Рішення № 86587450, 23.12.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2019
Номер справи
620/3394/19
Номер документу
86587450
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2019 року Чернігів Справа № 620/3394/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Лобана Д.В.,

за участю секретаря - Вершняк Л.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області про визнання протиправною та скасування постанови,

В С Т А Н О В И В:

Акціонерне товариство "Облтеплокомуненерго" (далі – АТ "Облтеплокомуненерго", позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Центрального відділу державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (далі – відповідач) ОСОБА_1 від 09.10.2019 про стягнення виконавчого збору у розмірі 447100,68 грн, в частині стягнення виконавчого збору в сумі 411171,73 грн, нарахованого на суму заборгованості з інфляційних втрат, та виконавчого збору в сумі 35928,95 грн, нарахованого на суму заборгованості з трьох відсотків річних, винесену в межах виконавчого провадження ВП № 60272569.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що виносячи постанову від 09.10.2019 про стягнення виконавчого збору у розмірі 447100,68 грн, в частині стягнення виконавчого збору в сумі 411171,73 грн, нарахованого на суму заборгованості з інфляційних втрат, та виконавчого збору в сумі 35928,95 грн, нарахованого на суму заборгованості з трьох відсотків річних, винесену в межах виконавчого провадження ВП № 60272569, відповідач діяв протиправно, оскільки виконавчий збір за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" не нараховується.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначити справу до розгляду за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ на 23 грудня 2019 року об 14:00 год.

До суду від відповідача надійшов відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову, оскільки у оскаржуваних правовідносинах діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, крім того у відзиві зазначено про можливість розглядати справу без участі представника відповідача.

23.12.2019 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримано, позивач наполягає на їх задоволенні з підстав, викладених у позові.

Представник позивача подала до суду заяву, у якій просила розглядати справу за її відсутності.

Відповідно до частини 1 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на нього та відповідь на відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

У провадженні відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області перебуває виконавче провадження ВП № 60272569 з виконання наказу Господарського суду Чернігівської області № 927/22/17 від 13.03.2017 про стягнення з акціонерного товариства “Облтеплокомуненерго” грошових коштів на користь ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України”.

Головним державним виконавцем Центрального відділу державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Насаловець Ю.С. 09.10.2019 було винесено постанову у ВП № 60272569 про відкриття виконавчого провадження, відповідно до положень ст. 3, 4, 24 - 27 Закону України “Про виконавче провадження”, з виконання наказу № 927/22/17 від 13.03.2017 про стягнення з AT “Облтеплокомуненерго” на користь ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України” грошових коштів.

09.10.2019 головним державним виконавцем Центрального відділу державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Насаловець Ю.С., з посиланням на положення статей 3, 27, 40 Закону України “Про виконавче провадження”, було винесено постанову у ВП № 60272569 про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 453807,18 грн.

25.10.2019 в.о. начальника управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Бондаревим І.В. було винесено постанову про передачу матеріалів виконавчого провадження № 60272569 на виконання відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області та відповідно до постанови про прийняття виконавчого провадження від 29.10.2019, заступника начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Петрика С.В. дане виконавче провадження ВП № 60272569, з виконання наказу № 927/22/17 від 13.03.2017 про стягнення з AT “Облтеплокомуненерго” на користь ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України” грошових коштів, яке було прийнято до виконання.

Постанови від 09.10.2019 про відкриття виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору у ВП № 60272569 з виконання наказу Господарського суду Чернігівської області № 927/22/17 від 13.03.2017 винесені головним державним виконавцем Центрального відділу державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Насаловець Ю.С. станом на 13.11.2019 не були вручені боржнику, а відомості про їх винесення стали відомі AT “Облтеплокомунерго” тільки 04.11.2019, з часу ознайомлення представника боржника з матеріалами виконавчого провадження ВП № 60272569.

Зі змісту оскаржуваної постанови про стягнення виконавчого збору, винесеної 09.10.2019 у ВП № 60272569 вбачається, що вона була винесена головним державним виконавцем Насаловець Ю.С. з посиланням на норми Закону України “Про виконавче провадження”, однак без врахування пункту 6 частини 5 статті 27 вказаного Закону, оскільки доводи оскаржуваної постанови в частині прийняття такого рішення головним державним виконавцем Центрального відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області щодо нарахування та стягнення суми виконавчого збору у загальному розмірі 453807,18 грн та незастосування п. 6 ч. 5 ст. 27 Закону України “Про виконавче провадження” та Закону України №1730-VIII “Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовід ведення за спожиті енергоносії” від 03.11.2016 - відсутні.

Вважаючи оскаржувані постанови протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

30.11.2016 набрав чинності Закон України “Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії” від 03.11.2016 № 1730-VIII (далі - Закон), яким визначається комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.

Дія цього Закону, у відповідності до приписів статті 2, поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.

Для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, що встановлено ч. 1 ст. 3 вказаного Закону.

Відповідно до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України № 268 від 10.10.2017 “Про включення до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії суб`єктів господарювання” та Додатку до нього (копії яких додаються до матеріалів адміністративної справи) Акціонерне товариства “Облтеплокомуненерго”, код згідно з ЄДРПОУ 03357671, основний вид діяльності згідно ліцензії виробництво, транспортування та постачання теплової енергії - включено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.

У відповідності до п. 6 ч. 5 ст. 27 Закону України “Про виконавче провадження” виконавчий збір не стягується, у тому числі - за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", у цьому Законі терміни вживаються в наступному значенні - заборгованість, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону (далі - заборгованість): кредиторська заборгованість перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води; постачальник природного газу - Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та її дочірня компанія "Газ України".

Нарахування здійснені відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, за якою боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене частиною 2 статті 625 ЦК України нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3% річних входить до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, як спосіб захисту майнового права та інтересу у цивільно-правових відносинах, що відповідає правовій позиції Верховного суду, викладеній у постанові від 12.11.2018 у справі № 826/22868/15 (№ К/9901/11731/18).

Аналогічна правова позиція викладена і у постанові Верховного Суду у справі №904/10242/17 від 17 липня 2018 року за касаційною скаргою НАК “Нафтогаз України”, в якій Верховний Суд задовольняючи скаргу, визначив, що нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3% річних входить до складу грошового зобов`язання, також зазначено, що інфляційні витрати не є штрафними санкціями, а входять до складу грошового зобов`язання.

В силу ст. 509, 510 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав. Сторонами у зобов`язанні є боржник і кредитор.

Згідно з ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини; цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства; у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду.

Таким чином, у AT “Облтеплокомуненерго” обов`язок щодо сплати за спожитий газ перед ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України” виник на підставі договору № 06/10-2670-60-39 від 20.12.2010. Прострочивши оплату за газ, у AT “Облтеплокомуненерго” перед постачальником виник обов`язок сплатити інфляційні та 3% річних на підставі акту цивільного законодавства. При здійснення розрахунків інфляційних втрат вони включаються до складу основного грошового зобов`язання та щомісячно збільшується сума боргу на індекс інфляції з використанням для кожного наступного розрахункового періоду суми боргу, збільшеної на розмір інфляції попереднього місяця.

Отже, інфляційні втрати та 3% річних, нараховані постачальником природного газу ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України", входять до складу грошового зобов`язання, тобто грошового боргу за спожитий газ, а відтак і до кредиторської заборгованості визначеної Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", і за виконавчими документами щодо їх стягнення виконавчий збір не стягується.

Вказана правова позиція, підтверджується актами звірки розрахунків ДК “Газ України” НАК "Нафтогаз України" та AT “Облтеплокомуненерго” від 01.08.2019, підписаних сторонами та сріплених печатками, суми заборгованості по інфляційним втратам та 3% річних вказані, як загальна сума заборгованості за договором, як “КРЕДИТ” за даними ДК Газ України” НАК “Нафтогаз України”.

У даних правовідносинах п. 6 ч. 5 ст. 27 Закону України “Про виконавче провадження” про не стягнення виконавчого збору з теплопостачальних організацій за кредиторською заборгованістю попередніх років перед НАК “Нафтогаз”, є нормою матеріального права прямої дії та одним з самостійних організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій.

Зважаючи на наведене вище, суд дійшов висновку, що законодавець визначив, що виконавчий збір за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" не нараховується.

Отже, дії відповідача з винесення оскаржуваної постанови не ґрунтуються на законі, тобто є протиправними.

Враховуючи викладене вище, у державного виконавця були відсутні підстави для стягнення виконавчого збору від сум заборгованості зі сплати суми інфляційних втрат, трьох відсотків річних та оскаржувана постанова в цій частині не відповідає вимогам статті 27 Закону України “Про виконавче провадження”.

З урахуванням розміру заборгованості зі сплати суми інфляційних втрат в розмірі 4111717,27 грн, трьох відсотків річних 359289,46 грн державним виконавцем було протиправно нараховано виконавчий збір по інфляційним втратам в сумі – 411171,73 грн (4111717,27 х 10%); та по трьом відсоткам річних в сумі 35928,95 грн (359289,46 х 10%), а разом 447100,68 грн, а тому оскаржувана постанова повинна бути визнана протиправною та скасована в цих частинах.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області на користь Акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 6706 (шість тисяч сімсот шість) грн 51 коп.

Керуючись ст. 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Центрального відділу державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Насаловець Ю.С. від 09.10.2019 про стягнення виконавчого збору у розмірі 447100,68 грн, в частині стягнення з акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" виконавчого збору в сумі 411171,73 грн, нарахованого на суму заборгованості з інфляційних втрат, та виконавчого збору в сумі 35928,95 грн, нарахованого на суму заборгованості з трьох відсотків річних, винесену в межах виконавчого провадження ВП № 60272569.

Стягнути з Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області (код ЄДРПОУ 34924518) на користь акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 03357671) судовий збір в розмірі 6706 (шість тисяч сімсот шість) грн 51 коп. за рахунок бюджетних асигнувань.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: акціонерне товариство "Облтеплокомуненерго" (вул. Реміснича, 55-Б, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 03357671).

Відповідач: управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області (проспект Миру, 43, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 34924518).

Повне судове рішення складено 23 грудня 2019 року.

Суддя Д.В. Лобан