
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2019 року ЛуцькСправа № 803/553/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Волинської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Прокуратури Волинської області про визнання дій щодо відмови у наданні довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії протиправними; зобов`язання надати довідку про заробітну плату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” за посадою працюючого начальника відділу роботи з кадрами прокуратури області з урахуванням усіх складових заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески (основний оклад, надбавка за класний чин, надбавка за вислугу років, щомісячна премія, надбавка за особливо важливу роботу, доплата за ведення військового обліку, надбавка за доступ до державної таємниці, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових потреб).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач працювала в органах прокуратури та на даний час перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду як отримувач пенсії, яка призначена їй на підставі статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” у розмірі 90% середнього місячного заробітку за посадою начальника відділу прокуратури Волинської області.
ОСОБА_1 зазначила, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” встановлені нові схеми посадових окладів відповідних категорій працівників прокуратури, а тому вона 16 жовтня 2017 року звернулася до відповідача із заявою про надання довідки про заробітну плату за останнім місцем роботи в органах прокуратури з урахуванням нових схем посадових окладів, затверджених вказаною постановою. Однак відповідач листом від 01 листопада 2017 року у наданні довідки відмовив. Як зазначила позивач, вона повторно зверталася із заявою та запитом про надання необхідної інформації для перерахунку пенсії у вигляді довідки про заробітну плату 30 листопада 2017 року, в січні, лютому 2018 року. У листі від 19 лютого 2018 року відповідач перерахував нормативні акти, на підставі яких формується заробітна плата працівника прокуратури області, вказав розмір посадового окладу начальника відділу прокуратури області, а решту складових - у відсотковому вираженні. Позивач вважає, що така відповідь не може бути подана для перерахунку пенсії, оскільки в ній відсутня необхідна для Пенсійного фонду інформація про суму заробітної плати з урахуванням у ній усіх складових в конкретних грошових сумах.
Позивач вважає вказані дії прокуратури Волинської області щодо відмови у наданні запитуваної інформації протиправними і такими, що позбавляють її можливості реалізувати право на перерахунок вже призначеної пенсії; інформація про заробітну плату, премії матеріальну допомогу, будь-які інші виплати з державного чи місцевого бюджетів працівнику державного органу або органу місцевого самоврядування відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації” є публічною інформацією, не носить конфіденційного характеру, а тому підлягає наданню на запит.
З наведених підстав просила позов задовольнити.
Ухвалою від 29 березня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
У відзиві на позов відповідач вважає доводи позивача необґрунтованими (а.с.26-32). Зазначив, що 18 жовтня 2017 року надійшла заява ОСОБА_1 про видачу для перерахунку пенсії довідки про розмір заробітної плати із зазначенням всіх її складових за посадою, з якої позивачу призначено пенсію, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури”, яка була розглянута відповідно до Закону України “Про звернення громадян”. В грудні 2017 року – січні 2018 року позивач повторно зверталася до прокуратури області про надання для проведення перерахунку пенсії довідки про заробітну плату керівника структурного підрозділу прокуратури області. На дані заяви Прокуратурою Волинської області ОСОБА_1 повторно роз`яснено про відсутність підстав для надання довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії за умовами Закону України “Про прокуратуру”.
Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак на сьогодні Кабінетом Міністрів України нормативно-правові акти із зазначених питань не прийнято. Також відсутній порядок видачі органом прокуратури довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії та її форму.
З приводу доводів ОСОБА_1 щодо порушення прокуратурою області вимог Закону України “Про доступ до публічної інформації” відповідач вважає, що не є інформаційним запитом звернення, для відповіді на яке необхідно створити інформацію, крім випадків, коли розпорядник інформації не володіє запитуваною інформацією, але зобов`язаний нею володіти. Цей закон не передбачає надання інформації, яка може бути створена в майбутньому. На час розгляду заяв позивача ніяких даних щодо її заробітної плати у зв`язку з внесенням змін постановою Уряду від 30 серпня 2017 року №657 до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури” прокуратура області не отримувала та не створювала, а тому такою інформацією не може володіти. Подані заявником до прокуратури області заяви також не стосувались надання інформації про отримані заробітну плату, премії, матеріальну допомогу, будь-які інші виплати з державного бюджету конкретному працівнику органів прокуратури (із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові). Прокуратурою області листом від 19 лютого 2018 року надано відповідь на чергове звернення позивача від 09 лютого 2018 року та з метою врегулювання спору направлено інформаційну довідку про чинну заробітну плату керівника структурного підрозділу прокуратури області із зазначенням усіх її складових.
З наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.
17 квітня 2018 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.52-54), в якій позивач заперечила доводи відзиву на позовну заяву та підтримала доводи, викладені у позовній заяві.
Відповідач правом подати заперечення на відповідь не відзив не скористався.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року визнано типовою дану адміністративну справу та зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №825/506/18 (Пз/9901/16/18) за позовом ОСОБА_1 до прокуратури Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії (а.с.49). Провадження у справі поновлено ухвалою суду від 26 листопада 2019 року (а.с.56).
Ухвалою суду від 23 грудня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (а.с.58).
Згідно із частиною другою статті 262 КАС України якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Відтак, справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною другою статті 262 КАС України.
Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів прокуратури та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру”.
16 жовтня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Прокуратури Волинської області із заявою, у якій у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури довідку про чинну заробітну плату керівника структурного підрозділу прокуратури області для проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про прокуратуру” (а.с.34). Листом від 22 грудня 2017 року №18-282вих-17 відповідач у відповідь на вказану заяву повідомив, що у зв`язку із прийняттям Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, у прокурорів відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України “Про прокуратуру” (а.с.33).
ОСОБА_1 зверталася до прокурора Волинської області повторно із заявою про надання довідки про чинну заробітну плату (з усіма її складовими) керівника структурного підрозділу прокуратури області для звернення до Пенсійного фонду про перерахунку пенсії 30 листопада 2017 року (а.с.37-38), із запитом про надання інформації - 04 січня 2018 року (а.с.41-42), знову із заявою - 06 лютого 2018 року (а.с.45). Надаючи відповідь на заяву ОСОБА_1 , 15 грудня 2017 року відповідач вказав, що оскільки трудові правовідносини між нею та прокуратурою Волинської області припинено з 20 березня 2015 року, то підстав для видачі довідки про заробітну плату станом на 06 вересня 2017 року немає (а.с.35); листом від 19 лютого 2018 року №18-55 вих-18 Прокуратура Волинської області повідомила позивача про надіслання відповідей на її попередні заяви та надала довідку щодо розміру заробітної плати начальника відділу Прокуратури Волинської області (а.с.43-44).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури до 15 липня 2015 року визначалися статтею 50-1 Закону України від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ “Про прокуратуру” (надалі - №1789-ХІІ).
Згідно із частиною тринадцятою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ).
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Прийняття зазначеного Закону, як убачається із пояснювальної записки до його законопроекту, було обумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей держави дії положень окремих законів України, створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ “Про прокуратуру” (далі - Закон №1697-VІІ), згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу ХІІ “Прикінцеві положення” якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, Закон №1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
За частиною двадцятою статті 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, на час прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури” (далі - Постанова №657), з якою позивач пов`язує виникнення у нього права на перерахунок пенсії, а також на час його звернення до органу прокуратури із заявою про видачу довідки про заробітну плату з метою її пред`явлення до органу Пенсійного фонду для перерахунку пенсії, частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсії працівникам прокуратури, втратили чинність, а визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України. При цьому Уряд України відповідний нормативно-правовий акт не прийняв і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначив.
Крім цього, 11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року №2148-VІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” (далі - Закон №2148-VІІІ), яким викладено у новій редакції, зокрема, пункт 13 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058-IV), відповідно до якого у разі якщо особі призначено пенсію, зокрема, відповідно до Закону України “Про прокуратуру”, її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Наказом від 03 грудня 2003 року №319/144 Міністерство праці та соціальної політики України й Головне управління державної служби України затвердили Порядок видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2003 року за №1134/8455; далі - Порядок №319/144), у якому, зокрема, встановлено форму, зміст та зразок довідки, визначено, які елементи складу заробітної плати належить включати до неї, на підставі якого нормативного положення вона видається і для яких цілей.
Наказом від 19 липня 2010 року №195 Міністерство праці та соціальної політики України затвердило Порядок видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 серпня 2010 року за №675/17970). Пунктом 3 цього Порядку визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у зв`язку з виходом на пенсію, відсутня у схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов`язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 Порядку №319/144.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 “Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670” затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за №1661/24193).
За наявності права на перерахунок пенсії за вислугу років пенсіонерам органів прокуратури на підставі статті 50-1 Закону №1789-ХІІ органами прокуратури України визнавалися і застосовувалися вказані вище порядки як універсальні для забезпечення права на перерахунок пенсії за вислугу років пенсіонерам органів прокуратури.
Проте постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2 “Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 року за №1020/29150) з пункту 1 цієї постанови виключений, зокрема, абзац третій щодо затвердження форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 та 04 липня 2016 року №15-2 втратили чинність на підставі постанови правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за №180/30048).
Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23 березня 2017 року №454/64 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за №767/30635) наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03 грудня 2003 року №319/144 визнаний таким, що втратив чинність. Наказ набрав чинності з 21 липня 2017 року.
Таким чином, на час звернення ОСОБА_1 до Прокуратури Волинської області із заявами (запитом) про видачу для здійснення перерахунку пенсії довідки про заробітну плату за посадою, яку обіймала позивач, на підставі Закону №1789-ХІІ та Постанови №657, положення нормативно-правових актів, якими затверджувалась форма такої довідки та визначався порядок її заповнення, втратили чинність, а іншого нормативного-правового акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб`єкта видачі відповідної довідки, немає. Відсутність цього акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії за вислугу років для непрацюючих пенсіонерів органів прокуратури, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату. За таких обставин, а також ураховуючи відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивача, у відповідача не було підстав для видачі позивачу відповідної довідки, у зв`язку із чим відмова в її видачі з одночасним роз`ясненням при цьому суті змін до пенсійного законодавства України не порушила прав та законних інтересів ОСОБА_1 .
Вказані висновки щодо застосування норм права викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16 квітня 2018 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 жовтня 2019 року у зразковій справі №825/506/18 та згідно із частиною третьою статті 291 КАС України є обов`язковим для врахування при ухваленні рішення у цій типовій справі.
13 грудня 2019 року Конституційний Суд України прийняв рішення №7-р(ІІ)/2019 (справа за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697–VII), яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697–VII “Про прокуратуру” зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пунктів 2, 3 вказаного рішення положення частини двадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697–VII “Про прокуратуру” зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність та не підлягає застосуванню з 13 грудня 2019 року.
Разом з тим, на час виникнення спірних правовідносин норми частини двадцятої статті 86 Закону №1697–VII “Про прокуратуру” зі змінами були чинними, а підстави для видачі відповідачем довідки для перерахунку пенсії були відсутні.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду у зразковій справі №825/506/18, суд у даній типовій справі дійшов висновку про те, що оскільки у відповідача не було правових підстав на момент звернення позивача із заявами в жовтні – грудні 2017 року, січні 2018 року для видачі позивачу відповідної довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, відмова в її видачі з одночасним роз`ясненням при цьому суті змін до пенсійного законодавства України не порушила прав та законних інтересів позивача, тому у задоволенні взаємопов`язаних позовних вимог належить відмовити.
Оскільки суд відмовляє у задоволенні позову, то судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.
Керуючись статтями 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Прокуратури Волинської області (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 15, ідентифікаційний код юридичної особи 02909915) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк