
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2019 року м. Житомир справа № 240/11809/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку його пенсії згідно з поданням Житомирського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії від 09.10.2019 року № ХЗ-69390 та доданими до нього документами;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок його пенсії згідно з поданням Житомирського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії від 09.10.2019 року № Х3-69390 та доданими до нього документами.
Свої позовні вимоги аргументує тим, що є пенсіонером Збройних Сил України та з 15.08.2011 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсійне забезпечення. При цьому з 20.03.2014 до 10.03.2015 та з 22.04.2015 до 15.07.2016 повторно проходив службу в Збройних Силах України та набув право на виплату пенсії з урахуванням додаткової вислуги років від часу прийняття на службу за контрактом на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. У зв`язку із наведеним звернувся із заявою щодо перерахунку пенсії та усіма необхідними документами до Житомирського обласного військового комісаріату для подальшого направлення їх до відповідача, однак, отримав відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у здійсненні такого перерахунку через відсутність підстав на такий перерахунок. Таку відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивач вважає протиправною, у зв`язку із чим просить позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 26.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позов.
13.12.2019 до суду подано відзив № 42596/08.2 від 12.12.2019 (а.с.21-23), в якому представником відповідача вказано, що позивач на даний час проходить військову службу за контрактом укладеним на особливий період, починаючи з 17.11.2016, а тому підстави для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років відсутні, у зв`язку із чим просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин дійшов наступного висновку.
Встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України та з 15.08.2011 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992.
З 20.03.2014 до 10.03.2015 та з 22.04.2015 до 15.07.2016 позивач повторно проходив військову службу, що підтверджується розрахунком його вислуги років, який міститься в матеріалах справи (а.с.12).
ОСОБА_1 відповідно до Указу Президента України від 24.06.2016 за №271/2016 «Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних відповідно до Указу Президента України від 14.01.2015 за №15» звільнено з посади заступника командира протитанкового артилерійського дивізіону по роботі з особовим складом та на підставі наказу тво командувача Сухопутних військ Збройних Силах України (по особовому складу) №302 від 04.07.2016 звільнено з військової служби за призовом по мобілізації у запас.
Згідно з наказом командира військової частини польова пошта В2970 № 211 від 15.07.2016 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення (а.с.11).
Таким чином, позивач у період з 20.03.2014 до 10.03.2015 та з 22.04.2015 до 15.07.2016 проходив додатково військову службу по мобілізації в Збройних Силах України.
В жовтні 2019 року позивач з метою проведення перерахунку пенсії, з урахуванням додаткової вислуги років від часу повторного проходження військової служби за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату із пакетом документів для подальшого їх направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
В свою чергу, Житомирський обласний військовий комісаріат листом №5814 від 10.10.2019 направив на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подання про перерахунок пенсії №ХЗ-69390 від 09.10.2019 разом з наступними документами, а саме: заявою про призначення; розрахунком вислуги років на пенсію; витягом із наказу про звільнення; витягом із наказу про виключення із списків; грошовим атестатом; довідкою про додаткові види грошового забезпечення; архівною довідкою, станом на 01.03.2018; копією паспорту; копією ідентифікаційного коду; посвідченням УБД; копією реквізитів пенсійного рахунку.
За результатами розгляду подання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надіслало Житомирському обласному військовому комісаріату, лист №33169/02 від 21.10.2019, в якому вказало на наявність розбіжностей у наданій обласним військоматом інформації та необхідністю додатково надати витяг із наказу про звільнення із зазначенням останнього звільнення позивача з військової служби (а.с.16).
У відповідь на лист Пенсійного органу, Житомирський обласний військовий комісаріат, листом №СЗ\6169 від 30.10.2019 повідомив, що ОСОБА_1 з 17.11.2016 по даний час, проходить військову службу за контрактом укладеним в особливий період, а звернувся по питанню перерахунку пенсії за вислугу років за періоди проходження військової служби під час мобілізації за періоди з 20.03.2014 до 10.03.2015 та з 22.04.2015 до 15.07.2016, про що свідчать подані останнім підтверджуючі документи.
Однак, як свідчать матеріали справи, відповідачем перерахунок пенсійного забезпечення позивачу, з урахуванням вищевказаного періоду проходження ним військової служби за мобілізацією не здійснено, у зв`язку із чим ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25 березня 1992 року за № 2232-XII (далі – Закон № 2232-XII).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-ІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Пунктом 2 ч.6 ст.2 цього ж Закону визначено, що до військової служби віднесено, зокрема, й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період
При цьому, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували в тому числі і на військовій службі та які мають право на пенсію визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-XII).
Згідно з ч.3 ст.2 цього ж Закону, передбачено, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Аналіз вказаних норм, дає підстави вважати, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 2262-XII та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.
Таким чином, зазначений у частині третій цієї статті порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів зокрема, з числа військовослужбовців.
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону, провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з частиною 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Абз.11 п.7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відтак, як вказано у позовній заяві та не заперечується відповідачем, позивачу з 15.08.2011 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII. Разом з тим, матеріали справи свідчать про той факт, що позивач у період з 20.03.2014 до 10.03.2015 та з 22.04.2015 до 15.07.2016 проходив службу по мобілізації в Збройних Силах України.
При цьому, як підтверджено наказом командира військової частини польова пошта В2970 № 211 від 15.07.2016, який міститься в матеріалах справи, позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення та відповідно до подання про перерахунок пенсії, станом на вказану дату вислуга років позивача складає 23 роки 08 місяців 27 дні.
Таким чином, відповідно до ч.3 ст.2 Закону № 2262-XII позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову на військову службу під час мобілізації до дня фактичного звільнення.
При цьому, ч.2 ст. 63 Закону № 2262-XII визначено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Так, враховуючи обставини справи, суд не погоджується із твердженням відповідача стосовно відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу з врахуванням періоду проходження військової служби за призовом під час мобілізації, оскільки останній на даний час не звільнений з військової служби та продовжує проходити таку службу.
Так, дійсно, зі змісту листа Житомирського обласного військового комісаріату видно, що ОСОБА_1 починаючи з 17.11.2016 та по даний час проходить військову службу за контрактом укладеним в особливий період.
Проте, як видно з позовних вимог та їх обґрунтування, позивач просить перерахувати його пенсійне забезпечення з урахуванням періодів повторного проходження служби за мобілізацією після первинного призначення пенсії, а саме: з 20.03.2014 до 10.03.2015 та з 22.04.2015 до 15.07.2016.
При цьому, слід відмітити, що станом на 15.07.2016 позивач був звільнений з військової служби відповідно до Указу Президента України від 24.06.2016 за №271/2016 «Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних відповідно до Указу Президента України від 14.01.2015 за №15» та згідно з наказом командира військової частини польова пошта В2970 № 211 від 15.07.2016 виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення (а.с.11), а тому відповідно по вищевказаних положень Закону №2262-XII останній має право на перерахунок пенсії з урахуванням вказаних періодів повторного проходження військової служби після первинного призначення пенсії.
Крім того, слід звернути увагу відповідача на те, що згідно з розрахунком №1281, вислуга років позивача станом на 19.07.2019 становить 26 років 04 місяці 29 днів, при цьому у поданні про перерахунок пенсії поданому Житомирським обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відображені відомості про вислугу років, станом на 15.07.2016 (23 роки 08 місяців 27 днів), тобто на момент звільнення позивача з військової служби.
Разом з тим, як свідчить лист Житомирського обласного військового комісаріату №СЗ/6169 від 30.10.2019 (а.с.24), позивачем на підтвердження права на перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації, до заяви додано ряд підтверджуючих документів, зокрема: витяг із наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) № 302 від 04.07.2016 про звільнення його із посади та копію витягу із наказу командира військової частини В2970 №211 від 15.07.2017 про виключення із списків; оригінал грошового атестату серії ЗУ №409708; архівну довідку про розмір грошового забезпечення Галузевого державного архіву МО України від 18.05.2017 за №179/1/5250 та довідку про додаткові види грошового забезпечення військової частини А0693 від 25.04.2019 №354.
З огляду на викладене та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що в порушення вимог ч. 3 ст.2 Закону № 2262-XII, відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років позивача на підставі подання Житомирського обласного військового комісаріату №ХЗ 69390 від 09.10.2019.
З вказаних підстав суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку призначеної пенсії з 15.08.2011 на підставі документів надісланих Житомирським обласним військовим комісаріатом, при цьому, належним способом захисту порушеного права ОСОБА_1 буде зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок його пенсії згідно з поданням Житомирського військового комісаріату про перерахунок пенсії №ХЗ-69390 від 09.10.2019 та доданих до нього документів.
Згідно з частиною першої та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірність вчинених дій щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно подання Житомирського обласного військового комісаріату №ХЗ 69390 від 09.10.2019.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України ,-
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, РНОКПП/ЄДРПОУ:13559341) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з поданням Житомирського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії від 09.10.2019 року № ХЗ-69390 та доданими до нього документами.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з поданням Житомирського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії від 09.10.2019 року № Х3-69390 та доданими до нього підтверджуючими документами.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 24.12.2019.
Суддя О.В. Єфіменко