідомлення-рішення є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 13 червня 2019 р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

5 липня 2018 р. від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позову не визнав, у його задоволені просив відмовити. Стверджує, що перевіркою встановлено наявність в реалізації алкогольного напою (на вітрині магазину) та реалізація Вина ігристого 0,75 л, за ціною 55 грн., в той час коли мінімальна ціна зазначеного алкогольного напою складає 89 грн. 00 коп. На підставі висновків, викладених в акті перевірки відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення від 16 травня 2019 р. № 0014661406. Зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення було прийнято відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням виявлених порушень.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2019 р. закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 23 серпня 2019 р.

23 серпня 2019 р. до суду від сторін надійшли клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження. У зв`язку заявленим клопотанням представника позивача про розгляд справи в порядку письмового провадження протокольною ухвалою суду від 23 серпня 2019 р. на підставі ч. 3 ст. 194 КАС України вирішено здійснювати судовий розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач 20 квітня 2017 р. зареєстрований як фізична особа-підприємець за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб. фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Основним видом економічної діяльності позивача є роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (код 47.11).

22 березня 2019 р. відповідачем винесено наказ № 629 «Про проведення фактичної перевірки», згідно з яким перевірці підлягає суб`єкт господарювання – ФОП ОСОБА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 , адреса об`єкта перевірки якого проводиться – Київська АДРЕСА_2 , прим. 202, дата початку перевірки – 23 квітня 2019 р.

На підставі цього наказу відповідачем винесено направлення на перевірку від 22 квітня 2019 р. № 1693 та № 1694, згідно з якими тривалість фактичної перевірки позивача становить 10 робочих днів. Ці документи було вручено 23 квітня 2019 р. о 12 год. 30 хв. ОСОБА_1

Перевіркою встановлено факт несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів у сумі 137 грн., а саме: не зважаючи на те, що протягом робочої зміни 19 листопада 2018 р. проводились розрахункові операції фіскальний звітний чек за вказану роботу зміну сформовано не було, Z-звіт № 1118 сформовано та зареєстровано 20 листопада 2018 р.

Крім того, в ході перевірки встановлено факт реалізації Вина ігристого 0,75 л за ціною 55 грн., в той час коли мінімальна ціна зазначеного алкогольного напою складає 89 грн. 00 коп.

23 квітня 2019 р. за результатами перевірки відповідачем складено Акт фактичної перевірки, який зареєстровано за № 0838/1036/14/3261913781. За висновками Акту перевірки позивачем порушено вимоги п. 11 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України від 29 грудня 2017 р. № 148 (зі змінами та доповненнями) та постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімально оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» (із змінами та доповненнями).

До вказаного акту перевірки позивачем було надано пояснення, в яких він зазначає, що «вино ігристе Fragolino реалізовувалось по ціні 55 грн., оскільки вважала, що дане вино є винним напоєм. Z-звіт не встигла зняти у зв`язку з технічними недоліками касового апарату».

Указаний Акт перевірки вручено позивачу 23 квітня 2019 р.

16 травня 2019 р. відповідачем за цим актом прийнято податкове повідомлення-рішення №0014661406, яким встановлено порушення постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва № 957 від 30 жовтня 2008 р. (зі змінами та доповненнями) та ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19 грудня 1995 р. та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України застосовано до позивача штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 17 000 грн. 00 коп.

Позивач, не погоджуючись з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з вимогами пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (далі – ПК України) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до вимог підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України врегульовані Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 р. № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР, зі змінами та доповненнями).

Відповідно до вимог абзаців 29, 30 статті 1 Закону № 481/95-ВР мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари та мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Щодо висновків в Акті перевірки про реалізацію позивачем пляшки Вина ігристого 0,75 л за ціною 55 грн за ціною, меншою ніж законодавчо установлена мінімальна ціна для його реалізації та винесення податкового повідомлення-рішення від 16 травня 2019 р. №0014661406, суд зазначає наступне.

Як убачається з абз. 4 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Відповідно до вимог ч. 10 ст. 18 Закону № 481/95-ВР Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

Як встановлено податковим органом під час перевірки мав місце факт реалізації Вина ігристого 0,75 л за ціною 55 грн. (маркована маркою акцизного податку 15 ААБЦ 667/530, 04/17 0,008 грн.). Податковий орган вважає, що постановою Кабінету Міністрів України №957 від 30 жовтня 2008 р. (із змінами та доповненнями) мінімальна ціна зазначеного алкогольного напою складає 89 грн. 00 коп., тому його реалізація за ціною 55 грн порушує вимоги ст. 17 Закону України № 481/95-ВР від 19 грудня 1995.

Суд звертає увагу на наступне. Постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» (далі - Постанова № 957, зі змінами та доповненнями) установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва.

При цьому, пунктом 1 Приміток визначено, що мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, віскі, рому та інших спиртових дистилятів та спиртних напоїв, одержаних шляхом перегонки зброджених продуктів з цукрової тростини, джину та ялівцевої настоянки, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п`ять зірочок, інших спиртових дистилятів та спиртових напоїв, в тому числі бренді ординарного, горілки виноградної, інших зброджених напоїв, сумішей із зброджених напоїв та сумішей зброджених напоїв з безалкогольними напоями різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об`ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.

Зокрема, згідно з додатком до вказаної постанови розмір мінімальної роздрібної ціни «Вина виноградні натуральні з доданням спирту та міцні у скляній тарі місткістю 0,7 л, в іншій тарі місткістю 1 л»; код виробів згідно з УКТЗЕД – 2204 (крім 2204 10, 2204 21 06 00, 2204 21 07 00, 2204 21 08 00, 2204 21 09 00, 2204 29 10 00); мінімальної ціни за 1 літр 100-відсоткового спирту, гривень становить 49 грн. 00 коп.

Судом за матеріалами фактичної перевірки встановлено, що позивачем було реалізовано Вино слабогазоване «Fratelli Frizzante Bianco» напівсолодке біле об`ємом 0,75 л. вартістю 55 грн.00 коп.

Відповідач вважає, що позивачу необхідно було встановити вартість цього вина в розмірі 89 грн.00 коп. та застосувати до вказаного винного продукту з додатку наступні положення «Вина у скляній тарі місткістю 0,7 л та 0,75 л»; код виробів згідно з УКТЗЕД – 2204 10, 2204 21 06 00, 2204 21 07 00, 2204 21 08 00, 2204 21 09 00, 2204 29 10 00; мінімальна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту, гривень становить 89 грн. 00 коп.

Суд бере до уваги наступне. Відповідно до наданої позивачем видаткової накладної на придбання продукції у Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський» № Б-00005876 від 17 червня 2017 р., позивачем придбано вина слабогазованого «Fratelli Frizzante Bianco» напівсолодке біле об`ємом 0,75 л., 6 шт., з наступною номенклатурою – код УКТЗЕД 2204.21.97.00 (33.21) та за наступною ціною: сума без ПДВ – 31 грн. 67 коп. та сума з ПДВ – 38 грн. 00 коп.

Позивачем надано сертифікат відповідності вина слабогазовані сухі та солодкі білі «Fratelli Frizzante Bianco». Відповідно до цього сертифікату на вказану продукцію визначено код УКТЗЕД – 2204.

Тому суд не бере до уваги доводи відповідача про необхідність застування до вказаного винного продукту положення з додатку до Постанови № 957, а саме: «Вина у скляній тарі місткістю 0,7 л та 0,75 л»; код виробів згідно з УКТЗЕД – 2204 10, 2204 21 06 00, 2204 21 07 00, 2204 21 08 00, 2204 21 09 00, 2204 29 10 00; мінімальної ціни за 1 літр 100-відсоткового спирту, гривень становить 89 грн. 00 коп.». Оскільки у вказаному положенні чітко визначено коди УКТЗЕД, щодо яких застосовується сума 89 грн. Так, вказана сума застосовується до вина з кодами УКТЗЕД – 2204 10, 2204 21 06 00, 2204 21 07 00, 2204 21 08 00, 2204 21 09 00, 2204 29 10 00. Цей перелік у зазначеній позиції є вичерпним і у ньому код УКТЗЕД 2204.21.97.00 відсутній.

Разом з тим, судом встановлено, що реалізоване позивачем Вино слабогазоване «Fratelli Frizzante Bianco» має код УКТЗЕД - 2204.21.97.00 (33.21), а тому відсутні підстави для застосування вказаної відповідачем позиції, за якою мінімальна ціна становить 89 грн. 00 коп. Це означає, що позивачем вірно застосовано положення додатку до Постанови № 957 та вірно визначено вартість вказаного продукту без порушень вимог Постанови № 957.

Отже, висновки, викладені відповідачем у Акті перевірки, є хибними та не обґрунтованими. У зв`язку з цим податкове повідомлення-рішення від 16 травня 2019 р. №0014661406 є протиправним і підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ураховуючи викладене, суд визнає, що відповідачем було протиправно винесено податкове повідомлення-рішення від 16 травня 2019 р. № 0014661406, отже порушено права позивача та не дотримано вимог, передбачених частиною другою статті 2 КАС України.

Позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не було спростовано відповідачем.

Наведене свідчить, винесене податкове повідомлення-рішення є протиправним. Право позивача порушено. Отже, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Щодо розподілу інших судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до квитанції від 6 червня 2019 р. № 0.0.1374035575.1 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 768 грн. 40 коп. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Головного управління ДФС у Київській області.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області від 16 травня 2019 р. № 0014661406.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ - 39393260) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін:

Позивач – фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Державної фіскальної служби України, адреса: вул. Народного Ополчення, 5а, м. Київ,03151, код ЄДРПОУ - 39393260.

Суддя Журавель В.О.

Дата складення рішення суду 27 грудня 2019 року.