Рішення № 86587318, 24.12.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2019
Номер справи
560/3756/19
Номер документу
86587318
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3756/19

РІШЕННЯ

іменем України

24 грудня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких сплачено страхові внески, з дати подачі заяви про перерахунок від 04.10.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що з 01.09.2018 отримує пенсію по інвалідності (2 група) згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При цьому, до суми заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, не враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення.

Вказала, що звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення. Проте, листом від 18.10.2019 №А-1427-О-02.26-04 їй повідомлено, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не зазначені в статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та в пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, а тому, їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до вказаного закону.

Вважає таку відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправною, оскільки з сум матеріальної допомоги на оздоровлення сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, тому вона має включатися в заробітну плату для обчислення пенсії позивачки. Зауважує, що вказана позиція підтверджується постановою Верховного Суду від 20.02.2012 у справі №21-430а11.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.11.2019 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду 13.12.2019 надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зазначив, що ОСОБА_1 з 01.09.2018 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Для обчислення пенсії позивачки було враховано посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років згідно з грошовим атестатом від 06.12.2018 №15, виданого державною установою "Хмельницький слідчий ізолятор". Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для призначення пенсії ОСОБА_1 була обчислена за період з 01.03.2018 по 31.08.2018 згідно з довідкою про додаткові види грошового забезпечення, виданої державною установою "Хмельницький слідчий ізолятор".

Відповідач звернув увагу на те, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. Зазначена позиція також міститься в рішенні Верховного Суду України від 25.11.2014 у справі №21-332а14.

При цьому, до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, не включаються не регулярні виплати. Такий вид грошової виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення не має систематичного характеру, а має тимчасовий характер, залежить від певних обставин, її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому не належить до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Аналогічні висновки викладені в ухвалі Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №522/2738/17.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.12.2019 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.

Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 01.09.2018 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивачка звернулася до відповідача з заявою від 04.10.2019 про перерахунок пенсії з врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення.

Згідно з довідкою, виданою державною установою "Хмельницький слідчий ізолятор", ОСОБА_1 отримала матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 11773,50 грн.

Листом від 18.10.2019 №А-1427-О-02.26-04 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачку про те, що її пенсія призначена та виплачується відповідно до діючого законодавства. При цьому, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не зазначені в статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та в пункті 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, а тому, їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до вказаного закону.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів (частина 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").

Відповідно до частин 2, 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Тобто, грошове забезпечення військовослужбовців визначене Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Водночас, грошове забезпечення для призначення пенсії військовослужбовцям визначене статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який є спеціальним законом, що регулює відносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлює, що складовими грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, є щомісячні основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років) та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

При цьому, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до грошового забезпечення, з якого визначається пенсія, не включає одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, премії, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Оскільки суми матеріальної допомоги на оздоровлення не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, то підстави для врахування таких сум грошового забезпечення для визначення розміру пенсії позивачки відсутні.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утриманий, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який є вичерпним.

Аналогічні висновки містяться в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17.

Згідно з частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд вважає за доцільне зазначити, що посилання позивачки у позовній заяві на правову позицію Верховного Суду України, висловлену у постанові від 20.02.2012 у справі №21-430а11, яка полягає у тому, що грошова допомога на оздоровлення, з якої сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, є недоречним, оскільки Верховний Суд відступив від цього висновку, про що зазначено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 та в постанов Верховного Суду від 03.04.2019 у справі №638/9697/17.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на викладене, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.

Зважаючи на положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутність підстав для задоволення позовних вимог, а також звільнення позивачки від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", судові витрати не розподіляються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 24 грудня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя Д.А. Божук