
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
23 грудня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3189/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисельової Є.О.,
при секретарі судового засідання: Суховій Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
18 липня 2019 року до суду звернувся ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі –ДСНС України, відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до наказу ГУ ДСНС України в Луганській області від 16.10.2018 №319 “Про звільнення зі служби” ОСОБА_1 звільнено зі служби цивільного захисту (із зняттям з військового обліку) за пунктами 173, 176 підпунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593 (за станом здоров`я). Підставою слугувало свідоцтво про хворобу, видане ЦЛЕК ДСНС України від 04.05.2018 №579, рапорт, довідка Новоайдарського РВК.
Зазначено, що відповідно до законодавства позивачу повинна бути виплачена одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, але зазначеної виплати позивач на час звернення до суду з даною позовною заявою не отримав.
Після звільнення позивач звернувся до ДСНС України із заявою про відповідну виплату, на яку відповідачем із посиланням на положення статті 118 Кодексу цивільного захисту України, постанову Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908 надано відповідь та зазначено, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для утримання ДСНС. Однак, у зв`язку зі збільшенням кількості справ, що надійшли до ДСНС України для виплати одноразової грошової допомоги, та обмеженим фінансуванням на зазначені цілі у 2018 році здійснити виплату позивачу одноразової грошової допомоги не було можливості. Рішення про виплату позивачу одноразової грошової допомоги буде прийматися на засіданні комісії з призначення одноразової грошової допомоги в порядку черговості надходження до ДСНС України справ для виплати зазначеної допомоги залежно від кошторисних призначень на зазначені цілі.
Позивач вважає, що відповідачем порушується його право на отримання вказаної вище одноразової грошової допомоги, у зв`язку з чим просить суд визначити протиправним бездіяльність Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, та зобов`язати відповідача виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, яка передбачена законодавством, у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Судом по справі вчинено наступні процесуальні дії:
- ухвалою суду від 22.07.2019 залишено позов без руху (арк. спр. 17).
- ухвалою суду від 09.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі (арк. спр. 1-2).
- ухвалою суду від 08.10.2019 продовжено строк підготовчого провадження (арк. спр. 67).
- ухвалою суду від 04.11.2019 зупинено провадження у справі (арк. спр. 76).
- ухвалою суду від 25.11.2019 поновлено провадження у справі (арк. спр. 83).
- ухвалою суду від 25.11.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті (арк.спр.85).
17.12.2019 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним номером 61803/2019 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити, з таких підстав (арк. спр. 87).
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги визначений Порядком та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 908 (далі - Порядок виплати одноразової грошової допомоги № 908).
Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - ГУ ДСНС України у Луганській області) (по особовому складу) від 16.10.2018 № 319 капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника караулу 25 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області звільнено зі служби у відставку за підпунктом 3 пункту 176 Положення № 593 (за станом здоров`я) та виключено з кадрів ДСНС.
У жовтні 2018 року позивач звернувся до ГУ ДСНС України у Луганській області із заявою для виплати одноразової грошової допомоги. ДСНС листом від 22.02.2019 № 03-2868/201 позивача повідомлено, що належно оформленні матеріали його справи надійшли на адресу ДСНС 26.10.2018. Центральна лікарсько-експертна комісія (ЦЛБК) розглянула матеріали та встановила причинно-наслідковий зв`язок отриманої позивачем III групи інвалідності. Однак, у зв`язку із збільшенням кількості справ, що надійшли до ДСНС для виплати одноразової грошової допомоги, та обмеженим фінансуванням на зазначені цілі у 2018 році здійснити позивачу виплату одноразової грошової допомоги не було можливості. Також ДСНС у цьому листі проінформовано позивача, що виплату одноразової грошової допомоги буде здійснено у порядку черговості розгляду справ при наявності коштів на зазначені цілі.
Отже, належно оформлені матеріали справи позивача надійшли до ДСНС 26.10.2018. Однак, враховуючи, що кошти, передбачені у державному бюджеті на зазначені цілі у 2018 та 2019 роках, не забезпечують погребу ДСНС та через те, що є визначена черговість розгляду питання щодо виплати одноразової грошової допомоги, здійснити виплату одноразової грошової допомоги позивачу не було можливості.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 09.10.2001 Новоайдарським РВ УМВС України в Луганській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є інвалідом третьої групи, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12ААА № 005248 (захворювання пов`язане з проходженням служби) (арк. спр. 5,6,9).
16.10.2018 наказом Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі – Головне управління) № 319 ОСОБА_1 відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2003 року № 623, звільнено зі служби у відставку (із зняттям з військового обліку) за п. 176 пп. 3 (за станом здоров`я) (арк. спр. 55).
23.10.2018 позивач звернувся до Головного управління із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності III групи з 04 вересня 2018 року, пов`язаної з проходженням служби (арк. спр. 56).
23.10.2018 Головне управління у відповідності до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 908 № “Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту” направило департаменту економіки і фінансів ДСНС України пакет документів для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку із встановленням III групи інвалідності, пов`язаної з проходженням служби № 01-5081/211(арк. спр. 57).
22.02.2019 відповідач листом за вихідним номером 03-2868/201 ОСОБА_1 надав відповідь за наслідками звернення позивача на урядову телефонну лінію “гарячу лінію”, в якому вказано, що 26.10.2018 на адресу ДСНС надійшли матеріали щодо виплати одноразової грошової допомоги. Проте, у зв`язку із збільшенням кількості справ, що надійшли до ДСНС для відповідних виплат, та обмеженим фінансуванням на зазначені цілі у 2018 році здійснити виплату одноразової грошової допомоги не було можливості. Рішення про виплату одноразової грошової допомоги буде прийматися на засіданні комісії з призначення одноразової грошової допомоги в порядку черговості надходження до ДСНС справ виплати зазначеної допомоги залежно від кошторисних призначень на зазначені цілі (арк. спр. 13).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими положеннями чинного законодавства.
Відповідно до частин першої та другої статті 101 Кодексу цивільного захисту України служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Відповідно до частини другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України, у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов`язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов`язаного з виконанням службових обов`язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п`ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
На виконання статті 118 Кодексу цивільного захисту України Кабінет Міністрів України постановою від 11 липня 2007 року № 908 “Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту” (далі - Порядок).
Підпунктом 2 пунктом 2 Порядку передбачено, що грошова допомога виплачується, зокрема, особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі 36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.
Відповідно до пункту 3 Порядку розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Згідно з пунктом 3 наказу Міністерства Внутрішній справ України від 20.07.2018 № 623 “Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту”, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 6 Порядку виплати одноразової грошової допомоги № 908 підрозділ подає ДСНС України висновок щодо можливості виплати грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 4 і 5 цього Порядку, а також довідку про грошове забезпечення та копію документа, що свідчить про обставини загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, захворювання чи нещасного випадку, який трапився з особою рядового або начальницького складу.
ДСНС України приймає на підставі поданих документів рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги та надсилає його разом із зазначеними документами підрозділу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які мають право на її отримання.
Питання, пов`язані із проходженням громадянами України служби цивільного захисту, соціальним та правовим захистом осіб рядового і начальницького складу такої служби, грошовим забезпеченням цих осіб, як і питання щодо виплати їм допомоги у разі травми, поранення чи інвалідності, що заподіяні чи настали у період проходження служби, врегульовані спеціальним законодавством.
Державна служба з надзвичайних ситуацій здійснює згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 908 “Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту” виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на зазначені цілі.
Одноразова допомога — гарантована державою виплата. Право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) осіб рядового і начальницького складу мають особи, визначені відповідно до статей 30 і 31 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Для виплати одноразової грошової допомоги у разі травми або поранення, захворювання чи інвалідності особи, зазначені у пункті 5 цього Порядку, подають до підрозділу або його правонаступника такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або ступінь втрати працездатності разом з рішенням відповідної військово-медичної установи про визнання травми або поранення, захворювання; постанову центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про придатність до служби і причинно-наслідковий зв`язок травми або поранення, захворювання з виконанням службових обов`язків або проходженням служби; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я, по батькові та місце реєстрації; довідку про те, що їм не провадилися інші передбачені законами виплати у разі травми або поранення захворювання чи настання інвалідності; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
Одноразова грошова допомога виплачується не пізніше ніж протягом двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі, шляхом її перерахування на рахунок в установі банку, відкритий отримувачем допомоги.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги: можуть звернутися до підрозділу для її виплати протягом трьох років з дня загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи настання інвалідності; за наявності підстав для здійснення також інших передбачених законами виплат у зв`язку із загибеллю (смертю), травмою або пораненням, захворюванням чи інвалідністю осіб рядового або начальницького складу мають право лише на одну з таких виплат за їх вибором.
Одноразова грошова допомога не виплачується, якщо загибель (смерть), травма або поранення, захворювання чи інвалідність: настали у зв`язку з вчиненням особою рядового або начальницького складу злочину чи адміністративного правопорушення або є наслідком вчинення дій у стані алкогольного сп`яніння чи у стані, зумовленому вживанням наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, інших одурманювальних засобів; є наслідком умисного заподіяння особою рядового або начальницького складу собі тілесного ушкодження або здійснення самогубства чи замаху на самогубство, якщо зазначені дії не зумовлені хворобливим станом або доведенням її до самогубства.
Порядок виплати одноразової грошової допомоги № 908 є спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає розмір грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності, а не розмір грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу при проходження ними служби цивільного захисту.
Згідно із статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що комісією з призначення одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту рішення щодо призначення позивачу виплати одноразової допомоги у разі інвалідності осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту не приймалось.
Відповідачем не надано суду доказів прийняття відповідного рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права суд зазначає таке.
Частиною першою статті 5 КАС України визначені конкретні способи судового захисту.
Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);
-визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
В межах адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Верховний Суд України у постанові від 24.11.2015 по справі № П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб`єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов`язаний був і міг вчинити. Тобто, бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим (реєстраційний № рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 54398764).
Як вже вище вказано, судом встановлено, що відповідачем не прийнято рішення про виплату позивачу одноразової грошової допомоги. Отже, судом встановлено, що відповідачем у даному випадку допущена протиправна бездіяльність.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких вона просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про виплату позивачу одноразової допомоги.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Оскільки судом достовірно встановлено та не заперчувалось представником відповідача у відзиві на позовну заяву, що матеріали для призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, пов`язаної з проходженням служби, отримані ДСНС України 26.10.2019 та станом на час розгляду справи відповідачем не прийнято рішення про призначення виплати належної одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне обрати такий спосіб захисту порушеного права позивача як визнання протиправною бездіяльності Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неприйняття рішення про призначення виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та зобов`язати відповідача прийняти рішення про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, яка передбачена законодавством, у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, з урахуванням правової оцінки, наведеної у рішенні суду.
Щодо вимоги про зобов`язання відповідача виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, яка передбачена законодавством, у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, суд зазначає таке.
Враховуючи те, що судом обрано ефективний спосіб захисту, який забезпечить поновлення порушеного права позивача, шляхом визнання протиправної бездіяльності Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неприйняття рішення про призначення виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та зобов`язати відповідача прийняти рішення про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, яка передбачена законодавством, у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, з урахуванням правової оцінки, наведеної у рішенні суду, тому вирішення питання щодо зобов`язання відповідача здійснити виплату ОСОБА_1 відповідної одноразової грошової допомоги є передчасним, відтак у задоволені позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Посилання представника відповідача на те, що здійснити виплату позивачу одноразової грошової допомоги неможливо у зв`язку з обмеженим фінансуванням на зазначені цілі у 2018 році, судом не приймаються до уваги з огляду на наступне.
Згідно частини 1, 2 статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
При розгляді справи "Кечко проти України" (заява № 63134/00) Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (аналогічна позиція викладена в рішенні у справі № 59498/00 "Бурдов проти Росії").
Таким чином, реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України “Про судовий збір”, тому питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
На підставі викладеного, керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (місцезнаходження: м.Київ, вул. Олеся Гончара, буд. 55, код ЄДРПОУ: 38516849) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неприйняття рішення про призначення виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Зобов`язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій прийняти рішення про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, яка передбачена законодавством, у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, з урахуванням правової оцінки, наведеної у рішенні суду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 26 грудня 2019 року.
Суддя Є.О. Кисельова