Рішення № 86691853, 27.12.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2019
Номер справи
300/2330/19
Номер документу
86691853
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" грудня 2019 р. справа № 300/2330/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (надалі – відповідач), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо надання відповіді від 21.08.2019 № 7608/108/49/01-2019 на звернення позивача від 22.07.2019; зобов`язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області об`єктивно та всебічно перевірити звернення ОСОБА_1 від 22.07.2019 та надати вмотивовану відповідь відповідно до вимог Закону України “Про звернення громадян”.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач в порушення норм Закону України "Про звернення громадян" надав позивачу необґрунтовану відповідь на його скаргу від 22.07.2019 щодо дій працівників поліції Рогатинського відділення Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, без жодного посилання на Закон України "Про звернення громадян" та ігноруючи вимоги пунктів 1-6 резолютивної частини скарги від 22.07.2019. Позивач зазначив, що його не було повідомлено про час та місце розгляду скарги, а також не залучено потерпілих та свідків, про що просив ОСОБА_1 в скарзі від 22.07.2019. Також позивач зазначив, що отримав відповідь від 21.08.2019 № 7608/108/49/01-2019 на своє звернення лише 26.10.2019, що підтверджується поштовим конвертом. При цьому, будь-якої інформації про результати перевірки скарги від 22.07.2019, в тому числі про результати дисциплінарного провадження, позивач не отримав. За вказаних обставин, ОСОБА_1 , вважаючи протиправною бездіяльність щодо надання відповіді від 21.08.2019 № 7608/108/49/01-2019 на скаргу від 22.07.2019, звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 02.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій.

12.12.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській областіна позовну заяву. У відзиві відповідач заперечує проти задоволення позову. Представник відповідача вказав, що за результатом розгляду скарги ОСОБА_1 від 22.07.2019 проведено службове розслідування, за результатами якого встановлено, що окремі факти, зазначені в скарзі від 22.07.2019 знайшли своє часткове підтвердження. Представник Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області повідомив, що до винних осіб вжито відповідних заходів реагування, про що повідомлено позивача. За вказаних обставин представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити (а.с.29-30).

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.

22.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до Рогатинського відділення Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області зі скаргою на працівників вказаного відділу в порядку Закону України «Про звернення громадян», в якій зазначив обставини щодо можливої протиправною поведінки працівників поліції. Позивач в скарзі від 22.07.2019 просив:

1) за вказаною скаргою відкрити дисциплінарне провадження;

2) провести службове розслідування;

3) застосувати такий вид дисциплінарного стягнення, який передбачений пунктом 5 частини 3 статті 13 Дисциплінарного статуту Національної поліцїї України – пониження у спеціальному званні на один ступінь, за наявності звань рядового – на власний розсуд;

4) до участі в розгляді скарги, перевірки скарги залучити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 як потерпілих;

5) до участі в службовому розслідуванні залучити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 як потерпілих;

6) про час, місце розгляду скарги, відповідальну особу за розгляд скарги, про проведення службового розслідування та його результати – повідомити ОСОБА_2 у встановлений законодавцем порядок та строк (а.с.11-12).

Листом від 21.08.2019 № 7608/108/49/01-2019 Рогатинське відділення Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області повідомило позивача, що відповідно до Закону України «Про звернення громадян» завершено перевірку за зверненням від 22.07.2019, матеріали розгляду звернення ОСОБА_2 скеровані в Тисменицький відділ Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області для проведення службового розслідування (а.с.14). Згідно відбитку штампу установи зв`язку «Укрпошта» поштовий конверт з листом від 21.08.2019 № 7608/108/49/01-2019 зданий до установи зв`язку «Укрпошта» 12.10.2019 (а.с.13).

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області щодо надання відповіді від 21.08.2019 № 7608/108/49/01-2019 на звернення позивача від 22.07.2019, ОСОБА_2 звернувся з цим позовом до суду, в якому просить зобов`язати відповідача об`єктивно та всебічно перевірити звернення позивача від 22.07.2019 та надати вмотивовану відповідь відповідно до вимог Закону України “Про звернення громадян”.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Відповідно до статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Реалізація права на звернення має наслідком виникнення кореспондуючого обов`язку органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів його розглянути і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк. З огляду на зміст статті 40 Конституції України цей обов`язок незалежно від того, чи він конкретизується як відповідне повноваження органу державної влади в Основному Законі, чи в інших нормативно-правових актах, має виконуватися в порядку, визначеному законом.

В свою чергу, питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, регулює Закон України “Про звернення громадян”.

Так, відповідно до статті 1 Закону України “Про звернення громадян” громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно з статтею 3 Закону України “Про звернення громадян” під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.

Відповідно до статті 5 вказаного Закону звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).

Як встановлено судом вище, ОСОБА_2 22.07.2019 звернувся до Рогатинського відділення Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області зі скаргою на працівників вказаного відділу поліції в порядку Закону України «Про звернення громадян» (а.с.11-12).

Листом від 21.08.2019 № 7608/108/49/01-2019 Рогатинське відділення Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, повідомило позивача, що відповідно до Закону України «Про звернення громадян» завершено перевірку за зверненням від 22.07.2019, матеріали розгляду звернення ОСОБА_2 скеровані в Тисменицький відділ Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області для проведення службового розслідування (а.с.14).

Відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.

Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

З огляду на зміст відповіді від 21.08.2019 № 7608/108/49/01-2019 на звернення ОСОБА_2 від 22.07.2019, матеріали розгляду такого звернення скеровані в Тисменицький відділ Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області для проведення службового розслідування (а.с.14). Тобто, Рогатинське відділення Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області в листі від 21.08.2019 № 7608/108/49/01-2019 фактично вказало на те, що скарга ОСОБА_2 від 22.07.2019 направлена за належністю до Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області. Отже, Рогатинське відділення Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області недотрималося встановленого частиною 3 статті 7 Закону України «Про звернення громадян» п`ятиденного строку для пересилання звернення за належністю відповідному органу чи посадовій особі та повідомлення громадянина, який подав звернення.

Згідно з статтею 15 Закону України “Про звернення громадян” органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Відповідно до статті 16 цього ж Закону скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об`єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.

Терміни розгляду звернень громадян встановлені статтею 20 Закону України “Про звернення громадян”. Так, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

В даному випадку, ОСОБА_2 звернувся до Рогатинського відділення Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області зі скаргою 22.07.2019, яка згідно відзиву відповідача на позовну заяву була зареєстрована в ЖЄО за № 1696.

Відповідь на вказану скаргу позивача від 22.07.2019 Рогатинське відділення Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області оформило листом від 21.08.2019 № 7608/108/49/01-2019, однак згідно відбитку штампу установи зв`язку «Укрпошта» поштовий конверт з листом від 21.08.2019 № 7608/108/49/01-2019 зданий до установи зв`язку «Укрпошта» 12.10.2019, що вказує на порушення терміну розгляду звернень громадян, встановленого статтею 20 Закону України “Про звернення громадян” (а.с.13). Доказів протилежного відповідач суду не подав.

Окрім цього, представник відповідача долучив до відзиву на позовну заяву копію листа Тисменицького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 02.10.2019 № 8115/108/47/01-19, адресованого ОСОБА_2 . Згідно вказаного листа від 02.10.2019 № 8115/108/47/01-19 повідомлено, що за зверненням позивача від 22.07.2019 проведено службове розслідування, за результатами якого встановлено, що окремі факти знайшли своє часткове підтвердження, а до винних осіб ужито заходів реагування (а.с.32).

Зважаючи на те, що максимальний термін розгляду звернення встановлений статтею 20 Закону України “Про звернення громадян” становить сорок п`ять днів, то вищевказаний лист Тисменицького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 02.10.2019 № 8115/108/47/01-19 підтверджує факт порушення такого терміну при розгляді скарги ОСОБА_2 від 22.07.2019.

При цьому, статтею 20 Закону України “Про звернення громадян” передбачено, якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення.

В даному випадку, Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області на надало суду жодних доказів про повідомлення позивача щодо продовження строку розгляду його скарги від 22.07.2019, так само як і не надало будь-яких доказів направлення ОСОБА_2 листа Тисменицького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 02.10.2019 № 8115/108/47/01-19.

Що стосується суті питань, які ОСОБА_2 просив вирішити в своєму зверненні від 22.07.2019, то суд вказує на таке.

Згідно скарги від 22.07.2019 позивач просив Рогатинське відділення Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області за вказаною скаргою відкрити дисциплінарне провадження та провести службове розслідування.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву зазначив, що за результатом розгляду скарги ОСОБА_2 від 22.07.2019 проведено службове розслідування, за результатами якого встановлено, що окремі факти, зазначені в скарзі від 22.07.2019 знайшли своє часткове підтвердження, до винних осіб вжито відповідних заходів реагування. На підтвердження своїх доводів представник Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області надав суду копію наказу Тисменицького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 02.10.2019 № 214 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників Рогатинського ВП Тисменицького ВП ГУНП в Івано-Франківській області та копію висновку службового розслідування за фактом порушення вимог законодавства від 02.10.2019 (а.с.33-38).

Зазначені документи підтверджують факт відкриття дисциплінарного провадження та проведення службового розслідування за результатами розгляду скарги ОСОБА_2 від 22.07.2019, тобто підтверджують виконання вимог позивача, вказаних в пункту 1 та 2 прохальної частини скарги від 22.07.2019.

Щодо вимоги ОСОБА_2 про застосування такого виду дисциплінарного стягнення, який передбачений пунктом 5 частини 3 статті 13 Дисциплінарного статуту Національної поліції України – пониження у спеціальному званні на один ступінь, за наявності звань рядового – на власний розсуд, то суд зазначає таке.

Дисциплінарний статут Національної поліції України затверджений Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15.03.2018 № 2337-VIII.

Відповідно до частини 1 статті 11 Дисциплінарного статуту Національної поліції України за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

Згідно з частинами 1-3 статті 13 Дисциплінарного статуту Національної поліції України дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.

Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.

До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.

Частиною 3 статті 19 Дисциплінарного статуту Національної поліцїї України встановлено, що під час визначення виду стягнення дисциплінарна комісія враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.

Також згідно з частиною 8 статті 19 Дисциплінарного статуту Національної поліцїї України під час визначення виду стягнення керівник враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.

Зазначені положення Дисциплінарного статуту Національної поліції України вказують на те, що під час визначення виду дисциплінарного стягнення враховується вищевказані обставини, на основі яких приймається відповідне рішення про конкретний вид дисциплінарного стягнення. Таким чином, визначення виду дисциплінарного стягнення відноситься до дискреційних повноважень посадових осіб органів Національної поліції України, які не можуть бути обмежені вимогою осіб про застосування конкретного виду дисциплінарного стягнення.

При цьому, ОСОБА_2 в скарзі від 22.07.2019 самостійно вказав про можливість посадових осіб органів Національної поліцїї України на власний розсуд визначити вид дисциплінарного стягнення, за умови наявності звань рядового.

Щодо вимог позивача, вказаних в пунктах 4-6 скарги від 22.07.2019, то суд вказує на таке.

Статтею 18 Закону України “Про звернення громадян” встановлено права громадянина при розгляді заяви чи скарги. Так, громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.

В свою чергу, обов`язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг, визначені в статті 19 Закону України “Про звернення громадян”.

Так, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

В даному випадку, ОСОБА_2 в пунктах 4-6 скарги від 22.07.2019 просив: залучити до участі в розгляді скарги, перевірки скарги та до участі в службовому розслідуванні ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 як потерпілих; повідомити ОСОБА_2 у встановлений законодавцем порядок та строк про час, місце розгляду скарги, відповідальну особу за розгляд скарги, про проведення службового розслідування та його результати.

З огляду на зміст заявлених позивачем в пунктах 4-6 скарги від 22.07.2019 вимог, такі вимоги ОСОБА_2 відповідають встановленим статтею 18 Закону України “Про звернення громадян” правам громадян при розгляді заяви чи скарги, а саме: брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

При цьому, такі вимоги скарги від 22.07.2019 кореспондуються з обов`язками органів державної влади, які встановлені статтею 19 Закону України “Про звернення громадян”, а саме: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Суд звертає увагу на те, що в будь-якому разі орган державної влади, який здійснює розгляд звернення особи, зобов`язаний повідомити таку особу про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення, а також про час, місце розгляду скарги, якщо особа просила про це повідомити її. Щодо участі особи у перевірці поданої скарги чи заяви, то орган державної влади, який здійснює розгляд звернення особи, зобов`язаний запросити таку особу на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу, або обґрунтовано та підставно повідомити про незалучення особи на таке засідання.

В даному випадку, позивач просив залучити його та інших осіб до участі в розгляді скарги від 22.07.2019, однак обґрунтованої відмови щодо такої участі ОСОБА_2 ні від Рогатинського відділення Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, ні від Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області не отримав.

Також суд вказує на невиконання відповідачем передбаченого статтею 19 Закону України “Про звернення громадян” обов`язку щодо повідомлення громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення, оскільки ні лист Рогатинського відділення Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 21.08.2019 № 7608/108/49/01-2019, ні лист Тисменицького відділу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 02.10.2019 № 8115/108/47/01-19 не містять інформації про результати розгляду скарги від 22.07.2019, а саме: конкретні результати службового розслідування за скаргою від 22.07.2019 та суть прийнятого рішення щодо конкретних службових осіб.

Згідно з частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що під час розгляду скарги ОСОБА_2 від 22.07.2019 відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягала в порушенні порядку та строків розгляду звернення позивача, а також надав неповну відповідь на таке звернення.

Як наслідок, суд дійшов висновку, що звернення позивача від 22.07.2019 підлягає належному розгляду відповідачем відповідно до вимог Закону України “Про звернення громадян”.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути звернення - скаргу ОСОБА_2 від 22.07.2019 та надати позивачу повну та обґрунтовану відповідь на вказане звернення.

З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору, за відсутності належних доказів понесення сторонами інших судових витрат у справі, керуючись частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для розподілу судових витрат у справі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області щодо надання відповіді на звернення ОСОБА_1 від 22.07.2019.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код – 40108798, вулиця Академіка Сахарова, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) повторно розглянути звернення ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) від 22.07.2019 та надати повну та обґрунтовану відповідь на таке звернення.

Розподіл судових витрат не проводити.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

Відповідач – Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код – 40108798, вулиця Академіка Сахарова, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.