Окрема ухвала № 86631330, 24.12.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2019
Номер справи
160/12445/19
Номер документу
86631330
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ОКРЕМА УХВАЛА

24 грудня 2019 рокуСправа №160/12445/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому проваджені) адміністративну справу за позовною заявою Управління Держпраці у Рівненській області до Саксаганського відділу державної виконавчої служби міста Кривий Ріг Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Дніпропетровським окружним адміністративним судом у ході судового розгляду адміністративної справи №160/12445/19 встановлено неналежне виконання обов`язків посадовими особами Управління Держпраці у Рівненській області під час звернення до примусового виконання постанови №РВ83/953/000261/ТД-ФС від 12.06.2018 року про накладення штрафу у розмірі 1228590,00 грн.

Судом встановлено, що 12.06.2018 року Управління Держпраці у Рівненській області винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №РВ83/953/000261/ТД-ФС, якою на підставі абз.2 ч.2 ст.265 Кодексу законів про працю України на Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 1228590,00 грн.

Строк пред`явлення постанови до виконання 12.09.2018 року.

20.07.2018 року повідомленням державного виконавця Рівненського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Клімкович Я.Й. від 20.07.2018 року про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання, постанова №РВ83/953/000261/ТД-ФС від 12.06.2018 року повернута Управлінню Держпраці у Рівненській області у зв`язку з незазначенням у постанові дати народження божника - фізичної особи (а.с.29).

31.08.2018 року Управління Держпраці у Рівненській області повторно звернулось до Рівненського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області із заявою про примусове виконання постанови від 12.06.2018 року №РВ83/953/000261/ТД-ФС про накладення штрафу у сумі 1228590,00 грн. на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 .

03.09.2018 року на підставі повторної заяви Управління Держпраці у Рівненській області про примусове виконання постанови від 12.06.2018 року №РВ83/953/000261/ТД-ФС державним виконавцем Рівненського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Ониськевич Н.В. було прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №57117518 з примусового виконання постанови від 12.06.2018 року №РВ83/953/000261/ТД-ФС (а.с.23).

Втім, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2018 року в адміністративній справі № 160/8453/18, яке набрало законної сили 07.12.2018 року, визнано протиправною та скасовано постанову Рівненського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області від 03.09.2018 року про відкриття виконавчого провадження № 57117518.

Рішення суду обґрунтовано тим, що боржник проживає за межами м. Рівного та Рівненської області, тобто в порушення вимог Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження було відкрито на підставі виконавчого документа, який пред`явлено не за місцем виконання.

Отже, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/8453/18, яке набрало законної сили 07.12.2018 року, встановлено, що виконавчий документ (постанова від 12.06.2018 року №РВ83/953/000261/ТД-ФС) пред`явлений не за місцем виконання, тобто не у порядку, визначеному законом.

16.04.2019 року Управління Держпраці у Рівненській області звернулось до Саксаганського відділу державної виконавчої служби міста Кривий Ріг Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області із заявою від 02.04.2019 року №16-17/1684 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання постанови №РВ83/953/000261/ТД-ФС від 12.06.2018 року.

17.04.2019 року повідомленням державного виконавця Саксаганського відділу державної виконавчої служби міста Кривий Ріг Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Добровольської Л.А. від 17.04.2019 року постанову №РВ83/953/000261/ТД-ФС від 12.06.2018 року повернуто стягувачу без прийняття до виконання у зв`язку із незазначенням у виконавчому документі дати народження боржника - фізичної особи, а також пропуском стягувачем строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання.

05.06.2019 року повідомленням державного виконавця Криворізького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Озімок Т.А. від 05.06.2019 року постанову №РВ83/953/000261/ТД-ФС від 12.06.2018 року повернуто стягувачу без виконання з підстав п. 10 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» (пред`явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю).

22.07.2019 року повідомленням державного виконавця Саксаганського відділу державної виконавчої служби міста Кривий Ріг Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Бассано А.Ю. від 22.07.2019 року постанову №РВ83/953/000261/ТД-ФС від 12.06.2018 року повернуто стягувачу без прийняття до виконання у зв`язку пропуском встановленого законом строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання (а.с.16).

04.10.2019 року повідомленням державного виконавця Саксаганського відділу державної виконавчої служби міста Кривий Ріг Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Рудя Т.А. від 04.10.2019 року постанову №РВ83/953/000261/ТД-ФС від 12.06.2018 року повернуто стягувачу без прийняття до виконання у зв`язку пропуском встановленого законом строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання.

25.10.2019 року начальником відділу Саксаганського відділу державної виконавчої служби міста Кривий Ріг Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Новіковою О.О прийнято повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання з підстав пропуску стягувачем строку пред`явлення виконавчого документа до виконання.

Отже, означені повідомлення органу державної виконавчої служби від 20.07.2018 року, від 17.04.2019 року, від 05.06.2019 року, від 22.07.2019 року, від 04.10.2019 року, від 25.10.2019 року обґрунтовані недотриманням позивачем як стягувачем за постановою №РВ83/953/000261/ТД-ФС від 12.06.2018 року вимог та порядку, визначених Законом України «Про виконавче провадження».

Повідомлення не оскаржені позивачем, з урахуванням належного повідомлення позивача про таке право. Водночас, не встановлено і доказів вжиття позивачем послідовних та передбачених законом можливостей на примусове виконання своєї постанови, строк пред`явлення якої до виконання пропущено.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

11.02.2015 року Кабінетом Міністрів України затверджено Положення про Державну службу України з питань праці №96 (далі - Положення №96).

Відповідно до п. 1 Положення №96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

У силу положень п. 2 Положення №96 Держпраці у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Згідно з п. 4 Положення №96 органи Держпраці відповідно до покладених на неї завдань, зокрема здійснюють державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці; складає у випадках, передбачених законом, протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про такі правопорушення і накладає адміністративні стягнення; накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Держпраці.

Відповідно до п. 9 Положення №96 Держпраці у межах повноважень, передбачених законом, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Мінсоцполітики видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує і контролює їх виконання.

Як передбачено ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», пункту 7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96, наказу Міністерства соціальної політики України від 27.03.2015 р. №340 «Про затвердження про територіальні органи Державної служби України з питань праці», та з метою приведення у відповідність до чинного законодавства Державною службою України з питань праці прийнято наказ від 03.08.2018 року №84 «Про затвердження положень про територіальні органи Держпраці (далі - наказ від 03.08.2018 р. № 84, яким затверджено в новій редакції Положення про Управління Держпраці у Рівненській області.

Згідно із Положенням про Управління Держпраці у Рівненській області, затвердженого наказом від 03.08.2018 року № 84, Управління Держпраці у своїй діяльності керується Конституцією, Указами Президента України та постановами Верховної Ради України , прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства України.

Управління Держпраці в межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру і контролює їх виконання. Начальник Управління Держпраці очолює Управління Держпраці, здійснює керівництво його діяльністю та несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності.

Згідно з п. 4 Положення, Управління Держпраці відповідно до покладених на неї завдань, зокрема здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; складає у випадках, передбачених законом, протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про такі правопорушення і накладає адміністративні стягнення; накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Держпраці.

Отже, Управління Держпраці у Рівненській області зобов`язане у своїй діяльності та на виконання покладених завдань діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 265 Кодексу законів про працю України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу за порушення законодавства про працю. Ці штрафи накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконання постанови центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, покладається на органи державної виконавчої служби.

Згідно з п. 11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509, не сплачені у добровільному порядку штрафи стягуються, зокрема, органами державної виконавчої служби (щодо штрафів, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України).

Враховуючи, що постанова Управління Держпраці у Рівненській області про накладення штрафу на підставі ст. 265 Кодексу законів про працю України є виконавчим документом, примусове виконання якої здійснюється у визначеному Законом України «Про виконавче провадження» порядку, у спірних правовідносинах позивач як стягувач від імені держави, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ, у силу положень Закону України «Про виконавче провадження» набув певних прав та обов`язків, у тому числі сумлінно користуватися усіма наданими правами з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі вчинення виконавчих дій (ч.1 ст.19 Закону № 1404-VIII).

Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (ст.1 Закону України «Про виконавче провадження».

Отже, виконавче провадження передбачає не лише активні дії державного виконавця, спрямовані на примусове виконання рішень, які проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами.

При цьому, обов`язковою умовою для початку виконавцем примусового виконання рішення на підставі виконавчого документа є за заява стягувача про примусове виконання рішення (п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження»).

Поряд з цим, Законом України «Про виконавче провадження» чітко визначено вимоги до виконавчого документа (ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження»), недотримання яких є підставою для повернення такого виконавчого стягувачу органом державної виконавчої служби, без прийняття до виконання.

Так, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону у виконавчому документі зазначаються дата народження боржника - фізичної особи.

Відповідно до п. 2, п. 6, п. 10 ч. 4 ст. 4 Закону виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання, якщо пропущено встановлений законом строк пред`явлення виконавчого документа до виконання; виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону; виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.

Стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції (ч. 6 ст. 12 Закону).

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом під час розгляду справи встановлено, що посадовими особами Управління Держпраці у Рівненській області порушено порядок звернення постанови до примусового виконання.

Повідомлення державних виконавців від 20.07.2018 року, від 17.04.2019 року, від 05.06.2019 року, від 22.07.2019 року, від 04.10.2019 року, від 25.10.2019 року обґрунтовані недотриманням позивачем як стягувачем за постановою №РВ83/953/000261/ТД-ФС від 12.06.2018 року вимог та порядку, визначених Законом України «Про виконавче провадження».

Кожного разу при зверненні постанови до виконання до органів державної виконавчої служби положення Закону України «Про виконавче провадження» щодо вимог до виконавчого документа позивачем не були дотримані.

Судом встановлено, що лише звернення стягувача до органу державної виконавчої служби із заявою про примусове виконання виконавчого документа, але без дотримання вимог, визначених Законом України «Про виконавче провадження», не у спосіб, передбачений цим законом, та без вжиття заходів на приведення виконавчого документу у відповідність до вимог цього Закону, не є сумлінним виконанням обов`язків з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі вчинення дій на виконання виконавчого документа.

За таких обставин, суд вважає, що Управління Держпраці у Рівненській області як стягувач від імені держави за виконавчим документом під час виконання своїх обов`язків щодо пред`явлення вказаної постанови до виконання, діяло на підставі, у межах, але не у спосіб, визначений Законом України «Про виконавче провадження», що призвело до тривалого невиконання постанови від 12.06.2018 року №РВ83/953/000261/ТД-ФС, яка набрала законної сили.

Зазначене вказує на неналежне і безвідповідальне виконання службовими і посадовими особами позивача своїх обов`язків, визначених Законом України «Про виконавче провадження», що є неприпустимим у силу покладених на органи Держпраці завдань.

Відповідно до ч. 1 ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Згідно з ч. 3 ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов`язків, неналежного виконання професійних обов`язків.

Таким чином, враховуючи вказані порушення посадовими особами Управління Держпраці у Рівненській області вимог Закону України «Про виконавче провадження» щодо тривалого неприведення виконавчого документа у відповідність до вимог цього Закону та незвернення його до виконання у спосіб, визначений цим Законом, і з метою усунення причин та умов, що сприяли неналежному і безвідповідальному виконанню службовими і посадовими особами позивача своїх обов`язків, суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу та направити її начальнику Управління Держпраці у Рівненській області для вжиття відповідних заходів реагування, а також зобов`язати повідомити Дніпропетровській окружний адміністративний суд про вжиті заходи не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Керуючись ст. ст. 248, 249 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Постановити окрему ухвалу і направити її начальнику Управління Держпраці у Рівненській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню вимог Конституції України та Закону України «Про виконавче провадження» щодо тривалого неприведення виконавчого документа у відповідність до вимог цього Закону та незвернення його до виконання у спосіб, визначений цим Законом, та провести належні заходи стосовно недопущення в подальшому таких дій посадових осіб Управління Держпраці у Рівненській області.

Про вжиті начальником Управління Держпраці у Рівненській області заходи повідомити Дніпропетровській окружний адміністративний суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. ст. 294, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський