
Справа № 296/11835/19
2/296/3067/19
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
"16" грудня 2019 р. м. Житомир
Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Анциборенко Н.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до органу адвокатського самоврядування Ради адвокатів Житомирської області про визнання права та визнання незаконним рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до органу адвокатського самоврядування Ради адвокатів Житомирської області та просить визнати незаконним і скасувати рішення органу адвокатського самоврядування Ради адвокатів Житомирської області №30/3 від 25.11.2019 року; визнати право позивача на видачу свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката без проходження стажування.
Відповідно до ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч.1 ст.4 КАС України).
Відповідно до положень ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) субєкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача – суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.59 Конституції України та ст.2 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом.
З метою забезпечення належного здійснення та дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.
Згідно з ч.1 ст.43 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” адвокатське самоврядування ґрунтується на принципах виборності, гласності, обов`язковості для виконання адвокатами рішень органів адвокатського самоврядування, підзвітності, заборони втручання органів адвокатського самоврядування у професійну діяльність адвоката.
Відповідно до ч.5 ст.50 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” кваліфікаційно - дисциплінарна комісія адвокатури наділена повноваженнями приймати рішення щодо видачі свідоцтва про складення кваліфікаційного іспиту.
Отже можна дійти висновку про публічний, владно-управлінський характер відносин, які виникли між сторонами у зв`язку з прийняттям рішення органом адвокатського самоврядування Ради адвокатів Житомирської області №30/3 від 25.11.2019 року.
Тобто, даний cпip є публічно-правовим.
Згідно п.1 ч.1ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.186, 260, 353 ЦПК України, -
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до органу адвокатського самоврядування Ради адвокатів Житомирської області про визнання права та визнання незаконним рішення.
Роз`яснити позивачу його право на звернення за захистом своїх прав в порядку адміністративного судочинства до Житомирського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суду міста м. Житомира протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків або після перегляду ухвали в апеляційному порядку, якщо її не скасовано.
Суддя Н. М. Анциборенко