
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
24 грудня 2019 року м. Київ № 320/7148/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Колеснікова І.С., ознайомившись з позовною заявою
Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до приватного акціонерного товариства «Фоззі Рітейл»
про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів з позовом про стягнення з приватного акціонерного товариства «Фоззі Рітейл» грошової суми в рахунок адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1606853,12 грн.
Частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу (пункт 3); позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними) (пункт 5).
Відповідно до вимог частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються, зокрема: офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти (пункт 2).
Згідно статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази – позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів) (частина четверта).У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (частина шоста).
Як убачається з позовної заяви та доданих до неї документів, позивачем вказаних вимог не дотримано, а саме: не зазначено офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти позивача та відповідача.
Згідно статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина перша). Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень (абзац другий частини другої).
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції та пеню, право на стягнення яких у позивача виникло 16.04.2019, водночас позивач звернувся з позовом до суду лише 23.12.2019, про що свідчить відмітка суду про прийняття на позовній заяві, тобто зі спливом встановленого Кодексом адміністративного судочинства України тримісячного строку.
До позовної заяви позивачем додано заяву про поновлення строку на звернення до суду, яка мотивована тим, що позивач звернувся до Фонду соціального захисту інвалідів, який, у свою чергу звернувся до Міністерства соціальної політики України з питанням надання коштів для оплати судового збору, і тільки після отримання відповідного розподілу коштів позивачу у другій половині грудня 2019 року надійшли кошти на сплату судового збору. Втім, будь-яких доказів на підтвердження наведених обставин позивачем до заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду не додано.
Крім того у позовній заяві позивачем зазначено, що встановлені Кодексом адміністративного судочинства України строки звернення до адміністративного суду не поширюються на відносини з приводу стягнення в судовому порядку з суб`єктів господарювання адміністративно-господарських санкцій, оскільки спеціальним законом встановлено виключення щодо незастосування передбачених статтею 250 Господарського кодексу України строків до таких правовідносин.
Суд зауважує, що статтею 250 Господарського кодексу України передбачено шестимісячний строк застосування відповідним органом адміністративно-господарських санкцій до суб`єкта господарювання, який розпочинає перебіг з дня виявлення відповідного порушення та обмежений спливом одного року з дня порушення суб`єктом господарювання встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Частиною четвертою Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991№875-XII встановлено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Тому відсилання норми статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991№875-XII на норми статті 250 Господарського кодексу України вжито в розумінні необмеження будь-яким строком саме застосування до суб`єкта господарювання адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991№875-XII. Втім, зазначене обмеження не стосується строків звернення до адміністративного суду.
Частиною першою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 122, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1. Позовну Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з приватного акціонерного товариства «Фоззі Рітейл» грошової суми в рахунок адміністративно-господарських санкцій та пені – залишити без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду заяви на усунення недоліків позовної заяви із посиланням на номер цієї справи, в якій додатково зазначити офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти позивача та відповідача та до якої слід додати докази на підтвердження обставин, викладених у заяві про поновлення строку звернення до адміністративного суду або подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з наведенням інших підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду та наданням відповідних доказів на підтвердження наведених підстав.
3. Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення ним у встановлений судом спосіб і строк недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, позовна заява буде повернута відповідно до вимог пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Колеснікова І.С.