Рішення № 86631687, 26.12.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2019
Номер справи
320/3131/19
Номер документу
86631687
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2019 року м. Київ № 320/3131/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправною та скасування вимоги,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДФС у Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати вимогу відповідача про сплату боргу № Ф-4256-17/864від 24 серпня 2018 р. на суму 2388 грн. 06 коп.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач зареєстрована як фізична особа-підприємець 30 січня 2012 р., перебувала на обліку у відповідача. 24 липня 2014 р. позивачем припинено реєстрацію як фізичної особи-підприємця. 24 серпня 2018 р. відповідачем винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування № Ф-4256-17/864 на загальну суму 2388 грн. 06 коп. Стверджує, що на час припинення нею діяльності як фізичної особи-підприємця у неї була відсутня будь-яка заборгованість, а тому вважає, що вимога контролюючого органу є протиправною та незаконною.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2019 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.

23 липня 2019 р. до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити. Зазначив, що позивач перебувала на обліку як фізична особа-підприємець з 30 січня 2012 р. у Білоцерківській ОДПІ. Зазначає, що з 2013 р. набрав чинності Закон України від 4 липня 2013 р. № 406-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи», яким урегульовано питання щодо передачі функцій з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від органів ПФУ до Міністерства доходів і зборів України». Згідно з переданими сальдовими залишками від Пенсійного фонду України, станом на 1 жовтня 2013 р. за позивачем обліковувалась заборгованість у сумі 2388 грн. 06 коп. Стверджує, що за період адміністрування єдиного внеску фіскальними органами, в інтегрованій картці платника податків нарахування єдиного внеску з 1 жовтня 2013 р. по теперішній час не здійснювались. Таким чином, у зв`язку з наявністю боргу у позивача з єдиного внеску відповідачем направлено вимогу від 24 серпня 2018 р. № Ф-4256-17/864 на суму 2388 грн. 06 коп.

31 липня 2019 р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив. Як убачається з цієї відповіді на відзив, позивач зазначає, що відповідач у відзиві не спростував твердження та аргументи позивача, які викладені в позовній заяві.

18 вересня 2019 р. до суду надійшла заява від позивача про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2019 р. витребувано докази від Головного управління ДФС у Київській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

25 жовтня 2019 року до суду від представника Головного управління ДПС у Київській області надійшло клопотання про заміну відповідача по справі на його процесуального правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області. Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2019 р. замінено відповідача у цій справі - Головне управління ДФС у Київській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області. У цій же ухвалі вирішено, що подальший розгляд справи буде здійснюватися в порядку письмового провадження.

25 жовтня 2019 р. до суду надійшло клопотання від представника Головного управління ДПС у Київській області про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

У зв`язку з поданими клопотаннями сторін про розгляд справи в порядку письмового провадження протокольною ухвалою суду від 25 жовтня 2019 року на підставі ч. 3 ст. 194 КАС України вирішено здійснювати судовий розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач зареєстрована як фізична особа-підприємець 30 січня 2012 р., перебувала на обліку у відповідача. Види діяльності позивача є: роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами (основний) (код КВЕД 47.81); роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами (код КВЕД 47.89).

24 липня 2014 р. позивачем припинено реєстрацію як фізичної особи-підприємця.

24 серпня 2018 р. відповідачем винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування № Ф-4256-17/864 про сплату боргу на загальну суму 2388 грн. 06 коп.

Листом Білоцерківського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області позивача повідомлено про відкриття виконавчого провадження № 58581726 про стягнення з позивача боргу по єдиному соціальному внеску в сумі 2381 грн. 06 коп.

26 квітня 2019 р. позивач звернулася із заявою до Білоцерківського управління ГУ ДФС у Київській області по суті позовної заяви.

8 травня 2019 р. відповідач листом № 11405/фоп/10-36-50-07 повідомив позивача, що станом на 6 травня 2019 р. за нею рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 2388 грн. 06 коп. 26 вересня 2018 р. позивачу направлено лист з повідомленням про вручення поштового відправлення, в якому вкладено вимогу про сплату боргу (недоїмки) за № 4256-17 від 24 серпня 2018 р. на суму 2388 грн. 06 коп. Зазначено, що поштовий лист повернувся до адресата за закінченням встановленого строку зберігання.

Не погоджуючись з вимогою про сплату боргу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 р. № 2755-VI (далі - ПК України) та Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI, станом на момент прийняття оскаржуваної вимоги).

Законом № 2464-VI визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Вимогами п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI встановлено, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до вимог ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Частиною 4 статті 8 Закону № 2464-VI встановлено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Облік нарахованих і сплачених сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування здійснюється контролюючим органом в інтегрованій картці платника, що відкривається за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками.

Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або несплачена у строки, встановлені цим законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами встановлена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 20 квітня 2015 р. № 449. (надалі по тексту - Інструкція)

Згідно з вимогами Закону № 2464-VI та Інструкції № 449 на платника покладено обов`язок щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п.3 ч.1 ст.7 Закону №2464-VI).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VI).

Мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

Таким чином, фізичні особи-підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, сплачують єдиний соціальний внесок за періоди, в яких вони були платниками єдиного податку, незалежно від того, отримували вони дохід у цей період чи ні.

Відповідно до ст.25 Закону № 2464-VI орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

У разі несплати частини суми страхових внесків, що сплачується за рахунок коштів державного бюджету відповідно до Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової і митної політики, інформує про це платників єдиного внеску.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30 січня 2012 р. позивач була зареєстрована як фізична особа-підприємець. Проте, в подальшому, 24 липня 2014 р. позивачем припинено свою діяльність як фізичну особу-підприємця.

Як встановлено судом, на час припинення позивачем підприємницької діяльності в органах Пенсійного фонду України станом на 1 жовтня 2013 р. за нею обліковувалася заборгованість у сумі 2388 грн. 06 коп., яка утворилася за час підприємницької діяльності і підлягала сплаті.

Цю заборгованість позивачем своєчасно погашено не було, строк давності щодо такої заборгованості не застосовується. Заборгованість позивача від органу ПФУ під час зміни адміністрування ЄСВ передано до податкового органу.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ураховуючи викладене, суд визнає, що відповідачем було правомірно винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-4256-17/864 від 24 серпня 2018 р. на суму 2388 грн. 06 коп., отже права позивача не порушено та дотримано вимог, передбачених частиною другою статті 2 КАС України.

Наведені позивачем під час розгляду справи докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог було спростовано відповідачем.

Наведене свідчить, що винесена відповідачем податкова вимога є законною. Право позивача не порушено. Отже, позовні вимоги є необґрунтованими, а тому позов задоволенню не підлягає.

З огляду на відмову в задоволенні позовних вимог підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат у цій справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Державної податкової служби України, адреса: вул. Народного Ополчення, 5а, м. Київ,03151, код ЄДРПОУ - 43141377.

Суддя Журавель В.О.

Дата складення рішення суду 26 грудня 2019 року.