
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
16 грудня 2019 р. Справа № 120/3427/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Томчука А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Дмитрук В.В.
позивача: Войткова А.Ю.
відповідача: Шкварун О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: Акціонерного товариства "Вінницяобленерго"
до: Офісу великих платників податків ДПС
про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Вінницяобленерго" (далі - АТ "Вінницяобленерго", товариство, позивач) звернулось в суд з позовом до Офісу великих платників податків ДПС (далі - податковий орган, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що за результатами камеральної перевірки АТ "Вінницяобленерго" щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за період виписки з 01.12.2018 по 31.08.2019, відповідачем складено акт від 06.09.2019 №28/28-10-45-02/00130694. Згідно висновків якого, серед іншого, товариством допущено невчасну реєстрацію податкової накладної №566//3 від 31.12.2018. За умови встановлених порушень податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.10.2019 №0000164502 про накладення штрафу на АТ "Вінницяобленерго" у загальній сумі 55654,48 грн.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням рішенням в частині накладення штрафу у розмірі 54 440,50 грн., товариство звернулось до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
Ухвалою від 29.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження.
20.11.2019 на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, зі змісту якого представник відповідача зазначив, що в позовній заяві, платник податків наводить доводи та аргументи відносно неправомірного застосування штрафних санкцій щодо несвоєчасної реєстрації в ЄРПН 1 податкової накладної від 31.12.2018 №566//3 (сума штрафних санкцій по якій становить 54 440,50 грн.), в той час, коли згідно акту перевірки від 06.09.2019 №28/28-10-45-02/00130694 зафіксовано несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН в кількості 13 податкових накладних.
Також у позовній заяві позивач частково погоджується із фактом встановленого правопорушення: несвоєчасною реєстрацією 12 податкових накладних (№266//13 від 31.12.218, 267//13 від 31.12.2019, 491//3 від 31.12.2019, 819//3 від 31.12.2019, 111//15 від 31.12.2019, 207//24 від 31.12.2019, 90//10 від 05.06.2019, 275//1 від 30.04.2019, 80//23 від 05.08.2019, 62//5 від 16.05.2019, 28//25 від 15.05.2019, 356//2 від 30.04.2019).
Абзацом 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Тобто, як вбачається з даної норми, платник податків зобов`язаний зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування у встановлені терміни податковим законодавством.
Законодавець абзацом 9 п. 201.10 ст. 201 ПК України чітко зазначив «Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування га реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції».
Як вбачається з матеріалів справи, що виписані податкові накладні/розрахунки коригування зазначені в акті камеральної перевірки від 06.09.2019 №28/28-10-45- 02/00130694 зареєстровані позивачем з пропуском граничного строку реєстрації, що підтверджується Квитанціями №1. Податкова накладна №566//3 від 31.12.2018 зареєстрована в ЄРПН 17.01.2019 о 08:27 год., при граничному терміні реєстрації - 15.01.2019, що підтверджується матеріалами справи.
Отже Офіс, враховуючи п. 201.10 ст. 201 ПК України та відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, до АТ «Вінницяобленерго», з врахуванням ст. 19 Конституції України на підставі наведених вище норм, за порушення платником податку податкового законодавства правомірно, у межах своєї компетенції, застосував штрафні санкції.
Крім того, зазначив, що функція щодо ведення ЄРПН закріплена за Державною фіскальною службою України, у зв`язку з чим Офіс не наділений повноваженнями щодо здійснення будь-яких дій в ЄРПН. Також звернув увагу суду, що жодних запитів, скарг платником податку до ДФС України відносно несвоєчасного направлення квитанцій про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН (як це зазначено у позовній заяві) не подавалось.
Отже, позивачем жодним чином не підтверджено бездіяльності ДФС України у вчасному неприйнятті податкової накладної №566//3 від 31.12.2018, а тому останнім несвоєчасно зареєстровано податкову накладну №566//3 від 31.12.2018, так як дата реєстрації даної податкової накладної не відповідає граничній даті її реєстрації, а у разі порушення платником податку граничного строку реєстрації в ЄРПН податкових накладних, застосовуються штрафні санкції визначені відповідно до ст. 120 -1 ПК України.
22.11.2019 позивачем подано до суду заяву про збільшення розміру позовних вимог, відповідно до якої просив:
- визнати датою реєстрації податкової накладної №566 - 14.01.2019;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДПС від 10.10.2019 №0000164502;
- стягнути з відповідача на користь АТ «Вінницяобленерго» судові витрати по сплаті судового збору у сумі 3842 грн.
25.11.2019 позивачем подано до суду відповідь на відзив, відповідно до якої останній спростовував доводи відповідача наведені у відзиві та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
16.12.2019 судом постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання про закриття підготовчого провадження, та призначено розгляд справи по суті на 16.12.2019.
У судовому засіданні представник позивача надала пояснення, що відтворюють зміст позовної заяви, позовні вимоги просила задовольнити повністю.
Представник відповідача заперечив щодо задоволення заявленого позову з підстав наведених у відзиві.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
06.09.2019 за результатами проведеної камеральної перевірки ПАТ "Вінницяобленерго" щодо своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за період виписки з 01.12.2018 по 31.08.2019 Офісом великих платників податків ДПС складено акт №28/28-10-45-02/00130694, у висновках якого зазначено стосовно порушення ПАТ "Вінницяобленерго" (код ЄДРПОУ 00130694) вимог п.201.10 ст.201 ПК України щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних з порушенням законодавчо встановлених термінів, зокрема податкової накладної №566//3 від 31.12.2018, яка зареєстрована 17.01.2019, кількість днів затримки -2, визначено суму штрафної санкції 54 440,50 грн. (10%).
Не погоджуючись з висновками акту перевірки, позивач 24.09.2019 подав до Офісу великих платників податків ДПС заперечення до акта камеральної перевірки від 06.09.2019, зокрема вказав щодо помилкових висновків податкового органу стосовно порушення термінів реєстрації ПН №566 від 31.12.2018 на суму ПДВ 544 404,97 грн.
За результатами розгляду заперечень позивача від 24.09.2019, листом Офісу великих платників податків ДПС від 09.10.2019 №4647/10/28-10-45-02-08, висновки акта перевірки від 06.09.2019 залишено без змін, як такі, що відповідають вимогам чинного законодавства.
На підставі акту перевірки від 06.09.2019 №28/28-10-45-02/00130694 відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 10.10.2019 №0000164502, яким до позивача за порушення вимог п. 201.10. ст. 201 ПК України, на підставі ст. 120-1 ПК України застосовано штрафні санкції в загальному розмірі 55 654,48 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.
Позивач в адміністративному позові зазначив щодо помилкових висновків податкового органу стосовно податкової накладної №566//3 від 31.12.2018 на суму ПДВ 544 404,97 грн., решта ж висновків податкового органу щодо ПН №266//13 від 31.12.218, 267//13 від 31.12.2019, 491//3 від 31.12.2019, 819//3 від 31.12.2019, 111//15 від 31.12.2019, 207//24 від 31.12.2019, 90//10 від 05.06.2019, 275//1 від 30.04.2019, 80//23 від 05.08.2019, 62//5 від 16.05.2019, 28//25 від 15.05.2019, 356//2 від 30.04.2019 позивачем не спростовуються.
Вважаючи протиправним податкове повідомлення - рішення від 10.10.2019 №0000164502, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог з урахування заяви позивача про збільшення розміру позовних вимог від 21.11.2019 (вх.№54688 від 22.11.2019), суд керується та виходить з наступного.
Відповідно до п.1.1 ст.1 Податкового кодексу України (далі – ПК України) Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно із п.п.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Положеннями пункту 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов`язкові реквізити, передбачені п.201.1 ст.201 ПК України, в тому числі: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.
Положеннями п.п.201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно п.201.10 ст.201 ПК Украни якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341) зі змінами та доповненнями (далі – Порядок №1246).
Відповідно до п.п. 1, 2, 5 Порядку №1246 цей Порядок визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).
Податкова накладна – це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Положеннями пунктів 11-16 Порядку №1246 передбачено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Якщо платником податку надіслано для реєстрації кілька примірників однієї податкової накладної та/або розрахунку коригування, зареєстрованими вважаються податкова накладна та/або розрахунок коригування, відомості яких внесені до Реєстру, та платнику податку надіслана відповідна квитанція.
Відповідно до пунктів 2 та 3 Порядку №1246 операційний день – це частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
В силу п.14-15 Порядку №1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Системний правовий аналіз наведених правових норм дозволяє зробити висновок, що у будь-якому випадку податковий орган зобов`язаний надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин.
З матеріалів справи вбачається, що 14.01.2019 о 8:50 год. позивачем відправлено в ДФС на реєстрацію ПН №566//3 від 31.12.2018, сума ПДВ 544 404,97 грн.
14.01.2019 о 11:53 на адресу позивача надійшла квитанція №1 про неприйняття ПН №566//3 від 31.12.2018, причина неприйняття порушено порядок обрахунку графи 10 розділу Б.
Після виправлення вказаної помилки, 14.01.2019 о 12:08 податкова накладна №566 від 31.12.2018 повторно направлена для реєстрації в ДФС.
Як встановлено у судовому засіданні протягом операційного дня 14.01.2019 позивачеві не надійшла квитанція про прийняття або неприйняття ПН/розрахунку коригування в ЄРПН.
Разом з тим, 17.01.2019 о 08:05 год. позивач отримав квитанцію №1 про відхилення ПН №566 від 31.12.2018, причина: порушено порядок обрахунку графи 11 розділу "Б", а саме невірно обрахована сума ПДВ під час виправлення попередньої помилки (сума помилки 0,01 грн.). Згідно вказаної квитанції вказано, що ПН №566//3 від 31.12.2018 доставлено до центрального рівня ДПС України 14.01.2019 в 12:10 год.
17.01.2019 ПН №566//3 від 31.12.2018 відправлено на реєстрацію.
18.01.2019 о 08:08 год. на адресу позивача надійшла квитанція №1 про прийняття ПН №566//3 від 31.12.2018.
Так, в контексті даної спірної ситуації, суд наголошує на положеннях п. 201.10 ст.201 ПК України, згідно яких якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В силу п.14 Порядку №1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Системний правовий аналіз наведених правових норм дозволяє дійти висновку, що у будь-якому випадку податковий орган зобов`язаний надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин саме протягом операційного дня в якому надіслано податкову накладну.
Таким чином, суд дійшов висновку висновку, що позивачем доведено та підтверджено матеріалами справи, що зазначена вище податкова накладна №566//3 від 31.12.2018 на суму ПДВ 544 404,97 грн. направлена до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних до закінчення операційного дня граничного строку (15.01.2019), а саме 14.01.2019.
Згідно ч.1 ст. 11 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" від 22 травня 2003 року № 851-IV (далі - Закон № 851-IV), електронний документ вважається одержаним адресатом з часу надходження авторові повідомлення в електронній формі від адресата про одержання цього електронного документа автора, якщо інше не передбачено законодавством або попередньою домовленістю між суб`єктами електронного документообігу.
Проте, після направлення податкової накладної для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (14.01.2019) позивач не отримав від податкового органу (ДПС України) примірника квитанції в електронній формі на підтвердження одержання ним податкової накладної про прийняття або неприйняття останньої протягом операційного дня 14.01.2019. (з 00-00 годин до 20-00 години).
Разом з тим, суд зауважує, що платник, не погоджуючись з висновками акту перевірки, 24.09.2019 подав до Офісу великих платників податків ДПС заперечення до акта камеральної перевірки від 06.09.2019, зокрема вказав щодо помилкових висновків податкового органу стосовно порушення термінів реєстрації ПН №566 від 31.12.2018 на суму ПДВ 544 404,97 грн.
За результатами розгляду заперечень позивача від 24.09.2019, листом Офісу великих платників податків ДПС від 09.10.2019 №4647/10/28-10-45-02-08, висновки акта перевірки від 06.09.2019 залишено без змін, як такі, що відповідають вимогам чинного законодавства.
Суд зауважує, що відповідач - Офіс великих платників податків як суб`єкт владних повноважень мав би врахувати пояснення платника викладені у відповідних запереченнях та не був позбавлений права звернутись до повноважного суб`єкта - ДПС України з метою отримання інформації стосовного викладених пояснень у запереченнях від 24.09.2019.
Доказів відповідного звернення представником відповідача до суду не надано.
Відповідно до Наказу №557 від 06.06.2017 року "Про затвердження Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами", автор електронного документу зобов`язаний надсилати контролюючому органу електронні документи у форматі (стандарті), затвердженому у встановленому порядку, з дотриманням вимог щодо реєстрації ЕЦП, а контролюючий орган зобов`язаний забезпечувати приймання електронних документів автора у строки, визначені законодавством, та їх обробку та забезпечувати відправлення квитанцій на електронну адресу автора.
Отже, саме на податковий орган покладений обов`язок забезпечувати приймання направлених платником податків накладних.
Суд зазначає, що у разі вчинення платником податку з метою своєчасної реєстрації податкової накладної всіх необхідних дій, натомість її реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, то в такому разі відсутні підстави для застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної.
Адже, оскільки позивачем вчасно, у встановлені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України строки здійснені визначені цією статтею та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних дії з реєстрації податкової накладної, проте невчасна її реєстрація у Єдиному реєстрі податкових накладних сталась не з вини позивача, то це не може бути підставою для притягнення його до відповідальності за порушення строку реєстрації податкових накладних у вигляді штрафу, передбаченого у статті 120-1 Податкового кодексу України.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 22.11.2018 р. по справі №813/815/18, від 16.11.2018 року у справі № 826/19172/16 та від 26.06.2018 по справі №806/2219/16.
Суд звертає увагу на те, що ч.1 ст.10 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини кожному гарантовано право на свободу вираження поглядів та одержання інформації.
Зокрема, у рішенні Європейського Суду у справі "Леандер проти Швеції" від 26 березня 1987 року, серія А, № 116, § 74) зазначено, що свобода отримувати інформацію, про яку йдеться в пункті 2 статті 10 Конвенції, стосується передусім доступу до загальних джерел інформації і її основним призначенням є заборонити державі встановлювати будь-якій особі обмеження одержувати інформацію, яку інші особи бажають або можуть бажати повідомити цій особі.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач в адміністративному позові зазначив щодо помилкових висновків податкового органу стосовно податкової накладної №566//3 від 31.12.2018 на суму ПДВ 544 404,97 грн., решта ж висновків податкового органу щодо ПН №266//13 від 31.12.218, 267//13 від 31.12.2019, 491//3 від 31.12.2019, 819//3 від 31.12.2019, 111//15 від 31.12.2019, 207//24 від 31.12.2019, 90//10 від 05.06.2019, 275//1 від 30.04.2019, 80//23 від 05.08.2019, 62//5 від 16.05.2019, 28//25 від 15.05.2019, 356//2 від 30.04.2019 позивачем не спростовуються.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0000164502 від 10.10.2019 в частині застосування штрафної санкції у розмірі 54 440,50 грн. суб`єкт владних повноважень діяв всупереч встановленому законом порядку, необґрунтовано, упереджено, без з`ясування необхідних обставин, що мали значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, чим порушено законні інтереси платника податків.
Разом з тим, визначаюсь щодо позовної вимоги визнати датою реєстрації податкової накладної №566 від 31.12.2019- 14.01.2019, суд зауважує наступне.
В силу п.20 Порядку №1246 у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Функція щодо ведення ЄРПН закріплена за Державною фіскальною службою України, яка не є відповідачем за даним адміністративним позовом. Крім того, Офіс великих платників податків ДПС не наділений повноваженнями щодо здійснення будь-яких дій в ЄРПН. Відтак, в задоволенні заявленого позову в цій частині слід відмовити.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають частковому задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДПС №0000164502 від 10.10.2019 в частині на суму 54 440 (п`ятдесят чотири тисячі чотириста сорок) грн. 50 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" судовий збір у розмірі 1878 (одна тисяча вісімсот сімдесят вісім) грн. 70 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Акціонерне товариство "Вінницяобленерго" (вул. Магістратська, 2, м.Вінниця, код ЄДРПОУ 0013069)
Відповідач: Офіс великих платників податків ДПС (вул. Дегтярівська, 11-г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 43141471)
Повний текст рішення складено 24.12.2019
Суддя Томчук Андрій Валерійович