Ухвала суду № 86692051, 26.12.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2019
Номер справи
320/3138/19
Номер документу
86692051
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про витребування доказів та зупинення провадження

в адміністративній справі

26 грудня 2019 року справа № 320/3138/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Шкарівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, Терезинської селищної ради Білоцерківського району Київської області до Білоцерківської міської ради Київської області, Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області, Управління містобудування та архітектури Білоцерківської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів: Фурсівська сільська рада Білоцерківського району Київської області, Громадська організація «Всеукраїнська Асоціація учасників бойових дій», Білоцерківська районна рада Київської області, про визнання протиправною бездіяльності та визнання протиправним та скасування рішення,

за участю учасників справи:

- представник позивача (Терезинської селищної ради Білоцерківського району Київської області): Жадан В.В., довіреність від 23.09.2019 №02-14/279,

- представники позивача (Шкарівської сільської ради Білоцерківського району Київської області): не з`явився,

- представник відповідача (Білоцерківської міської ради Київської області): не з`явився,

- представник відповідача (Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області): не з`явився,

- представник відповідача (Управління містобудування та архітектури Білоцерківської міської ради): не з`явився,

- представник третьої особи (Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області): Бобрик О.В., довіреність від 13.22.2019 №1581/02-14, Бондаренко Л.М., довіреність від 06.02.2019 №184/02.14,

- представники третьої особи (Громадської організації «Всеукраїнська Асоціація учасників бойових дій»): Кирієнко С.М., довіреність від 25.12.2019 №1-3/274, Стрелін І.В., довіреність від 25.12.2019 №1-3/274,

- представник третьої особи (Білоцерківської районної ради Київської області): Потапенко С.А., довіреність від 24.10.2019 №02-10-313,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась Шкарівська сільська рада Білоцерківського району Київської області з позовом до Білоцерківської міської ради Київської області та Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області, яка полягала у неузгодженні проекту Генерального плану міста Біла Церква 2016 року з Шкарівською сільською радою Білоцерківського району Київської області, як органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси суміжної територіальної громади, в частині врегулювання питань щодо територій спільних інтересів;

- визнати протиправним та скасувати рішення Білоцерківської міської ради Київської області від 03.11.2016 №319-18-VII “Про затвердження Генерального плану міста Біла Церква”.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.07.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №320/3138/19 за правилами загального позовного провадження, поновлено позивачу строк звернення до суду із даним адміністративним позовом, розпочато підготовку справи до судового розгляду, призначено підготовче засідання на 24.09.2019, витребувано докази у справі.

У провадженні Київського окружного адміністративного суду (суддя Кушнова А.О.) також перебувала адміністративна справа № 810/3219/19 за позовом Терезинської селищної ради Білоцерківського району Київської області до Білоцерківької міської ради Київської області та Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області, в якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області, яка полягала у неузгодженні проекту Генерального плану міста Біла Церква 2016 року з Терезинською селищною радою Білоцерківського району Київської області, як органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси суміжної територіальної громади, в частині врегулювання питань щодо територій спільних інтересів; визнати протиправним та скасувати рішення Білоцерківської міської ради Київської області від 03.11.2016 №319-18-VII “Про затвердження Генерального плану міста Біла Церква”.

Ухвалою Київською окружного адміністративного суду від 22.07.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №810/3219/19 за правилами загального позовного провадження, поновлено позивачу строк звернення до суду із даним адміністративним позовом, розпочато підготовку справи до судового розгляду, призначено підготовче засідання на 24.09.2019, витребувано докази у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.09.2019 об`єднано в одне провадження адміністративні справи №320/3138/19 та №320/3219/19 з привласненням адміністративній справі номеру №320/3138/19, продовжено строк проведення підготовчого провадження по справі на 30 календарних днів, відкладено підготовче засідання.

Також ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.09.2019 в об`єднаній адміністративній справі №320/3138/19 залучено до участі у справі як відповідача - Управління містобудування та архітектури Білоцерківської міської ради, як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів - Фурсівську сільську раду Білоцерківського району Київської області, Громадську організацію «Всеукраїнська Асоціація учасників бойових дій», Білоцерківську районну раду Київської області.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.11.2019 витребувано докази у справі від Шкарівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області та Терезинської селищної ради Білоцерківського району Київської області, відкладено підготовче судове засідання на 26.12.2019.

У підготовче судове засідання, призначене на 26.12.2019, з`явились представники позивача Терезинської селищної ради Білоцерківського району Київської області та третіх осіб.

Представники позивача Шкарівської сільської ради Білоцерківського району Київської області та відповідачів Білоцерківської міської ради Київської області, Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області та Білоцерківської міської ради Київської області у підготовче судове засідання 26.12.2019 не з`явились, про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання були повідомлені належним чином та своєчасно.

Разом з тим, 24.12.2019 через канцелярію суду від відповідачів Управління містобудування та архітектури Білоцерківської міської ради, Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області та Білоцерківської міської ради Київської області надійшли клопотання про перенесення судового засідання у справі у зв`язку з необхідністю надання судом часу для опрацювання великої кількості доказів у даній справі та підготовки відповіді і заперечення.

Також 26.12.2019 через канцелярію суду від Шкарівської сільської ради Білоцерківського району Київської області надійшла заява від 26.12.2019 №02-33-216, в якій позивач просить суд провести підготовче судове засідання у справі, призначене на 26.12.2019, без участі представника Шкарівської сільської ради Білоцерківського району Київської області з поважних причин.

У підготовчому судовому засіданні у суду виникла необхідність витребування нових доказів у справі від Білоцерківської міської ради Київської області, а саме оригіналів Генерального плану м. Біла Церква 1966 року та 1985 року, а саме картографічний матеріал для огляду в підготовчому судовому засіданні.

Згідно із ч.3 ст.80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

З метою повного та всебічного з`ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати докази у справі від відповідача Білоцерківської міської ради Київської області, а саме: оригінали Генерального плану м. Біла Церква 1966 року та Генерального плану м. Біла Церква 1985 року, зокрема, картографічних матеріалів для огляду в підготовчому судовому засіданні та копію Генерального плану м. Біла Церква 1966 року із картографічними матеріалами та пояснювальною запискою для долучення до матеріалів справи.

Приписами ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв`язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

З урахуванням клопотань представників відповідачів та також того, що судом витребуваний значний перелік документів, підготовка яких займе певний час, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі, а також надання сторонам можливості бути обізнаними про докази, які наявні у спірних правовідносинах та не надані відповідачем по справі, як того вимагає закон (ст. 162 КАС України).

З огляду на необхідність дотримання судом вказаних процесуальних гарантій, з метою забезпечення принципу рівності сторін по справі та забезпечення справедливого балансу, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження по справі.

Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.

Положення цієї норми передбачає обов`язок суду зупинити провадження у разі об`єктивної неможливості розгляду справи.

При цьому, ця норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.

На другій стадії процесу правозастосування при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено є прогалина в законодавстві.

Способи ж подолання прогалин це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.

Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі до отримання витребуваних доказів на підставі п. 6 ч.2 ст. 236 КАС України, визначивши період часу, який є достатнім для виконання ухвали суду про витребування доказів з урахуванням обсягу витребуваних судом доказів, з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 80, 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

у х в а л и в:

1. Витребувати докази у справі від Білоцерківської міської ради Київської області:

- оригінал Генерального плану м. Біла Церква 1966 року (картографічний матеріал та пояснювальну записку) - для огляду в підготовчому судовому засіданні, копії цих документів та картографічного матеріалу для долучення до матеріалів справи;

- оригінал Генерального плану м. Біла Церква 1985 року, а саме картографічний матеріал для огляду в підготовчому судовому засіданні.

2. Зупинити провадження в адміністративній справі №320/3138/19 у зв`язку з необхідністю надання часу для надання доказів у справі - до 30 січня 2020 року.

3. Призначити наступне підготовче судове засідання у справі на 30 січня 2020 року об 11:30 год.

4. Копію ухвали суду надіслати (видати) учасникам справи (їх представникам).

Ухвала суду в частині витребування доказів по справі оскарженню не підлягає.

Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Київського окружного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Кушнова А.О.