
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.002839
У Х В А Л А
16 грудня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Карп`як О.О.,
секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,
за участю:
представника позивача Кириєвського О.Б.,
представника відповідача Гавриляка Р.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бенд Сервіс» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Бенд Сервіс» (79058, м. Львів, вул. Окуневського, 1, кв. 120) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 378242/36992141 від 07.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 01.11.2017 року, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Бенд Сервіс»;
- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 01.11.2017 року датою прийняття Рішення №378242/36992141- 07.12.2017, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Бенд Сервіс».
Ухвалою суду від 07 червня 2018 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 26 вересня 2019 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків, шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до суду з вказаним позовом та докази поважності причин пропуску строку звернення до суду.
10 жовтня 2019 року через канцелярію суду позивач подав заяву на виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Як зазначає позивач, при обчислені строків звернення до суду він керувався наступними нормами:
- частиною 3 статті 122 КАС України в якій зазначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів;
- п. 56.18 ст. 56 та ст. 102 Податкового кодексу України, яка визначає, що строк звернення до суду для оскарження податкового повідомлення-рішення або будь якого іншого рішення контролюючого органу становить 1095 днів;
- категорією 133.05 “судове оскарження” Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу “ЗІР”, в якій зазначено “строк для звернення до суду платника податків із вимогою щодо визнання протиправним рішення контролюючого органу повинен визначатися за правилами п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України (1095 днів із дня отримання такого рішення)”;
- правовим висновком Верховного Суду, зазначеним в постанові від 14.02.2019 року у справі № 813/4921/17, відповідно до якого при прийнятті позовної заяви суди повинні вирішувати питання на користь платника податку і застосовувати пункт 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України, який передбачає більш тривалий строк для звернення до суду (1095 днів).
Ухвалою суду від 15 жовтня 2019 року розгляд адміністративної справи за позовом ТзОВ "Бенд Сервіс" до Державна фіскальна служба України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії продовжено.
11 листопада 2019 року представник відповідача подав заперечення, де просив позовну заяву залишити без розгляду у зв`язку з пропущенням строків звернення до суду. В обґрунтування пропущення позивачем строків звернення до суду зазначає наступне. Враховуючи, що рішенням Комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 378242/36992141 від 07.12.2017 року відмовлено у реєстрації податкової накладної № 3 від 01.11.2017 року, то позивачем пропущено шестимісячний строк для звернення до суду з позовом.
Представник позивача в судовому засіданні проти заявленого клопотання заперечив, просив відмовити у задоволенні клопотання.
Представник відповідача в судовому засіданні клопотання підтримав, просив його задоволити, а позов залишити без розгляду.
При вирішенні питання про залишення позовної заяви без розгляду у даній справі, суд виходить з наступного.
Згідно із частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зазначена норма встановлює загальний строк звернення до адміністративного суду в публічно-правових спорах. Водночас, за умови використання позивачем досудового порядку вирішення спору у випадках, коли законом передбачена така можливість або обов`язок, Кодексом адміністративного судочинства України встановлено скорочений строк звернення до суду.
Так, відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб`єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб`єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який встановлює окремі правила та положення для регулювання відносин оподаткування та захисту прав учасників податкових відносин, в тому числі захисту порушеного права в судовому порядку, є Податковий кодекс України.
Статтею 56 ПК України визначено порядок оскарження рішень контролюючих органів. Так, відповідно до пункту 56.1 статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. Пунктом 56.18 статті 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Відповідно до пункту 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Пунктом 102.2 статті 102 ПК України визначені випадки, коли грошове зобов`язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті.
Отже, пунктом 56.18 статті 56 ПК України встановлено спеціальний строк у податкових правовідносинах, протягом якого за загальним правилом платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу. Водночас пунктом 56.19 статті 56 ПК України, за умови використання платником податків досудового порядку вирішення спору, яким вважається адміністративне оскарження відповідного рішення контролюючого органу, встановлено скорочений строк звернення до суду.
Так, відповідно до пункту 56.19 статті 56 ПК України в разі, коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
В постанові від 11.10.2019 року у справі № 640/20468/18 Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду надав роз`яснення щодо застосування строків звернення до адміністративного суду та зазначив наступне.
Із прийняттям чинної редакції КАС України та відмінним правовим регулюванням, визначеним частиною четвертою статті 122 КАС України, інші рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов`язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України), оскаржуються в судовому порядку в такі строки:
а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу;
б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення.
В матеріалах справи наявна копія скарги на рішення комісії ДФС про відмову в реєстрації податкових накладних, в тому числі і №3 від 01.11.2017 року.
Листом від 21.02.2018 року відповідачем повідомлено, що скарги подані після закінчення строку на їх подання. Крім того, представником відповідача повідомлено, що таке рішення було предметом дослідження у справі №813/4811/18.
Доказів наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду позивачем не подано.
Враховуючи, що рішенням Комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 378242/36992141 від 07.12.2017 року відмовлено у реєстрації податкової накладної № 3 від 01.11.2017 року, а до суду з позовом позивач звернувся 05.06.2019 року, то такий позов підлягає залишенню без розгляду у зв`язку з пропущенням строків звернення до суду.
Керуючись ст.ст. 123, 240, 248, 256, 292, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
У задоволенні заяви позивача про визнання пропущення строків звернення до адміністративного суду поважними та поновлення пропущених строків звернення до суду – відмовити.
Клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду задоволити.
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Бенд Сервіс» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення (проголошення).
Повне судове рішення складено 26.12.2019 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна