
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2019 року Справа № 160/7344/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Атомінвестбуд" до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Атомінвестбуд" звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішения Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 0019295541 від 13.03.2019 року про застосування штрафу за затримку реєстрації податкових накладних на загальну суму 54 013.63 грн. в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 50 000.00 грн. за порушення термінів реєстрації податкової накладної №32 від 20.12.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення 0019295541 від 13.03.2019 р., винесене Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області за результатами проведеної відповідачем камеральної перевірки ТОВ «Атомінвестбуд» (код ЄДРПОУ 34582771) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених за липень 2017 року, серпень 2018 року, грудень 2018 року, є протиправним, ґрунтується на помилкових судженнях суб`єкта владних повноважень, що викладені в акті перевірки, а відтак, суперечить ч.2 ст.2 КАС України, оскільки за відсутності визначених законом підстав покладають на платника податків додатковий обов`язок по оплаті грошового зобов`язання на користь Державного бюджету України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем 20.08.2019 року отримано копію ухвали суду про відкриття спрощеного позовного провадження в даній адміністративній справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів.
10.09.2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.
Зауважив, що контролюючим органом проведено камеральну перевірку позивача з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених за липень 2017 року, серпень 2018 року, грудень 2018 року. Проведеним аналізом інформаційних баз даних ДПІ, ЄРПН встановлено порушення пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України суб`єктом господарювання в частині своєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Так, згідно баз даних ЄРПН по ТОВ «Атомінвестбуд» встановлено, що податкові накладні складені за липень 2017 року, серпень 2018 року, грудень 2018 року на загальну суму податку на додану вартість 513 446,57 грн., зареєстровані в ЄРПН із порушенням строку встановленого п.201.10 ст.201 Кодексу, в т.ч. податкова накладна від 20.12.2018 № 32 на суму ПДВ 50000,0 грн. зареєстрована в ЄРПН 16.01.2019 о 08 год. 00 хв. за реєстраційним №9306574390 з порушенням терміну реєстрації на 1 календарний день при граничному терміні реєстрації - 15.01.2019 року. Згідно інформаційних баз даних ДФС України за 15.01.2019 відсутня інформація щодо надходження на реєстрацію в ЄРПН від ТОВ "Атомінвестбуд" податкової накладної від 20.12.2018 №32. Також вказав, що перевірка проведена правомірно, виявлені перевіркою порушення податкового законодавства встановлені вірно, з урахуванням усіх обставин, податкове повідомлення-рішення винесене відповідно до вимог чинного законодавства, у зв`язку із чим, підстави для задоволення позову відсутні.
16 вересня 2019 року на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в яких підтримано позицію, викладену в позовній заяві.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що посадовими особами ГУ ДФС у Дніпропетровській області було проведено камеральну перевірку ТОВ «Атомінвестбуд» (код ЄДРПОУ 34582771) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених за липень 2017 року, серпень 2018 року, грудень 2018 року.
За результатами перевірки складено акт № 3671/3604-36-55-05-21/34582771 від 28.01.2019 року, яким встановлені порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних позивача, а саме:
- податкова накладна № 44 від 27.07.2017 року на суму ПДВ 150.00 грн. - на 1 день;
- податкова накладна № 50 від 23.08.2018 року на суму ПДВ 8896.57 грн. на 95 днів;
- податкова накладна № 32 від 20.12.2018 року на суму ПДВ 500 000 грн. на 1 день;
- податкова накладна № 39 від 22.12.2018 року на суму ПДВ 4400 грн. - на 1 день.
Не погодившись з Актом перевірки від 28.01.2019 року в частині своєчасної реєстрації податкової накладної № 32 від 20.12.2018 року на суму ПДВ 500 000,00 грн., 04 березня 2019 року позивач подав до Головного управління ДФС в Дніпропетровській області заперечення.
За результатами розгляду заперечення, Головним управлінням ДФС в Дніпропетровській області було визнано правомірними висновки, які викладені у акті перевірки № 3671/3604-36-55-05-21/34582771 від 28.01.2019 року та такими, що відповідають нормам чинного законодавства.
На підставі акту перевірки № 3671/3604-36-55-05-21/34582771 від 28.01.2019 року Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області винесене податкове повідомлення-рішення № 0019295541 від 13.03.2019 року, яким до ТОВ “Атомінвестбуд” застосовано штраф на загальну суму 54 013,63,76 грн., в тому числі 50 000,00 грн. по податковій накладній № 32 від 20.12.2018 року.
Не погодившись з прийнятим контролюючим органом у відношенні позивача податковим повідомленням-рішенням за результатами проведення камеральної перевірки, ТОВ “Атомінвестбуд” було направлено на адресу Державної фіскальної служби України скаргу в частині своєчасної реєстрації податкової накладної № 32 від 20.12.2018 на суму ПДВ 500 000,00 грн.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 20.06.2019 р. № 28393/6/99-99-11-06-01-25 винесене Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області податкове повідомлення-рішення № 0019295541 від 13.03.2019 року залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Правомірність вищенаведеного податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області є предметом даної адміністративної справи.
Позивач не погоджується за нарахуванням штрафних санкцій в розмірі 50 000,00 грн. за порушення термінів реєстрації податкової накладної №32 від 20.12.2018 року.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно з абз.1 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - ПК України), на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За нормами п.201.7 ст.201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
У відповідності до абзаців 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 21 п. 201.10 ст.210 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Механізм внесення відомостей, що містяться/податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246).
Згідно визначення термінів у пункті 2 Порядку № 1246 встановлено, що операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Згідно з п. 3 Порядку №1246 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Відповідно до п.4 Порядку №1246 до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192. пунктами 200 1.3. 200 1.9 статті 200 1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронний цифровий підпис”. “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування (п.5 Порядку №1246).
Пункт 10 Порядку №1246 визначає порядок накладення електронного цифровою підпису посадових осіб постачальника (продавця) після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі.
Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної іа або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (п. 1 1 Порядку № 1246).
Відповідно до п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/ або розрахунку коригування (далі -квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п. 14 Порядку № 1246).
Як вбачається з матеріалів справи, податкова накладна № 32 від 20.12.2018 року була направлена позивачем для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних до ДФС 15 січня 2019 року о 16 годині 46 хвилин, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про направлення (протокол відправки податкової накладної). Позивачу протягом операційного не було надіслано квитанцію в електронному вигляді у текстовому форматі про отримання податкової накладної № 32 від 20.12.2018 року.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що позивачем було виконано вимоги Податкового кодексу України та Порядку № 1246 щодо надіслання контролюючому органу у межах 15 календарних днів календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вона складена, податкової накладної № 32 від 20.12.2018 року до Єдиного реєстру податкових накладних.
Отже, висновки викладені в акті про результати камеральної перевірки № 3671/3604-36-55-05-21/34582771 від 28.01.2019 року в частині порушення граничних строків реєстрації податкової накладної № 32 від 20.12.2018 року на суму ПДВ 500 000,00 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних позивача, є безпідставними, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області № 0019295541 від 13.03.2019 року в цій частині є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
В силу вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, а саме, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 0019295541 від 13.03.2019 року в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атомінвестбуд" штрафу в сумі 50 000,00 грн. за порушення термінів реєстрації податкової накладної № 32 від 20.12.2018 року.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Атомінвестбуд" до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 0019295541 від 13.03.2019 року в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атомінвестбуд" штрафу в сумі 50 000,00 грн за порушення термінів реєстрації податкової накладної № 32 від 20.12.2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Атомінвестбуд" судові витрати зі сплти судового збору у розмірі 1921,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник