
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2747/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Бойка С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання – Лайко О.В.,
позивача – ОСОБА_1 ,
представника відповідачів – Бурба К.В.,
розглянувши відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Полтавській області, Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
29 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправною відмови у зняті з ОСОБА_1 з податкового обліку як фізичної особи-підприємця та зобов`язання зняти ОСОБА_1 з податкового обліку як фізичну особу-підприємця.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що у 1991 році він був зареєстрований як приватний підприємець, враховуючи не здійснення підприємницької діяльності він у 200 році звернувся до державних органів у тому числі до ДПІ у м. Полтава із відповідною заявою. Інспектором ДПІ Кащука Ю.В повідомлено про те, що він знятий з обліку. Не заважаючи на це в кінці квітня 2018 року на його адресу надійшла вимога ГУ ДФС у Полтавській області про сплату боргу від 26.11.2018 №Ф4268-50.
Після оскарження вказаної вимоги в судовому порядку ОСОБА_1 не одноразово звертався до податкової із заявами про зняття з обліку, однак отримував постійні відмови у зв`язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
26.09.20219 до суду надійшов відзив на позов у якому посилався на те, що позивачем під час звернення із заявою про зняття з обліку не надано документа, що підтверджує державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, у зв`язку з чим у знятті з обліку було відмовлено.
02.10.2019 позивачем до суду подано відповідь на відзив у якій вказано, що відповідач безпідставно ігнорує інформацію щодо відсутності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про реєстрацію ОСОБА_1 як суб`єкта підприємницької діяльності.
Протокольною ухвалою від 31.10.2019 залучено до участі у справі у якості другого відповідача ГУ ДПС у Полтавській області.
Позивач в судовому засіданні позовні вимог підтримав та просив позов задовольнити.
Представник відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнав просив у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідачів, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Спір у цій справі стосується наявності або відсутності у позивача статуту фізичної особи - підприємця.
Вирішуючи вказане питання суд виходить з наступного.
Фізична особа-підприємець — фізична особа, яка реалізує свою здатність до праці шляхом самостійної, на власний ризик діяльності з метою отримання прибутку.
Пунктом 4 частини першої статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
В ході розгляду справи судом встановлено, що позивач у 1997 році розпорядженням Октябрської районної ради у м. Полтава був зареєстрований як приватний підприємець.
Позивач в ході розгляду справи стверджував, що він у 2000 році з метою зняття з обліку як приватного підприємця звернувся із відповідною заявою до державних установ у тому числі й до ДПІ у м. Полтава. Під час особистого прийому інспектором ДПІ у м. Полтава його повідомлено про зняття з обліку.
З метою з`ясування вказаної обставини, суд неодноразово зобов`язував відповідачів надати заяву подану позивачем у 2000 році.
На виконання вимог суду представник позивача в судовому засіданні пояснив, що усі заяви які надійшли у 2000 році знищені, а тому надати витребувану судом заяву немає можливості.
З наявного в матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 15.03.2019 встановлено, що в єдиному реєстрі записів відносно ОСОБА_1 не знайдено.
Крім того, зі змісту листа Головного управління статистки у Полтавській області від 18.04.2019 №03.3-21/261-19 судом встановлено, що в ЄДРПОУ станом на 18.04.2019 по Полтавській області не значиться суб`єктів у яких ОСОБА_1 перебував би у статусі керівника та не містить відомостей щодо його участі у складі суб`єктів господарювання як засновника.
Відповідно до частини другої статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" для державної реєстрації включення відомостей про фізичну особу - підприємця, зареєстровану до 1 липня 2004 року, відомості про яку не містяться в Єдиному державному реєстрі, подається заява про державну реєстрацію включення відомостей про фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру.
Відсутність записів в Єдиному державному реєстрі, подається заява про державну реєстрацію включення відомостей про фізичну особу - підприємця та наміру у позивача на проведення підприємницької діяльності починаючи з 2000 року дає суду підстави вважати, що ОСОБА_1 припинив свою підприємницьку діяльність у вказаному році.
Статтею 66 Податкового кодексу України встановлено, що підставами для внесення змін до облікових даних платників податків є: 66.1.1. інформація органів державної реєстрації; 66.1.2. інформація банків та інших фінансових установ про відкриття (закриття) рахунків платників податків; 66.1.3. документально підтверджена інформація, що надається платниками податків; 66.1.4. інформація суб`єктів інформаційного обміну, уповноважених вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно платника податків; 66.1.5. рішення суду, що набрало законної сили; 66.1.6. дані перевірок платників податків.
Внесення змін до облікових даних платників податків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку наявність у ГУ ДФС у Полтавській області обов`язку по внесенню змін до облікових даних позивача на підставі інформації органів державної реєстрації про відсутність відомостей в Єдиному державному реєстрі, подається заява про державну реєстрацію включення відомостей про фізичну особу - підприємця стосовно ОСОБА_2 та наявність підстав для задоволення позовних про визнання протиправною відмови у знятті з податкового обліку.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №82-р функції ДФС України передані ДПС України. Наказом ДПС України від 12.07.2019 №14 затверджено положення про ГУ ДПСУ у Полтавській області, у пункті 1 якого зазначено, що ГУ ДПС у Полтавській області є правонаступником ГУ ДФС у Полтавській області.
Отже, уся інформація стосовно облікових даних платників податків, яка була наявна у ГУ ДФС у Полтавській області була передана до ГУ ДСП у Полтавській області, а тому з метою повного та всебічного захисту прав позивача суд вважає за необхідне вити за межі позовних вимог та зобов`язати Головне управління ДФС у Полтавській області та Головне управління ДПС у Полтавській області зняти ОСОБА_1 з податкового обліку виключивши його з облікових баз ДПС України та ДФС України.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суд дійшов висновку про визнання протиправною відмови та зобов`язання відповідачів вчинити дії, то понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Полтавській області та ГУ ДПС у Полтавській області.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39461639), Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 43142831) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Державної Фіскальної Служби у Полтавській області у знятті з податкового обліку ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління ДФС у Полтавській області та Головне управління ДПС у Полтавській області зняти ОСОБА_1 з податкового обліку виключивши його з облікових баз ДПС України та ДФС України.
Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 384 (триста вісімдесят чотири) грн 20 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 384 (триста вісімдесят чотири) грн 20 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 23 грудня 2019 року.
Суддя С.С. Бойко