
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3594/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,
за участю:
секретаря судового засідання - Солтис О.О.,
представника позивача - Божко Т.Б.,
представника відповідача - Корнаєвої А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба Яхниківська" до Державної екологічної інспекції Центрального округу, державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Дубовицької Галини Василівни про визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасування припису,
В С Т А Н О В И В:
24 вересня 2019 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба Яхниківська" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної екологічної інспекції Центрального округу, державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Дубовицької Галини Василівни про :
- визнання неправомірними дій Державної екологічної інспекції Центрального округу, пов'язані з проведенням головним спеціалістом відділу державного екологічного нагляду (контролю) атмосферного повітря Управління державного екологічного нагляду (контролю) у Полтавській області Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища центрального округу Дубовицькою Г.В. планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у період з 02.07.2019 року по 15.07.2019 року ТОВ «ДРУЖБА ЯХНИКІВСЬКА»;
- визнати протиправним та скасувати припис головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) атмосферного повітря Управління державного екологічного нагляду (контролю) у Полтавській області Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища центрального округу Дубовицької Г.В. від 22.07.2019 №53/2/4-24.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що підставою для винесення оскаржуваного припису №53/2/4-24 від 22.07.2019 є акт, складений за результатом проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №06-01-04/614 від 15.07.2019. Однак форма акту не затверджена по уніфікованій формі, визначеній постановою Кабінету Міністрів України №342 від 10.05.2018, а тому на думку позивача, припис прийнятий по результатам перевірки на підставі неналежного доказу. Вказував, що на підтвердження порушень відповідачем не здійснено жодного відбору зразків та/або інструментально-лабораторних вимірювань, тому у відповідача відсутні належні докази порушення позивачем природоохоронного законодавства. Крім того на думку позивача, перевірка проведена без правильного оформлення направлення на проведення перевірки та повідомлення про проведення перевірки, оскільки у наданих документах, не зазначено чіткого переліку питань, які повинні були перевірятись.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2019 року прийнято адміністративну справу до провадження та постановлено рішення розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
18.10.2019 від Державної екологічної інспекції Центрального округу надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову та зазначав, що акт перевірки повністю відповідає формі акту, який складається за результатом проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Вважає твердження позивача про відсутність інструментально-лабораторних вимірювань безпідставним, оскільки проведення інструментально-лабораторних вимірювань є правом Держекоінспекції, а не обов'язком, а посилання позивача на дотримання ним вимог законодавства України - безпідставними, у зв'язку з чим вимоги оскаржуваного припису є правомірними.
18.10.2019 від державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Дубовицької Г.В. надійшов відзив на позовну заяву, у якому просила суд відмовити у задоволенні позову. На обґрунтування своїх заперечень посилалась на обставини, тотожні викладеним у відзиві Державної екологічної інспекції Центрального округу.
Протокольною ухвалою від 06.11.2019 відкладено підготовче судове засідання до 12.11.2019, у зв'язку з неявкою сторін у судове засідання, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи.
11 листопада 2019 року позивач надав до суду відповідь на відзив, в якому вказав про те, що необхідність надання документів, висвітлена безпосередньо у самому приписі, не узгоджується з вимогами законодавства щодо суті та мети припису, як обов'язкового до виконання документа направленого на усунення виявлених порушень вимог законодавства. Вказує, що відсутність правовстановлюючих документів щодо деяких земельних ділянок на час перевірки не свідчить про встановлений відповідачем факт протиправного їх використання. Позивач, як сільськогосподарський товаровиробник, має право здійснювати забір підземних вод без отримання спеціального дозволу та без обмеження добової норми видобутку.
Ухвалою суду від 12 листопада 2019 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.
21.11.2019 представник відповідача подав до суду заперечення в якому зазначив, що законом не передбачено обов'язкової умови, щодо форми здійснення запитів для отримання інформації під час проведення заходу державного контролю у сфері господарської діяльності, тому твердження позивача про відсутність вимоги інспектора щодо надання документів вважає безпідставною. Зазначав, що відсутність правовстановлюючих документів щодо деяких земельних ділянок на час перевірки свідчить про те, що позивач самовільно займає земельні ділянки під господарськими будівлями і дворами. Вказував на те, що чинним законодавством передбачений обов'язок отримання господарюючими суб'єктами дозволу на користування надрами.
Протокольною ухвалою від 25.11.2019 відкладено судове засідання до 11.12.2019 для надання нових доказів у справі.
Протокольною ухвалою від 11.12.2019 відкладено судове засідання до 18.12.2019 для надання нових доказів у справі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідач - державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Дубовицька Г.В. надала до суду клопотання про розгляд справи без її участі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Начальником Державної екологічної інспекції Центрального округу складено повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, яким ТОВ «Дружба Яхниківська» повідомлено про те, що Державною екологічною інспекцією Центрального округу буде проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Дружба Яхниківська», дата початку та дата закінчення заходу: 02.07.2019 - 15.07.2019.
24.06.2019 начальником Державної екологічної інспекції Центрального округу видано Дубовицькій Г.В. - головному спеціалісту відділу державного екологічного нагляду (контролю атмосферного повітря Управління державного екологічного нагляду (контролю) у Полтавській області - державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу направлення №06-01-04/614 на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Дружба Яхниківська», дата початку та дата закінчення заходу: 02.07.2019 - 15.07.2019.
У термін з 02.07.2019 по 15.07.2019 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу, на підставі наказу від 24.06.2019 №06-01-036/619 та направлення від 24.06.2049 №06-01-04/614 проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання ТОВ «Дружба Яхниківська» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якого складено акт №06-01-04/614 від 15.07.2019.
У розділі VІ. "Опис виявлених порушень" акту перевірки №06-01-04/614 від 15.07.2019 описано виявлені порушення:
1) п. 30 ЗУ «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»; ч. 5 ст. 11 ЗУ №2707-ХІІ, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» допускається провадження господарської діяльності, під час якої здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; ангар для зберігання сіна, 2 силососховища, місця вигулу корів та телят, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Шевченка, 177;
2) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: не надано інформацію щодо дати введення в експлуатацію стаціонарних джерел викидів: ангар для зберігання сіна, 2 силососховища, місця вигулу корів та телят, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Шевченка, 177;
3) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: не надано інформацію щодо часу роботи стаціонарних джерел викиду ангар для . зберігання сіна, 2 силососховища, місця вигулу корів та телят, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Шевченка, 177;
4) п. 30 ЗУ «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»; ч. 5 ст. 11 ЗУ №2707-ХІІ, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» допускається провадження господарської діяльності, під час якої здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, за відсутності дозволу на викиди забруднюючих, речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами: силососховище, місця вигулу корів, телят, овець, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною за адресою; Полтавська область, Лохвицький район, с. Романиха;
5) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: не надано інформацію щодо дати введення в експлуатацію стаціонарних джерел викидів: силососховище, місця вигулу корів, телят, овець, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Романиха;
6) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: не надано інформацію щодо часу роботи стаціонарних джерел викидів: силососховище, місця вигулу корів, телят, овець, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Романиха;
7) п. 30 ЗУ «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»; ч. 5 ст. 11 ЗУ №2707-ХІІ, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» допускається провадження господарської діяльності, під час якої здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами: майданчик для вигулу свиней, місце тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, вул. Зарічна, 89;
8) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: не надано інформацію щодо дати введення в експлуатацію стаціонарних джерел викидів: майданчик для вигулу свиней, місце тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Зарічка, 89;
9) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: не надано інформацію щодо часу роботи стаціонарних джерел викидів: майданчик для вигулу свиней, місце тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Зарічка, 89;
10) п. 30 ЗУ «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»; ч. 5 ст. 11 ЗУ №2707-ХІІ, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» допускається провадження господарської діяльності, під час якої здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за адресою: вул. Зарічка, 90, с. Яхники Лохвйцького району Полтавської області;
11)_ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: не надано інформацію щодо дати введення в експлуатацію стаціонарних джерел викидів від приміщення, де знаходяться вівці на ВТФ ТОВ «Дружба Яхниківська» (вул. Зарічка, 90, с. Яхники Лохвицького району Полтавської області);
12) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: не надано інформацію щодо часу роботи стаціонарних джерел викидів від приміщення, де знаходяться вівці на ВТФ ТОВ «Дружба Яхниківська» (вул. Зарічка, 90, с. Яхники Лохвицького району Полтавської області);
13) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: не надано попередній дозвіл на викиди, звіт про проведення інвентаризації стаціонарних джерел викидів, документи в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами викидів ТОВ «Дружба Яхниківська»: корівник, телятник за адресою: 37212 Полтавська обл., Лохвицькйй р-н, с. Яхники, вул. Шевченка, 177;
14) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: не надано попередній дозвіл на викиди, звіт про проведення інвентаризації стаціонарних джерел викидів, документи в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих/ речовин стаціонарними джерелами викидів ТОВ «Дружба Яхниківська»: корівник, телятник за адресою: Полтавська обл., Лохвицький р-н, с. Романиха;
15) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: не надано попередній дозвіл на викиди, звіт про проведення інвентаризації стаціонарних джерел викидів, документи в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами викидів ТОВ «Дружба Яхниківська»: свинарник за адресою: 37212 Полтавська обл., Лохвицький р-н, с. Яхники, вул. Зарічна, 89;
16) ст. 10, ч.5 ст. 11 3У №2707-XII, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» не внесено зміни до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 23.03.2018 №5322688401-15. Отже, ТОВ «Дружба Яхниківська» допускаються наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме перевищення фактичної потужності викиду забруднюючих речовин з атмосферне повітря;
17) п.п. 2,6 ч. 1 ст. 44 ВКУ; Правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів, затверджений ПКМУ № 2024, а саме: не дотримання ТОВ «Дружба Яхниківська» умов дозволу на спеціальне водокористування № 157/Пл/49д-18 від 07.02.2018;
18) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: не надано під час перевірки акти консервації свердловин № 6 і № 8;
19) ч. 3 ст. 105 ВКУ, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» не проведено ліквідаційний тампонаж свердловин №6 (с. Шмиглі Лохвицького району Полтавської області) і №8 (с. Закроїха Лохвицького району Полтавської області);
20) ст. 16,19,21,23 КУпН, п. 133 ЗУ «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», а саме: спеціальний дозвіл на користування надрами (підземними водами) вісьмома водними свердловинами, з них 6 робочих - №2096, №2508, №3, №1789, №5 (закільцьовані), №7 та дві законсервованих - №6 і №8, у ТОВ «Дружба Яхниківська» відсутній, отже ТОВ «Дружба Яхниківська» допускається провадження господарської діяльності за відсутності документу дозвільного характеру - спеціального дозволу на користування надрами;
21) ст. 16,19,21,23 КУпН, п. 133 ЗУ «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», ст. 17 ЗУ «Про питну воду та питне водопостачання», п. 2 ч.1 ст. 44 ВКУ, а саме: спеціальний дозвіл на користування надрами (підземними водами) у ТОВ «Дружба Яхниківська» відсутній, отже підприємством допускається провадження господарської діяльності за відсутності документу дозвільного характеру - спеціального дозволу на користування надрами, що у свою чергу є недотриманням ТОВ «Дружба Яхниківська» умов дозволу на спеціальне водокористування М157/Пл/49д-18 від 07.02.2018;
22) ст. 124, ст 125, ст. 126, ст. 211 ЗКУ, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» самовільно займає земельні ділянки під господарськими будівлями і дворами (СТФ і ВТФ) площею 4,74 га за адресою: с. Яхники, вул. Зарічна, 89, 99 Лохвицького р-ну, Полтавської оба./ під господарськими будівлями і дворами (МТФ № 1) площею 4,00 га за адресою с. Яхники, вул. Шевченка, 177, Лохвицького р-ну, Полтавської обл.; під господарськими будівлями і дворами (МТФ Ж 3) площею 2,0 га за адресою; с. Романиха Лохвицького р-ну, Полтавської обл.;
23) ст. 124, ст 125, ст. 126, ст. 211 ЗКУ, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» самовільно займає земельні ділянки під водними свердловинами М2508, Ж1789, № 5, за адресою с. Яхники, Лохвицького р-ну, Полтавської обл., М 8 за адресою с. Закроїха, Лохвицького р-ну, Полтавської обл.., Ж 6 за адресою с. Шмиглі Лохвицького р-ну, Полтавської обл;
24) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: не надано інформацію щодо площ земельних ділянок під водними свердловинами №2508, № 1789, № 5, за адресою с. Яхники, Лохвицького р-ну, Полтавської обл., № 8 за адресою с. Закроїха, Лохвицького р-ну, Полтавської обл., № 6 за адресою с. ІІІмиглі Лохвицького р-ну, Полтавської-обл., що використовує ТОВ «Дружба Яхниківська»;
25) ст. 124, ст 125, ст. 126, ст. 211 ЗКУ, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» не проведено державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки землі №9-08/04-10 від 14.02.2008, укладеного між Лохвицькою районною державною адміністрацією та СВК «ДРУЖБА», відповідно до якого СВК «ДРУЖБА» отримує в строкове платне користування земельні ділянки сільського господарського призначення (землі запасу) на території Яхниківської сільської ради площею 1879,54 га;
26) ст. 124, ст 125, ст. 126, ст. 211 ЗКУ, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» не проведено державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки землі від 03.10.2012, укладеного між Яхниківською сільською радою та СВК «ДРУЖБА», відповідно до якого передається земельна ділянка площею 17,0 га сільськогосподарського призначення, укладеного на 10 років;
27) ст. 124, ст 125, ст. 126, ст. 211 ЗКУ, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» не проведено державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки землі від 03.10.2012, укладеного між Яхниківською сільською радою та СВК «ДРУЖБА», відповідно до якого передається земельна ділянка площею 6,20 га сільськогосподарського призначення, укладеного на 10 років;
28) ст. 124, ст 125, ст. 126, ст. 211 ЗКУ, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» не проведено державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки землі від 03.10.2012, укладеного між Яхниківською сільською радою та СВК «ДРУЖБА», відповідно до якого передається земельна ділянка площею 0,20 га сільськогосподарського призначення, укладеного на 10 років;
29) ст. 124, ст 125, ст. 126, ст. 211 ЗКУ, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» не проведено державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки землі від 03.10.2012, укладеного між Яхниківською сільською радою та СВК «ДРУЖБА», відповідно до якого передається земельна ділянка площею 5,38 га сільськогосподарського призначення, укладеного на 10 років;
30) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: під час перевірки встановлено, що ТОВ «Дружба Яхниківська» також використовуються земельні ділянки під господарськими будівлями і дворами (СТФ і ВТФ) площею 4,74 га за адресою: с. Яхники, вул. Зарічка, 89,90 Лохвицького р-ну, Полтавської обл.; під господарськими будівлями і дворами (МТФ№1) площею 4,00 га за адресою с. Яхники, вул. Шевченка, 177, Лохвицького р-ну, Полтавської, обл.; під господарськими будівлями і дворами (МТФ № 3) площею 2,0 га за адресою: с. Романиха Лохвицького р-ну, Полтавської обл. та під водними свердловинами - №2508, №1789, №5 за адресою с. Яхники, Лохвицького р-ну, Полтавської обл., №8 за адресою с. Закроїха, Лохвицького р-ну, Полтавської обл., №6 за адресою с. Шмиглі Лохвицького р-ну, Полтавської обл. Отже, на думку перевіряючих, ТОВ «Дружба Яхниківська» допущено наданим посадовим особам органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів недостовірної, а отже і неправдивої інформації щодо фактичного використання земельних ділянок ТОВ «Дружба Яхниківська»;
31) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: у довідці ТОВ «Дружба Яхниківська» від 02.07.201-9 № 95 інформація щодо наявності на підприємстві поголів'я овець та кіз відсутня. Отже, ТОВ «Дружба Яхниківська» допущено надання посадовим особам органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів недостовірної, а отаке і неправдивої інформації щодо фактичного поголів'я худоби на фермах ТОВ «Дружба Яхниківська»;
32) ст. 35 ЗУ № 962-IV, а саме: на момент проведення перевірки під час натурного обстеження прилеглої території до СТФ та території свердловини № 3 за адресою Полтавська обл., Лохвицький р-н, с. Яхники, вул. Зарічка, буд, 89, що використовується ТОВ «Дружба Яхниківська», виявлено забур'янення території. Отже, підприємство не вживає заходів по боротьбі з бур'янами;
33) ч. 1 ст. 105 ВКУ, а саме: під час перевірки встановлено, що локальна мережа спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод навколо вигрібних ям не обладнана, заходи щодо попередження забруднення підземних вод не здійснюються;
34) с. 17 ЗУ №187/98, а саме: не надано договір на вивезення рідких нечистот із вигрібних ям;
35) ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V, а саме: не надано інформацію щодо місць розміщення відходів життєдіяльності тварин (гною), що утворюються при діяльності ТОВ «Дружба Яхниківська» на території підприємства, а також копії підтверджуючих передачу гною документів (договорів, актів приймання-передачі) іншому суб'єкту господарювання;
36) п. 4 ч. 1 ст. 98 ВКУ; п. 6 ч.1 ст. 44 ВКУ; Правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів, затверджений ПКМУ№ 2024, а саме: не розроблений проект зон санітарної охорони водозабору - водних свердловин № 2096, №2508, № 3, № 1789, № 5, № 7, № 8, № 6, що перебувають на балансі ТОВ «Дружба Яхниківська»;
37) п. "й" ч. 1 ст. 17 ЗУ №187/98, а саме: У ТОВ «Дружба Яхниківська» не призначено відповідальних осіб у сфері поводження з відходами;
38) п. "г" ч. 1 ст. 17 ЗУ №187/98, а саме: не ведеться первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються ТОВ «Дружба Яхниківська» по встановленій формі 1-ВТ ;
39) абз.4 п. 5 Порядку, затвердженого ПКМУ №2034, а саме: статистична звітність 1-відходи подається ТОВ «Дружба Яхниківська» з порушенням, оскільки дані щодо кількості та найменувань утворених підприємством відходів не вносяться;
40) ст. 20-2 ЗУ N 1264-ХІІ; ч. 2 ст. 17 3У №187; п. "с" ч. 1 ст. 17 ЗУ № 187; ч. 2 ст. 27 ЗУ № 187/98; п. 11 Порядку, затвердженого ПКМУ №1360; п. 9 Порядку, затвердженого ПКМУ № 2034; п. 1 Інструкції, затвердженої наказом №41, а саме: інформація стосовно кількості відходів, що утворилися ТОВ «Дружба Яхниківська» за 2016-2018 рр., відсутня. Декларація про відходи підприємством не подається. Дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відсутній. Реєстрові карти об'єктів утворення відходів не розроблені, Розрахувати показник загального утворення відходів (Пзув) немає можливості, оскільки відсутні необхідні для цього дані;
41) ч. 2 ст. 33 ЗУ №187/98, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» не складено спеціальні паспорти на кожне місце чи об'єкт зберігання відходів;
42) п. "ж" ч. 1 ст. 17 ЗУ № 187, а саме: під час перевірки виявлено змішування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, а саме виявлено змішування комунальних відходів в ТОВ "Дружба Яхниківська";
43) п. "и" ч. 1 ст. 17 ЗУ № 187/98, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» не здійснює контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів;
44) ч.1 ст. 29 ЗУ №187/98, а саме: моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів ТОВ «Дружба Яхниківська» не здійснюється;
45) ч.2 ст. 351 ЗУ №187/98, а саме: договір з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів ТОВ «Дружба Яхниківська» відсутній.
46) п. "ї" ч. 1 ст. 17 ЗУ № 187/98, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» не надає місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про відходи та пов'язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи;
47) п. "м" ч. 1 ст. 17 ЗУ № 187/98, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» не забезпечує професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами;
48) п. "є" ч. 1 ст. 17 ЗУ № 187/98, а саме: ТОВ «Дружба Яхниківська» не здійснює організаційні, туково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів.
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час проведення планового заходу державного нагляду (контролю), внесено керівнику ТОВ «Дружба Яхниківська» припис від 22.07.2019 №53/2/4-24, яким керівника позивача зобов'язано:
1. Розробити план організаційно-технічних заходів по усуненню виявлених порушень природоохоронного законодавства під час перевірки. Копію плану надати до Державної екологічної інспекції Центрального округу (надалі - Інспекція). Строк (термін) виконання - до 08.04.2019. Обґрунтування: статті 20-2.68 ЗУ №1264-ХІІ.
2. Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів: ангар для зберігання сіна, 2 силососховища, місце вигулу корів та телят, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Шевченка, 177. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: статті 10,11 ЗУ №2707-ХІІ, п.30 ЗУ «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, ст.20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
3. Надати до Держекоінспекції таблиці «Характеристика джерел викиду» та «Характеристика джерел утворення» з документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та звіту по інвентаризації викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду ТОВ «Дружба Яхниківська» за адресою: 37212 Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Шевченка, 177. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
4. Надати інформацію щодо дати введення в експлуатацію стаціонарних джерел викидів: ангар для зберігання сіна, 2 силососховища, місце вигулу корів та телят, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Шевченка, 177. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
5. Надати інформацію щодо часу роботи стаціонарних джерел викиду ТОВ «Дружба Яхниківська», а саме: ангар для зберігання сіна, 2 силососховища, місце вигулу корів та телят, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Шевченка, 177 за період з дати введення в експлуатацію до дати отримання дозволу на викиди. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
6. Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів: силососховище, місця вигулу корів та телят, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Романиха. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: статті 10,11 ЗУ №2707-ХІІ, п.30 ЗУ «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, ст.20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
7. Надати до Держекоінспекції таблиці «Характеристика джерел викиду» та «Характеристика джерел утворення» з документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та звіту по інвентаризації викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду ТОВ «Дружба Яхниківська» за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Романиха. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
8. Надати інформацію щодо дати введення в експлуатацію стаціонарних джерел викидів: силососховище, місця вигулу корів та телят, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Романиха. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: статті 10,11 ЗУ №2707-ХІІ, п.30 ЗУ «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, ст.20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
9. Надати інформацію щодо часу роботи стаціонарних джерел викиду ТОВ «Дружба Яхниківська», а саме: силососховище, місця вигулу корів та телят, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Романиха. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
10. Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів: майданчик для вигулу свиней, місце тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Зарічка, 89. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: статті 10,11 ЗУ №2707-ХІІ, п.30 ЗУ «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, ст.20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
11. Надати до Держекоінспекції таблиці «Характеристика джерел викиду» та «Характеристика джерел утворення» з документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та звіту по інвентаризації викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду ТОВ «Дружба Яхниківська» за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Зарічка, 89. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
12. Надати інформацію щодо дати введення в експлуатацію стаціонарних джерел викидів: майданчик для вигулу свиней, місце тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Зарічка, 89. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: статті 10,11 ЗУ №2707-ХІІ, п.30 ЗУ «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, ст.20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
13. Надати інформацію щодо часу роботи стаціонарних джерел викиду ТОВ «Дружба Яхниківська», а саме: майданчик для вигулу свиней, місце тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Зарічка, 89. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: статті 10,11 ЗУ №2707-ХІІ, п.30 ЗУ «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
14. Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів: вівчарник, майданчик для вигулу овець, місце тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Зарічка, 90. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: статті 10,11 ЗУ №2707-ХІІ, п.30 ЗУ «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, ст.20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
15. Надати до Держекоінспекції таблиці «Характеристика джерел викиду» та «Характеристика джерел утворення» з документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та звіту по інвентаризації викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду ТОВ «Дружба Яхниківська» за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Зарічка, 90. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
16. Надати інформацію щодо дати введення в експлуатацію стаціонарних джерел викидів від приміщення, де знаходяться вівці на ВТФ ТОВ «Дружба Яхниківська» за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Зарічка, 90. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
17. Надати інформацію щодо дати введення в експлуатацію стаціонарних джерел викиду ТОВ «Дружба Яхниківська», а саме: вівчарник, майданчик для вигулу овець, місце тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Зарічка, 90. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст.20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
18. Надати попередній дозвіл на викиди, звіт про проведення інвентаризації стаціонарних джерел викидів, документи в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами викидів ТОВ «Дружба Яхниківська» за адресою: 37212 Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Шевченка, 177. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
19. Надати попередній дозвіл на викиди, звіт про проведення інвентаризації стаціонарних джерел викидів, документи в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами викидів ТОВ «Дружба Яхниківська» за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Романиха. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
20. Надати попередній дозвіл на викиди, звіт про проведення інвентаризації стаціонарних джерел викидів, документи в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами викидів ТОВ «Дружба Яхниківська» за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Зарічка, 89. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
21. Привести у відповідність існуючий стан справ на підприємстві до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 23.03.2018 №5322688401-15. Не допускати наднормативних викидів забружнюючих речовин в атмосферне повітря, перевищень фактичної потужності викиду забруднюючих в атмосферне повітря ТОВ «Дружба Яхниківська». Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 10, ч.5 ст. 11 ЗУ №2707-ХІІ.
22. Дотримуватись умов дозволу на спеціальне водокористування від 07.02.2018 №157/Пл/49д-18, а саме забезпечити дотримання зон сурового санітарного режиму водних свердловин, забезпечити наявність огорож зон сурового санітарного режиму і поясу свердловин №2096, №2508, №3, №1789, №5, №7, №8, №6. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 44 ВКУ, Правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів, затврджений ПКМУ №2024.
23. Дотримуватись умов дозволу на спеціальне водокористування від 07.02.2018 №157/Пл/49д-18 - обладнати водомірами свердловини №2096, №2508, №3, №1789, №5, №7. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: п. 7 ст. 44 ВКУ.
24. Надати акти консервації сверловин №6 і №8. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
25. Провести ліквідаційний тампонаж свердловин №6 (Полтавська область, Лохвицький район, с. Шмиглі) і №8 (Полтавська область, Лохвицький район, с. Закроїха) ТОВ «Дружба Яхниківська». Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ч. 3 ст. 105 ВКУ.
26. Отримати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземними водами) ТОВ «Дружба Яхниківська». Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст.ст. 16, 19, 21, 23 КУнП, п. 133 ЗУ «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності».
27. Не допускати самовільного зайняття земельних ділянок під господарськими будівлями і дворами (СТФ і ВТФ) площею 4,74 га за адресою: с. Яхники, вул7 Зарічка, 89, 90 Лохвицького району, Полтавської області; під господарськими будівлями і дворами (МТФ №1) площею 4,00 га за адресою с. Яхники, вул. Шевченка, 177, Лохвицького району, Полтавської області; під господарськими будівлями і дворами (МТФ №1) площею 2,00 га за адресою с. Романиха, вул. Шевченка, 177, Лохвицького району, Полтавської області. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 124, ст.125, ст.126, ст.211 ЗКУ.
28. Не допускати самовільного зайняття земельних ділянок під водними свердловинами №2508, №1789, №5 за адресою: с. Яхники, Лохвицького району, Полтавської області, №8 за адресою: с. Закроїха, Лохвицького району, Полтавської області, №6 за адресою: с. Шмиглі, Лохвицького району, Полтавської області. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 124, ст.125, ст.126, ст.211 ЗКУ.
29. Надати інформацію щодо площ земельних ділянок під водними сверловинами №2508, №1789, №5 за адресою: с. Яхники, Лохвицького району, Полтавської області, №8 за адресою: с. Закроїха, Лохвицького району, Полтавської області, №6 за адресою: с. Шмиглі, Лохвицького району, Полтавської області, що використовує ТОВ «Дружба Яхниківська». Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
30. Провести державну реєстрацію договору оренди землі №9-08/04-10 від 04.02.2008 між Лохвицькою районною державною адміністрацією та ОВК «Дружба», відповідно до якого ОВК «Дружба» отримує в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення (землі запасу) на території Яхниківської сільської ради площею 1879,54 га. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 124, ст.125, ст.126, ст.211 ЗКУ.
31. Провести державну реєстрацію договору оренди землі №9-08/04-10 від 04.02.2008 між Лохвицькою районною державною адміністрацією та ОВК «Дружба», відповідно до якого передається земельна ділянка площею 17,0 га сільськогосподарського призначення. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 124, ст.125, ст.126, ст.211 ЗКУ.
32. Провести державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 03.10.2012 між Яхниківською сільською радою та ОВК «Дружба» відповідно до якого передається земельна ділянка площею 6,20 га сільськогосподарського призначення. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 124, ст.125, ст.126, ст.211 ЗКУ.
33. Провести державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 03.10.2012 між Яхниківською сільською радою та ОВК «Дружба» відповідно до якого передається земельна ділянка площею 0,20 га сільськогосподарського призначення. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 124, ст.125, ст.126, ст.211 ЗКУ.
34. Провести державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 03.10.2012 між Яхниківською сільською радою та ОВК «Дружба» відповідно до якого передається земельна ділянка площею 5,38 га сільськогосподарського призначення. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 124, ст.125, ст.126, ст.211 ЗКУ.
35. Надати повну та достовірну інформацію щодо фактичного використання земельних ділянок ТОВ «Дружба Яхниківська». Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
36. Надати повну та достовірну інформацію щодо фактичного поголів'я худоби на фермах ТОВ «Дружба Яхниківська». Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
37. Вжити заходів по боротьбі з бур'янами на території ТОВ «Дружба Яхниківська». Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 35 ЗУ №962-ІV.
38. Обладнати локальну мережу спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод навколо вигрібних ям та здійснювати заходи щодо попередження забруднення підземних вод. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ч.1 ст.105 ВКУ.
39. Надати договір для вивезення рідких нечистот із вигрібних ям ТОВ «Дружба Яхниківська». Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 17 ЗУ №187/98.
40. Розробити проекти зон санітарної охорони водозабору - водних свердловин №2096, №2508, №3, №1789, №5, №7, №8, №6, що перебувають на балансі ТОВ «Дружба Яхниківська». Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: п. 4 ч.1 ст. 98 ВКУ, п.6 ч.1 ст. 44 ВКУ, Правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів, затверджений ПКМУ №2024.
41. Призначити відповідальних осіб у сфері поводження з відходами ТОВ «Дружба Яхниківська». Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: п. «й» ч.1 ст.17 ЗУ №187/98.
42. Вести журнал первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються ТОВ «Дружба Яхниківська» по встановленій формі 1-ВТ. Копію журналу надати до Інспекції. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019 і постійно. Обґрунтування: п. «т» ч.1 ст. 17 ЗУ №187.
43. ТОВ «Дружба Яхниківська» подавати статистичну звітність 1-відходи в установленому порядку, вносити дані щодо кількості та найменувань утворених підприємством відходів. Строк (термін) виконання - до 28.02.2020 і далі - щороку. Обґрунтування: абз.4 п.5 Порядку, затвердженого ПКМУ №2034.
44. Розрахувати показник загального утворення відходів (Пзув), які утворилися в ТОВ «Дружба Яхниківська» протягом року, та залежно від результату розрахунку подати декларацію про відходи чи отримати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами і розробити реєстрові карти об'єктів утворення відходів. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ст. 20-2 ЗУ №1264-ХІІ, ч.2 ст.17 ЗУ №187, п. «с» ч.1 ст.17 ЗУ №187, ч.2 ст.27 ЗУ №187/98, п.11 Порядку, затвердженого ПКМУ №1360, п.9 Порядку, затвердженого ПКМУ №2034, п.1 Інструкції, затвердженої наказом №41.
45. Скласти спеціальні паспорти на кожне місце чи об'єкт зберігання відходів ТОВ «Дружба Яхниківська». Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ч.2 ст. 33 ЗУ 187/98.
46. Не допускати змішування відходів, що утворилися при діяльності ТОВ «Дружба Яхниківська». Строк (термін) виконання - до 05.08.2019 і постійно. Обґрунтування: п. «ж» ч. 1 ст. 17 ЗУ №187.
47. ТОВ «Дружба Яхниківська» здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019 і постійно. Обґрунтування: п. «и» ч. 1 ст. 17 ЗУ №187/98.
48. Здійснювати моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів ТОВ «Дружба Яхниківська». Строк (термін) виконання - до 05.08.2019 і постійно. Обґрунтування: ч. 1 ст. 29 ЗУ №187/98.
49. Заключити договір з юридичною особою на вивезення побутових відходів ТОВ «Дружба Яхниківська». Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: ч. 2 ст. 35-1 ЗУ №187/98.
50. Надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про відходи та пов'язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019 і постійно. Обґрунтування: п. «і» ч. 1 ст. 17 ЗУ №187.
51. ТОВ «Дружба Яхниківська» забезпечувати професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019 і постійно. Обґрунтування: п. «м» ч. 1 ст. 17 ЗУ №187/98.
52. ТОВ «Дружба Яхниківська» здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів. Строк (термін) виконання - до 05.08.2019. Обґрунтування: п. «є» ч. 1 ст. 17 ЗУ №187/98.
53. Про хід виконання припису надати звіт до Інспекції: м. Полтава, вул. Коцюбинського, 6. Строк (термін) виконання - по закінченню терміну виконання кожного припису. Обґрунтування: ст. 20-2, 68 ЗУ №1264-ХІІ, ст. 11 ЗУ №877-V.
Позивач не погодився з приписом Державної екологічної інспекції Центрального округу №53/2/4-24 від 22.07.2019, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному припису Державної екологічної інспекції Центрального округу №53/2/4-24 від 22.07.2019, суд дійшов наступних висновків.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року № 877-V /надалі - Закон 877-V/.
Відповідно до приписів ст. 1 Закону 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Частиною 1 ст. 2 Закону 877-V встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Як вбачається пунктів 3, 4, 5, 6, 7, 8 припису Державної екологічної інспекції Центрального округу від 01 квітня 2019 року №25/02.3-23, в обґрунтування вимог припису у цій частині відповідач посилається на статті 20-2, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" №1264-ХІІ, статтю 11 Закону України №877-V.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 8 Закону 877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом.
Пунктом "д" ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, одержання безоплатно в установленому порядку необхідних для виконання покладених на нього завдань інформації, документів і матеріалів від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, фізичних осіб.
Згідно з приписами ст. 11 Закону 877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний, зокрема, надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
Відповідно до п. "л" ч. 2 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у відмові від надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан навколишнього природного середовища, а також про джерела забруднення, у приховуванні випадків аварійного забруднення навколишнього природного середовища або фальсифікації відомостей про стан екологічної обстановки чи захворюваності населення.
Отже, під час здійснення державного нагляду (контролю) орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, має право одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом, а особи, винні у відмові від надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан навколишнього природного середовища, а також про джерела забруднення, у приховуванні випадків аварійного забруднення навколишнього природного середовища або фальсифікації відомостей про стан екологічної обстановки чи захворюваності населення, несуть відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Частиною 7 ст. 7 Закону 877-V встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до ч. 8 ст. 7 Закону 877-V припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Отже, за своєю суттю припис - це обов'язкова письмова вимога щодо усунення конкретних порушень вимог законодавства, що вноситься виключно у випадку виявлення під час перевірки порушень вимог природоохоронного законодавства та повинен містити вимогу щодо усунення таких порушень.
Таким чином, припис може містити вимоги про надання необхідних для виконання покладених на відповідача завдань інформації, документів і матеріалів від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, фізичних осіб, виключно у разі, якщо така інформація, документи і матеріали вимагалися органом державного нагляду (контролю) під час здійснення державного нагляду (контролю) у встановленому порядку від суб'єкта господарювання, проте не були надані на таку вимогу контролюючого органу.
Разом з тим, будь-яких листів з вимогою надати до перевірки будь-які документи Державна екологічна інспекція Центрального округу під час здійснення заходу позивачу не направляла, доказів надання таких запитів позивачу у будь-якій формі відповідачем до суду не надано, а необхідність надання інформації висвітлена безпосередньо в самому приписі, що не узгоджується з вимогами законодавства щодо суті та мети припису, як обов'язкового до виконання документу, направленого на усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права сформовано у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10.04.2019 у справі №826/28014/15.
Зі змісту пункту 1 припису від 22.07.2019 №53/2/4-24 взагалі не можливо встановити в чому саме полягає суть вчиненого позивачем правопорушення, та які дії останнього будуть достатніми для його усунення. На разі відсутня конкретна вимога щодо усунення порушень вимог екологічного законодавства, що суперечить принципу чіткого формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єкта владних повноважень.
У акті №06-01-04/614 від 15.07.2019 зазначено, що під час натурного обстеження та відповідно наданої інформації виявлено, що на МТФ №1 за адресою: Полтавська обл., Лохвицький р-н, с. Яхники, вул. Шевченка, 177 наявні наступні джерела утворення викидів забруднюючих речовин, що експлуатуються ТОВ «Дружба Яхниківська» та не враховані в дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами: ангар для зберігання сіна, 2 силососховища, місця вигулу корів та телят, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною (гній з приміщень корівника та телятника видаляється механічно за допомогою транспортерів на причепи, де гній тимчасово зберігається до заповнення причепів). Інвентаризація вказаних джерел не проведена.
Також, під час натурного обстеження МТФ №3 за адресою: Полтавська обл., Лохвицький с. Романиха було виявлено наступні джерела утворення викидів забруднюючих речовин, що експлуатуються ТОВ «Дружба Яхниківська» та не враховані в дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами: силососховище, місця вигулу хорів, телят, овець, місця транспортування, навантаження та тимчасового і зберігання гною (гній з приміщень корівника та телятника видаляється механічно за допомогою транспортерів на причепи, де гній тимчасово зберігається до заповнення причепів). Інвентаризація вказаних джерел не проведена.
Під час натурного обстеження СТФ за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Зарічка, 89, було виявлено наступні джерела утворення викидів забруднюючих речовин, що експлуатуються ТОВ «Дружба Яхниківська» та не враховані в дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами: майданчик для вигулу свиней, місце тимчасового зберігання гною (гній з приміщення свинарника видаляється на причепи, де тимчасово зберігається до заповнення причепів). Інвентаризація вказаних джерел не проведена.
Крім того, під час перевірки та відповідно до представленого Звіту про виробництво продукції тваринництва та кількості сільськогосподарських тварин за січень-червень 2019 року № 24-сг (місячна) встановлено, що на підприємстві в наявності на кінець звітного періоду (серед іншого) 73 гол. овець та кіз.
Представлено також Звіти про виробництво продукції тваринництва, кількості сільськогосподарських тварин і забезпеченість їх кормами за 2016-2019 роки №24-сг (річна), відповідно до яких у 2016 році на ТОВ «Дружба Яхниківська» було наявно 91 голів овець, у 2017 році - 76 голів овець, у 2018 році - 76 голів овець.
ТОВ «Дружба Яхниківська» надано довідку від 02.07.2019 №88 у додатку 2 якої зазначений перелік об'єктів, що використовуються ТОВ «Дружба Яхниківська», серед яких зазначено вівчарник (вул. Зарічка, 90, с. Яхники Лохвйцького району Полтавської області).
У зв'язку з чим, пунктами 2, 6, 10, 14 припису Державної екологічної інспекції Центрального округу від 22.07.2019 №53/2/4-24 позивача зобов'язано отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду, а саме:
- ангар для зберігання сіна, 2 силососховища, місце вигулу корів та телят, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Шевченка, 177;
- силососховище, місця вигулу корів та телят, місця транспортування, навантаження та тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Романиха;
- майданчик для вигулу свиней, місце тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Зарічка, 89;
- вівчарник, майданчик для вигулу овець, місце тимчасового зберігання гною за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Зарічка, 90.
Відповідно до ч. 5, 6 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 року № 2707-ХІІ викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп.
Частиною 7 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 № 2707-ХІІ встановлено, що строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - сім років, об'єкт якого належить до другої групи, - десять років, об'єкт якого належить до третьої групи, - необмежений.
Матеріалами справи підтверджено, що 23.08.2018 ТОВ «Дружба Яхниківська» видано дозволи /а.с. 109-129/:
- №5322688401-15 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;
- №5322688401-16 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;
- №5322688403-2 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Як вбачається з додатків до дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, підприємство позивача віднесено до третьої групи підприємств по ступеню впливу об'єкта на забруднення атмосферного повітря.
Пунктом 1-1 розділу ІХ Закону України "Про охорону атмосферного повітря" установлено, що строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до третьої групи, до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру" та який на момент набрання чинності зазначеним Законом є дійсним, є необмеженим.
Таким чином, строк дії вказаних вище дозволів, виданих позивачу, є необмеженим.
У пунктах 2, 6, 10, 14 оскаржуваного припису відповідачем вимагається отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на об'єкти, які за певних умов можуть бути джерелами утворення забруднюючих речовин, а не дозвіл на викиди стаціонарними джерелами викиду.
Разом з тим, відповідачем не досліджено, а під час здійснення заходу державного контролю не встановлено, чи взагалі на час заходу державного контролю здійснювалося утворення забруднюючих речовин, зазначеними в акті джерелами, не встановлено вид та обсяги утворення таких забруднюючих речовин зазначеними у акті джерелами, відповідачем не встановлено та не доведено факту перевищення виду та обсягу дозволених викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами викиду.
Також представником відповідача не надано суду доказів на підтвердження необхідності надання підприємством попередніх дозволів на викиди та звітів про проведення
інвентаризації стаціонарних джерел викидів, документи в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами викидів ТОВ «Дружба Яхниківська».
Пунктами 4, 5, 8, 9, 12, 13, 16, 17 вимагається представити до Держекоінспекції інформацію щодо дати введення в експлуатацію стаціонарних джерел викидів та часу роботи стаціонарних джерел викиду ТОВ «Дружба Яхниківська».
Суд зазначає, що у даному випадку відповідач здійснює підміну власних повноважень від час проведення перевірки на повноваження під час винесення припису щодо усунення порушень вимог законодавства, оскільки сама по собі вимога про надання інформації не відповідає суті припису у розумінні частини восьмої статті 7 Закону України "Про основні засади нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", за змістом якої приписом є обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
Тобто, вимоги щодо надання інформації викладені в пунктах 4, 5, 8, 9, 12, 13, 16, 17 припису не можуть вважатися приписами, бо не містять вимог щодо усунення конкретних порушень. Натомість повноваження на збирання необхідної для здійснення перевірки інформації орган Держекоінспекції має реалізовувати саме під час здійснення такого заходу, а не після його завершення. Вказана обставина може лише свідчити про неповноту проведеної перевірки та спробу відповідача усунути виявлені після завершення заходу недоліки.
На користь такого висновку суду свідчить ще й та обставина, що відповідач, як на обґрунтування необхідності надання інформації посилається на ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Однак, ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначає відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, до якої позивач може бути притягнутий у випадку невиконання вимог припису.
Таким чином, з огляду на частину другу статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності пунктів 2-20 припису Державної екологічної інспекції Центрального округу від 22.07.2019 №53/2/4-24.
Щодо пункту 21 припису Державної екологічної інспекції Центрального округу від 22.07.2019 №53/2/4-24, суд зазначає наступне.
Відповідно до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 23.03.2018 №5322688401-15 розрахунок викидів забруднюючих речовин від телятника (джерело № 2), а саме розрахунок фактичної потужності викиду забруднюючих речовин, проведено на поголів'я тварин, що утримуються в приміщенні -100 голів.
Згідно наданої ТОВ «Дружба Яхниківська» довідки від 02.07.2019 № 95 станом на 01.06.2019 на МТФ № 1 налічується 397 голів.
При цьому, згідно пояснень представника позивача, в подальшому порушення були усунуто позивачем самостійно.
Відповідно до вимог ч. 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
Таким чином, пунктом 21 оскаржуваного припису відповідач зобов'язує позивача не усунути порушення вимог законодавства, а дотримуватися вимог законодавства на майбутнє, відтак, пункт 21 оскаржуваного припису суперечить вимогам ч. 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а тому є протиправним.
Вказаним приписом позивача також зобов'язано дотримуватися умов дозволу на спеціальне водокористування від 07.02.2018 №157/Пл/49д-18, а саме: забезпечити дотримання зон сурового санітарного режиму водних свердловин, забезпечити наявність огорож зон сурового санітарного режиму і поясу свердловин №2096, №2508, №3, №1789, №5, №7, №8, №6; обладнати водомірами свердловини №2096, №2508, №3, №1789, №5, №7; надати акти консервації свердловин №6 і №8; провести ліквідаційний тампонаж свердловин №6 і №8; отримати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземними водами).
Відповідно до положень ст.3 Водного кодексу України підземні води належать до водного фонду України, а згідно із Кодексом України про надра вони є частиною надр (є корисними копалинами загальнодержавного значення).
Тобто, прісні підземні води - це природний ресурс із подвійним правовим режимом, який регулюється і водним законодавством, і законодавством про надра.
За приписами статті 46 Водного кодексу України водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.
Згідно з статтею 47 Водного кодексу України загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об'єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.
Положеннями статті 48 Водного кодексу України визначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування (ч.1 ст.49 Водного кодексу України).
Згідно з ст.61 Кодексу України про надра державний контроль за використанням і охороною надр у межах своєї компетенції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
При цьому, статтями 16, 19, 21 Кодексу України про надра передбачено, що користування надрами, у тому числі видобування підземних прісних вод, здійснюється на підставі спеціального дозволу на користування надрами.
Отже, чинним законодавством передбачено обов'язок отримання господарюючим суб'єктам як дозволу на спеціальне водокористування, так і спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
При цьому, спеціальний дозвіл на користування надрами дає право на видобування підземних вод, а дозвіл на спеціальне водокористування право на їх використання.
Разом із цим, Кодексом України про надра передбачено випадки, за яких господарюючі суб'єкти мають право видобувати підземні води без спеціального дозволу.
За приписами статті 23 Кодексу України про надра землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.
Землевласники і землекористувачі, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, частка сільськогосподарського товаровиробництва яких за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати підземні води (крім мінеральних) для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб.
Таким чином, однією з обов'язкових умов для звільнення суб'єкта господарювання від необхідності отримання дозволу на користування надрами є приналежність його до сільськогосподарського товаровиробника, частка сільськогосподарського товаровиробництва якого за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків та видобування води з метою її використання для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб. При цьому, продуктивність водозаборів підземних вод не має значення.
Як вбачається з матеріалів справи, основними видами діяльності позивача є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, вирощування інших однорічних і дворічних культур, розведення великої рогатої худоби молочних порід (основний), розведення коней та інших тварин родини конячих, розведення овець і кіз, розведення свиней, розведення інших тварин, допоміжна діяльність у рослинництві, допоміжна діяльність у тваринництві, виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості, виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання, виробництво цукру, виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах, комплексне обслуговування об'єктів, забір, очищення та постачання води, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осб-підприємців та громадських формувань /а.с. 239/.
Частка сільськогосподарського товаровиробництва ТОВ «Дружба Яхниківська» за попередній податковий (звітний) рік перевищує 75%, позивач використовує підземні води для виробничих та сільськогосподарських потреб та є землекористувачем земельних ділянок, на яких розміщенні артезіанські свердловини.
Надаючи правову оцінку пунктам 22, 23, 40 припису, суд зважає на наступне.
Вказаними пунктами припису позивача було зобов'язано дотримуватись умов дозволу на спеціальне водокористування №157/Пл/49д-18 від 07.02.2018, а саме: забезпечити наявність огорож зон суворого санітарного режиму 1 поясу свердловин №2096, №2508, №3, №1789, №5, №7, №8, №6, що використовується ТОВ «Дружба Яхниківська»; обладнати водомірами свердловини №2096, №2508, №3, №1789, №5, №7.
Відповідно до пунктів 2, 6 частини першої статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої.
Згідно положень Правового режиму зон санітарної охорони водних об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.1998 №2024, з метою забезпечення охорони водних об'єктів у районах забору води для централізованого водопостачання населення, лікувальних та оздоровчих потреб встановлюються зони санітарної охорони (ЗСО).
Як встановлено судом, державний інспектор за наслідками аналізу зібраної інформації, а саме дозволу на спеціальне водокористування №157/Пл/49д-18 від 07.02.2018, робить висновок про те, що ТОВ «Дружба Яхниківська» здійснювався забір води з поверхневого водного об'єкту без забезпечення дотримання санітарно-захисної зони суворого режиму поверхневого водозабору навколо місця забору, та не обладнання свердловин водомірами, чим порушено пункти 2, 6 частини першої ст. 44 Водного кодексу України та Правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.1998 №2024.
Представник позивача у судовому засіданні пояснював, що державним інспектором не здійснювався огляд свердловин №2096, №2508, №3, №1789, №5, №7, №8, №6 на предмет дотримання підприємством умов дозволу на спеціальне водокористування №157/Пл/49д-18 від 07.02.2018.
Одночасно суд зазначає, що наявність умов дозволу на спеціальне водокористування №157/Пл/49д-18 від 07.02.2018, а саме: забезпечити наявність огорож зон суворого санітарного режиму 1 поясу, водомірів, не є встановленням факту порушення недотримання позивачем умов вказаного дозволу.
Оцінюючи правомірність пунктів 24, 25 припису, суд виходить з такого.
Позивачем під час проведення перевірки інспектору надавався перелік артсвердловин, що в період 2016-2019 років використовувалися ТОВ «Дружба Яхниківська»: №2096, №2508, №3, №1789, №5, №7 /а.с. 137/.
Як вбачається з дозволу на спеціальне водокористування №157/Пл/49д-18 від 07.02.2018 /а.с. 105/ джерелами водопостачання ТОВ «Дружба Яхниківська» є вісім водних свердловин: №2096, №2508, №3, №1789, №5, №7, №8, №6, з них №6 код 60// ЧерДнепр 621 191 2/ПО/25 та №8 код 60// ЧерДнепр 621 191 2/ПО/10 є законсервованими.
Відповідачем обґрунтованих пояснень необхідності надання до інспекції додаткових документів, зокрема, акту консервації свердловин №6 і №8 не надано та судом не встановлено.
Відтак пункти 22, 23, 24, 25, 26 припису є неправомірними та підлягають скасуванню.
Підставами для формування пунктів 27-34 припису стало те, що у ТОВ «Дружба Яхниківська» відсутні документи, які посвідчують право власності чи право користування на земельні ділянки, що ним використовуються, тобто має місце факт самовільного використання земельних ділянок та порушення ст. 124, 125, 126 Земельного кодексу України.
Судом встановлено, що рішеннями Яхниківської сільської ради від 14.06.219 /а.с. 130-132/ ТОВ «Дружба Яхниківська» було надано дозволи на розробку проектів землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, під господарськими будівлями і дворами ТОВ «Дружба Яхниківська» площею 4,74 га за адресою: с. Яхники, вул. Зарічка, 89, 90 Лохвицького району, Полтавської області; під господарськими будівлями і дворами площею 4,00 га за адресою с. Яхники, вул. Шевченка, 177, Лохвицького району, Полтавської області; під господарськими будівлями і дворами площею 2,00 га за адресою с. Романиха, вул. Шевченка, 177, Лохвицького району, Полтавської області.
Відповідно до частини 1 статті 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Відтак, правомірність користування зазначеними ділянками випливає з прямої норми закону. З урахуванням цієї норми відсутність правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності чи користування цими земельними ділянками на час перевірки не свідчить про встановлений відповідачем факт протиправного їх використання. Отже, на час проведення перевірки мав місце лише факт використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, що в контексті з частиною 1 статті 377 ЦК України не означає самовільного їх захоплення.
Стосовно проведення державної реєстрації договорів оренди землі від 14.02.2008 №9-08/04-10, від 03.10.2012 представник позивача пояснив, що рішеннями Лохвицької районної державної реєстрації та Яхниківської сільської ради ТОВ «Дружба Яхниківська» надано дозволи на розробку проектів землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. На сьогоднішній день позивачем вчиняються дії щодо виготовлення технічної документації та її затвердження органами місцевого самоврядування.
Щодо правомірності пунктів 35, 36 оскаржуваного припису, суд зазначає наступне.
Позивачем під час проведення проведення перевірки надано перевіряючим інформацію щодо переліку земельних ділянок державної та комунальної власності під об'єктами ТОВ «Дружба Яхниківська», що станом на 02.07.2019 знаходяться у користуванні ТОВ «Дружба Яхниківська» на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, а також земельних ділянок, які знаходяться у приватній власності ТОВ «Дружба Яхниківська» /а.с. 135/.
Крім того, 02.07.2019 позивачем надано на ім'я начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу довідку №95 /а.с. 146/, за змістом якої інспекції надано повну інформацію щодо фактичного поголів'я великої рогатої худоби (корів, молодняку ВРХ, свиней) на фермах ТОВ «Дружба Яхниківська» станом на 01.06.2019.
Відповідач, як на обґрунтування необхідності надання інформації посилається на ст. 20-2 та 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Однак, ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено компетенцію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Стаття 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначає відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, до якої позивач може бути притягнутий у випадку невиконання вимог припису.
Таким чином, суд вважає, що пункти 35, 36 припису від 22.07.2019 №53/2/4-24 не відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають скасуванню як протиправні.
Надаючи правову оцінку пункту 37 оскаржуваного припису, судом встановлено наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про охорону земель" охорона земель - система правових, організаційних, економічних, технологічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення. Грунт - природно-історичне органо-мінеральне тіло, що утворилося на поверхні земної кори і є осередком найбільшої концентрації поживних речовин, основою життя та розвитку людства завдяки найціннішій своїй властивості - родючості.
Згідно із статтею 35 Закону України "Про охорону земель" власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо; дотримуватися стандартів, нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов'язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів; сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів; своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок; забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.
Як вбачається з акту на момент проведення перевірки під час натурного обстеження прилеглої території до СТФ та території свердловини № 3 за адресою Полтавська обл., Лохвицький р-н, с. Яхники, вул. Зарічка, буд, 89, що використовується ТОВ "Дружба Яхниківська" виявлено забур'янення території.
Однак, ТОВ "Дружба Яхниківська" не є землекористувачем прилеглої території до СТФ. При цьому, згідно пояснень представника позивача, в подальшому засмічення території свердловини № 3 були усунуто позивачем самостійно.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що пункти 1-37 припису Державної екологічної інспекції Центрального округу від 22.07.2019 №53/2/4-24 прийняті не на підставі, не у межах повноважень, не у спосіб, що визначені законодавством України, та необґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.
Пунктами 38 - 40 припису Державної екологічної інспекції Центрального округу від 22.07.2019 №53/2/4-24 позивача зобов'язано обладнати локальну мережу спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод навколо вигрібних ям та здійснювати заходи щодо попередження забруднення підземних вод; надати договір для вивезення рідких нечистот із вигрібних ям ТОВ «Дружба Яхниківська».
Відповідно до ч. 1 ст. 105 Водного кодексу України підприємства, установи і організації, діяльність яких може негативно впливати на стан підземних вод, особливо ті, які експлуатують накопичувачі промислових, побутових і сільськогосподарських стоків чи відходів, повинні здійснювати заходи щодо попередження забруднення підземних вод, а також обладнувати локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом цих вод.
Як пояснював представника позивача в ході розгляду справи на підприємстві відсутні вигрібні ями, а тому у підприємства відсутнє зобов'язання щодо здійснення заходів спрямованих на попередження забруднення підземних вод, а також обладнувати локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом цих вод. Крім того, стверджував про відсутність підстав для укладення договору для вивезення рідких нечистот із вигрібних ям ТОВ «Дружба Яхниківська», оскільки вказані ями на підприємстві відсутні, а тварини знаходяться на подвір'ї у відповідних загонах.
Разом з тим, згідно дозволу на спеціальне водокористування від 07.02.2018 3157/Пл/49д-18 на підприємстві є дві вигрібні ями та два гноєсховища /а.с. 105/.
Таким чином, зазначення позивачем про відсутність підстав для вжиття заходів щодо попередження забруднення підземних вод не відповідає дійсності, оскільки водовідведення стічних вод здійснюється у спеціально обладнаний вигріб. Окрім того, тримання тварин на подвір'ї має сезонний характер, а тому підприємство вимушене використовувати вигрібні ями та здійснювати заходи щодо попередження забруднення підземних вод, вивозити рідкі нечистоти із вигрібних ям.
Судом встановлено, що ТОВ «Дружба Яхниківська» зареєстроване як юридична особа та основним видом економічної діяльності позивача є розведення великої рогатої худоби молочних порід (основний), розведення овець і кіз, розведення свиней, розведення інших тварин.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 98 Водного кодексу України забороняється введення в дію нових і реконструйованих підприємств, цехів, агрегатів, комунальних та інших об'єктів, не забезпечених пристроями і очисними спорудами необхідної потужності, що запобігають забрудненню і засміченню вод або їх шкідливій дії, та необхідною вимірювальною апаратурою, що здійснює облік об'ємів забору і скидання води.
Вказана норма діє в такій редакції з 06.06.1995.
Отже, вимоги вказаної норми, спрямовані на запобігання забрудненню і засміченню вод або їх шкідливій дії, та обов'язкові для застосування ТОВ «Дружба Яхниківська», незалежно від того, чи здійснює позивач фактично таке забруднення.
Стосовно пунктів 41-45 припису Державної екологічної інспекції Центрального округу від 22.07.2019 №53/2/4-24, суд зазначає наступне.
Вказані питання врегульовані Законом України «Про відходи».
Так, відповідно до ст 1 Закону України «Про відходи» відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення. Виробник відходів - це фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів. Поводження з відходами - це дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення
Відповідно до п. "г" ч. 1 ст. 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку.
Пунктом 1 наказу Міністерства навколишнього природного середовища України від 07.07.2008 N 342 "Про затвердження типової форми первинної облікової документації N 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари" та Інструкції щодо її заповнення", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 09.09.2008 за №824/15515, затверджено типову форму первинної облікової документації N 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари" (далі - типова форма N 1-ВТ) та Інструкцію щодо заповнення типової форми первинної облікової документації N 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари" (далі - Інструкція), що додаються.
Наказом Міністерства навколишнього природного середовища України від 07.07.2008 N 342 "Про затвердження типової форми первинної облікової документації N 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари" та Інструкції щодо її заповнення", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09.09.2008 за №824/15515, затверджено Інструкцію щодо заповнення типової форми первинної облікової документації N 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари", якою встановлено порядок ведення первинного обліку відходів та пакувальних матеріалів і тари за типовою формою N 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари" (далі - типова форма N 1-ВТ), яку заповнюють підприємства, установи, організації усіх форм власності, видів економічної діяльності та
організаційно-правових форм господарювання і фізичні особи-підприємці (далі - підприємства), у процесі діяльності яких утворюються відходи, у тому числі відходи пакувальних матеріалів і тари (далі - упаковка).
Однак, перевіркою встановлено та зафіксовано у акті, що первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, переводяться, зберігаються, оброблюються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються ТОВ "Дружба Яхниківська" по встановленій формі 1-ВТ не ведеться.
Згідно ст. 17 Закону України "Про відходи" суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також за погодженням із спеціально уповноваженими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров`я людини, призначати відповідальних осіб у сфері поводження з відходами та забезпечувати розробку в установленому порядку та виконання планів організації роботи у сфері походження з відходами.
Згідно ст. 26 Закону України "Про відходи" державному обліку та паспортизації підлягають в обов`язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України. Державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 01.11.99 № 2034 Про затвердження Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, яка розроблена відповідно до статті 26 Закону України Про відходи, визначено що цей Порядок встановлює єдині правила ведення державного обліку та паспортизації відходів, дія яких поширюється на підприємства, установи, організації всіх форм власності, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності, діяльність яких пов`язана з утворенням відходів та здійсненням операцій поводження з ними.
У цьому Порядку визначено, що інвентаризація відходів -це комплекс разових організаційно-технічних заходів з виявлення, ідентифікації, опису і реєстрації відходів, обліку обсягів їх утворення, утилізації та видалення, а також виявлення і обстеження місць утворення відходів і об`єктів поводження з ними.
В ході ідентифікації відходів, що є складовою частиною інвентаризації відходів, здійснюються заходи з віднесення відходів до певних категорій та класифікаційних груп, виходячи з їх походження, складу, стану, небезпеки для довкілля, здоров`я людини, технологічних можливостей утилізації, знешкодження.
Також, згідно постанови КМУ від 01.11.99 № 2034 паспортизація відходів передбачає складення і ведення паспортів відходів, паспортів місць видалення відходів, реєстрових карт об`єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до державного класифікатора ДК 005-96 Класифікатор відходів.
Згідно ст. 7 Закону України "Про відходи" нормативи у сфері поводження з відходами розробляються за погодженням із уповноваженими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
Статтею 17 Закону України "Про відходи" визначено, що суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також за погодженням із уповноваженими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров`я людини.
Згідно статті 17 Закону України "Про відходи" суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких П(зув) від 50 до 1000, зобов`язані щороку подавати декларацію про відходи за формою та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України.
Суб'єкти господарювання, які в установленому порядку визначені виконавцями послуг на вивезення побутових відходів на певній території, здійснюють їх роздільне збирання.
Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.
Положеннями статті 33 визначено, що зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.
Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для відходів, заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Станом на час розгляду справи докази належного обліку і зберігання відходів відсутні.
Стосовно пунктів 46-49 припису Державної екологічної інспекції Центрального округу від 22.07.2019 №53/2/4-24, суд зазначає наступне.
У акті перевірки зазначено про порушення позивачем пункту "ж" частини 1 статті 17 ЗУ №187, а саме: під час перевірки виявлено змішування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, а саме виявлено змішування комунальних відходів, що утворилися при діяльності ТОВ "Дружба Яхниківська".
Відповідно до п. "ж" ч. 1 ст. 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки.
Частиною 6 ст. 33 Закону України "Про відходи" визначено, що забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.
Законодавство України не містить такого поняття як "комунальні відходи".
Натомість, матеріалами справи підтверджено, що позивачем не укладалися договори про надання послуг з вивезення побутових відходів.
Стаття 26 встановлює, що Державному обліку та паспортизації підлягають в обов`язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які поширюється дія цього Закону.
Державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Система і форми звітності, порядок надання і використання відповідної інформації про відходи, а також порядок перегляду їх номенклатури розробляються на основі державного класифікатора відходів і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики, за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади.
Згідно статті 29 Закону України «Про відходи» з метою визначення та прогнозування впливу відходів на навколишнє природне середовище, своєчасного виявлення негативних наслідків, їх відвернення та подолання виробники відходів, їх власники, а також центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища здійснюють моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів.
Судом встановлено, що інвентаризація відходів не проведена, норми утворення відходів, їх якісний склад і властивості не визначено, що є порушенням ст.ст. 7,17,26,34 Закону України «Про відходи», журнал первинного обліку за формою ВТ-1 та статистична звітність у сфері поводження з відходами не надано, моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів не запроваджено., рушеннями ст.ст. 17, 26, 29. 32, 33 Закону України «Про відходи». Договори на передачу відходів, що утворюються під час здійснення робіт з реконструкції та акти виконаних робіт, не надано, інформація щодо вчасної передачі відходів відсутня, що є порушенням ст. 55 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 17, 32, 33, 34 Закону України «Про відходи».
У пункті 50 припису Державної екологічної інспекції Центрального округу від 22.07.2019 №53/2/4-24 позивача зобов'язано надати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про відходи та пов'язану з ними діяльність, у тому числі, про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи ТОВ "Дружба Яхниківська" у строк до 05.08.2019 і постійно.
Відповідно до п. "ї" ч. 1 ст. 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища інформацію про відходи та пов'язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи.
Разом з тим, позивачем не надано суду жодних доказів на підтвердження того, що підприємством виконано вимоги ч. 1 ст. 17 Закону України "Про відходи".
Стосовно пункту 52 припису Державної екологічної інспекції Центрального округу від 22.07.2019 №53/2/4-24, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. "м" ч. 1 ст. 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані забезпечувати професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами.
Однак, заходом державного контролю встановлено, зафіксовано у акті та представником позивача не спростовано те, що ТОВ "Дружба Яхниківська" не забезпечує професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами.
Пунктом 53 оскаржуваного припису позивача надати звіт про хід виконання припису до Держеконіспекції: м. Полтава, вул. Коцюбинського, 6.
Пунктом "е" ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням.
Відповідно до приписів ст. 8 Закону 877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема, надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків.
У ході розгляду даної справи судом встановлено, що позивачем були допущені порушення вимог законодавства України, з метою усунення яких позивачем сформовано пункти 38, 39-53 оскаржуваного припису, а тому вимоги припису у вказаній частині є законними та обов'язковими для виконання позивачем, відтак вимоги пунктів 38-53 припису є правомірними та жодним чином не порушують прав та законних інтересів позивача.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що пункти 38-53 припису Державної екологічної інспекції Центрального округу від 22.07.2019 №53/2/4-24 прийняті на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені законодавством України, та з урахуванням всіх обставин, що мають значення при їх прийнятті.
Що стосується позовних вимог про визнання неправомірними дій Державної екологічної інспекції Центрального округу, пов'язані з проведенням головним спеціалістом відділу державного екологічного нагляду (контролю) атмосферного повітря Управління державного екологічного нагляду (контролю) у Полтавській області Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища центрального округу Дубовицькою Г.В. планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у період з 02.07.2019 року по 15.07.2019 року ТОВ «Дружба Яхниківська», то вони не підлягають задоволенню з огляду на те, що правові наслідки для позивача створює саме припис від 22.07.2019 №53/2/4-24, як рішення суб'єкта владних повноважень, правова оцінка якому надана судом вище, інших неправомірних дій, які б створювали правові наслідки для позивача або мали вплив на права, обов'язки та інтереси позивача позивачем не наведено, а судом не виявлено.
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем сплачено судовий збір у сумі 3842 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 317 від 20.09.2019.
З огляду на вищевикладене, оскільки адміністративний позов задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції Центрального округу на користь ТОВ "Дружба Яхниківська" витрати зі сплати судового збору в розмірі 1921 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба Яхниківська" (вул. Ногина, 8, с. Яхники, Лохвицький район, Полтавська область, 37212, код ЄДРПОУ 30834206) до Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул. Коцюбинського, 6, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 42149108), державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Дубовицької Галини Василівни (вул. Коцюбинського, 6, м. Полтава, Полтавська область, 36039) про визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасування припису задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати пункти 1-37 припису Державної екологічної інспекції Центрального округу від 22 липня 2019 року №53/2/4-24.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції Центрального округу на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба Яхниківська" витрати зі сплати судового збору в розмірі 1921 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 26 грудня 2019 року.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва