Рішення № 86585966, 16.12.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2019
Номер справи
360/4670/19
Номер документу
86585966
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

16 грудня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4670/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шембелян В.С.,

за участю секретаря судового засідання - Полякової В.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.10.2019 № 0021565206,-

ВСТАНОВИВ:

28 жовтня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Луганській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Луганській області), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 16.10.2019 № 0021565206.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач була зареєстрованою як фізична особа- підприємець на спрощеній системі оподаткування, перебуваючи на податковому обліку в установі відповідача. З 31.01.2019 діяльність ФОП ОСОБА_1 припинено.

Підставою для винесення оскарженого податкового повідомлення-рішення є акт від 16.09.2019 № 65/12-32-52-06/2305315449 камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за 2017 рік № 17909. Зазначена декларація отримана податковим органом 06.03.2018. Згідно з п. 76.3 ст. 76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Отже, термін проведення камеральної перевірки показників зазначеної податкової декларації закінчився 05.04.2018, а фактично така перевірка проведена податковим органом 16.09.2019, з порушенням визначених законодавством строків. Таким чином, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.10.2019 № 0021565206 з порушенням вимог чинного законодавства і є незаконним.

Ухвалою суду від 04 листопада 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі (а.с.1,2).

19 листопада 2019 року судовий розгляд справи відкладено до 27 листопада 2019 року (а.с.35).

Ухвалою суду від 27 листопада 2019 року замінено первинного відповідача Головне управління ДФС у Луганській області на належного відповідача - Головнн управління ДПС у Луганській області (а.с.52,53).

12 грудня 2019 року від представника ГУ ДПС у Луганській області надійшов відзив на позов (а.с.61), в якому зазначено, що відпрвідач позовні вимоги не визнає з таких підстав.

ФОП ОСОБА_1 перебувала за основним місцем обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області з 07.09.2015. В свою чергу 06.03.2018 позивачем було подано до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 2017 рік за № 17909 (граничний термін подання - 01.03.2018).

Відповідачем проведено камеральну перевірку з питання своєчасності подання позивачем зазначеної податкової декларації, за результатом якої складено акт від 16.09.2019 року за № 65/12-32-52-06/2305315449. Перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 строків подання податкової декларації платника єдиного податку в порушення вимог підпункту 49.18.3 пункту 49.18 ст. 49 та гі. 296.2 ст. 296 ПК України. Внаслідок чого, відповідно до ПК України застосовані штрафні санкції. На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем винесено та вручено позивачу податкове повідомлення - рішення від 16.10.2019 № 0021565206 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 170 грн.

Порядок проведення камеральної перевірки, передбачений п. 76.3 ст. 76 ПК України, встановлює строк проведення камеральної перевірки лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. При цьому, камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 120 ПК України.

Враховуючи зазначене, ствердження позивача щодо порушення ГУ ДПС у Луганській області термінів проведення камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 2017 р. від 06.03.2018 р. за № 17909 є необгрунтованим і помилковим.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України, суд встановив такі обставини справи.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 07.09.2015 зареєстрована Сєвєродонецькою міською радою як фізична особа-підприємець, номер запису: 2 174 000 0000 052317, перебуває на обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку, код КВЕД - 69.10 діяльність у сфері права. 31.01.2019 внесено запис, номер 23830060004012207 про прининення фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , позивача також знято з податкового обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку - 31.01.2019 (а.с.15, 70-72).

Позивачем 06.03.2018 подано податкову декларацію платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за 2017 рік № 17909 (а.с.33).

16.09.2019 відповідачем проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця згідно податкової декларації платника єдиного податку за 2017 рік № 17909 від 06.03.2018 ФОП ОСОБА_1 (а.с.9,10).

Відповідно до акту ГУ ДПС у Луганській області від 16.09.2019 № 65/12-32-52-06/2305315449 камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за 2017 рік № 17909, контролюючим органом встановлено порушення терміну подання зазначеної декларації позивачем, оскільки відповідно до підпункту 49.18.3 пункту 49.18 статті 49 розділу ІІ, пункту 296.2 статті 296 Податкового кодексу України встановлено граничний строк подання зазначеної декларації за 2017 рік до 01.03.2018, а дата фактичного подання декларації (реєстраційний №17909 від 06.03.2018 (отримано №220/48 06.03.2018 УКРПОШТА СЄВЄРОДОНЕЦЬК 69340601342586 від 03.03.2018) - 06.03.2018 (а.с.9).

Не погодившись з висновками зазначеного акту позивач 04.10.2019 звернулася до відповідача з запереченнями на акт перевірки, в яких зазначено, що відповідачем порушено терміни проведення камеральної перевірки, оскільки граничний строк її проведення закінчився 05.04.2018 згідно з п. 76.3 ст. 76 ПК України (а.с.11).

Листом від 15.10.2019 № ФОП-598/12-32-52-06 позивача повідомлено, що за результатами розгляду заперечень ГУ ДПС у Луганській області висновки акту камеральної перевірки 16.09.2019 № 65/12-32-52-06/2305315449 залишено без змін. В обгрунтування заперечень зазначено, що перевірка з питання своєчасності подання податкових документів може бути проведена з урахуванням строків давності, визначених ст.102 ПК України (а.с.12-14).

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем прийнято спірне податкове повідомлення - рішення від 16.10.2019 № 0021565206, яким за порушення терміну подання податкової декларації до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 170,00 грн (а.с.6).

Відповідач на підтвердження факту несвоєчасного подання позивачем податкової декларації з єдиного податку за 2017 рік не надав суду жодних документів крім акту перевірки.

З наданих позивачем суду копій фіскального чеку від 02.02.2018 та копії декларації з єдиного податку за 2017 рік не можливо встановити, що саме цей документ надіслано позивачем до податкового органу 02.02.2018.

Дослідивши матеріали справи, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Згідно з п.п.20.1.4п.20.1ст.20 Податкового кодексу Україниконтролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України).

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки, відповідно до пункту75.1статті75 Податкового кодексу України.

Основним завданням камеральної перевірки є перевірка складання податкових декларацій і розрахунків, що включає в себе арифметичний підрахунок підсумкових сум податкових зобов`язань, що підлягають сплаті до відповідного бюджету або бюджетному відшкодуванню, та перевірка правильності застосування ставок податків і податкових пільг, правильність відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування; виявлення арифметичних або методологічних помилок.

Так, п.п.75.1.1п.75.1ст.75 Податкового кодексу України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно з п. 76.3 ст. 76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Відповідно п. 102.1 статті 102 Податкового кодексу Україниконтролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Судом встановлено, що предметом перевірки у спірних правовідносинах було питання саме перевірки даних, задекларованих у податковій декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за 2017 рік № 17909, а не питання своєчасності подання вказаної декларації, про що прямо зазначено в назві акту камеральної перевірки 16.09.2019 № 65/12-32-52-06/ НОМЕР_1 .

Тобто, до даної перевірки мають бути застосовані положення ст. 76 ПК України, як до камеральної перевірки податкової декларації.

Таким чином камеральна перевірка, оформлена актом від 16.09.2019 № 65/12-32-52-06/2305315449 проведена податковим органом з порушенням термінів її проведення, передбачених п. 76.3 ст. 76 ПК України після спливу 30 календарних днів з дати отримання податковим органом від позивача податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за 2017 рік № 17909, яка зазначена в самому акті перевірки – з 06.03.2019.

Крім того, в ході розгляду справи відповідач, ГУ ДПС у Луганській області, не підтвердив факт наявності вказаного правопорушення, оскільки не надав суду а ні копії вказаної декларації, а ні інших доказів на підтвердження її отримання саме 06.03.2019, отже не довів як суб`єкт владних повноважень законності та обгрунтованості прийнятого ним рішення.

За таких обставин, вимоги позивача суд визнає обгрунтованим, оскаржене податкове повідомлення - рішення від 16.10.2019 № 0021565206 протиправним, що є підставою для його скасування.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом встановлено, що при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 768,40 грн (а.с.2)

Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768,40 грн.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.10.2019 № 0021565206 - задовільнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 16.10.2019 № 00215652.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ: 43143746; місцезнаходження: 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено та підписано 21 грудня 2019 року.

Суддя В.С. Шембелян